עו"ד צביקה גלזר: "לעולם לא אקח תיק רק כדי להתפרנס"

עו"ד צביקה גלזר עוסק כעשרים שנה בתחום המושבים והורשת המשק החקלאי. בריאיון הוא מספר על פעילות משרדו, מדגיש את הקריטיות שבליווי מקצועי לטובת השגת התוצאה האפשרית הטובה ביותר בסכסוכים הנוגעים להורשת המשק החקלאי ומשתף בדוגמאות רלוונטיות

בשיתוף עו"ד צביקה גלזר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשים ממלאים טופס
"לעולם לא אקח תיק רק כדי להתפרנס"צילום: shutterstock
בשיתוף עו"ד צביקה גלזר
תוכן שיווקי

בהיותו דור שלישי המתגורר במושב חמ"ד ובעיקר כמי שעוסק כעשרים שנה בתחום המושבים והורשת המשק החקלאי, עו"ד צביקה גלזר מבין ורואה את החשיבות של ליווי על-ידי עורך דין שמתמחה וחי את תחום המושבים, במיוחד בסיטואציות שונות הנוגעות לתחום המושבים הקשורות לעולם הירושה, המקרקעין, תכנון ובניה, ליטגציה, גישור ועוד - תחומים שבתחום המושבים יש בהם מאפיינים ייחודים שרק עו"ד שמתמחה בתחום יכול להשיג ללקוחותיו את התוצאה המיטבית.

משרדו של עו"ד צביקה גלזר מתמקד בתחום המושבים ועוסק בסוגיות כמו בן ממשיך, סכסוכי ירושה הנוגעים בעיקר להורשת המשק החקלאי, בן ממשיך והבן הראוי והמסוגל לקיים את המשק. בנוסף עוסק גם בשימושים חורגים ותביעות של רשות מקרקעי ישראל בגינם לרבות תביעות לדמי שימוש, סכסוכים בין שכנים צמודים, מכירה וקנייה של נחלות, הסדרה של נחלות, הסכמים פנים משפחתיים ועוד. פרט לכך משרדו של עורך הדין גלזר עוסק גם בייפוי כוח מתמשך, צוואות וירושות וגישורים.

הורשת המשק החקלאי

סכסוכי ירושה הם סכסוכים קשים במיוחד משום שהם מערבים לא רק את הסכסוך הכספי/עסקי אלא בעיקר אמוציות שחלקן מתחילות עוד בגיל הילדות ונמשכות לעיתים עשרות שנים קדימה. הסיטואציות המורכבות הנוצרות כשקיימים סכסוכי ירושה עלולות לגרום לקרע משפחתי בלתי הפיך, מעין נקודת אל חזור ממנה יהיה קשה להתאושש. במרבית המקרים, המחלוקות מתעוררות בין בני המשפחה הגרעינית, כך שהקרבה בין המעורבים הופכת את המצב לרגשי ונפיץ עוד יותר. בסוגיית הורשת המשק החקלאי, הפוטנציאל לסכסוכים גבוה במיוחד, מכיוון שכלל בהתאם למדיניות רשות מקרקעי ישראל (או בשמה הקודם, מינהל מקרקעי ישראל), נחלה ניתן להוריש רק לילד אחד.

עו"ד צביקה גלזרצילום: צילום עצמי

"מרבית הנחלות נחשבות לנכס שאינו חלק מהעיזבון וזכויות המתיישב בהן נקראות בר-רשות. המשמעות של זה היא שלא ניתן להורישן באופן חופשי כפי שמקובל בנכס נדל"ני בעיר או במרבית הנכסים האחרים, אלא כללי ההורשה שלהם מרוכזים בהסכמי המשבצת הקיימים מול האגודה ורשות מקרקעי ישראל ולעיתים גם מול הסוכנות היהודית", מסביר עורך דין גלזר.

מה קובעת הפסיקה ברוב המקרים?
"כאמור, ברוב המקרים הירושה נקבעת לפי הכללים שנקבעו בהסכם המשבצת. בין אם מדובר בהסכם משבצת שנחתם בין האגודה השיתופית לבין מינהל מקרקעי ישראל, ובין אם מדובר בהסכם משבצת משולש שנחתם בין האגודה השיתופית, מינהל מקרקעי ישראל והסוכנות היהודית. בהסכמים אלו נקבע מי יורש את הנחלה. מעבר לכך במושבים סוכנותיים בעלי הנחלה יכולים למנות בן ממשיך שיירש את הזכויות שלהם לאחר מותם. לצורך כך נדרש ששני בעלי הנחלה יאשרו זאת וכן נדרש אישור האגודה, הסוכנות ולעתים גם המינהל.

"יחד עם זאת, כל מקרה הוא מקרה ייחודי וכאן באה לידי ביטוי המומחיות שלי כמי שמצוי בתחום כעשרים שנה. במסגרת עבודתי, ליוויתי מאות תיקים שעסקו בתחום הורשת המשק החקלאי בכל הארץ ובכל מקרה יש את הייחודיות שלו. בזכות הידע שלי, הצלחתי לעיתים לנצח גם בתיקים שהיו קשים במיוחד מבחינה משפטית ולעיתים להביא את הצדדים להסכמות וגישור גם אחרי שנים רבות שהיו מסוכסכים בבתי המשפט".

"ליוויתי מאות תיקים שעסקו בתחום הורשת המשק החקלאי בכל הארץ ובכל מקרה יש את הייחודיות שלו"צילום: צילום עצמי

מה קורה כאשר מחליטים למנות בן ממשיך ללא ליווי של עורך דין? רבים עושים זאת
"אבל הם לא מבינים עד הסוף את המשמעויות וההשלכות של צעד זה. חשוב לזכור שמינוי של בן ממשיך הוא הסכם מחייב לכל דבר. ההורים אינם יכולים פשוט להתחרט אחר כך. צריך להבין מה משמעות המינוי מבחינת ההורים, הבן הממשיך הילדים האחרים וכיו"ב, וכדאי להחליט באותו מעמד האם הילדים האחרים יקבלו פיצוי בדמות נכסים אחרים. ניתן לערוך הסכמים מסודרים בתוך המשפחה, כאשר לדוגמה ילד אחד ממונה לבן הממשיך, השני מקבל פיצוי כספי ועבור השלישי מפרידים מגרש מהנחלה. על אחת כמה וכמה הסכמים אלו דורשים עו"ד הבקיא בתחום כאשר מדובר במקרים מורכבים יותר. לעיתים מינוי של 'בן ממשיך' עלול להוביל לסכסוכים קשים במשפחה ויש לחשוב על כל המשמעויות ועל אפשרויות לפתרון הבעיות שיצוצו מבעוד מועד".

יש לך דוגמה לפסק דין מעניין בתחום הורשת המשק החקלאי?
"לאחרונה טיפלתי במקרה בו בעל נחלה נישא בשנית כשהוא גוסס מסרטן, וכעבור חודש נפטר. עלו שאלות רבות: למי שייכות הזכויות בנחלה לאחר פטירתו? האם לאשתו החדשה בהתאם להסכם המשבצת הקובע כי הנחלה תעבור לבן/בת הזוג של הנפטר? או שמא לגרושתו שעדיין רשומה כבעלת מחצית הזכויות בנחלה? לילדיו? המקרה הזה הסתיים בהסכם פשרה. ככלל, ליווי של עורך דין העוסק בתחום יוכל לסגור את כל הקצוות, למנוע סימני שאלה בנוגע לכוונת ההורים, ולמנוע מקרים שבהם הילדים מגיעים לבית המשפט לאחר פטירת הוריהם".

באילו תחומים נוספים אתה מטפל?
"אני עוסק גם בתביעות הנוגעות לשימושים חורגים או פעילות שאינה חקלאית בנחלות, ומייצג לקוחות שתובעים או נתבעים בגין הסבת מבנה כמו רפת או לול לנכס נדל"ן מכניס מתוך כוונה להתפרנס. גם כאן נדרשת מומחיות מיוחדת והבנה של מה מותר לעשות ומה אסור, כדי לתת לכל לקוח את המענה המיטבי".

משרד עו"ד צביקה גלזרצילום: צילום עצמי

סכסוכי שכנים הוא תחום נוסף בו עו"ד גלזר עוסק ובפרט בסכסוכי שכנים צמודים בכל הנוגע לדרך המשותפת שמצויה ביניהם. "בעבר היה נהוג לרוב ליצור דרך משותפת בין שני משקים כדי לאפשר מעבר אל החלקות החקלאיות. כיום בעלי משקים רבים אינם מרוצים מכך שאנשים שהם אינם מכירים עוברים בשטחם, ואני מלווה לקוחות גם בהקשר לסוגיה זו".

מה לגבי קנייה או מכירה של נחלות, משקי עזר ומגרשים בהרחבה? מה חשוב לדעת בנושא?
"גם כאן החשיבות של עורך דין המכיר את התחום על בוריו היא קריטית שכן יש מיסוי שהוא ספציפי למקרים אלו. צריך להעביר כספים רבים לרשות מקרקעי ישראל (דמי רכישה ודמי הסכמה על החלק, לוועדה המקומית, מס שבח וכיוצא בכך), אם רוכשים מגרש צריך לדעת מה מותר לבנות, מה אסור ומה העלויות, מה דינם של משקי עזר ומגרשים בהרחבה ועוד.

"לאחרונה הגיע למשרדי תיק העוסק בבעלי נחלה שביצעו עסקה למכירת נחלתם תוך רצון להפריד את ביתם מהנחלה. בשל נסיבות שונות, העסקה לא התקיימה עד היום, למרות שעברו כבר כמעט 30 שנה וזאת בגלל שההסכם לא לקח בחשבון בדיקה של כל הדברים הרלבנטיים טרם חתימתו".

מה הקו המנחה שלך בעבודה?
"מעבר למקצועיות, היושרה היא קריטית עבורנו. האמינות והדאגה הבלתי מתפשרת לאינטרסים של כל לקוח הן אבני היסוד שלי. לעולם לא אקח תיק רק כדי להתפרנס, ובמקרה שאני חושב שסיכוייו של הלקוח בהליכים המשפטיים נמוכים, בהחלט אייעץ לו לנסות להתפשר או להימנע מנקיטת הליכים משפטיים. או לחלופין, לנקוט בהליך משפטי על מנת לנסות למקסם את זכויותיו והכל תוך שקיפות מלאה. כמו כן אני מקפיד להיות זמין ונגיש ללקוחותיי, לכולם יש את הנייד שלי והם מרגישים בנוח ליצור איתי קשר בכל רגע נתון למעט בשבת".

"האמינות והדאגה הבלתי מתפשרת לאינטרסים של כל לקוח הן אבני היסוד שלי"צילום: צילום עצמי

יש תיקים שזכורים לך במיוחד?
"כאלה שלשון החוק לא הייתה לגמרי לצדם של לקוחותיי, תיקים שהרגשתי שהמוסר והצדק מחייבים את התערבות בית המשפט. לדוגמה, מקרה בו בעלי משק מינו בן ממשיך לאחר פטירתם אך לא עשו זאת בצורה מסודרת ולא ביקשו את אישור האגודה, הסוכנות והמנהל למינוי. למרות שלא היה לנו את האישור של הגופים הללו, הצלחתי לשכנע את בית המשפט שמדובר בפורמליות גרידא ובית המשפט אכן נתן אישור למינוי הבן כ'בן ממשיך'.

"המקרה השני עסק בבעל משק שנישא מחדש. לבני הזוג לא היו ילדים משותפים ולבעל היו ילדים מנישואיו הראשונים. כשהבעל נפטר, האישה ירשה את המשק לפי כללי המנהל, ולאחר שהיא נפטרה ומאחר שלא הותירה צוואה – המשק היה אמור לעבור ליורשיה. "ילדי המנוח הרגישו שנעשה להם עוול, והגשנו התנגדות למרות שלפי החוק היבש המשק אכן היה אמור לעבור ליורשי האישה. בסופו של דבר השגנו פיצוי על סך חצי מיליון שקלים".

הסכמי גישור, עריכת צוואות והסכמים משפחתיים

עו"ד גלזר הוא גם מגשר בהכשרתו, וככזה יש לו את המיומנויות לפעול בהצלחה עבור לקוחות שמעוניינים להגיע להסכם מול הצד שכנגד. הוא עוסק בעריכת צוואות והסכמים משפחתיים בעיקר בתחום המושבים וכן בגישורים ועריכת יפוי כח מתמשך. "אני מאוד אוהב להופיע בבתי המשפט, אך באותה המידה אני שמח להשיג ללקוח שלי הסכם, אם הוא משרת את האינטרסים שלו בצורה הטובה ביותר", הוא מסכם.