קנערבה |

שיטת גידול המאפשרת דיוק ועקביות בתוצרים

ד"ר איל פוליקר, בנו גל, חתנו עו"ד מור זילברשטיין, טל פרנק וליאור בר־און הקימו חווה לגידול קנאביס בערבה. הם מתגאים במוצר ולא פחות מזה — ביצירת מקומות עבודה באזור

מי טל בגנו, בשיתוף קנערבה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חממות גידול בערבה.
חממות גידול בערבה. צילום: דני ישראלוביץ
מי טל בגנו, בשיתוף קנערבה
תוכן שיווקי

״בחרנו בגידול פנים (Indoor) של קנאביס: גידול בסביבה סגורה ומבוקרת שמאפשרת שליטה מוחלטת בכל התנאים, במקום לגדל בחממות, כמקובל במרבית חוות הקנאביס הרפואי בעולם. השליטה בכל הפרמטרים מאפשרת לנו להשיג עקביות שאי אפשר להשיג בחממות, כי הם מושפעים מגורמים חיצוניים רבים: טמפרטורה, לחות, קרינה ונזקי שכנים כגון רחף של חומרי הדברה וזיהומי אוויר אחרים", אומר גל פוליקר, המגדל הראשי בחברת קנערבה. החברה שמגדלת ומשווקת את מותג הקנאביס הרפואי ממוקמת במושב צופר שבערבה. "התוצרת המובילה שלנו, ספייר או־ג'י (Sapphire OG), היא תפרחות קנאביס ארומטיות ביותר, שמטופלות אישית ביד אדם אוהבת, מכילות מינון רפואי מדויק וקבוע של חומרים פעילים ועומדות אף בסטנדרטים המחמירים של התקינה האירופית והלקוחות החוזרים בישראל".

את העסק המשפחתי הזה הקימו ד"ר איל פוליקר, מומחה ליזמות עסקית ויו"ר דירקטוריון החברה, וחתנו עו"ד מור זילברשטיין, מומחה ברגולציה. פוליקר האב מספר שב–2016 רפורמת הקנאביס יצאה לדרכה ובמסגרתה חברות גידול, ייצור והפצה קיבלו רישיונות מיחידת הקנאביס הרפואי במשרד החקלאות. פוליקר: ״כשהרישיונות הגיעו לבסוף, ב–2018, נסעתי עם אשתי ליאורה לבקר את בננו גל, שניהל חוות קנאביס בקליפורניה, וביקשנו שיחזור לארץ להקים את החווה״. הוא הסכים, בתנאי אחד — שהעסק יהיה חדשני ומתקדם.

ד"ר איל פוליקר וגל פוליקר

חברת קנערבה, שמגדירה את עצמה חברה משפחתית עם אוריינטציה תאגידית, הציבה לעצמה מטרה: לספק מוצר רפואי אחיד ועקבי — תפרחות זהות, ללא קשר לעונת השנה. ״שילבנו מגוון מתודות מעולמות חקלאות ותעשייה שונים, כדי שנוכל לנהל את חוות הגידול בשליטה מוחלטת על כל הפרמטרים״, מסביר גל פוליקר. ״זה אתגר משמעותי, משום שמצד אחד אנחנו עוסקים במוצר רפואי ומצד שני אנחנו מגדלים צמחים, ובשונה מייצור תרופות במפעל, שבו כל הגלולות זהות, כאן קשה להגיע לזהות מלאה. אבל כשאדם קונה את המוצר שלנו בבית מרקחת באשדוד או בנהריה, הוא מצפה לקנות אותו המוצר בדיוק, וחשוב לנו לעמוד בציפייה הזאת״.

קנערבה היא מחוות ה-indoor המעטות בארץ. ״לפני שלוש שנים, כשרק התחלנו, חיפשנו אנשים להתייעץ איתם וגילינו שאין ידע נרחב בתחום. לכן לימדנו את עצמנו ואנחנו כל הזמן משתכללים״, אומר איל פוליקר. כיום קנערבה היא המעסיקה השנייה בגודלה בערבה התיכונה, אחרי המועצה. בין עובדיה ניתן למצוא חבר'ה צעירים אחרי צבא, לצד תושבים מקומיים. החברה גם מייצרת הכנסה וצמיחה כלכלית אזורית דרך נותני שירות מקומיים והשכרת דירות לעובדים שעוברים מהמרכז דרומה.

פוליקר: ״הערבה במשבר ורצינו להוכיח שעם קצת רצון והרבה יכולת, אפשר לשנות את הפרדיגמה של שיטת החקלאות הנהוגה כאן. אנחנו מצפים שהגופים הרלוונטיים ישנו את הרגולציות והחוקים, שמקשים מאוד על חקלאים למשוך משקיעים לטובת פיתוחים אגרו־ביולוגיים ואחרים. זה יאפשר לחקלאים נוספים להקים כאן עסקים חדשניים, שיגדילו את נפח התעסוקה באזור״.

בשיתוף קנערבה