קוואנטום: טכנולוגיית העתיד כבר כאן

הבעיה: עלויות האנרגיה הגבוהות בתעשייה עקב שימוש בטכנולוגיות מבוססות שמן וגז. הפתרון: מיסבים מגנטיים במערכות הקירור במקום המיסוב הקונבנציונלי. אסף עמיר, מנכ"ל 'קוואנטום', יבואנית מדחסי SMARDT: "החזר ההשקעה מהיר במיוחד, תוך 2-3 שנים, אבל זה בעיקר חיסכון חודשי של עד 50% בעלויות האנרגיה התעשייתית"

אור חי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יחידה מסדרת V class
יחידה מסדרת V classצילום: חברת SMARDT
אור חי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

העלייה המתמדת במחירי החשמל מניעה תעשיינים רבים לחפש טכנולוגיות מתקדמות וחכמות, במטרה לצמצם עלויות ולהקל על הוצאות העסק. הטכנולוגיה המובילה שבהן היא טכנולוגיית המיסוב המגנטי, שצמצמה דרמטית את עלויות האנרגיה בתעשייה הישראלית מאז כניסתה המוצלחת לשוק על-ידי קוואנטום (Quantum) – מהחברות המובילות בארץ, בכל הקשור לשיווק ושירות מקצועי לצ'ילרים (מערכות קירור).

בשורה של ממש בתחום האנרגיה לתעשייה. אסף עמיר, מנכ"ל 'קוואנטום', יבואנית מדחסי SMARDTצילום: יח"צ

והתוצאות ניכרות בשטח: לאחרונה זכתה החברה במכרז להתקנת צ’ילרים בקמפוס הפיתוח העולמית של חברת מובילאיי, שהקמתו החלה באוגוסט השנה בהר חוצבים בירושלים. מדובר בהתקנת 3,500 טון קירור, היקף מרשים ומשמעותי במונחי הענף, ואף שבתחומה היא נחשבת כחברת מוצרי פרימיום - עבור קוואנטום זהו מגה-פרויקט שמהווה ציון-דרך משמעותי. “כשחברה בסדר גודל של מובילאיי”, אומר אסף עמיר, מנכ”ל קוואנטום, “שמאחוריה חברת-הענק אינטל שבראש מעייניה בנייה ירוקה וחיסכון באנרגיה, בוחרת לשם כך בציוד הכי טוב - מבחינתנו זוהי חותמת של איכות”.

במקביל, מצויה קוואנטום בימים אלה בעיצומם של פרויקטים להתקנת צ’ילרים במספר ארגונים בולטים, ביניהם בחטיבה הישראלית של אפלייד מטיריאלס ברחובות, במפעלי יפאורה-תבורי, ובמרכזי אינטל בחיפה, ירושלים ופתח תקווה. לצד אלו, נמנים עם לקוחותיה מפעלי תעשייה גדולים (טבע, מפעלי ים המלח, שטראוס, תנובה ועוד) ומוסדות ציבור (חברת החשמל, מכון ויצמן, עיריית ירושלים ועוד).

בקוואנטום גאים לספר כי כל הלקוחות ששדרגו עד היום את מערך קירור המים שלהן לטכנולוגיית המיסוב המגנטי של SMARDT, דיווחו על חיסכון משמעותי בצריכת החשמל - וחלקן אף דיווחו על החזר השקעה תוך פחות משנתיים. “המקומות שבהם פרויקטים כאלה פועלים במיטבם ומצליחים”, מסביר אסף, “הם כאלה שעובדים מסביב לשעון - בתי מלון, למשל, בתי חולים או מפעלי ייצור – כי ככל שהמערכת עובדת יותר, החזר העלויות שלה קצר יותר ומשתלם”.

הפתרון החדשני: מיסבים מגנטיים

עלויות האנרגיה הן מההוצאות הגבוהות ביותר שעימן מתמודדים מפעלים וארגונים גדולים, ולפיכך הצורך בחיסכון משמעותי בתחום הוא כורח המציאות. פתרונות הקירור הקיימים כיום זהים ברובם ומבוססים על דחיסה באמצעות תערובת של גז ושמן דרך חלקים מכניים, ולכן גם העלות ומורכבות התפעול שלהם גבוהה. כאשר קילוואט שעה עולה כחצי שקל בעוד שצ'ילר ממוצע צורך כ-180 קילוואט לשעת עבודה, ההוצאה מגיעה למאות אלפי שקלים בשנה.

אי לכך, משזיהו בקוואנטום כי הבעיה טמונה בעצם השימוש בטכנולוגיות מבוססות שמן וגז, היה ברור שהפתרון החדשני לבעיה הוא במעבר לשימוש במיסבים מגנטיים במקום בשיטות המיסוב הקונבנציונליות. לשינוי מהפכני זה אחראית קבוצת SMARDT העולמית, שאת השלוחה הגרמנית שלה מייצגת קווונטום בלעדית בישראל ובאגן הים התיכון.

SMARDT פיתחה את Turbocor (שלימים נמכר ל-Danfoss העולמית) - מדחס צנטריפוגלי בעל שני מאיצים, הממוקמים על ציר שנע בתוך שני מיסבים אלקטרומגנטיים ומסתובב בעזרת משנה מהירות - והתוצאה: יחידת דחיסה קומפקטית, שקטה מאוד ויעילה, ברמת נצילות גבוהה של למעלה מ-COP 12 בממוצע שנתי. המשמעות בפועל היא חיסכון של עד 50% בעלויות התפעול, ובאופן ישיר - הוזלת עלויות הייצור.

SMARDT, שבבעלותה 5 מפעלים ברחבי העולם, היא היצרנית הגדולה בעולם של יחידות קירור מים המבוססות על מדחסים ללא שמן, ומיסוב מגנטי ומשנה מהירות מסדרת Turbocor מתוצרת Danfoss. בנוסף, במסגרת שיתוף פעולה עם חברת הענק Danfoss העולמית לפיתוח דור חדש של מדחסים, השיקה SMARDT לאחרונה שתי סדרות חדשות של צ'ילרים - V Class ו-HT Class:

סדרת V Class מבוססת על מדחסי VTT של Danfoss ומגדילה את היצע התפוקות עד ל-2,500 טון קירור. סדרת זו לקחה את טכנולוגיית המיסוב המגנטי צעד אחד קדימה ומציעה יותר אמינות ויעילות, ומעטפת עבודה גמישה יותר. מנגד, סדרת HT Class המבוססת על מדחסי TTH של Danfoss, מציעה את יתרונות המדחס המגנטי - אך לתנאים קיצוניים יותר כגון עיבוי אוויר עד c58, אגירת קרח עד c18- וחימום מים עד c70.

טכנולוגיות מתקדמות לחיסכון באנרגיה

קוואנטום (שמה המלא: Quantum Energy Saving & Servicing) הוקמה בשנת 2008 ופועלת בשני מישורים: שיווק ומכירה של יחידות קירור מים לחיסכון באנרגיה עם מדחסי Turbocor, ושירות למתקני מיזוג אוויר ברמת One stop shop. עד כה הטמיעה החברה את מספר המכונות הגדול בארץ מסדרת מדחסי Turbocor – כ-120 מכונות עם מדחסי TT מגנטיים המספקים כ-35,000 טון קירור, כ-15 מכונות עם מדחסי VTT מגנטיים בהספק כולל של 5,300 טון קירור, ושלל יחידות קונבנציונליות ברחבי הארץ.

צוותי החברה, רובם בעלי ניסיון של למעלה מ-30 שנה, כוללים את מיטב אנשי המכירות והשירות לציוד מיזוג אוויר מסחרי ותעשייתי. טכנאי השירות, המיומנים בטיפול ובתחזוקת מערכות מיזוג אוויר וקירור תהליכי של כל יצרני הציוד הבין-לאומיים, עוברים הכשרות ייעודיות והשתלמויות מקצועיות בארץ ובמפעלי היצרנים בחו"ל.

"החברה חרטה על דגלה קידום טכנולוגיות מתקדמות לחיסכון באנרגיה ולשמירה על איכות הסביבה", מציין אסף, "וגאה להוות אלטרנטיבה מקצועית מכובדת לשירות שניתן על-ידי היבואנים הרשמיים. אנחנו עובדים בסטנדרטים הגבוהים ביותר, קשובים תמיד לצורכי הלקוח ונמצאים בשיפור מתמיד".

לצד התרומה האקולוגית, לדברי אסף, במעבר למיסוב מגנטי טמונים יתרונות עצומים - מערכות חסכוניות ועלויות אחזקה נמוכות במיוחד, פעולה שקטה ("הקץ לרעש ולטרטורים של המערכות המסורתיות"), יעילות עבודה מקסימלית, פריקת עומס של עד 10% ויתירות גבוהה.

"מדובר בבשורה של ממש בתחום האנרגיה לתעשייה", הוא אומר, "החזר ההשקעה מהיר במיוחד, תוך 2-3 שנים, אבל זה בעיקר חיסכון חודשי אדיר של עד 50% בעלויות האנרגיה התעשייתית – וזהו הנתון החשוב ביותר לתעשיינים בארץ ובעולם. בסופו של דבר, אם אתה יוצא למסע עם הטכנולוגיה הזו, עדיף שתלך למי שיש לו את הניסיון הרב ביותר להציע בתחום, ועם הכי הרבה צוותים שיודעים להתעסק בזה”.

בחזרה למגזין אנרגיה >>>