עולים על מסלול הפאמפטרק

לרכוב על אופניים בעיר, מבלי לדווש - וליהנות מחוויית רכיבת שטח. הכירו את הפאמפטרק, ענף ספורט חדש, עליו שמענו מבועז גורן, הבעלים של חברת "עז הרים - תשתיות רכיבה". גורן מספר על הנגשת מגרשי פאמפטרק בכל יישוב ועל התקווה שהענף החדש, שהוכר רשמית ע"י איגוד האופניים העולמי UCI, יגיע גם לאולימפיאדה

שחר בן-פורת
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מסלול פאמפטרק בתל יצחק
מסלול פאמפטרק בתל יצחק צילום: עז הרים - תשתיות רכיבה
שחר בן-פורת
תוכן שיווקי

בעוד מספר שנים צופי האולימפיאדה עשויים להיחשף לענף ספורט חדש יחסית: רכיבת אופניים על מסלולי פאמפטרק. זהו מסלול רכיבה טבעתי המשלב לאורכו גבעות וסיבובים מוגבהים, כשהרוכבים על המסלול יוצרים תנועת מהירות בכך שהם מניעים את גופם ואת האופניים - ללא דיווש כלל.

ענף הספורט הזה קיבל את ההכרה של ה-UCI (איגוד האופניים העולמי) כענף ספורט רשמי וליגות פאמפטרק כבר מתקיימות במדינות שונות בעולם. אם החזון של בועז גורן, הבעלים של "עז הרים - תשתיות רכיבה", יתממש, קרוב לוודאי שבעוד שנים ספורות תשתתף גם ישראל באליפות העולם.

בועז גורן | צילום: יח"צ

פאמפטרק לכל ילד
ענף הפאמפטרק התחיל בקרב רוכבי אופני הרים מקצועיים שמתחרים בתחרויות בינלאומיות. כדי להתאמן לקראת תחרויות רבים מהם נוהגים לבנות לעצמם מתקנים שונים. אחד מאותם מתקנים קיבל את השם פאמפטרק. גורן מסביר: "בזכות המבנה של המסלול אפשר לנסוע עליו במהירות על ידי הנעה של הגוף בלבד. הרוכב עומד על הדוושות לאורך כל הנסיעה ומנענע את גופו ואת האופניים בהתאם לצורת המסלול הייחודית, וכך הוא מייצר מהירות. הפאמפטרק גורם לרוכב לרכב יותר טוב כי הוא חייב לתזמן את עצמו בהתאם למסלול. הוא לומד לייצר מהירות, לשמר מהירות ולזרום בסיבובים. כל זה מפתח את הטכניקה הבסיסית של רכיבת שטח".

גורן נחשף לפאמפטרק בשנת 2005. אז היה שותף בחברת עז הרים, שייסדה בית ספר לרכיבת שטח ובהמשך הפיקה אירועים ותחרויות של אופני שטח. לאחר מספר ניסיונות לבנות פאמפטרק בחצר האחורית הקים את חברת "עז הרים- תשתיות רכיבה", מתוך חזון מאוד ברור: בכל יישוב ורשות מקומית יהיו מגרשי פאמפטרק, בדומה למגרשי כדורגל וכדורסל, שינגישו את רכיבת האופניים בכלל ורכיבת השטח בפרט גם לאנשים שחיים בעיר ואין להם קשר לתחום. "לקח לחזון הזה כמה שנים להתחיל להתממש", הוא מספר. "עד היום בנינו כ-60 מסלולי פאמפטרק ועוד כ-40 מתחמים אתגריים נוספים, שנמצאים, בין השאר, בחיפה, כפר יונה, נתניה, חדרה, כפר סבא, רעננה, ראשון לציון, חולון, קריית מלאכי, ראש העין, הרצליה, אשדוד, אשקלון, שדרות, נתיבות, קיבוצים ומושבים בכל רחבי הארץ, והיד עוד נטויה".

מסלול פאמפטרק במרחב עירוני | צילום: עז הרים - תשתיות רכיבה

פארק לכל המשפחה
שטח מסלול פאמפטרק סטנדרטי הוא דונם אחד, ואורך המסלול נע בין 70 ל-200 מטרים. בניית המסלולים מבוססת על סטנדרטים הנדסיים ובטיחותיים, על מנת לאפשר לרוכבים רכיבה יעילה ובטוחה. במקביל המסלולים מתוכננים כך שהם דורשים תחזוקה מינימלית, וכל פארק פאמפטרק משלב עצים, דשא, מקומות ישיבה, הצללות וברזיות.

המסלולים עצמם עברו שינויים לאורך השנים - ממסלולים מבוססי עפר למסלולים איכותיים מבטון יצוק, ועד מסלולים מעוצבים הנבנים בעבודת יד מוקפדת תוך חשיבה על הפרטים הקטנים.

המבנה הייחודי של מסלולי הפאמפטרק הופכים אותם למתאימים לגילאים שונים ולכל כלי עם גלגלים – החל מבימבה, אופני דחיפה, אופני ילדים ואופני הרים, וכלה ברולרבליידס וקורקינטים. "הפאמפטרק הפך להיות מאוד פופולארי כי הוא מתחם שיודע להכיל את כולם", מסביר גורן. "אנחנו מקפידים לבנות מסלול בטיחותי וידידותי לשימוש, שלא יהיה אקסטרימי מדי".

הפופולאריות של המגרשים ניכרת: בצד רוכבים מקצועיים הבאים להתאמן בהם, נוהגות לפקוד את המתקנים משפחות שלמות, שנהנות מהפארק בזמן שהילדים רוכבים על המסלול. "הפארקים מושכים אליהם אנשים שרוצים לצאת מהבית, לפגוש חברים, וליהנות איתם במסלול רכיבה – "רבים מהם לא היו רוכבי אופניים קודם לכן", אומר גורן. "מי שגר בקומה שביעית והילד שלו נמצא מול המסכים רוב היום, יכול לרדת איתו לפארק הפאמפטרק והילד ישחק שם עם חברים, בענף ספורט שהוא לא הכיר לפני כן, שגם מאפשר לשפר מיומנויות שונות, לעשות פעילות גופנית ולהיות בטבע ממש צמוד לבית".

גורן מספר כי הפארקים מלאים באנשים בשעות אחר הצהריים ובסופי שבוע, ויש משפחות שבוחרות לערוך בפארקים האלה פיקניק. "ילד שאוהב את הפאמפטרק יכול להתפתח כרוכב אופניים. הוא לומד להיות יותר מהיר ויותר חזק, ובהמשך הוא יכול להיכנס לתחום רכיבת השטח ולהשתתף בתחרויות".

היעד הבא: אליפות העולם
הפופולאריות של הפאמפטרק בישראל גדלה באופן דומה למתרחש בעולם. מה שהיה בעבר מתקן שרוכבי אופני שטח המציאו לעצמם, הפך כאמור למגרש ספורט רשמי המוכר ע"י כל הרשויות ולענף ספורט רשמי לכל דבר. לפני מספר שנים החלו לפעול במדינות שונות בעולם ליגות מקומיות של פאמפטרק, ובשנה האחרונה החלה לפעול ליגה כזו גם בישראל. הזוכים בתחרויות הארציות משתתפים באליפות העולם, אותה מארגן ה-UCI (איגוד האופניים העולמי), וגורן מאמין כי הענף יכול אפילו להיכנס לאולימפיאדה. "אחת הסיבות שגורמות לי להאמין בכך היא המאפיין של התחרות הזו - קצרה ואינטנסיבית, ואחרי שתי דקות יש מנצח או מנצחת. אפשר לראות בשידור חי את התחרות מתחילתה ועד סופה, לראות את הקרב על הניצחון בזמן קצר יחסית - וזה קריטריון חשוב לענפי ספורט שמשתתפים באולימפיאדה".

בינתיים ממשיכה חברת עז הרים תשתיות רכיבה לחזק את הענף בישראל. היבט אחד של פעילות החברה הוא המשך הפיתוח של המוצר שהיא מספקת ליישובים ולרשויות המקומיות. "כל בעיה שאנו מזהים גורמת למסלולים הבאים שלנו להיות טובים יותר, ואנו מגיעים למצב שבו המסלולים דורשים מהלקוח אפס השקעה בתחזוקה לאורך זמן. אנו רוצים שלכל ילד בישראל יהיה מסלול פאמפטרק ליד הבית". היבט נוסף הוא העלאת המודעות לספורט החדש בדרכים שונות.

ההיבט השלישי של הפעילות הוא פיתוח הענף – החברה מתעתדת להקים ליגת תחרויות ארציות מקצועית, מתוך כוונה להגיע לתחרות שתהיה אליפות ישראל בפאמפטרק, שהמנצחים בה ייסעו לאליפות העולם. "הליגה כיום מנוהלת על ידי מועדוני רכיבה מקומיים בשיתוף איגוד האופניים הישראלי", מספר גורן. "זה שלב ראשוני וחשוב, אני מעריך שבשנה הבאה תהיה ליגה מקצועית ברמה זהה לרמה בעולם, כזו שתאפשר לרוכבים ישראלים להגיע לאליפות העולם".