התשובה של מערכת הבנקאות לענקיות הטכנולוגיה: טרנספורמציה דיגיטלית ומעבר לענן היברידי

הבנקים חייבים להשקיע הרבה יותר בטכנולוגיה וחדשנות אם הם רוצים להישאר רלוונטיים בשוק כל כך תחרותי, שמשתנה בצורה כה מהירה. הם יוכלו לעשות זאת בעזרת כלים טכנולוגים מתקדמים, שיאפשרו להם להפחית את עליות התפעול, לספק ערך מוסף גבוה יותר ללקוחות ולפתח מנועי צמיחה חדשים

אלון אשתר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock
אלון אשתר
תוכן שיווקי

מגפת הקורונה (COVID-19) האיצה בצורה דרמטית את המעבר לשירותים דיגיטליים בכל המגזרים. אחד המגזרים שהושפע בצורה רבה מהמגפה הוא מגזר הבנקאות, שכן הסגרים והריחוק החברתי הכריחו את הלקוחות לאמץ את השירותים הבנקאיים הדיגיטליים ביתר שאת ובעקבות כך הפעולות המקוונות והטרנזקציות הדיגיטליות בנקאיות צמחו בקצב גבוה.

אלון אשתר צילום: ניב קנטור

לפני מספר שנים הבינו הבנקים שהם חייבים להתייעל מבחינה תפעולית, הן מבחינת הוצאות כוח אדם והן מבחינת הוצאות הנדל"ן, ולכן החלו להשקיע בשירותים ובערוצים הדיגיטליים. הם השיקו אפליקציות ייעודיות במהירות שיא, שיפרו את ממשקי אתרי הפעולות המקוונים והוסיפו שירותים בקצב מסחרר. אם עד לפני מספר שנים יכולנו לבצע בערוצים המקוונים פעולות בסיסיות בלבד, היום אנחנו יכולים לעשות כמעט הכל ללא צורך להגיע לסניף.

צריך לזכור שמערכת הבנקאות פועלת בסביבה תחרותית. ישנה תחרות קשה בין הבנקים עצמם בגיוס לקוחות חדשים ושימור לקוחות קיימים, פרטיים ועסקיים. בנוסף, המערכת ניצבת מול עומס של רגולציה וחקיקה. הבנקים מתמודדים מדי שנה עם עשרות חוקים ומהלכים רגולטורים איתם הם צריכים להתמודד ולהתאים את עצמם אליהם. הבנקים גם מתחרים עם מאות סטארט-אפים וחברות פינטק אשר מציעים כמעט את כל השירותים אותם מציעים הבנקים, זאת לצד תחרות מצד ענקי הטכנולוגיה הגדולות כמו אמזון, גוגל, אפל, מיקרוסופט ועליבאבא, זוהי אולי התחרות הקשה ביותר איתה יצטרכו להתמודד הבנקים.

לפתח יכולות טכנולוגיות חדשות
הסביבה התחרותית הקשה של מערכת הבנקאות, השינויים המהירים והציפיות העולות של הלקוחות מחייבות את הבנקים לפתח יכולות טכנולוגיות חדשות ולשנות את הדרך בה הם עובדים. חלק מהכלים אשר יעזרו לבנקים להתמודד עם אתגרים אלה טמונים ביכולת של הבנקים להשכיל לעבור טרנספורמציה דיגיטלית באמצעות:

  • שימוש בכלי ביג דאטה ואנליטיקה - לבנקים יש מידע עצום על הלקוחות שלהם, מידע שנאסף מפעולות באתרים, אתרי השיווק והאפליקציה. הבנקים צריכים להשתמש במידע הזה על מנת ליצור ללקוחות חוויה דומה כמו שהם מקבלים באתרים כמו אמזון ואיביי ולהציע להם שירותים ומוצרים מותאמים אישית.
  • שדרוג מערכות התשתית ומעבר לתצורת עבודה של Infrastructure as Code - כדי שהבנקים יוכלו להיות יותר חדשניים הם צריכים להוריד דרמטית את אחוזי התחזוקה בתשתיות המחשוב ולהשקיע יותר בפרויקטים מבוססי חדשנות, דבר הניתן להשיג על-ידי אימוץ של תשתיות Hyper Converged Infrastructure (HCI). תשתיות אלה הינן גמישות ומבוססות תוכנה, אשר מפשטות בצורה דרמטית את תחזוקת התשתית הארגונית.
  • אימוץ ענן היברידי (Hybrid Cloud) - לבנקים המסורתיים מערכות מונליטיות ישנות ולא גמישות, מה שמקשה עליהם לאמץ אסטרטגיה של טרנספורמציה דיגיטלית. במחקר שנעשה על-ידי Digital Banking Report נמצא שהמערכות המסורתיות של הבנקים הינם המחסום העיקרי לטרנספורמציה. אם ארגונים משקיעים 75% מתקציב ה-IT שלהם בתמיכת המערכות המסורתיות הקיימות הם מוגבלים מאוד ביכולת שלהם לבצע כל סוג של מודרניזציה ודיגיטציה. הפתרון עבור אתגר זה בשוק שמשתנה בצורה כל כך מהירה הוא מעבר למודל ענן היברידי שלו יתרונות רבים:
  • חיסכון בהוצאות וחיוב מבוסס שימוש - במקום שתשתיות הבנק יהיו ערוכות לעומסי עבודה מקסימליים, אשר נדרשים פחות מ-10% מהזמן, הם יכולים לבנות תשתית גמישה שתוכל להתרחב לענן בצורה אוטומטית במקרים של עומסי עבודה קיצוניים, מה שיחסוך דרמטית בהוצאות על קנייה ותחזוקת ציוד וכמו כן תוכל לאפשר תכנון תקציב גמיש ויעיל יותר בהיבטים של תקציב השקעות (CAPEX) ותקציב שוטף (OPEX).
  • אג'יליות וגמישות - שירותים כמו "פלטפורמה כשירות" (PaaS), הכלים המתקדמים והגמישות הקיימים בענן יעזרו לבנקים לקצר משמעותית את זמני הפיתוח של שירותים קיימים, לקצר זמני פיתוח של מוצרים חדשים ולהתאים את המערכות בצורה מהירה יותר לדרישות רגולטוריות על-ידי אימוץ טכנולוגיות פיתוח אג'יליות ויכולות פיתוח מבוססות Microservices.
  • אימוץ שירותי "תוכנה כשירות" (SaaS) - בעזרת אימוץ פתרונות "תוכנה כשירות" יכולים הבנקים ליהנות מפתרונות תוכנה מתקדמים המותקנים בענן ובכך לחסוך את הצורך להתקין, לתחזק ולדאוג לזמינות ויתירות המערכות.
  • תמיכה בטכנולוגיית בלוקצ'יין (Blockchain) - טכנולוגיית בלוקצ'ין חלה על מגוון פעולות בנקאיות, כגון ניהול השקעות, עסקאות בינ"ל, מסחר ושוקי הון. טכנולוגיית הבלוקצ'ין מתפתחת מהר מאוד במוסדות הפיננסים מכיוון שהיא מסייעת במניעת פעולות מרמה, מספקת שקיפות, מפחיתה עלויות ומגדילה את מהירות העסקאות על-ידי הפחתת מספר הבנקים המתווכים.
  • בנקאות פתוחה - יישום מודל בנקאות פתוחה בהתבסס על ממשק פתוח (OPEN API). בעזרת פלטפורמה זו יכולים הבנקים להתממשק לחברות צד שלישי וההפך, כמו למשל חברות פינטק, ובכך להנגיש ללקוחות הבנק את המוצרים של אותן חברות. שירותים אלה יעזרו לבנקים לספק ללקוחותיהם שירותים פיננסים מתקדמים וגם להרוויח כסף מעצם היותם ברוקר בינם לבין אותם נותני שירות צד שלישי.
  • תרבות ארגונית - הבנקים הינם ארגונים מסורתיים וכדי שהם יתאימו לעולם הבנקאות החדש הם צריכים לבצע שינוי במבנה הארגוני ולפתח תרבות ארגונית שתדע לתמוך בשינויים אלה. לדוגמה, הקמת גופי דיגיטל וחדשנות, איחוד בין מחלקות וצוותים שונים וגיוון בכוח האדם.

בסופו של יום, אנחנו לא יודעים כיצד יראה עולם הבנקאות בעוד עשר שנים. עד לפני מספר שנים מומחים בתחום הבנקאות האמינו שבשנת 2020 לא יהיו לבנקים סניפים בכלל, אבל מסתבר שהקשר בין הבנקאים לבין הלקוחות חזק יותר ממה שחשבו בהתחלה. גם תפקיד הבנקאי ישתנה והוא יהיה הרבה יותר טכנולוגי.

היום, יותר מתמיד, אנו מבינים כי הבנקים חייבים להשקיע הרבה יותר בטכנולוגיה וחדשנות אם הם רוצים להישאר רלוונטיים בשוק כל כך תחרותי, שמשתנה בצורה כה מהירה. בעזרת כלים טכנולוגים מתקדמים יוכלו הבנקים להישאר רלוונטים, להפחית את עליות התפעול, לספק ערך מוסף גבוה יותר ללקוחות ולפתח מנועי צמיחה חדשים.

הכותב הוא מהנדס מערכות בכיר ב- Dell Technologies ישראל