"אנו מתכננים את משק החשמל העתידי: 30% אנרגיות מתחדשות, אגירה וכניסת רכבים חשמליים"

יורם כהן, מנכ"ל חברת נגה - ניהול מערכת החשמל, שהוקמה כחלק מהרפורמה במשק החשמל, מספר על תהליך ההקמה המורכב של אחת החברות הממשלתיות הגדולות והמשפיעות שהוקמו כאן ומעריך כי החברה תצליח לעמוד ביעדי משק החשמל העתידי

יואל צפריר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יואל צפריר
תוכן שיווקי

את הריאיון עם יורם כהן, מנכ"ל חברת נגה - ניהול מערכת החשמל (נגה) או בשמה הקודם חברת ניהול המערכת (חנ"מ), אנחנו עורכים במשרדי החברה, בקומה השלישית של בנין משרדים בהרצליה. "אנחנו לקראת מעבר למשרדי הקבע שלנו בחיפה", הוא מתנצל בחיוך. "משרדי החברה בחיפה נמצאים בסמוך למשרדי חברת החשמל (חח״י), מהם עברו לחברה עובדי היחידה לתכנון ופיתוח טכנולוגיות (תפ"ט) שתפקידם לתכנן ולפתח את משק החשמל, ובסמוך למתקן נוסף שממנו מגיעים עובדי יחידת ניהול המערכת (ינ"מ) שתפקידם לפקח ולנהל את משק החשמל". כך, במשפט אחד, מסכם כהן את תפקיד ומהות החברה שהקמתה היא האירוע המורכב ביותר בהקמת חברה ממשלתית בארץ, בזמן שיא, בייחוד במונחים ישראליים.

יורם כהן צילום: MARIA TROYANKER

"אחת מחברות הטכנולוגיה המובילות במדינה"

חברת נגה הוקמה כחלק מהרפורמה במשק החשמל בישראל, ועוסקת בתכנון, פיתוח וניהול מערכת החשמל בישראל. תחת השם הערטילאי "ניהול המערכת", נמצאים גם בניית תחזית ביקוש לחשמל, תכנון וניהול מערך הייצור והמסירה במשק החשמל, אופטימיזציה של משק החשמל והעמסת יחידות ייצור חשמל, ניהול הסחר בחשמל וניהול משק החשמל בשעת חרום. בריאיון מתייחס כהן לפונקציות המרכזיות של החברה החדשה ולהשפעתן על עיצוב משק החשמל.

כיצד בעצם הוקמה החברה? הרי אלו תפקידים שהיו באחריות חברת חשמל (חח"י).

"התשתית המקצועית של נגה מבוססת על כ- 220 עובדים שעברו ועתידים לעבור אלינו מחח״י: עובדי היחידה לתכנון ופיתוח טכנולוגיות (תפ״ט), יחידת ניהול המערכת (ינ״מ) והיחידה לסטטיסטיקה וחקר שווקים. בנוסף, אנחנו מקימים את אגף הסחר, שיקים וינהל מערכות סחר מתקדמות בחשמל ויקדם את התחרות במשק החשמל. לשם כך, מוקמות בחברה מערכות טכנולוגיות מורכבות לתכנון, לתפעול ולניהול הסחר במשק החשמל. במסגרת הקמת החברה הוקמו שלושה דאטה סנטר, מועברות מאות תוכנות מחח״י לחנ״מ, מועברת דאטה אדירה שהצטברה במשק עשרות שנים בחח״י, מוקמות מערכות מידע ארגוניות וכל זה תוך בניית שכבות הגנה של אבטחת מידע בהתאם להנחיות מערך הסייבר הלאומי. לפיכך, הגם שהחברה מוגדרת כחברה ממשלתית, למעשה מדובר באחת מחברות הטכנולוגיה המובילות במדינה.

"במבט לאחור, הקמת נגה היא האירוע המורכב ביותר בהקמת חברה ממשלתית בארץ. מדובר באחת החברות הממשלתיות המורכבות, הגדולות והמשפיעות ביותר שקמו בצורה המהירה ביותר בתקופת קורונה ובהיעדר תקציב מדינה. תוך כשנה מהגעתי לחברה ותוך כדי גיוס הנהלת החברה במהלך 2020, קיבלנו רישיון, גייסנו הון, הקמנו קרן פנסיה, מערכת שכר, בנינו משרדים, גיבשנו חזון אסטרטגיה ומבנה ארגוני, הקמנו מערכת ERP, חתמנו מאות הסכמים, רכשנו והטמענו תוכנות ומערכות מידע בהיקפים אדירים, גייסנו עשרות עובדים וקיבלנו את האחריות על תפ"ט ויחידת הסטטיסטיקה וחקר השווקים. אנו ממשיכים במימוש הרפורמה ובעוד מספר חודשים נקבל את האחריות גם על ינ"מ ובכך נשלים את הקמת החברה.

"אני מזכיר שהחברה הוקמה מכוח החלטת ממשלה בעקבות הרפורמה במשק החשמל. במסגרת הרפורמה הוחלט להקים חברה עצמאית, בלתי תלויה ומקצועית, שתפעל לאספקת חשמל סדירה, באמינות ובאיכות, לכלל הצרכנים, בשגרה ובחירום. בנוסף, החברה אמורה לתכנן ולפתח, בראיה מערכתית אינטגרטיבית צופה פני עתיד, משק חשמל בר-קיימא ובזה עוסק הקול קורא שהוצאנו לפני כחודש".

מה היתה מהות הקול הקורא?

"אחד התפקידים שלנו הוא לחזות את הביקושים העתידיים ולתכנן בהתאם את משק החשמל העתידי. משק החשמל יעבור בשנים הקרובות שינוי מהותי: 30% ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות עד 2030, הקמת מתקני אגירה, הפסקת השימוש בפחם עד שנת 2025, כניסת המכוניות החשמליות לישראל, אנרגיה מבוזרת, הגדלת מתקני הייצור בחלוקה - כל אלה משפיעים על תכנון ופיתוח משק החשמל באופן מהותי - לא רק עכשיו, אלא גם בעשורים הקרובים. מול האתגרים, הטכנולוגיות, הביקושים והצרכים העתידיים של משק החשמל, החלטנו לפתוח את תכנון משק החשמל העתידי גם לציבור ולהעניק לו את ההזדמנות להביע את עמדתו, להציע אלטרנטיבות ולהיות חלק מגיבוש תוכנית פיתוח אינטגרטיבית למשק החשמל העתידי של ישראל. מדובר במהלך שלא היה בעבר והוא נובע מתפיסת הניהול שלנו המתבססת על שקיפות ושיתוף. אני מודה שהופתענו מכמות הפניות שקיבלנו. יצרנים פרטיים, גופים ציבוריים ואחרים, פנו אלינו עם הצעות, רעיונות וכיווני מחשבה שונים. בשבועות הקרובים נקבץ את החומרים שקיבלנו ובכוונתנו לעשות בהם שימוש כאשר נכין את התוכנית האינטגרטיבית של משק החשמל לעשורים הקרובים".

בשליש הראשון של 2021 ירד ייצור החשמל המשקי ב-3.1% לעומת התקופה מקבילה אשתקד. הירידה מורכבת מעליה של 8.5% בייצור החשמל הכלכלי בעקבות היציאה מהקורונה ומירידה של 11.6% בגלל שחורף 2021 היה פחות עוצמתי מחו

"צרכנים ביתיים יוכלו לרכוש חשמל ממספקי חשמל פרטיים שאין בבעלותם מתקני ייצור"

המהלך הראשון בהקמת חברת ניהול המערכת היה קבלת האחריות מחברת החשמל על יחידת תפ״ט ויחידת סטטיסטיקה וחקר שווקים. צעד זה בוצע בהצלחה בתחילת דצמבר עם מעבר של כ- 120 עובדים מקצועיים מחח״י לנגה. השלב הקרוב הוא קבלת אחריות מחח"י על ינ"מ בחודשים הקרובים, הכוללת מעבר של כ- 100 עובדים נוספים מחח"י לנגה. ינ"מ אחראית על ניהול הסחר, בקרה ותפעול של מערכת הייצור והמסירה במשק החשמל. מהלך זה בעצם יביא לסיומו את שלב ההקמה והפיכת החברה ל"מבצעית" בצורה מלאה.

מה הן אבני הדרך הבאות ברפורמה בכל הקשור לחנ״מ?

"נמשיך בפתיחת מקטע האספקה לתחרות. לראשונה, יוכלו גם צרכנים ביתיים לרכוש חשמל ממספקי חשמל פרטיים שאין בבעלותם מתקני ייצור. המספקים החדשים ירכשו את כל החשמל המסופק לצרכניהם מחנ"מ, שתרכוש את החשמל מיצרני חשמל וזאת על בסיס מנגנון תעריפי שנקבע ע"י רשות החשמל.

"בנוסף, חח"י מכרה בהצלחה רבה שתי תחנות כוח - אלון תבור ורמת חובב. תחנה שלישית תועמד בקרוב למכירה. התחנות יפעלו במסגרת אסדרות לסחר בחשמל על-ידי נגה. היצרנים יגישו מידי יום הצעות מחיר חצי שעתיות לייצור חשמל וחנ"מ תקבע את תוכנית הייצור האופטימלית בהתאם לאילוצים ולתחזית הביקוש היומית".

מה המשמעות של פתיחת מקטע האספקה?

"בעבר פעלה חח"י כמונופול ורטיקלי - ייצור, הולכה, אספקה, חלוקה וניהול המערכת היו בידה. הרפורמה הוציאה מחח"י את האחריות על הסחר, התכנון, התפעול והניהול של מערכת היצור והמסירה והעבירה אותה לנגה, כאשר גם לגבי מקטעים נוספים, נוצרה הפרטה ופתיחה לתחרות. כבר היום, כמחצית מייצור החשמל בישראל נעשה על-ידי יצרנים פרטיים".

סיפור הרפורמה בחח״י לא חדש. כבר לפני שנים דובר על הצורך לחלק את תפקידי חח"י בין גופים שונים, על מנת לייעל ולשפר את מערכת החשמל בישראל. רק לאחר מו"מ ארוך, שהתנהל בין חח"י, ועד עובדי החברה וגופים נוספים, יצאה הרפורמה לדרך בהובלתו של שר האנרגיה הקודם, ד"ר יובל שטייניץ, עם לא מעט חששות שגם הפעם, התוצאה לא תהיה שונה.

אני לא רוצה להרוס שמחות, אבל זאת לא הפעם הראשונה שמדברים על רפורמה, בוודאי לא בשוק החשמל, שנחשב למאוד ריכוזי. למה הפעם אתה חושב שזה יצליח?

"אין ספק שראינו בעבר ניסיונות שונים להפריט או לשנות את מבנה משק החשמל בישראל, ולהקים את נגה. אבל הפעם זה יהיה שונה, ולא רק בגלל שאני עומד בראש החברה", אומר כהן בחיוך. "משרד האנרגיה, מוביל ודוחף את הרפורמה והיא מתממשת לנגד עינינו".

ניהול דרך פריזמה של תועלת המשק הלאומי ורווחת הצרכן

החברה החדשה קיבלה מרשות החשמל הקדמת תעריף בסך של 50 מיליון שקלים (מתוך 150 מיליון שקלים) עבור עלויות הקמה של החברה המיוחסות להעברת תפ"ט. בנוסף, לאחר בניית ואישור מודל הסיכונים ומבנה ההון של החברה, נחתם הסכם בין החברה לבין ממשלת ישראל לשם הסדרת השקעת 200 מיליון שקלים מכספי המדינה בחברה כהון מניות. כהן מציין כי בהסכם נקבע כי השקעת המדינה בפעילות החברה, בדרך של השקעה בהון מניות, נועדה לשמש "כרית ביטחון" לצורך פעילות החברה לפי רישיונה. המדינה תעביר לחברה את השקעתה בהון המניות בשלוש אבני דרך. הראשונה מומשה והחברה קיבלה 50 מיליון שקלים ואת יתרת הסכום של 150 מיליון שקלים היא תקבל עם קבלת האחריות על ינ"מ והניתוק מחח"י. בנוסף, החברה קיבלה לאחרונה דירוג אינדיקטיבי מחברת "מידרוג". הדירוג שנקבע לחברה הוא Aa1.il באופק יציב. הדירוג הגבוה, מדגיש כהן, מבטא את האמון הרב בחוסנה הפיננסי של החברה ובאופן ניהולה הפיננסי.

האם זה ישפיע, בסופו של דבר גם על כיסו של הצרכן?

"בוודאי, יישום הרפורמה כולל הפרדת והקמת יכולות חדשות בחברת ניהול המערכת. השקעות אלו יאפשרו תועלות משמעותיות למשק החשמל בכמה היבטים: יישום מודל הסחר בחשמל יביא להוזלת עלות ייצור החשמל באמצעות אופטימיזציה בתהליכי העמסת תחנות הייצור ובתהליכי הסחר בחשמל המנוהלים על-ידי החברה; יישום תחרות בהספקה יביא לפתיחת התחרות בהספקה לצרכנים הפרטיים ויאפשר לצרכן להחליט ממי הוא קונה חשמל ובאיזה תעריף; ניהול אובייקטיבי נטול אינטרסים מסחריים יגרום לשקיפות בנתונים, בתחזיות, בתוכניות, ובפרמטרים של תהליכי קבלת ההחלטות, ויאפשר בכך קיום תהליכי סחר שוויוניים ושקופים; לבסוף, שיפור ההתאמה בין היצע החשמל לבין ביקוש צרכי המשק יביא לשיפור תחזיות הביקוש, תכנון איכותי ארוך טווח בראייה מערכתית אינטגרטיבית ויישומם בתוכנית הפיתוח של משק החשמל. כל אלו יחד, ייצרו מציאות חדשה של ניהול דרך פריזמה של תועלת המשק הלאומי ורווחת הצרכן, סמכות מקצועית לאומית עבור כלל גורמי משק החשמל והציבור, עידוד כניסת שחקנים נוספים למשק - קידום תחרות הוגנת ושוויונית בייצור ואפשור התחרות בהספקה".

התפתחות תמהיל דלקים שנתי במשק החשמל 2020-2004צילום: באדיבות חברת נגה

דיברנו מקודם על יעדי האנרגיה של המדינה. האם לדעתכם תעמדו בכך? לאחרונה התפרסם כי ייצור החשמל באנרגיה מתחדשת עמד, אם כי לזמן קצר בלבד, על כ-30% מסך הצריכה באותו זמן.

"אנחנו בהחלט בדרך הנכונה. אנחנו מגבשים עכשיו תוכנית פיתוח להבטחת העמידה ביעד שקבעה ממשלת ישראל, ואין לי ספק שנעמוד ביעדי האנרגיה שנקבעו לנו. התוכנית תמפה את הפוטנציאל הארצי, תבטיח את פיתוח הרשת לשם קליטת האנרגיה המתחדשת ותביא לפיתוח מערכות אגירה לשם תמיכה בהקמת מתקני אנרגיה מתחדשת. התוכנית תתייחס גם להערות ולמסקנות שיצאו מהקול הקורא שהוצאנו. כאמור, נשלב את הכול יחד לכדי תוכנית אינטגרטיבית, ולאחר גיבושה היא תובא לאישור הרשות ושר האנרגיה, וחנ״מ תפעל ליישומה ביחד עם רשות החשמל וחח״י".

"יש לא מעט תחומים שאנחנו בונים ממש מאפס"

כהן הגיע לחברה לאחר מסלול ארוך בתחום האנרגיה, בארץ ובעולם. בתפקידו הקודם שימש כהן כמנכ"ל דלק גפ״מ ומנכ״ל דלק גז טבעי בקבוצת תשובה, שעסקה בהסבת מפעלים לשימוש בגז טבעי ובאספקת גז טבעי. לפני כן, כיהן כמשנה למנכ"ל בחברת אנרגיה זרה בחו"ל, כסמנכ״ל חברת סונול וכן בתפקידים בכירים בחברת פז.

מדוע החלטת, לאחר תפקידים בארץ ובחו"ל, להצטרף דווקא לחנ״מ?

"ברמה האישית והמקצועית - מדובר באחד האתגרים הגדולים ביותר. לא רק עבורי, אלא עבור כלל המשק. מעולם לא הוקמה כאן חברה ממשלתית בהיקף כזה, עם כל כך הרבה אחריות, בהווה ובעתיד, על מערכות כל כך מורכבות. יש לי ניסיון של 26 שנים בתחום האנרגיה, בארץ ובחו"ל, בהם ניהלתי אופרציות מורכבות של מיליארדי שקלים ואלפי עובדים. התפקידים שלי עד כה סיפקו לי ארגז כלים שמסייע לי, ברמה הניהולית והמקצועית, בוודאי, בכניסה לתפקיד הזה. מצד אחד, אנחנו מקבלים מחח״י חטיבות מקצועיות קיימות, שמתפקדות בהצלחה כבר עשרות שנים עם עובדים ואנשי מקצוע מהשורה הראשונה בארץ. מצד שני, יש לא מעט תחומים והיבטים שאנחנו בונים ממש מאפס. אני גאה לעמוד בראש החברה הזו ונרגש לקראת האתגרים הצפויים לנו בעתיד".