אלטשולר שחם הוריזון |

הדרך הנוחה והבטוחה לרכוש מטבעות קריפטו

רכישת נכסים דיגיטליים מגורם שאינו מוכר ומפוקח עלולה להסתיים במפח נפש. אלטשולר שחם הוריזון מציעה מנגנון ייחודי, שקוף ובטוח לרכישת נכסים דיגיטליים, בשיתוף המערכת הבנקאית. מנכ"ל החברה, אילן שטרק, מפרט

בשיתוף אלטשולר שחם הוריזון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתונים מטבע דיגיטלי
4 בעיות וחתימה בטוחה אחת: הדרך הנוחה לרכוש מטבעות קריפטו צילום: Shutterstock
בשיתוף אלטשולר שחם הוריזון
תוכן שיווקי

בין הגורמים שהובילו לכך שתחום המטבעות הקריפטוגרפים צברו תאוצה בשנה האחרונה ניתן למנות רכישה או תמיכה במטבע ביטקוין על ידי מובילי דעה בשוק ההון המסורתי (דוגמת סטנלי דרוקנמילר, ריי דאליו ובית ההשקעות בלאקרוק) וכן גופים מוכרים וחברות ציבוריות, כגון: מייקרוסטרטג'י, סקוור וטסלה; כניסתם של בנקים וברוקרים לתחום (למשל: פידליטי, גולדמן זאקס ובנק אוף ניו-יורק מלון); ואת החלטת פייפאל לאפשר ללקוחותיה האמריקאים לרכוש ביטקוין. לאימוץ הנרחב ניתן גם להוסיף את ההודעה הטרייה של ויזה, לפיה היא בוחנת לאפשר תשלומים בUSDC-, מטבע דיגיטלי יציב ומפוקח (stablecoin) הצמוד לדולר - הודעה שתרמה רבות לשיח בנושא.

לפני שבוחנים רכישה של מטבע דיגיטלי, יש לתת את הדעת לגורם ממנו רוכשים את המטבע, כמו גם לאופן הפיקוח עליו. חשוב לזכור שזהו תחום חדש יחסית שכולל לא מעט סיכונים. אומנם, ישנן דרכים מגוונות לרכוש מטבעות אבל מעבר לביטחון ברכישה, צריך גם לחשוב על היום שבו נרצה למכור את המטבע ולהפקיד את תמורתו בחזרה למערכת הבנקאית.

נכון להיום עדיין ישנם בנקים המערימים קשיים בקבלת כספים שמקורם במכירת מטבעות קריפטוגרפים, זאת, בין היתר, לאור חשש לגביי מקור הכספים. מכאן החשיבות שבבחירת מקור אמין לרכישת המטבעות. לאחרונה אושר ופורסם צו איסור הלבנת הון בקשר לפעילות נותני שירותים בנכס פיננסי, ובכלל זה, מתן שירותים של גופים פיננסיים המעניקים שירותים בתחום מטבעות קריפטוגרפים. הציפייה היא שלצד האסדרה החוקית של התחום גם הבנקים יאפשרו קבלת כספים שמקורם במכירת נכסים דיגיטליים ובלבד שהרכישה בוצעה על ידי גוף מסודר ומפוקח שפעל בהתאם לרגולציה הקיימת.

אלטשולר שחם הוריזון – הדרך לעולם הנכסים הדיגיטליים>

נכסים דיגיטליים: היכן וכיצד קונים?

קיימות מספר אפשרויות לרכישת מטבעות קריפטו. חלקן נושאות בחובן סיכון גדול יותר:

1. רכישה מאדם אחר דרך האינטרנט - מאחר שמדובר ברכישה של נכס שאינו מוחשי ופיזי, אתם עלולים למצוא את עצמכם מעבירים כסף כשהצד השני נעלם מבלי שהעביר לכם את המטבע. לחלופין, בעת מכירה לאדם זר, קיים סיכוי כי לאחר שתעבירו אליו את הנכס, הוא לא יעביר לכם את הפיאט (דולר) חזרה.

ישנן חלופות נוספות בטוחות יותר:

2. בורסות זרות - ישנן בורסות זרות המאפשרות רכישה באמצעות כרטיס אשראי או העברת תשלום בכסף רגיל, אלא שרוב הבנקים בישראל אינם מאפשרים כיום העברת כסף לאותן בורסות. גם אם הצלחתם להעביר כסף, במקרים רבים הבנק לא יסכים לקבל בחזרה את הכסף בעתיד לאחר מכירת המטבע, מכיוון שמדובר בבורסה ללא פיקוח, אשר על פי רוב, תהליכי "הכר את הלקוח" והתהליכים למניעת הלבנת הון בה הם ברמה נמוכה, אם בכלל קיימים.

אילן שטרק

3. בורסה או ברוקר מקומי - חלק מהבנקים בישראל מאפשרים לבצע קנייה דרך בורסה או ברוקר מקומי ישראלי, אלא כשמדובר בסכומים גבוהים (50-40 אלף שקל ומעלה), קיימת סבירות שבהכנסת הכסף חזרה ממכירת המטבע, הבנק יסרב לקבל את התמורה, וזאת למרות שלאחרונה אנו עדים למספר פסיקות מבתי משפט בישראל אשר חייבו את הבנקים לאפשר קבלת הכספים שמקורם ממכירת מטבעות קריפטוגרפים.

אלטשולר שחם הוריזון – רכישת מטבעות קריפטוגרפיים באמצעות בורסות מפוקחות>

4. אלטשולר שחם הוריזון –חברת בת של בית ההשקעות אלטשולר שחם, המאפשרת רכישה של נכסים דיגיטליים בסכום מינימלי של 20 אלף דולר באופן מסודר ובשיתוף המערכת הבנקאית הישראלית. רכישת המטבע מתבצעת באופן שקוף, כך שרק לאחר שהלקוח מאשר את המחיר שהוצע לו, מתבצעת עסקה. לקוח שרכש מטבע קריפטוגרפי באמצעות הוריזון גם יוכל לבצע את המכירה של המטבע באותו אופן, ללא כל בעיה וללא תלות בסכום. זהו שירות ייחודי בישראל, שבמסגרתו העבודה נעשית בשיתוף המערכת הבנקאית.

תמרורי אזהרה

מספר מצבים שצריכים להדליק נורה אדומה, בעת ביצוע עסקאות במטבעות קריפטוגרפים:

1. הצעה למכירת נכס דיגיטלי מתחת למחיר השוק - ייתכן שבדרך זו מבקשים לפתות אתכם לרכישה, אך לאחר שתעבירו את הכסף, תגלו שהנכס לא עובר.

2. עסקה מהירה - רצון של הצד השני, ולפעמים ממש לחץ, לבצע עסקה במהירות.

3. עסקה דרך אפליקציית טלגרם - מאחר שבטלגרם ניתן בקלות להתחזות לאדם אחר, לעיתים תכופות שומעים על אנשים שנפלו בפח וביצעו עסקה מול גורם מתחזה מבלי שקיבלו את הנכס שעליו שילמו.

אלטשולר שחם הוריזון – רכישת ביטקוין ואיתריום באמצעות בורסות מפוקחות>

ישנה חשיבות רבה לבדיקת הצד השני ולבירור המקור שממנו נרכש הנכס הדיגיטלי, אך אין פירוש הדבר שצריך לחשוש ממטבעות הקריפטו. חשוב רק לפקוח עיניים ולבחור במסלול הנכון.

*החברה בעלת אישור המשך עיסוק מספר 385838 למתן שירות בנכס פיננסי מכוח בקשה לרישיון למתן שירות בנכס פיננסי – מורחב לרשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון. החברה ו/או מי מטעמה אינם בעלי רישיון כהגדרתו בחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ"ה-1995. אין באמור משום ייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס ואין בו משום תחליף לשירותים כאמור המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין באמור משום המלצה בנוגע לכדאיות השקעה במוצרים או מכשירים פיננסיים כלשהם ואין בדברים משום הזמנה ו/או הצעה לביצוע פעולות במוצרים הנזכרים. אין באמור כדי להוות התחייבות להשאת תשואה כלשהי ו/או לכך שהשקעה במטבעות דיגיטליים לא תגרום להפסד, ואף עד מלוא סכום ההשקעה. תחום המטבעות הדיגיטליים כרוך בחוסר וודאות רגולטורי, מיסויי ויישומי על ידי גופים שונים עמם נדרשים יחסי גומלין לצורך ביצוע פעולות.