עו"ד שלי גרשט: הדרכים להתמודדות עם חובות עתק ושיקום כלכלי

כמי שמתמחה בחוק חדלות פירעון ובייצוג חייבים, עו"ד שלי גרשט מסבירה כיצד ניתן להביא לפריסה או למחיקת חובות במסגרת החוק

גיא ורדימון, בשיתוף עו"ד שלי גרשט
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד שלי גרשט: יותר מ-12 שנים של ייצוג בתיקי חדלות פירעון, פשיטות רגל והסדרי גבייה
עו"ד שלי גרשט: יותר מ-12 שנים של ייצוג בתיקי חדלות פירעון, פשיטות רגל והסדרי גבייהצילום: Shutterstock
גיא ורדימון, בשיתוף עו"ד שלי גרשט
תוכן שיווקי

אחת מהשלכות הקורונה הוא הזינוק בהיקף פושטי הרגל בישראל. על פי נתוני הסיוע המשפטי במשרד המשפטים, בשנת 2020 נרשמה עלייה של 40% בשיעור הבקשות לפשיטת רגל. לנתונים אלה מתווסף דיווח של הממונה על הליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי, לפיו שנת 2022 נפתחה עם יותר מ-3,600 בקשות לחדלות פירעון שהוגשו בחודשים ינואר-פברואר; עלייה של יותר מ-300 בקשות לעומת אותם החודשים בשנה שלפניה.

מי שמכירה היטב את המצוקה שאליה נקלעים רבים ומסייעת להם בהסדרי החוב בדרך לשיקום כלכלי היא עורכת הדין שלי גרשט שמלווה לא מעט לקוחות פרטיים שנקלעו לחובות ענק. עו"ד גרשט מסייעת לחייבים להגיע להסדר, פריסת תשלומים ולעיתים גם למחיקה.

חוק חדלות פירעון נכנס לתוקפו ב-2019 במטרה לסייע בהליך מהר ויעיל יותר לשיקום הכלכלי של חייבים. החוק מאפשר מחיקת חובות לעיתים בתוך תקופה של שנה ומעניק לחייבים הגנות שונות ועיכוב של הליכי הוצאה לפועל. את החוק, שמתנהל תחת פיקוח של הממונה ובית המשפט, עו"ד גרשט מכירה לעומק.

"כמעט כל תיק שנכנס להליך חדלות פירעון מסתיים במחיקת חובות". עו"ד שלי גרשטצילום: אורית כהן

זה יותר מ-12 שנה שהיא מייצגת חייבים, ולעיתים גם נושים, בתיקי חדלות פירעון, פשיטות רגל והוצאה לפועל, הסדרי גבייה והגנה מול בנקים ונושים. לא פעם היא זו שעומדת בין החייבים לבין קריסה כלכלית מוחלטת. כך, למשל, במקרה של זוג הורים לבן בעל מוגבלות שנכנסו להליך של חדלות פירעון לאחר ששקעו בחובות של כ-500 אלף שקל. ההורים עמדו בהסדר פריסת החוב שנקבע להם, אך בשלב מסוים טען הנאמן מטעם בית המשפט - המפקח על פריסת החוב - כי לבני הזוג יש נכס, דירה בשווי 1.4 מיליון שקל, שעליה הם משלמים משכנתא גבוהה. הנאמן הציע למכור את הנכס במסגרת הליך חדלות הפירעון כדי להפחית את גובה החוב.

עו"ד שלי גרשט, שייצגה את בני הזוג, הגישה התנגדות למכירה בטענה שניתוק הבן מסביבתו הטבעית יגרום לו לפגיעה חמורה. בנוסף, ציינה בפני בית המשפט כי במקרה של פינוי הדירה צריך יהיה לקבוע למשפחה דיור חלופי שיותאם למוגבלותו של הבן. היא אף הצליחה להוכיח כי מכירת הדירה לא תביא תועלת לנושים ובטח לא בצמצום החוב בשל גובה המשכנתא וההוצאות הנלוות. בית המשפט קיבל את טענות עורכת הדין גרשט ואיזן בין הצדדים באמצעות הארכת פריסת תוכנית הפירעון בשנה נוספת. התוצאה: במקום החוב המקורי של כחצי מיליון שקל, שילם הזוג כ-140 אלף שקל בלבד בהליך חדלות פירעון.

מחיקת חובות

עו"ד גרשט מייצגת לקוחות גם במקרים של חוב וגביית מזונות, פינוי מושכר, הגבלות בבנקים, פירוק חברה על ידי עובדים, הקמת חברה, צוואות וירושות, לווי עסקים וחברות בהליכים משפטיים ובבתי המשפט. המנעד הרחב של התחומים בהם היא עוסקת והניסיון שצברה עומדים מאחורי לא מעט הצלחות שנזקפות לזכותה. לדבריה, עד היום ייצגה יותר מ-20 אלף חייבים לצורך קבלת פטור ומחיקת חובות. הסכום המצטבר של החובות שהצליחה למחוק עומד על יותר מ-100 מיליון שקל, לצד חובות שנגבו בסכום של יותר מ-20 מיליון שקל.

בנוסף, היא מייצגת חייבים שאינם מעוניינים לפנות להליכי חדלות פירעון או שההליך אינו כדאי להם ומתמחה בייצוג בתיקים לצורך הסדרי חובות והפחתתם באופן משמעותי. לדבריה, כך הצליחה להשיג ללקוחותיה מחיקת חובות בסכומים ניכרים, כולל מקרה שבו שולמו 100 אלף שקל בלבד מתוך חוב בסכום של 600 אלף שקל.

"כמעט כל תיק שנכנס להליך חדלות פירעון מסתיים במחיקת חובות", אומרת עו"ד גרשט. "בתיקים מסוג זה חשוב לנהל אסטרטגיה בצורה נכונה כבר בשלב המאוד ראשוני כדי להוביל בהצלחה את התהליך כולו. לא מדובר בתיק שבו מוגשת תביעה לבית משפט ומנגד מוגש כתב הגנה. אין צד זוכה או צד מפסיד. במידה שהלקוח עומד בכל התנאים הנדרשים, לא מסתיר נכסים והכנסות ופועל בתום לב - הוא יקבל אישור לתוכנית פירעון ובסופה יימחקו החובות".

כדי לוודא שהלקוח אכן עומד בכל התנאים והקריטריונים שיאפשרו לו להמלצה לתוכנית פירעון, עו"ד גרשט וצוות משרדה מעניק ללקוח ליווי מקצועי צמוד. "בתיקים של חדלות פירעון, בשונה מפשיטת רגל, מטרת המחוקק היא לעזור ולשקם כלכלית חייבים. זאת הסיבה שהוא מאפשר להם, בחובות נמוכים יחסית של עד 150 אלף שקל, להגיע להסדר פריסת חובות או לחדלות פירעון דרך הוצאה לפועל בתוך תקופה קצרה יחסית של שלושה-ארבעה חודשים בלבד", מסבירה עו"ד גרשט ומוסיפה כי כשמדובר בחוב של יותר מ-150 אלף שקל, נדרש החייב לעמוד בכל הדרישות למשך שנה ולאחר מכן הוא נכנס לתוכנית הסדרים ופריסת החוב.

"היתרון הגדול בחדלות פירעון הוא שאין צורך בלקיחת הלוואות; לא צריך לדאוג ולחפש ערבים שיסכימו לערוב לתשלום ההלוואה ולא צריך להתחנן בפני אנשים ונושים לעזרה להגיע להסדר", היא מסבירה. "לאחר שנה נבדקות היכולות הכלכליות והיתכנות ההשתכרות של החייב ונקבע סכום הנפרש על פני פרק זמן. לדוגמה, במקרה של בעל חוב בסכום של 400 אלף שקל, נתונים כמו מצב משפחתי, גיל, תעסוקה, ילדים, מצב בריאותי, נכסים ועוד נלקחים בחשבון. החוב יקוזז באופן משמעותי בהתאם לבחינת הנתונים המוצגים בפני הנאמן, כשבסופם תיקבע תוכנית פירעון הנפרסת על מספר שנים, ללא ריבית. אם החייב בוחר לשלם את היתרה בפירעון מוקדם כפי שנקבע בתוכנית, אין כל מניעה לכך והוא אינו משלם עמלה".

יחד עם זאת, היא מדגישה כי מי שמבקש להיכנס להליך חדלות פירעון, חייב לבחון לעומק את ההשלכות, הכוללות סיכון נכסים – כולל צוואות וירושות ובכלל כל נכס בעל ערך כספי שניתן למימוש. "למעשה, הכול גלוי מרגע הגשת הבקשה – גם אם לא הוגשה על ידי החייב. לכן, יש חשיבות מכרעת לכך שכבר בפגישה ראשונה במשרדנו תגובש האסטרטגיה שתעמוד במרכז התהליך. זאת, כמובן, בהנחה שנמצאה כדאיות בכניסה לחדלות פירעון ושלא עדיף לפנות להליכים אחרים", אומרת עו"ד גרשט.

בפגישה הראשונה, עוד לפני שמתגבשת האסטרטגיה, נבדק לעומק מצבם של החייבים, שלא תמיד ששים לשתף בכל המידע הנוגע אליהם ואל הנכסים שברשותם. "פגישה הראשונית היא מאוד חשובה ובמהלכה אני מגלה שכבות שכבות, על נתוני החייב וזאת בכדי לקבל את התמונה המלאה. המטרה היא לקבל נתונים מדויקים באשר לנכסים שברשות החייבים, ליכולת ההשתכרות ולכך שאולי יש להם חובות נוספים. אם יש חייב שמחזיק בחוב מזונות וחוב למע"מ, אין טעם להכניס אותו להליך כי אלו כספים שהוא ישלם בכל מקרה", היא מציינת.

השלב השני הוא בניית תוכנית ברת-השגה עם מטרות ריאליות, בתוך מסגרת ההכנסות וההוצאות. לאחר מכן נעשית פנייה לבית המשפט בבקשה להיכנס להליך. אם ניתן אישור, החייב נאלץ להמתין מספר חודשים עד קבלת צו פתיחת ההליכים שבו נקבעים התנאים להחזר החוב.

הפחתת חוב משמעותית

לא בכדי מציינת עו"ד גרשט את החשיבות שיש לפגישות הראשונות ולתחילת התהליך. לא פעם מגיעים אליה חייבים שלא הגיעו לתוצאה הרצויה לאחר שהחלו בתהליך בליווי עורכי דין אחרים. כך, למשל, בני זוג שניהלו במשך חמש שנים הליך של פשיטת רגל. לאחר שבית המשפט המחוזי פסל את תוכנית הפירעון בטענה של חוסר תום לב, בני הזוג פנו לעו"ד גרשט.

היא הגישה ערעור לבית המשפט העליון שלא קיבל את הטענות נגד חוסר תום הלב, אבל קיבל את טענת החלוקה השוויונית והשארת הקופה לטובת הנושים. "בית המשפט הורה לצדדים, כולל לנאמן ולממונה (המדינה) לנסח הסכם פריסת חוב ולאחריו לשוב לבית המשפט המחוזי לבחינת תוכנית פירעון חדשה. בכך החייבים חזרו להליך וקיבלו את הגנת בית המשפט", היא אומרת. "לרוב בית המשפט העליון אינו מתערב בהליכי פשיטת רגל אולם בתיק זה הוא קיבל את הטענות לאחר שנבחנו לעומק, והוביל להסדר שבו גם הנושים וגם החייבים ירוויחו ולא ייווצר מצב שבו החוב מתגלגל חזרה להליכי הוצאה לפועל, שלא יניבו דבר".

לסיכום, שבה ומדגישה עו"ד גרשט כי אסטרטגיה מדויקת ומיטבית, לצד ליווי וניהול מקצועי ואחראי של התיק, עשויים להוביל לדרך שתאפשר התמודדות עם החוב ואף שיקום כלכלי שמבטיח עתיד יציב ובטוח יותר, גם כשלעיתים המצב נראה חסר כל סיכוי.

עו"ד שלי גרשט
טלפון: 052-8633093
למעבר לאתר >>
לפנייה במייל >>

בשיתוף עו"ד שלי גרשט