עיצוב חנויות מזון: כשהקנייה הופכת לחוויה

תכנון חכם של סופר תוך הקפדה על נקיון ותחזוקה יכולים להשפיע לא מעט על אופי הרכישה, שימור לקוחות לטווח הארוך וצמיחת העסק. קיימות לא מעט חברות שיכולות לשדרג כל חנות בהתאם לתקציב ולדרישות

אורי קריב וניבה שור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה קונה מצרכים בסופר
עיצוב חנויות מזון: כשהקנייה הופכת לחוויהצילום: shutterstock
אורי קריב וניבה שור
תוכן שיווקי

חוויית קנייה מוצלחת לא בהכרח מסתכמת ברכישת המוצר לשמו התכנסנו. אלמנטים כמו סידור נכון, תאורה נעימה ועיצוב חכם יכולים להשפיע לא מעט על האופן בו חווה הלקוח את הקנייה ועל המוטיבציה שלו לחזור. על מנת לעצב מתחם מצליח יש לקחת בחשבון פרמטרים רבים, כמו אוכלוסיית הלקוחות, המיקום, תוואי השטח ואף אילו מתחרים דומים קיימים באזור. בין החברות העוסקות בתחום: KOREN, בי סמארט ריטייל בע"מ ודריאל עיצוב סביבות מכירה.

nullחברת KOREN

קיימות מגוון דרכים לעידוד קנייה בחנויות מזון וסופרמרקטים, ביניהן מבצעים אגרסיביים ותחרותיים, שלטי ענק, מועדוני לקוחות, ועוד. לצד אלו, ניתן בשנים האחרונות לראות יותר ויותר חנויות מזון מעוצבות ומתוכננות בקפידה המציעות חווית קניה נעימה ונוחה, המאפשרת ללקוח לבצע קנייה נכונה ותורמת לגידול בהכנסות.

"באמצעות תכנון מקצועי של כל מטר בחנות ניתן להגיע לתוצאות אופטימליות", אומר ליאור קורן, הבעלים והמעצב הראשי של חברת KOREN, המתמחה בעיצוב ובהקמת מתחמי מכירה חווייתיים בעלי פדיון גבוה, ומלווה בשנים האחרונות את פעילותן של רשתות קמעונאיות גדולות כמו חצי חינם, יוחננוף ועוד. לדבריו, כדי לנצל באופן מקסימלי את פוטנציאל המכירה - חשוב לדעת שלמסלול הלקוח בחנות, מערכות התצוגה והמידוף, רוחב המעברים, עיצוב הקטיגוריות השונות, התאורה, וכו' יש חשיבות קריטית ליצירת חווית קנייה מוצלחת, לתפעול אופטימלי של החנות ולהגדלת הפדיון.

יוחננוף, סניף צומת חולוןצילום: אביב קורט

איך ניגשים לעבודה על עיצוב מתחמי מזון?
"אני מבחין בין קמעונאות כללית לקמעונאות מזון, בה נמכרים אלפי מוצרים עם חיי מדף קצרים, כמו פירות וירקות, בשר, חלב וכו'. אתגר זה מחייב תשומת לב רבה לנושא התפעול; כמה עגבניות ניתן לערום מבלי לפגוע בטריות, איך לאפשר ניקיון, מיון ושינוע סחורה בתדירות גבוהה, תכנון נכון של שטחי האחסון והתפעול - לכל אלו חשיבות כלכלית-תפעולית גבוהה. זאת בשונה מחנויות ספרים או בגדים, בהן לא באמת משנה אם המוצרים ימכרו בכל יום במשך העונה, ויש לטפל בעיקר בחוויית לקוח ובנראות.

"אנו שואפים ליצור חנויות נוחות, מגוונות, נקיות ונעימות שהעיצוב בהן מכוון לקהל היעד ומייצג היטב את המותג, ולאפשר לקמעונאי למכור היטב הודות לתפעול קל ומיטבי. עיצוב מקצועי של חנות יצמצם את הוצאות התפעול, הבלאי וכוח אדם, וימקסם את הפדיון למטר ואת חווית הלקוח. שיטת העבודה הייחודית שלנו היא שירות מלא לקמעונאי הכולל גיבוש קונספט, פלנוגרמה, תכנון אדריכלי, עיצוב ותכנון מלאים של מערך המידוף והתצוגה, עיצוב גרפי, ייצור, פיקוח והתקנה בשטח. כאשר כל אנשי המקצוע עובדים יחד תחת חברה אחת ניתן להגיע לתוצאה הטובה ביותר.

"חווית הקנייה מורכבת מסך כל תהליך הקנייה בחנות", ממשיך קורן. "מה הלקוח רואה בכניסה לחנות שמזמין אותו פנימה, רוחב המעבר שיאפשר לו לקנות בקלות גם בשעת עומס, האם הסחורה מוארת היטב ומוצגת כראוי, הרצף בין הקטגוריות, המגוון, כמות הקופות, האם המדפים מלאים דיים, והאם החנות נקייה ונעימה. על כל אלו להתאים לרוח הרשת, ערכי המותג ורמת התמחור".

עיצוב החנות יכול לקדם תזונה בריאה והגנה על הסביבה. למשל – קידום קטיגוריות מזון טרי כמו פירות וירקות, ויצירת מתחמי מכירה בתפזורת המפחיתים אריזות ובזבוז מזון. "כשחנויות קטנות במרכזי הערים עושות זאת באופן מקצועי, גם הקמעונאי וגם הלקוח מרוויחים".

מחלקת ירקות "בולמרקט" באור יהודה צילום: אביב קורט

בעזרת אילו מדדים אתם בוחנים את ההצלחה של התהליך בשטח?
"לפי שרידות החנויות לאורך זמן. אני רואה חנויות יפות שלא ישרדו, וזה ניכר בכמות השינויים שנעשים בהן בשנה-שנתיים הראשונות. בחנויות שאנו מבצעים לרוב לא נעשים שינויים מהותיים לאחר ההקמה, כיוון שכל הפרמטרים נלקחים בחשבון מראש. מדדים נוספים: דיווחי הקמעונאים והספקים על עליה בפדיון, פתיחת סניפים נוספים, ויישום עיצוב מוצלח למקומות אחרים ברשת".

איך הגידול באונליין, בעיקר בשנת הקורונה, השפיע על החנויות הפיזיות?
"הגידול באונליין עודד חנויות פיזיות להשקיע בשיפור האטרקטיביות שלהן, בכדי שלא לאבד נתח שוק. אנו מעורבים כיום בתהליכי פיתוח של קמעונאים וחברות שמטמיעים מערכות מתקדמות ואמצעים דיגיטליים בניסיון לשלב בין האונליין לחנויות. סביר שבעתיד הקרוב נראה יותר דיגיטציה בחנויות - קופות חכמות, כובשי מדף דיגיטליים, תשלומים נוחים בשטח, תקשור מבצעים, מסכים, ועוד. להערכתי, החנויות הפיסית יתמקצעו בכל הפרמטרים ויהוו אלטרנטיבה נחשקת לאונליין".

ליאור קורן | בעלים ומנכ"ל KOREN
אפעל 7, קרית אריה, פתח תקוה
טלפון: 03-9191505
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>
לחשבון האינסטגרם >>

-------------------------------------

nullבי-סמארט ריטייל בע"מ

החברה מתמחה בשיווק קמעונאי מתקדם, הכולל ייעוץ מקצועי מקיף וביצוע בפועל של הקמה ושדרוג חנויות. בי-סמארט מציעה מעטפת רחבה הכוללת את כל הנדרש לעסק קמעונאי: עיצוב חוויית קנייה, מסחר, שיווק, תפעול, פתרונות שילוט ותקשור חזותי, איסוף וניתוח מידע ועוד.

את החברה מוביל איזק סיוה, בעל ידע וניסיון עשיר. לדבריו, "בי-סמארט היא חברה המונעת מהבנה קמעונאית רחבה. תמיד נכיר את הדברים המעודכנים ביותר בתחום הקמעונאות ונביא לקמעונאיים את הפתרונות שיובילו לאופטימיזציה של מכירות ונאמנות למותג".

עיצוב קופות בסופר צילום: באדיבות החברה

איך אתם ניגשים למשימה של עיצוב חנויות מזון?
"כשאנחנו עוסקים בתכנון חנות, אנו בוחנים את האלמנטים הנדרשים בשילוב של ידע קמעונאי עדכני בהתאמה למותג הרשת. המטרה היא שהחנות תענה על הצרכים ותביא למכירות מקסימליות. המיוחד בנו כמעצבי החנות נובע מהיכולת לשלב נכון בין חומר, צבע וצורה. התכנון החומרי דואג לפתח מתקנים עמידים והשאר מעצים את התקשורת החזותית ותכני המותג. גם תמהיל המוצרים חייב להשתלב עם התכנון והתפעול", מסביר איזק.

"בנוסף, הקמה של חנות מזון מצריכה טיפול לא רק בנקודת המכירה, אלא גם בכל הקשור בתקשורת וברב-ערוציות מול הלקוח. תחום המכירות והשיווק באונליין הולך ומתפתח בקצב מסחרר, ואנו יודעים לתת את הפתרונות המעודכנים ביותר וליישם אותם בשטח".

מדוע מומלץ להיעזר במומחה לקמעונאות לצורך הקמה או חידוש של חנות מזון?
"מומחה לקמעונאות יכול לחסוך לארגון המון כסף על-ידי חיבור נכון בין ההתפתחויות הטכנולוגיות העדכניות, לבין נקודת המכירה בחנות עצמה. למשל, כאשר עוסקים במערכות חדשות המנהלות את הדאטה של מוצרים והמכר באמצעות 'דשבורד' חכם ויעיל (ולא בטבלאות אקסל מורכבות), ניתן ליישם בחנות מסחור חזותי נכון שמעודד רווחיות וניהול תמהיל שמטויב בעקביות, תוך התאמה לשטח החנות, לאילוצים ולמגבלות, כמו גם המלצות לתמחור.

"בכל הנוגע לתכנון ועיצוב החנות, אי אפשר בלי אדריכלות, דרישות בינוי, רגולציה וכד', אבל לא ניתן להסתפק בכך. כל נושא הקשור לחוויית והולכת הלקוח ותכנון המרחב בהתאם למותג, חייב להיות מלווה על-ידי מומחה בקמעונאות, ולכן שיתופי פעולה בין אדריכלים ומומחי קמעונאות יובילו להצלחה. אנו משתפים פעולה עם אדריכלים רבים בתכנון חנויות חדשות, מאחר וקיימים המון נושאים הקשורים בתפעול החנות שאדריכל לא ידע לזהות".

עיצוב חנות ירקותצילום: באדיבות החברה

כיצד עיצוב נכון של חנויות מזון יכול לשפר את המכירות?
"עיצוב נכון של חנות מזון מתחיל מהבנה מעמיקה בתחום הקמעונאות והחידושים המתרחשים בו, לרבות התנהגות צרכנית עדכנית. למשל, בתקופה האחרונה אנו עדים למגמה משולבת שבה הצרכן הפך לבררן יותר: מצד אחד הוא מוכן לשלם על מוצרים מיוחדים וגם לקבל אותם במשלוח, ומצד שני הוא מקפיד על צריכה נבונה של מוצרי הבסיס הנמכרים בסופר במחירים נמוכים ולא מוכן לשלם מעבר למחירים המוסכמים עליו.

"מגמה זו משפיעה לטובה הן על החנויות הקטנות המיוחדות ובטח על מעדניות ומשפיע לרעה על רשתות ה-'הבי דיסקאונט' הגדולות שמתמקדות במחיר, מאבדות ייחוד ונמצאות בעולם תחרותי עם רווחיות נשחקת. חשוב להכיר את הניואנסים הללו על מנת לספק פתרונות מתאימים", מסביר איזק ומדגיש: "הודות לשיטת העבודה המקצועית שלנו, הידע, הניסיון והיכולת הביצועית המקיפה, אנו יודעים לספק פתרונות מותאמים אישית, מפרויקטים פרטניים בחנות ועד להקמת חנות מהיסוד.

"דוגמה לכך היא שדרוג שביצענו במעל ל-150 סופרים, במסגרתו זיהינו מגמה של לקוחות שנכנסים לקנייה ומתפתים לרכוש מוצרים נוספים הנקראים 'מוצרי אימפלס', כמו חטיפים שונים ומוצרים משלימים. פיתחנו קונספט של קופות עם שטח ריצפה קטן ובעלות גב אחורי גדול וחזית קופה עם מידוף, שיכולות להכיל מוצרי אימפלס ולשפר את חוויית הקנייה. השינוי הזה הוביל לעליה ניכרת במכירות של החנויות כבר מהיום הראשון של היישום".

איזק מסכם: "צוות המומחים של בי-סמארט, מציע סל פתרונות מתקדם ומגוון לעיצוב חנויות מזון, הן ברמת הייעוץ והן ברמת היישום בשטח, המובילים לגידול משמעותי במכירות ומקדמים את העסק והמותג".

בי-סמארט ריטייל בע"מ
א. תעשייה הר טוב א' , בית שמש
טלפון: 054-6720500
מעבר לאתר >>
טוויטר >>

----------------------------------------

nullדריאל עיצוב סביבות מכירה

עגבנייה בוהקת, בשר עסיסי, מאפה מגרה. את כל אלו פוגש הצרכן הטיפוסי מדי יום בסופרים הגדולים ובחנויות השכונתיות, אך מסע הקנייה שלו, שמשפיע רבות גם על סכום הקנייה הסופי, נגזר לא פעם מהאווירה והעיצוב שהמתחם משדר, מהכניסה ועד שהוא יוצא ממנו עם שקיות עמוסות. כאן נכנס לתמונה תחום עיצוב מתחמי המזון, שמטרתו למקסם כל שטח נתון ולייצר חוויה שעושה חשק לקנות, או לדברי יואב דריאל, הבעלים של דריאל משרד תכנון, ייעוץ ואסטרטגיה, המומחה לעיצוב סביבות מכירה "להפוך את קניית הירקות לבילוי חווייתי".

איך ניגשים לעבודה על עיצוב מתחמי מזון שיהפוך את הקנייה לחוויה?
"קודם כל, אנחנו מנסים להכיר לעומק את היזם או את בעלי הרשת, על החוזקות והחולשות שלהם. לומדים את המתחם, המיקום, האוכלוסייה, החלופות שיש לצרכן בסביבה הקרובה, ואיך החנות צפויה להשתלב ביום יום של הצרכן. אנחנו כמובן לוקחים בחשבון גם את התנאים הפיזיים של המקום, ומכאן מתחילים לגבש את ההעמדת החנות האופטימלית ברמה התכנונית והעיצובית, כך שתשרת את רוח המותג בצורה הטובה ביותר, תספק חווית קנייה טובה ללקוח, וכמובן – תסייע בהגברת המכירות".

למקסם כל שטח נתון ולייצר חוויה שעושה חשק לקנותצילום: רועי דורי

המטלה של הקניות הופכת לבילוי חווייתי

דריאל מספר שיש הבדל ברור בין עיצוב מתחם קטן ושכונתי לעומת סופר רחב ממדים. "המיקוד הוא באיזה מצב אנחנו פוגשים את הצרכן שנכנס לחנות. לרוב, ההגעה למתחמי מזון גדולים מתוכננת, ואז נשאף לייצר שואו למגוון ולשפע עם תאורה מיוחדת, דוכנים מושכים ומעברים נוחים בחנות, ולספק ללקוח תחושה שהמטלה של הקניות היא בעצם בילוי חווייתי. לעומת זאת, במתחם קטן, הצרכן מגיע לרוב בספונטניות ולזמן קצר, ולכן ניצור סיבוב קניות ממוקד ונוח, עם איתור מהיר של המוצרים, אבל גם כזה שיפתיע ויגרום לו להגדיל את הסל".

מהם הטיפים העיקריים שלך לקמעונאי בינוני למיקסום שטחי החנות שלו?
"תבין את הצרכן שלך, איפה אתה משתלב ביומיום שלו ואיך תיתן לו שירות טוב יותר. לפעמים זו קניית אקספרס ולפעמים מוצר מיוחד, ובשניהם חשוב לוודא שה-customer journey ינצל את השטח באופן אופטימלי לקמעונאי והגיוני לצרכן. הסטנדרט של הצרכן בעידן הסושיאל עולה כל הזמן, ולכן אני תמיד ממליץ ללקוחות שלי להיכנס לקטגוריה חדשה - בשר, אפייה וכו' – רק אם הם יודעים לספק ערך מוסף. אם לא - עדיף לשחרר".

לטענת דריאל, המדד העיקרי לבחינת הצלחת התהליך בשטח הוא כשהלקוחות שלו פותחים סניפים נוספים. "הצלחה אמיתית מורגשת כמעט מייד לאחר הטמעת העיצוב החדש, ולרוב זה מעודד את הקמעונאים לפתוח סניפים נוספים ולהביא גם אליהם את אותה חוויה מוצלחת ומניבה".

"אנחנו מנסים להכיר לעומק את היזם או את בעלי הרשת, על החוזקות והחולשות שלהם"צילום: רועי דורי

כיצד הגידול באונליין, בעיקר בשנת הקורונה, השפיע על התחום באופן הפיזי?
"קיימת נטייה חזקה להעביר את כלל קניות הבייסיק לאון ליין, בטח בשנים האחרונות, ובטח לאחר שנת הקורונה. הדבר דווקא גרם לפריחה של כל חנויות המזון המתמחות שמכירות בחשיבות של יצירת חוויה ללקוח. אם הקנייה השגרתית של סוכר ופסטה עברה לאונליין, הרי שכלקוח כבר יוצא מאיזור הנוחות הביתי, הוא מצפה ש"יפנקו" אותו ויספקו לו קנייה חווייתית ורגשית".

איך מחברים ומשלבים את האונליין באופליין?
"אנחנו רוצים להגיע למצב שבו התקשורת עם החנות תהיה בדיוק כמו שאנחנו מתקשרים עם חבר - בכמה ערוצים. מדברים איתו בטלפון, מתכתבים בוואטסאפ ושולחים מסרים. מבחינת הרשתות והיזמים, זו עבודה מאתגרת מאוד, התחום עדיין בחיתוליו ודורש תשתית טכנולוגית ייעודית. כיום, עולם עיצוב מתחמי הקניות מקדיש משאבים לפתח את החיבורים האלה, ואנו נמצאים בחזית האתגר הזה במטרה לפצח את החיבור הטכנולוגי הראשוני, שייצור המשכיות בין החנות הפיזית לעולם האונליין".

דריאל עיצוב סביבות מכירה
גוש עציון 15, גבעת שמואל
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>
לכתובת המייל >>