נגישות במרחב הדיגיטלי |

הגשר בין הצורך ליכולת

דגש מנגישה טכנולוגיה מסייעת למגוון לקויות פיזיות, קוגניטיביות ונפשיות - מכף רגל ועד ראש

נועה להב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדר זלצר פלאח עם מטופל בטכנולוגיה של דגש
הדר זלצר פלאח עם מטופל בטכנולוגיה של דגשצילום: צילום: עדי זלק וינר
נועה להב
תוכן שיווקי

דגש היא ארגון פורץ דרך שהוקם כעסק שירות למכונות כתיבה בשנת 1979, ובשנות ה-90 החל לספק שירותי מחשוב. "בשנת 2000 נפתח האגף שהתחיל את דרכו כמחלקת 'נגישות למחשב', והפך לימים לאגף לטכנולוגיה מסייעת", מספרת הדר זלצר פלאח, סמנכ"ל ומנהלת מקצועית בחברה. "השינוי התפישתי הגיע ממייסד החברה, אפרים זלצר, נכה צה"ל בעצמו, שביקש להנגיש את הטכנולוגיה לחבריו קטועי הידיים או חברים עם קשיי ראייה, בהכנסת מחשב לביתם. היה לאפרים ברור מאליו שאנשים עם מגבלות יכולים וצריכים לקבל פתרון שייתן להם הזדמנות שווה לעבודה, לפנאי וללימודים.

"מכאן, ועם התקדמות הטכנולוגיה, קידם זלצר את הארגון מהנגשה כמענה לצורך פיזי ועד למומחיות להנגשה – המענה שניתן הוא לא רק ללקויות פיזיות, אלא גם תקשורתיות, כמו גם למוגבלויות קוגניטיביות ונפשיות".

סיוע מכף רגל ועד ראש

טכנולוגיה מסייעת כוללת את מרחב הפתרונות והעזרים אשר מותאמים כדי לקדם ולשפר את יכולות התפקוד של אנשים עם מגבלות וצרכים מיוחדים, ובכך גם את עצמאותם ואיכות חייהם. "הפתרונות שלנו מנגישים טכנולוגיה למוגבלות פיזית, והסיוע הוא מכף רגל ועד ראש. כמו למשל עבור מי שיכול להזיז פיזית רק את הזרת ביד, או תינוקת שנולדה עם ניוון שרירים ויכולה לתקשר רק באמצעות העיניים", מספרת זלצר פלאח. "יש מישורים שונים לבניית היכולת, והטכנולוגיה היא הגשר בין הצורך ליכולת".

למי מיועדת הטכנולוגיה המסייעת?
"יש סוגים שונים של טכנולוגיה מסייעת, דגש מתמקדת בנגישות במרחב הדיגיטלי. אותה תינוקת שנולדה עם ניוון שרירים, משתמשת בטכנולוגיה כדי לתקשר עם העיניים כפי שהייתה מתקשרת אם הייתה לה יכולת תקשורת מלאה. אנחנו יודעים להנגיש טכנולוגיה גם למי שהפער היחיד שלהם הוא הזיקנה - הגיל מביא איתו שינוי ביכולות ומוגבלות טבעיות נלוות לו".

"לפני כמה שנים", מספרת זלצר פלאח, "סייענו לאישה בת 104, שלא הייתה זקוקה למחשב רוב חייה, אך רצתה ללמוד להפעיל את הסקייפ כדי לתקשר עם בנה שעשה רילוקיישן. לפני הזום, לפני הוואטסאפ. המיומנות הפיזית שנדרשה ממנה הייתה זרה לה, ולכן הנגשנו לה תחליף עכבר, ולימדנו אותה להכיר את המחשב, מערכת ההפעלה וגם להתמודד עם תפעול תקלות שכיחות, כמו במקרה שלא שומעים טוב וכו'".

לשים את האצבע על הבעיה בלקויות למידה

דגש היתה הראשונה להביא לישראל את אחת מהטכנולוגיות החדשניות המאפשרות לשלוט במחשב באמצעות מיקוד מבט. כבר בשנת 2000 הנגיש אפרים זלצר מחשב תקשורת לד"ר רחמים מלמד ז"ל, המפקח על החינוך המיוחד בישראל שחלה במחלת ה-ALS. עד היום בישראל טכנולוגיה זו מוכרת בעיקר לצורך תקשורת תומכת וחליפית, למשל לוחות תקשורת, שנועדו לשרת חולים בניוון שרירים או ילדים עם שיתוק מוחין, מבוגרים עם פגיעות עמוד שדרה ועוד. דגש, כספקית מקצועית של מחשבים המופעלים על ידי מערכות מיקוד מבט, עושה בהם שימוש חדשני גם על מנת להבין ולנתח את המבט של תלמידים כאשר מראים להם תוכן במחשב: "היכולת של מאבחן לעקוב אחרי תנועת העיניים יכולה ללמד אותנו המון", אומרת זלצר פלאח. "אם אני מקריאה לילד סיפור המוצג לו במצגת, למשל, את הספר 'איה פלוטו' על הכלבלב מקיבוץ מגידו. אני יכולה להקריא את הטקסט, ולראות לאן העיניים של הילד זזות. ההקלטה של המבט, מספרת על היכולת האוריינית של אותו תלמיד ועל הקשב שלו. אם אמרתי 'פלוטו' והילד הסתכל על התמונה, ניתן להסיק מסקנות שונות לעומת הסתכלות על הטקסט. אם אגיד 'קיבוץ מגידו', קיבוץ שלא כל ילד מכיר – אני יכולה לבחון אם הוא הסתכל על המילה לפי הסדר של האותיות, האם הוא קורא קריאה מפענחת, אוטומטית ועוד. כלומר, ניתן ללמוד מכך על הקשב, על הזיהוי וההבנה".

זלצר פלאח מתארת את הפלט של המערכת כמדד אובייקטיבי חשוב לפענוח, ומדגישה כי מדובר במדד שנותן מענה נוסף מעבר למבדקים המחייבים שיתוף פעולה פעיל של הילד ולתחושות סובייקטיביות של אנשי מקצוע שונים, שזקוקים למיטב הכלים על מנת לסייע להם לשים את האצבע על הבעיה הקונקרטית. "מורים וגננות שעוסקים בהערכה של לקויות למידה, כמו גם מטפלים ומאבחנים, יכולים להשתמש בכלי הזה ולקבל הזדמנות מאוד טובה להכיר את התלמידים והילדים ברובד עמוק נוסף. לא מזמן ליווינו ילדה בת 10, שאיבדה ריכוז לעיתים קרובות יחסית והסביבה שלה, מטפלים ומאבחנים, לא ידעו לאבחן מה יוצר את הטריגר לאובדן הריכוז. באמצעות מערכת מיקוד המבט, זיהינו את המקומות בהם היא מנתקת את המבט. הניתוק הוא לא משהו שעין אדם, כמו של מורה או מאבחן שיושב לידה, יכולה להבחין בו – אלא תזוזה קטנה עם העיניים שטכנולוגיה יכולה לזהות. לאור הרקע המורכב של אותה ילדה, שכלל עבר משפחתי קשה ומעבר בין בתים, הצלחנו לזהות ולאבחן מה יוצר את הטריגר לחוסר הריכוז, להביא תוכן שלא הצית את אותם טריגרים ולסייע לה להיפתח.

"בסופו של דבר, בעבודה עם ילדים ומבוגרים, אנשים עם מגבלות מוטוריות או קוגניטיביות, עבודת צוות היא אבן יסוד. אנו רואים בתפקיד שלנו הכרחי וחשוב, אך הוא אינו עומד לבדו. שילוב בין תחומי ידע שונים הינו הכרחי, מתוך הבנה שטכנולוגיה מסייעת הינה אמצעי ולא המטרה עצמה", מסכמת זלצר פלאח.

דגש טכנולוגיה מסייעת, הפלדה 7 אור יהודה, 03-7313276 מייל