מוצרי בנייה שהטבע יכול לייצר

הייצור של מוצרי בנייה חזקים, עמידים ומעוצבים, אך ללא טביעת הרגל הפחמנית האדירה שמאפיינת את המוצרים הקיימים - זה החזון שמדריך את עדיטל אלה, מומחית בינ"ל בעיצוב לקיימות ומייסדת חברת קריאטרה, המפתחת ומייצרת אריחי אדמה טבעיים. האריחים המהפכניים שלה מיוצרים מחומרים טבעיים הניתנים למחזור, שאת ההשראה לפיתוחם היא קיבלה בהודו

יואל צפריר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרויקט בית קרדן | עיצוב: אסף גיא אדריכלים | צילום: סטודיו קריאטרה
פרויקט בית קרדן | עיצוב: אסף גיא אדריכלים | צילום: סטודיו קריאטרה
יואל צפריר
תוכן שיווקי

"קריאטרה היא חברה שמטרתה לייצר דור חדש של מוצרי עיצוב ובנייה, שעשויים 100% מחומרים טבעיים ובריאים, בעלי חוזק מבני והתאמה לייצור סדרתי ותקינה מתקדמת, בארץ ובעולם. לשם כך קריאטרה הוקמה", כך מצהירה עדיטל אלה, מעצבת תעשייתית ומומחית בינ"ל בעיצוב לקיימות בפתח הריאיון עימה. "אנחנו מובילים במחקר ובפיתוח כדי להביא לעולם מוצרים אקולוגיים וחדשניים נוספים. מדובר בחומרים שמייצרים סינרגיה בין חומר טבעי, טכנולוגיה פורצת דרך ועיצוב חדשני. מוצרים שיובילו את מהפכת הכלכלה המעגלית ושיהיו ידידותיים לסביבה ובריאים לבני האדם - בדיוק כמו שהטבע תכנן".

עדיטל אלה צילום: Ryan Lash

להמיר שיטות ייצור מסורתיות לתעשייתיות

הכל החל בשנה ג' ללימודיה במכון הטכנולוגי בחולון. אלה הבינה אז את גודל המחיר האקולוגי האדיר של ייצור חומרי בנייה בשיטות הנפוצות בעולם. היא זיהתה כי תהליכי השריפה ופליטות הפחמן, שמהווים חלק בלתי נפרד מייצור מוצרים כמו בטון וקרמיקה, מנוגדים לחלוטין לתהליכים טבעיים ומתעלמים מהאזהרות של מדעני האקלים. היא חיפשה חלופות ובנסיעה להודו חוותה גילוי - כוס חד-פעמית לשתיית צ'אי שעשויה מחרסית מקומית, שבתום השימוש היא פשוט מוחזרת לקרקע. ללא פסולת וללא צורך במיחזור. כך החל מסע מרתק לגילוי שיטות ייצור מסורתיות של חומרי בנייה, שעושות שימוש בחומרי גלם טבעיים, אינן כרוכות בשריפה וידידותיות לסביבה. התברר שיש בהודו מסורת עתיקה של בניית מוצרים שונים בצורה אקולוגית טהורה. ולא רק שם, גם במקומות כמו תימן, שם נבנו רבי קומות מחומרים טבעיים כבר לפני מאות שנים.

"המסע הזה סיפק לי השראה לחקור טכניקות לייצור מוצרי בנייה ללא תהליכי שריפה ועל בסיס חומרים טבעיים כמו אדמה", היא מספרת. "הבנתי שבטכנולוגיות אלו החומר נותר חי ומשמר את הפוטנציאל של המוצר לעבור אינטגרציה מלאה עם הסביבה. בנוסף הבנתי כי בתהליך הייצור נמנעים משריפה, וכך נמנעים משינוי כימי ושריפת דלקים שאינם מתחדשים, שגורמים לזיהום סביבתי.

"האתגר היה כמובן ליישם את העקרונות שבתהליכי הייצור הטבעיים, שאיפשרו ייצור המוגבל לקנה מידה מקומי, בתהליכי ייצור תעשייתיים בקנה מידה בלתי מוגבל, תוך כדי הגעה לחוזק ועמידות הנדרשים לבנייה. זה מהלך שיאפשר שימוש באותם חומרים ישנים-חדשים לתעשיית הבנייה ויתרום לצמצום טביעת הרגל הפחמנית שלה", מבהירה אלה. "היה צריך להחיל על אותן שיטות עקרונות מדעיים וטכנולוגיים וידע הנדסי מתקדם, כדי שהשיטה תהיה מובנית לקווי ייצור ותעמוד בדרישות התקינה הבינ"ל".

פרויקט פלורנטין וילג' | עיצוב: סטודיו מיכל האן | ייזום: קבוצת תדהר, אקרו נדל"ן | צילום: עמית גושר

חומרי גלם מקומיים וממוחזרים

ב-2012 החלה אלה בניסויים טכנולוגיים. בתום ארבע שנות מחקר ופיתוח טכנולוגי והנדסי, בתמיכת רשות החדשנות ובהובלת צוות החברה הכולל אנשי מו"פ, מהנדסי חומרים ומעצבים, ולאחר למעלה מ-1,000 דגימות, שעברו בדיקות במכון התקנים ומעבדות מורשות נוספות, היא הגיעה לקו הגמר - סדרה של אריחי חיפוי פנים יפיפיים, המיועדים לקירות דקורטיביים, קירות כוח וקירות למשרדים. בד בבד היא ממשיכה במו"פ לפיתוח אריחי חוץ.

"האריחים שלנו מיוצרים אך ורק מחומרים טבעיים", היא מדגישה. "כל גוון שמתקבל הוא שילוב ייחודי של אבקות אבן, חולות, חרסיות וסיבים מן הצומח. עיקר חומרי הגלם שלנו הם מקומיים ומאפשרים שילוב של עד 70% חומרים מושבים מעבודות תשתית או מחצבות. גם הציפוי שלנו הוא חומר טבעי ייחודי, שפיתחנו משילובים של שמנים שרפים ומינרלים".

שילוב החומרים הייחודי ושיטת הייצור מאפשרים לאריחי קריאטרה להיות בעת ובעונה אחת נושמים ובריאים, לתרום לאיכות האוויר בחדר ולנוחות התרמית, ויוצרים חלל שנעים לשהות בו, עם איכות אורגנית ונינוחות עוטפת. התכונות המוכחות של המוצרים המוגמרים מאפשרים גם פיתוח של מגוון רחב של יישומים מבניים ודקורטיביים.

המוצרים מתאפיינים בתכונות סביבתיות חשובות

תעשיית מוצרי הבנייה אחראית על פליטת פחמן בהיקפים אדירים. רק לשם המחשה, תהליך הייצור של מלט אחראי ל-8% מפליטות הפחמן הדו-חמצני בעולם. זו אחת הסיבות המרכזיות מדוע מומחי הסביבה ופעילים חברתיים שמים את תעשיית הבנייה על הכוונת ומפעילים לחצים להקטנת טביעת הרגל הפחמנית שלה, תוך דרישה לייצור מוצרי בנייה ירוקים.

"האריחים שלנו גם בריאים לאדם וגם בריאים לסביבה", מבהירה אלה. "למעשה, הטכנולוגיה הייחודית שלנו מאפשרת ייצור מוצרי בנייה חדשניים, שמגיעים לחוזק של בטון, עם צמצום דרמטי של הטביעה האקולוגית והאנרגטית שלו".

בואי נתעכב על התרומה האקולוגית של המוצרים.

"המוצרים שלנו מתאפיינים בשורה של תכונות סביבתיות חשובות. כאמור, הם עשויים 100% מחומרים טבעיים, שיוצרו ללא שריפה כמו בקרמיקה או בטון, וניתן למחזר אותם במלואם. הם חוסכים 90% מהאנרגיה לעומת קרמיקה ו-92% מזיהום האוויר בייצור לעומת בטון ומיישמים עד 70% חומר מושב ממחצבות ומקורות נוספים. חשוב להדגיש - מדובר בחומרים שלא עוברים שינוי כימי ולכן מונעים פליטת פחמן שאצור במינרלים, ויכולים בסוף חייהם לעבור מחזור מלא, ללא פגיעה באיכות חומרי הגלם. בנוסף לכך הם מאפשרים בידוד תרמי פי-שישה מבטון. התוצאה היא 100% חוזק בטון, 600% בידוד תרמי ו-80% הפחתה של פליטות הפחמן. אני חושבת שזה צירוף של תכונות שהולם את ההגדרה הכי מרחיקת לכת של בנייה ירוקה".

נערכת לייצור תעשייתי

עדיטל אלה נחשבת כיום למעצבת מוצר מומחית בעיצוב לקיימות, הפועלת לשילוב תפיסת הקיימות בעולם העיצוב והתעשייה. היא בעלת תואר שני מהאוניברסיטה הטכנולוגית של איינדהובן, הולנד, אוניברסיטת מחקר המתמחה במדעי ההנדסה. עם צוות של 18 איש הכוללת מחלקת מו"פ ומחלקת ייצור, היא כבר מספקת כ-400 מ"ר בחודש של אריחים דקורטיביים ונערכת לייצור תעשייתי ב-2022, בארץ ובאירופה. לשם כך היא גם פועלת לגייס משקיעים ולייצר שיתופי פעולה עסקיים. כרגע היא פועלת בקנה מידה קטן ובוטיקי מתוך מרכז הפיתוח בחולון. לקוחותיה הם בעיקר לקוחות מסחריים, אך גם פרטיים, כוללים רשתות קמעונאיות, בנקים וחברות בניה מובילות כמו תדהר ושמשון זליג.

הביקוש למוצרים, מבהירה אלה, נמצא במגמת עלייה. בארץ הוא בתחילת הדרך, אך באירופה הוא גואה. לדבריה, השוק האירופי הוא שוק מתקדם ופתוח. זו גם אחת הסיבות מדוע הצליחה קריאטרה לזכות במענק יוקרתי מהאיחוד האירופי (תוכנית הורייזון 2020) וכן לזכות בהשקעות מבנק אירופי וממשקיעים פרטיים.

היכן ניתן למצוא היום את חיפויי הקיר של קריאטרה?

"במגוון פרוייקטים ברחבי הארץ - דירות ובתים פרטיים, מסעדות, בתי מלון, מבואות של מבנים ועוד. קבלנים מוצאים במוצרי קריאטרה שילוב של ערך סביבתי עם ערך חזותי שמספק חוויה טבעית כוללת. החברה מציעה מוצרים לבנייה שמותקנים באופן דומה למוצרים המוכרים הקיימים, אך נותנים ערך במבנה לאורך שנים".