הלוחשים למנכ"לים

האתגרים היומיומיים עמם מתמודדים מנהלים נהפכים מורכבים בעולם העבודה החדש. כיצד אימון מקצועי יכול לסייע, ומדוע התהליך דורש פתיחות ונכונות לעבור שינוי פנימי?

עינב בן יהודה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתי נשים יושבת אחת ליד השנייה בביב שולחן
עינב בן יהודה
תוכן שיווקי

תפקידים ניהוליים כרוכים בהתמודדויות רבות, על בסיס יומיומי כמעט. עם הכוח והטייטל מגיעים גם הלחצים, מכיוונים שונים. מנהלים ומנהלות הם הכתובת המידית להצלחה ו/או לכישלון של מהלכים ארגוניים. עליהם לדעת לשרטט את הכיוון הרצוי עבור הארגון/המחלקה, להיות מסוגלים להוביל את הארגון להצלחה עסקית, ולהימנע מטעויות קריטיות בדרך.

ממנהלים נדרש לבלוט ולהצטיין במציאות שאינה מפסיקה להשתנות, עליהם להיות מצד אחד יצירתיים וחדשניים, ומצד שני לא לקחת סיכונים מיותרים. גם בכל הכרוך בניהול ההון האנושי מתמודדים מנהלים עם אתגרים רבים: עליהם לרתום את העובדים למטרות ולחזון של הארגון, לדעת לאתר את הטאלנטים הדרושים לארגון ולהצליח לגייס אותם, להיות מסוגלים לשמר כישרונות, ולספק לכלל העובדים סביבת עבודה מצמיחה.

לצד הקשיים "הרגילים" הנלווים לתפקיד הניהולי, בשנים האחרונות נוספו תחומים נוספים המצריכים תשומת לב ניהולית - כיצד לנהל את העובדים ביעילות כאשר כל כוח העבודה או חלקו עובד מהבית? איך לקדם אג'נדות חשובות כמו שמירה על איכות הסביבה, גיוון של כוח העבודה - מבלי לפגוע בהתנהלות הרגילה של הארגון ואף לשפר אותה?

לצד ההתמודדויות הרבות והיומיומיות האלו, כמעט כל מנהל נתקל במהלך תפקידו במשברים בהם נבחנים כישוריו, אופן קבלת ההחלטות שלו, והיכולת שלו להוביל את הארגון גם בתקופות מאתגרות - בין אם מדובר במשבר עולמי המתרחש אחת ל-100 שנה, ובין אם מדובר "רק" באובדן של לקוח גדול, או כניסה של שחקן חדש ומבטיח לשוק בו פועלת החברה.

הבדידות בפסגה, עומס המשימות, וההכרח לספק מענה מקצועי מידי - אינם פשוטים. לעיתים נדרשת עזרה חיצונית ולו רק בשביל לקבל פרספקטיבה, ולעיתים עזרה חיצונית מסייעת בהתוויית הדרך הרצויה, יעדי הביניים עד להגעה לתוצאה הסופית, ואף מספקת את הכלים החיוניים להתמודדות עם האתגרים השונים. לכן, כמו בתחומים רבים, גם כשמדובר במנהלים - אימון מקצועי עשוי להוביל לשיפור ההישגים ואף לפריצת דרך.

הכל התחיל באוקספורד

ענף האימון האישי, הפך בעשורים האחרונים לפופולרי מאוד ברחבי העולם. אימון אישי מוגדר כשתהליך שבו האדם המתאמן רוכש כלים המסייעים לו להגדיר את מטרותיו, ולהגיע אליהן. למרות שמדובר בתחום חדש יחסית, המונח "Coach" הוטבע לראשונה ב-1830 באוניברסיטת אוקספורד, והתייחס למורה/מרצה המלווה את התלמידים, והמסייע להם לעבור את הבחינות. בהמשך הפכה המילה לכזו המתארת בעיקר מאמנים המלווים ספורטאים בתחומי ספורט שונים.

המקצוע החל להתגבש כגישה לשיפור ביצועים מתוך אימון באמצע שנות ה-70 של המאה הקודמת, אז החלה לחלחל ההבנה כי כלים שונים בהם עושים שימוש בתהליך יצירת מוטיבציה בקרב ספורטאים - יכולים לבוא לידי שימוש בתחומי חיים אחרים. תהליך ההתפתחות של המקצוע כלל שילוב של גישות וכלים מתחומים של פסיכולוגיה קוגניטיבית, פסיכולוגיה הומניסטית, ספורט, תאוריות ניהול ועוד. לישראל הגיע התחום לפני בערך כ-20 שנה, והפך במהרה לפופולרי מאוד. כחלק מהפופולריות הזו, ישנם יותר ויותר גופים אקדמיים המציעים מסלולי הכשרה למאמנים.

כיום תחום האימון האישי מסייע לאנשים רבים במגוון רחב של תהליכים - אישים, משפחתיים ומקצועיים. תחום האימון האישי בעולם הניהול הוא אחד מתתי התחומים הנפוצים בעולם האימון האישי. האימון האישי בתחום הניהולי מיועד לסייע למנהל לאתר את החסמים המפריעים לו, לקבל את הכלים להסרת החסמים, ולפעול להשגת היעדים. בין השאר בתהליך האימון הניהולי עוזר המאמן למתאמן למקד מה הם הערכים לפיהם הוא פועל, מסייע לו ביצירת חזון אישי-ניהולי, הגדרה מדויקת של המטרות והדרך אליהן, כלל מטרות המשנה, ומלווה אותו לאורך תהליך השגת מטרות אלו. במהלך האימון הניהולי מקבל המתאמן כלים רבים החשובים ביניהם היכולת לסמן לעצמו את נקודות החוזקה והחולשה שלו, היכולת לבחון מה הגורמים המייצרים אצלו מוטיבציה, ומה אלו העוצרים אותה ועוד.

הפופולריות העולה של התחום נובעת, בין היתר, מפני שתהליך אימון אישי נחשב לממוקד ומוגדר בזמן. בניגוד לתהליך פסיכולוגי הדורש זמן ממושך יותר, ובחינה של תהליכי עבר, במקום התמקדות בהווה. בנוסף, ההפיכה של אימון אישי לתהליך נפוץ בקרב מנהלים נובעת מההכרה כי מוטיבציה רבה לצד יכולות ניהוליות - אינן בהכרח מספיקות. ההתמודדויות השונות בהן נתקלים מנהלים מגיעות מתחומים שונים, ובתדירות הולכת וגבוהה. בנוסף, התחרות הגוברת מחייבת מנהלים לייצר לעצמם יתרון על ידי רכישת כישורים וכלים נוספים, לאו דווקא בהכרח מהתחום הניהולי- עסקי, אלא מעולמות ה"רכים" יותר, ולכאן נכנס בהצלחה תחום האימון האישי.

בישראל ישנם גופים שונים המתמחים בתחום האימון הניהולי. הגופים האלו מתמחים בליווי של מנהלים בקונפליקטים עמם הם מתמודדים, ליווי של תהליכי שינוי בארגון, ליווי בדילמות ניהוליות נקודתיות ועוד. אורך האימון משתנה, בהתאם למטרות של כל מתאמן-מנהל. ישנם אימונים נקודתיים של מספר מפגשים בודדים, וישנם תהליכים הנפרסים לאורך זמן ממושך יותר. ישנם תהליכי אימון בהם נעזר המנכ"ל לבדו, וישנם כאלו המיועדים לכלל ההנהלה של הארגון.

"חשוב לדעת אצל מי מתאמנים"

אין ספק כי השנתיים האחרונות, בהן האיצה מגפת הקורונה תהליכים ושינויים שהחלו לקרום עור וגידים בעולם העבודה באופן משמעותי, הציבו בפני מנהלים אתגרים חדשים עמם לא התמודדו בעבר, והוכיחו שהם חייבים להיות בעלי חוסן ניהולי, לדעת להתמודד עם קונפליקטים, להיות קשובים, להציב יעדים ולהיות בעלי יכולת לסגל לתרבות ארגונית שתהיה טובה מספיק ותאפשר ניהול גם בסיטואציות משתנות. הצורך בליווי וייעוץ על ידי גורמים מקצועיים, הפך אצל חלק מהמנהלים לאקוטי. בסקר שנערך בשיאו של משבר הקורונה בקרב מנכ"לים ומנכ"ליות, עלה כי 71% מהנסקרים התייעצו עם יועצים חיצוניים באותו הקף כבעבר, או בהיקף נרחב יותר. הסקר נערך על ידי חברת גישה שונה להשמה והערכה של בכירים בשיתוף עם קבוצת נירם גיתן NGG, מתודה סקרים ומחקר סוציולוגי, YPO, סופרסונה והתאחדות התעשיינים. עם מי עוד מתייעצים המנכ"לים בעתות משבר? עם ההנהלה הבכירה של הארגון, עם משאבי האנוש של הארגון, עם מנכ"לים אחרים/קולגות מקצועיים ועם הדירקטוריון.

פנייה לתהליכי אימון, ייעוץ וליווי, מחייבת נכונות לעבודה עמוקה ופתיחות. עורכת הדין אדוה פרי-אבישי, יו"ר לשכת המאמנים בישראל (ע"ר) מרצה למנהיגות והעצמה באקדמיה ובארגונים, מאמנת אישית בכירה, מאמנת מנהלים ומגשרת, מציינת כי האימון נועד לייצר שינוי משמעותי בחיים, ולכן על אף העובדה כי מדובר בתהליכים מתודולוגיים ופרקטיים - הם כאלו שמחייבים שינוי פנימי. "לא פעם מנהלים מגיעים לאימון עם תחושות תסכול. הם חווים פער בין המצוי לרצוי, ולא יודעים איך להגיע לנקודה שבה הם רוצים להיות", היא אומרת. "כדי שייווצר שינוי אמיתי וטרנספורמציה – חייב להתקיים תהליך רגשי אמיתי ועמוק, מה שמחייב שהמנהל יפתח ליבו בפני המאמן, וזה אפשרי רק כשמתקיים מרחב חזק של אמון וקירבה. באימוני מנהלים יש חשיבות רבה למקצועיות ולקוד האתי, שכן המנהלים מעלים דילמות מורכבות הדורשות מקצוענות ומיומנות וכן מידע רגיש ופנימי הנוגע לעובדיהם או לקולגות שלהם או למנהלים שמעליהם בארגון או לארגון עצמו, ואסור כמובן שמידע כזה יזלוג החוצה. לכן חשוב מאד לדעת אצל מי מתאמנים, לוודא שהמאמן הוכשר כהלכה, שהוא בפיקוח, מחוייב לקוד אתי ושבמידת הצורך יוכל לקבל הדרכה מקצועית". בישראל אין כל חקיקה בנושא האימון, אך לשכת המאמנים, עמותה וולונטרית בלתי-תלויה, פועלת לקדם את התחום, באמצעות מגוון ועדות של מתנדבים וועד מנהל שעומד בראשה. לשכת המאמנים מפקחת על כ-20 בתי ספר לאימון שהוכרו על-ידה ונבדקים כל העת, ומקבלת לשורותיה כחברים רק מאמנות ומאמנים העומדים בקריטריונים מקצועיים ואתיים רבים.

גם ICF (ארגון המאמנים הבינלאומי) פועל לשמירה על סטנדרטים המקצועיים והאתיים של המקצוע האימון. "ICF הוא ארגון עולמי ובו חברים 45,000 מאמנים, מתוכם 40,00 בעלי דרגה מקצועית", אומר רוני גרובר, נשיא הסניף הישראלי של הארגון ומאמן אישי למנהלים. "הארגון מפעיל רגולציה עצמית, שומר על רף אחיד, גבוה ובינלאומי, והכרה בסטנדרטיזציה של הכשרת מאמנים, כך שמאמן מנהלים מתל אביב, שלמד והוסמך בתוכנית שמוכרת על ידי ICF, יהיה באותה הרמה כמו מקביליו בניו יורק או בברלין".

ICF מתייחסת לאימון בתור שפה ותרבות, ולא רק ככלי שמנהלים יכולים לבחור אם להשתמש בו. גרובר מספר: "מחקרים שהארגון עושה באופן קבוע מראים שחברות בעולם וגם בארץ שמטמיעות את השפה אימונית של ICF בארגון מגדילות את הפרודוקטיביות של העובדים, את המעורבות והאנגייג'מנט שלהם ואת החיבור שלהם למקום העבודה שלהם. זה מוביל לשינוי אמיתי והחיובי של התרבות הארגונית של החברה מבפנים".

לצד הבחירה במאמן מקצועי ובעל ניסיון, התאמת תהליך הליווי והייעוץ לכל מנהל תלויה כמובן בהתמודדויות המקצועיות, בצרכים ובאופי של המתאמן-מנהל. היכולת לאתר את המאמן המתאים, לצד הנכונות להתחייב באמת לתהליך על כל מורכבויותיו - יכולים לייצר את השינוי הרצוי, ולהפוך את ההתמודדות עם האתגרים השונים - לקלה יותר.