מה הופך את דימונה ליעד נדל״ני כל כך מבוקש בשנים האחרונות?

פיתוח עירוני נרחב, הטבות מס והשקעה משמעותית בחינוך הן רק חלק מהסיבות שמעלות את דימונה על הרדאר של המשפחות הצעירות

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדמיה דימונה
מה הופך את דימונה ליעד נדל״ני כל כך מבוקש בשנים האחרונות?
תוכן שיווקי

דימונה היא העיר השלישית בגודלה בנגב, ממוקמת כ-20 דקות נסיעה מבאר שבע, וחיים בה כ-40 אלף בני אדם. אוכלוסייה חדשה נמשכת להתגורר בעיר בזכות בנייה חדשה, רכבת לתל אביב (כשעה וחצי),סלילתו של כביש 6, הגדלת מקומות התעסוקה, משיכת מפעלים ושיפור החינוך באמצעות תקציבים מהגבוהים בארץ (28,000 שקל לתלמיד). העיר זכתה כבר פעמיים ברצף בפרס החינוך הארצי על ידי משרד החינוך. כל אלו עשויים להסביר את העובדה שב-15 השנים האחרונות אוכלוסיית העיר הכפילה את עצמה.

הגיל הממוצע של תושבי העיר הוא צעיר יחסית לאוכלוסייה בערים אחרות, ולכן קיים צפי של גידול טבעי בעשור הקרוב, אשר ייצור ביקושים גבוהים מאוד לדירות להשכרה ולרכישה. רבים בוחרים להעתיק את מקום מגוריהם לעיר ונהנים מהטבות מס, כך שעל הכנסה שנתית של עד כ-210,000 שקל, לא נדרש לשלם מס הכנסה.

בדימונה פועלים על פי ״אני מאמין״: הכפלתה של אוכלוסיית העיר והפיכתה לעיר המשמעותית ביותר בנגב, המשלבת תיירות מדברית ותעסוקה. אין ספק שכיום, אחרי חתימה על הסכם הגג אשר מעניק לעיר 5.5 מיליארד שקלים על פני עשור, במקביל לבניית 30,000 יחידות דיור וכל הנלווה להם - העתיד נראה מבטיח.

באזור דימונה ממוקמים מספר ומפעלי תעשייה גדולים בהם: רותם אמפרט, פריקלאס והקמ״ג. בכניסה לעיר שוכן קניון "פרץ סנטר", המשתרע על פני שטח של 16,000 מטר. ראש העיר בשבע השנים האחרונות, בני ביטון, הצליח להגדיל את ההכנסות מארנונה מקריית המחקר הגרעינית ומנבטים, ולחתום על הסכם גג שבו העיר קיבלה כ-140 מיליון שקל, מה שמחזק את העיר משמעותית. ראש העיר שם דגש נרחב על התעסוקה, החינוך ואיכות החיים בעיר מה שמוביל להתפתחות השכונות, להגירה חיובית ולקצב בנייה מוגבר בעיר.

ראש העיר, בני ביטון, אמר בהקשר זה: ״אין היום דירה אחת פנויה בעיר דימונה. על פי הצרכים הפנימיים של העיר צריכים בין 700 ל-800 יחידות דיור חדשות כל שנה. מגיעים תושבים חדשים מכל האזור, גם בגלל מערכת החינוך, גם בגלל הזדמנויות התעסוקה שיוצרים המפעלים וגם בזכות הטבות המס. גם בסיסי צה"ל יורדים דרומה וצפוי ביקוש גובר. גולת הכותרת היא הסכם הגג שנחתם, אשר מעניק לעיר 5.5 מיליארד שקלים על פני עשור, במקביל לבניית עשרות אלפי יחידות דיור וכל הנלווה להם. הסכם זה ישנה את פני העיר, ובמסגרתו ישווקו שכונות חדשות לצד פיתוח תשתיות תחבורתיות, הקמת מבני ציבור ופארקים. מהלך דרמטי זה יהפוך את דימונה לעיר עם איכות חיים גבוהה, לצד שמירה על יוקר מחייה נמוך".

צועדים אל העתיד

בימים אלה מצעידים את דימונה בבטחה אל עבר העתיד על מנת להפוך אותה לעיר מרכזית וחזקה, המספקת שירותים ברמה גבוהה לתושביה ולכל תושבי הנגב המזרחי. דימונה נהנית מהטבת מס בשיעור של 16% שערכה אלפי שקלים, המהווים תוספת משמעותית לזוג, ועשויה להגיע עד לכדי 5,000 שקל בחודש. לעובדה משמעותית זאת מצטרפות עוד הטבות שהופכות את דימונה למשתלמת במיוחד: גני העירייה מסובסדים החל מגיל 4, מה שמסתכם בחיסכון של כ-1,500 שקל;

עשרות חוגים מסובסדים, ותחבורה ציבורית מסובסדת. מדובר על סכום כסף משמעותי שמתפנה בכל שנה לרווחת המשפחה, מה שיכול להעלות באופן דרמטי את רמת החיים של בני הבית.

לצד אלו מושקעת מחשבה ומשאבים רבים בפיתוח חזות העיר, תכנון יסודי של גינון ופיתוח תחבורה תוך התחשבות בטבע מסביב. אלו הפכו את העיר לאחת מהערים היפות, הבטוחות לנהיגה וכזו שמאופיינת בבנייה ירוקה. לראייה, דימונה זכתה לאחרונה בחמישה כוכבי יופי, כאחת מעשר הערים היפות בישראל.

האם זה הזמן המתאים לקניה?

באר שבע, בה מחירי הדירות כבר האמירו לרמה של 1,600,000 שקל עבור דירות 4 חדרים, נמצאת בטווח נסיעה של 20 דקות מהעיר. בדימונה לעומת זאת, ניתן עדיין למצוא דירות בפרויקטים חדשים במחירים שלא חוצים את רף ה-1,000,000 שקל. עם חתימת הסכם הגג, התפתחות העיר והכפלת אוכלוסייתה, יש צפי להשבחת הנכס ולביקושים טבעיים חזקים אשר ייצרו הכנסה שוטפת קבועה, מה שהופך את דימונה לאופציה מעניינת להשקעה.

במקומות רבים בפריפריה כיום, מכרזים של רמ״י על קרקעות נסגרים במחיר הגבוה פי שתיים ממחיר שוק. בטווח של שלוש שנים מהיום, יש להניח שלא יהיה ניתן לרכוש דירה בפחות מ-1,000,000 שקל בכל מקום במדינת ישראל. לכן, ההזדמנויות שמציעה דימונה כעת לא צפויות להישמר למשך זמן רב.

השחר עולה על דימונה

בשנים האחרונות דימונה מציגה התפתחות משמעותית. נבנו תשתיות ושכונות חדשות בהשקעה של מיליארדי שקלים, מפעלים חדשים הוקמו ובאופן כללי, נראה כי נכנסה לעיר רוח חדשה.

שכונת הדגל של דימונה היא שכונת השחר. השכונה בנויה בתפיסה מודרנית self-contained ומכילה בתוכה את כל השירותים לאזרח: בתי ספר, גני ילדים, מרכז מסחרי, פארקים , מתנ״ס חדשני ונוף טבעי פתוח והכל במרחק הליכה קצר.

במרכז השכונה זורם נחל מלאכותי המהווה את עמוד השדרה של השכונה. מסביבו בתי ספר חדישים, גני ילדים ומרכז מסחרי של ביג. בנוסף לזאת, השכונה נהנית מתשתית סיבים אופטיים ומוויי-פיי לרווחת התושבים. בבנייני השכונה מוצעות דירות 3 חדרים (850,000 שקל), 4 חדרים (950,000 שקל), 5 חדרים (1,050,000) ודירות גן ופנטהאוזים (1,300,000 שקל).