"מלש"ב אשר מבין לאן הוא מגיע יממש את מלוא הפוטנציאל שלו"

מיקי לרנר, מנכ"ל חברת פזצט"א, המציעה קורסי הכנה מקוונים לצו הראשון ולשאר מבחני המיון של צה"ל, מסביר מה כדאי לעשות כדי להגיע מוכנים לתהליך ולעבור בהצלחה את מבחני המיון ותהליכי האבחון הצה"לי

אדיר להב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חברת פרפטרמינל
"מלש"ב אשר מבין לאן הוא מגיע יממש את מלוא הפוטנציאל שלו"צילום: shutterstock
אדיר להב
תוכן שיווקי

גיוס לצבא הוא שלב משמעותי בחיים. לתפקיד אליו ישובץ המתגייס עשויה להיות השפעה ניכרת על מהלך שירותו הצבאי אך גם מחוצה לו, לאחר השחרור מצה"ל. מילוי תפקידים יוקרתיים, שירות ביחידות מובחרות, בתפקידי מודיעין וסייבר, רכישת ידע טכנולוגי וניסיון פיקודי יכולים להוות נקודת ציון מרשימה בקורות החיים ולהקנות נקודות זכות רבות בשוק העבודה האזרחי.

במסגרת תהליך החיול, אשר מתחיל עם ההתייצבות לצו הראשון בלשכת הגיוס, עובר המלש”ב (מועמד לשירות ביטחון) תהליכי מיון מקיפים הכוללים בדיקות רפואיות אשר יקבעו את הפרופיל הצבאי שלו, ראיון אישי על-ידי מאבחנת פסיכוטכנית, מבחנים להערכת יכולותיו ורמת השליטה שלו בשפה העברית, מבחנים כמותיים ומבדקים נוספים במתמטיקה, כישורי שפה ולוגיקה.

בסיום הליכי המיון יקבעו ציוני הקב”א (קבוצת איכות) והדפ”ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני) המבוססים על נתוני המלש"ב והתוצאות אותן השיג בתהליכי המיון. על מנת למקסם את יכולותיו במסגרת השירות ולהתקבל לתפקידים משמעותיים, נדרש המלש"ב לציוני הערכה גבוהים במבחני המיון.

למידה מקדימה, תרגול נכון וממוקד, היכרות עם סוגי השאלות במבחן הדפ''ר והריאיון האישי וכמובן הפחתת החרדה והלחץ מיום המבחנים הלא פשוט הזה – כל אלו עשויים לשפר דרמטית את ביצועיו ביום הצו ראשון ולקבל ציוני דפ''ר וקב''א גבוהים בהרבה, מאשר לגשת ליום זה ללא הכנה כלל. קורס הכנה לצו הראשון מאפשר למלש"ב להתכונן לתהליכי המיון הראשוניים ולהגיע אל היום החשוב עם ידע רב וסט כלים שישפר את סיכוייו לשירות משמעותי ובעל ערך.

תרגול נכון וממוקד עשוי לשפר דרמטית את הביצועיםצילום: shutterstock

אז מה צריך לדעת על מנת שתוכלו להגיע מוכנים לצו הראשון? מהם המבחנים שתעברו בתהליך המיון ומהי הדרך האפקטיבית ביותר להתכונן ליום החשוב? מיקי לרנר, מנכ"ל חברת פרפטרמינל הוראה בע"מ, המפעילה את האתר pazatsta.co.il, המציע קורסי הכנה מקוונים לצו הראשון ולשאר מבחני המיון של צה"ל, מסביר מה כדאי לעשות כדי להגיע מוכנים לצו הראשון ולעבור בהצלחה את מבחני המיון ותהליכי האבחון הצה"לי.

האתר הוקם במטרה לענות על דרישה מצד המתגייסים, אך גם מצד ההורים, למענה אשר יוכל לסייע להתמודד עם צו הגיוס הראשון וההתייצבות הראשונה בלשכת הגיוס. לדברי מיקי, "הצורך צף ועלה אצלי לאחר שראיתי שני אחיינים שלי שקיבלו זימון לצו ראשון בהפרש של שנתיים אחד מהשני. הם חיפשו כיצד ניתן, אם בכלל, להתכונן ולהגיע לתהליכי המיון עם מושג כלשהו לגבי התהליך והמשמעויות שלו. בזמנו ההכנה היחידה שהייתה קיימת באינטרנט היא (עדיין) למעשה מקבץ עצום של שאלות ותשובות. ראיתי איך הם מאבדים את עצמם ולא עוברים בכלל תהליך של למידה של טקטיקות וטכניקות. לא היה שם מסלול מסודר אלא בליל עצום של שאלות שבדיעבד גם התברר שהן לא היו תמיד מייצגות את השאלות במבחן הדפ''ר. מעבר לכך, אין עם מי לדבר, לשאול שאלות או לקבל תמיכה. כאן הבנתי שיש מקום ליצור משהו עדכני, שימושי ואפקטיבי בהרבה. הכנה און ליין אשר מלווה גם בתמיכה שוטפת ותרגול חי עם מדריך בזום".

מיקי עוסק כבר מעל לשבע שנים בתחומי ההדרכה ובניית קורסי הכנה למבחנים פסיכוטכניים ולמבחני מיון בחו"ל. "בעקבות זיהוי הצורך והביקוש מצד המלש"בים, צללתי אני והצוות שלי לעומק על מנת להבין את השלבים השונים הכלולים בתהליכי המיון של צה"ל, את כל השאלות ששואלים במבחני הדפ''ר. לצורך יצירת הקורס, נעזרנו באנשים מנוסים אשר מכירים היטב את האופן בו המשל''בים מרואיינים ובכלל את תהליכי המיון של צה''ל ובנינו קורס אפקטיבי שמכין את המתגייס לצו הראשון ומאפשר לו להגיע מוכן ככל הניתן".

מיקי מדגיש שקורס ההכנה לצו הראשון ולתהליכי המיון לצה"ל מציע מערך לימודי מקיף המעניק למלש"ב את כל הכלים לצלוח את תהליכי המיון ולהשתבץ לתפקידים בהם הוא מעוניין. הקורס מציע חוויית לימודים נוחה ומהירה המבוססת וידאו, תרגול עצמי און ליין ותרגול קבוצתי בזום עם מדריך מומחה למבחני הדפ''ר.

קורסי ההכנה מלווים בסרטוני הדרכה והסברים מפורטים, לצידם מערכת תרגול הכוללת מעל ל-900 שאלות המסייעות לתרגול ושיפור הביצועים תוך מתן משוב תוך כדי תנועה. כמו כן, קיימים בקורס 4 מבחני סימולציה של דפ''ר באורך מלא. מערך התמיכה המלווה את המשתתפים מבטיח מענה מהיר ויעיל בזמינות מרבית בווטסאפ ובטלפון. בנוסף, משתתפי הקורס נהנים ממפגשי זום דו-שבועיים המאפשרים מעבר וחזרה על החומר, מענה חי ומיידי לשאלות ופתרון בעיות איתם מתמודדים המשתתפים.

הקורס מציע חוויית לימודים נוחה ומהירה צילום: shutterstock

לדברי מיקי קורס ההכנה לצו הראשון "הוא לא עוד מקבץ ענק של שאלות עם הסברים ותשובות, אלא מסלול מובנה עם מודול (פרק) ייחודי המוקדש לכל סוג של שאלות במבחן הדפ''ר. לפני שהתלמיד מתחיל לתרגל, הוא קודם כל צופה בסרטון קצר ועינייני אשר מסביר את הטקטיקה הכי מהירה ומדוייקת להגיע לפתרון. לאחר צפייה בסרטון, יש לתלמיד כ-30 שאלות תרגול ליישם את הטקטיקות שהוא למד והבין לפני מספר דקות. כך, אנחנו יוצרים אצל התלמיד הבנה והפנמה מאד מהירה של דרכי הפתרון אשר יעזרו לו להגיע לרמת ביצוע גבוהה מאד במבחן הדפ''ר עצמו, בהיבט של מהירות הפתרון וכמובן דיוק. בנוסף, יש בקורס פרק מקיף ומעמיק בנושא ההכנה לראיון האישי".

מכיוון שאסור להיכנס למבחן הדפ''ר עם מחשבון ויש רק דף טיוטה אחד לצורך חישובים, הקורס מכין את התלמידים גם לסיטואציה שהם כבר מזמן לא מורגלים אליה – לפתור בעיות חשבון ללא מחשבון. "לכן הקורס שלנו כולל שני פרקים של 'הסרת חלודה' על מנת לישר קו. השקענו הרבה אנרגיה ומחשבה בתהליך בניית הקורס ופירקנו את 13 סוגי השאלות במבחן הדפ"ר".

בסיום הקורס ירכוש המשתתף ידע אשר יאפשר לו להתמודד עם סוגי המבחנים והמבדקים שיעבור בצו הראשון, יכיר את השאלות הצפויות בראיון האישי ובאבחון הפסיכוטכני ויקבל טיפים המבוססים על ניסיון רב והיכרות עם התהליך. הקורס יכול לעזור להפחית לחצים ומתחים, להתמודד עם האתגר ולעבור את תהליכי המיון לצה"ל בצורה מיטבית.

שחר, המדריך הראשי בקורס, מוסיף כי "כחלק מהקורס עוברים המשתתפים מבחן סימולציה המותאם לתנאים איתם יצטרכו להתמודד מבחינת קושי וזמן. בנוסף אנחנו מלמדים במהלך הקורס מתי להשתמש בדף הטיוטא ביעילות (מכיוון שבמבחן מותר שימוש רק בדף טיוטא אחד), כיצד לענות על השאלות במסגרת הזמן הקצוב, מתי לדלג על שאלה ולתעדף אחרת במקומה וטיפים נוספים".

אך האם קורסי ההכנה הללו פוגעים בעיקרון שוויון ההזדמנויות ומעניקים יתרון למשתתפי הקורס על פני מלש"בים המגיעים לתהליכי המיון ללא הכנה מוקדמת ומהי עמדת הצבא בנושא? מיקי מסביר כי "העמדה הרשמית של צה"ל היא שאין צורך להתכונן לצו הראשון, אבל במציאות מדובר בראיון אישי ומבחן פסיכוטכני שכדאי לבוא אליהם מוכנים. הצבא הוא כור היתוך ולא רוצה ליצור פערי מעמדות ועל כן אינו ממליץ להתכונן לתהליכי המיון.

"אך מהניסיון שלנו ניתן לומר כי מלש"ב אשר מבין לאן הוא מגיע, מה הן הדרישות ומה הוא אמור לעבור בתהליכי המיון יממש את מלוא הפוטנציאל שלו וככל הנראה יקבל הזדמנויות רבות יותר לשיבוץ ביחידות ותפקידים איכותיים. מעבר להיותו קורס לימודי המקנה ידע בתחומים הרלוונטיים, קורס ההכנה שלנו משפר את ההתמצאות במרחב, מוריד סטרס ולחץ ומשפר טכניקות לפתרון שאלות בזמן מוגבל. בסופו של דבר הקורס מאפשר למלש"ב לשפר את ביצועיו במבחן הדפ"ר ובראיון האישי, לבוא מוכן לצו הראשון ולגרום למאבחנת לתת ציונים גבוהים שיהוו משקל בקבלת ההחלטה לגבי שירותו הצבאי. חשוב גם לציין כי הקורס פונה לכולם והעלות הנמוכה שלו מאפשרת נגישות והזדמנות שווה לכל מלש"ב", מסכם מיקי.

מעבר לאתר >>
טלפון: 050-263-2320
לפנייה במייל >>