כך מסייע הענן למצות את הפוטנציאל העסקי של אתרי סחר

למרות הגידול העצום בהיקף הסחר המקוון, בעלי אתרים מגלים, למרבה התסכול, כי לקוחות רבים נוטשים את האתר לפני השלמת העסקה בשל בעיות טכנולוגיות או תפעוליות. הסטארט-אפ הישראלי Webeyez פיתח טכנולוגיה מבוססת למידת מכונה, הפועלת בענן, שמאפשרת ללקוחותיה לשפר את חוויית השימוש של לקוחותיהם, לאתר נקודות כשל ולהגדיל את יחס ההמרה

יואל צפריר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יואל צפריר
תוכן שיווקי

עוד לפני הקורונה היה המסחר האלקטרוני נתון במגמת האצה מובהקת, כאשר יותר ויותר עסקים עוברים לדיגיטל ובהתאמה - יותר צרכנים רוכשים מוצרים באתרי סחר מקוונים. מביגוד לילדים, דרך רכישת ביטוח חיים ועד ריהוט וציוד לבית. העולם התמכר לרכישות באינטרנט והישראלים שברו שיאי מכירות. הקורונה העצימה את המגמה ואגב כך אילצה עסקים שלא חשבו דיגיטל לאמץ מסחר אלקטרוני.

מה שהתחיל כאילוץ בגלל הריחוק החברתי הפך מהר מאוד להעדפה, לאחר שהקונים גילו את חוויית הקנייה הווירטואלית. מה שמוסיף רוח גבית למגמה הוא הפיכת התשלומים הדיגיטליים לנוחים יותר, מאובטחים יותר וזמינים יותר.

כיצד חוויית השימוש משפיעה על המכירות - מסך תובנותצילום: Lazar

אבל לא הכל ורוד בממלכת הסחר המקוון. מחקרים שונים מגלים, כי האינטראקציה של הצרכנים עם אתרי הסחר היא לא פעם מתסכלת וכי 61% נוטשים את האתר לפני השלמת העסקה בשל בעיות טכנולוגיות או תפעוליות, כאלה ואחרות. קשיים בכניסה לאתר, בעיות בתחום השימושיות (usability), כשלים טכניים, מוצרים שאינם במלאי, תקלות באתר ועוד - כולם גורמים להיקפי הנטישה הללו. למי שמניד בראשו למשמע הנתונים נבהיר שמדובר בהפסדים של מאות מיליוני דולר. לפי אחת ההערכות, לא פחות מחצי טריליון דולר במונחים גלובליים.

מי שפועל לסייע לבעלי האתרים להתמודד עם בעיות אלה הוא הסטארט-אפ הישראלי Webeyez, שפיתח טכנולוגיה מבוססת למידת מכונה על גבי ענן, שנועדה לספק להם את הכלים הנכונים לשכלול מסע הקניות המקוון של הלקוחות שלהם. למעשה, פתרון הסחר האלקטרוני החכם של החברה פותר את אחד הכאבים הגדולים של עולם הקמעונאות המקוונת - אובדן הכנסות בשל כשלים טכניים וביצועי אתר נמוכים.

אורי שטראוס, מנכ"ל החברה ואחד ממייסדיה מספר, כי הרעיון נולד מכאב אישי: "חבריי ואני ניהלנו טכנולוגיה עבור אתרי מסחר אלקטרוני והיה לנו קשה להשלים עם הכשלים והתקלות שהתגלו חדשות לבקרים, ועם חוויית משתמש נמוכה.

חקרנו את השוק והתברר שמדובר בכאב ענק, ששותפים לו בעלי אתרים בכל העולם ובקנה מידה גדול. אפילו באתרים שנהנים מנתוני תנועה גבוהים, הדבר לא משתקף בהיקף המכירות. הטכנולוגיה שפיתחנו נועדה לנטר את כל אותם כשלים - הן טכנולוגיים, הן ניהוליים-תפעוליים והן עסקיים-מסחריים - ולאפשר ללקוחותינו לשכלל את חוויית הקנייה, להגיע לאופטימיזציה של ניהול האתר, בדגש על שיפור חווית המשתמש וכפועל יוצא מכך להגיע ליחסי המרה גבוהים (היחס בין כמות המבקרים באתר לבין כמות הפעולות שבוצעו כמו רכישה, הרשמה למועדון לקוחות ועוד - י.צ.), ומעבר לכך - לחלץ תובנות שימושיות מהמידע הרב שנצבר כדי להגדיל את המכירות ולחזק את הקשר עם הלקוחות".

בודקים את חוויית המשתמש ומתריעים על פוטנציאל מסחרי לא ממומש
Webeyez החלה את דרכה ב-2018 וגייסה הון מקרן נילסן לחדשנות, שמשקיעה בסטארט-אפים ישראלים בשלבים התחלתיים, בעיקר בחברות הקשורות לתחום
מחקרי שוק, ניתוח מידע, מדידה, ביג דאטה וכן מקרן סמוראי היפנית עם נציגות ישראלית חזקה.

(מימין לשמאל:) דייב היימן ואורי שטראוסצילום: Suli

Webeyez מנטרת למעלה ממאה אתרים, בעיקר בחו"ל, בדגש על אירופה וארה"ב, עם פעילות גם בדרום-אמריקה ואסיה. מדובר באתרים בתחומי האופנה, הרכב, הסחר, תעשיית המזון, בריאות ו-Wellness, אלקטרוניקה ועוד. מרבית הלקוחות, מסביר דייב היימן, שותף ומנהל המכירות של Webeyez, הם לקוחות בינוניים-גדולים שהם בעלי יכולות ומשאבים ובעיקר רצון לבצע אופטימיזציה להשגת תוצאות עסקיות טובות יותר. על לקוחות החברה בישראל נמנים חברות וגופים כמו Terminal X וסופר-פארם. החברה מעסיקה כיום שמונה עובדים ופועלת מאזור התעשייה בקיסריה.

שטראוס (47, נשוי+4) הוא בעל ניסיון של למעלה מ-20 שנה בהיי-טק ועסק במגוון פעילויות בתחום משיווק ועד טכנולוגיה, כולל כבעלים של חברה טכנולוגית ומנכ"ל של חברת היי-טק. היימן (48, נשוי+4) הוא יליד בולטימור בארה"ב שעשה עלייה לארץ לפני 20 שנה. הוא מתמחה במכירות של מוצרים ושירותים טכנולוגיים.

כיצד פועלת הטכנולוגיה?
שטראוס: "בעזרת הטמעה שלוקחת פחות מחמש דקות, המערכת אוספת מידע בזמן אמת, מכלל המבקרים באתר המסחר. המידע אשר נאסף הינו מידע אנונימי ובמובן זה אנו מאוד מקפידים לציית לרגולציית הפרטיות GDPR. כל המידע נשמר בענן ועל המידע רצים מעל 30 אלגוריתמים של למידת מכונה (ML) אשר לומדים את התנהגות המשתמשים, מזהים נקודות חיכוך של לקוחות הגורמים לנטישה ומציעים פתרונות, אשר יגרמו לחוויית שימוש יותר טובה באתר. בעתיד הקרוב נצא עם פתרון שיהפוך את המערכת לאקטיבית. כלומר, הפלטפורמה תתחבר לממשקים נוספים המתקשרים ישירות עם הלקוח על מנת לפתור את התקלה הספציפית שלהם בזמן אמת.

"המערכת לומדת ויוצרת סטטיסטיקות. המודלים שרצים על המידע גם יודעים לזהות טרנדים, דפוסי התנהגות, ביצועים טכנולוגיים ומסחריים ולספק חיווי עליהם. הכל ברור, שקוף וכלל המחלקות בארגון נמצאים על אותה דאטה".

היימן: "הטכנולוגיה שלנו יודעת לעשות קורלציה בין שיעור ההמרות ושיעור הנטישה לבין בעיות טכניות באתר. במידה והירידה בהמרות נובעת מכשל טכני, המערכת תתריע בפני המשתמש וגם תכוון אותו למיקום המדויק של הבעיה. בצורה זו בעל האתר מקבל כלים שיעזרו לו לפתור את הבעיה והמפתחים מקבלים את הנקודה המדויקת שצריך לתקן. זה מאפשר לצוות הפיתוח לתעדף את מאמצי הפיתוח בנקודות הכשל כדי להשיג תוצאה עסקית משופרת. זה מונע מריבות בין המחלקות השונות בארגון ומכוון את כולם להשגת המטרה המשותפת - שיפור השירות ללקוחות הסופיים".

אין-סוף דאטה ויכולות ניתוח
לדברי שטראוס, הפידבקים שמגיעים מהלקוחות הם טובים מאוד: "ראשית, ההטמעה היא פשוטה מאוד ובחלק מהמקרים אינה דורשת ידע טכני. אנחנו עובדים בענן ולכן ההטמעה לא נעשית באתר הלקוח, מה שמאפשר מימוש זריז. שתי דקות ואתה בתוך המערכת. שנית, לקוחותינו מקבלים מידע ותובנות שלא קיבלו עד היום משום מערכת אחרת, גוגל אנליטיקס למשל. הנראות, היכולת לקבל תובנות בזמן אמיתי, לנטר התנהגות לקוחות ודפוסי קנייה - כל אלה עוזרים ללקוחותינו לדעת היכן להשקיע את המשאבים שלהם. יש לנו סיפורי הצלחה רבים והלקוחות לומדים איך למקסם את חוויית השימוש באתר ללקוחותיהם"

היימן: "המערכת שלנו מצטיינת בשילוב בין מימוש מהיר, אין-סוף דאטה רלוונטית, יכולות ניתוח, פריסה גלובלית ומהירות ביצוע - כל אלה מתאפשרים הודות לשימוש בטכנולוגיות ענן".

מה השלב הבא? מה החזון?
שטראוס: "אנו כבר מממשים את החזון. אנחנו גדלים בהיקף המכירות ומכפילים את נתוני המכירות כמעט כל רבעון. המטרה היא לחזק את המוצר וכל הזמן לייצר אינטראקציה עם מערכות שתומכות בהעלאת יחס ההמרה. מטרה נוספת היא להתרחב לעוד אזורים - לא להתמקד רק באזור המסחר המקוון, אלא לתמוך בכל האתרים הטרנזקציונליים".