בוחרת להשפיע ולשנות: עורכת הדין שמרצה ונלחמת בתאונות הדרכים

"שישה בני אדם נהרגו באותו לילה טרגי ששינה את חיי, ואת אף אחד מהם לא הכרתי", מספרת עו"ד אלה שוורצמן, הפועלת מזה 14 שנה לשינוי תפיסת הנהיגה בישראל וצמצום תאונות הדרכים. בנוסף להרצאותיה, היא פיתחה קורס דיגיטלי שמטרתו לגרום לצופים לחשב מסלול מחדש - ולהתחיל לנהוג אחרת

מולי רביץ
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד אלה שוורצמן
עו"ד אלה שוורצמןצילום: רפאל בן משה
מולי רביץ
תוכן שיווקי

"הסטטיסטיקה פשוט מזעזעת: 68 הרוגים בתאונות דרכים בכבישי ישראל מתחילת השנה, נכון ל- 25 במרץ 2021, על-פי נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים", מדגישה עו"ד אלה שוורצמן. "על אף הסגרים בתקופת הקורונה, פתחנו את השנה עם יותר הרוגים מאשר בשנה שעברה באותם תאריכים".

"אי אפשר להחזירם. אי אפשר להחיותם". כך נפתח הקורס הדיגיטלי המרתק של עו"ד אלה שוורצמן. מספר ההרוגים בתאונות הדרכים בישראל עולה מידי שנה. כל אחד מהם הוא אדם ומאחוריו סיפור, כל אחד מהם הוא עולם ומלואו. אך תאונה קטלנית אחת השפיעה על עו"ד אלה שוורצמן באופן מיוחד ושינתה את עולמה.

"'אני מתודלק' כתב ירון ברכה בהודעה לחברה שלו, מספר דקות לפני שיצא לנסיעה הקטלנית בשנת 2007. הוא שתה אלכוהול, צרך קוקאין, עישן מריחואנה ויצא לנהיגה במהירות של מעל ל 170 קמ"ש", משחזרת עו"ד שוורצמן את מקרה התאונה בקורס הדיגיטלי, "את הצומת הוא ניסה לעבור למרות שהרמזור כבר התחלף לאדום. ואז הוא פגע ברכב בו היו חמישה חברים, נהגי חברת אוטובוסים, שנהרגו במקום. אחיו התאום של ירון שישב לצדו ברכב, נהרג אף הוא במקום".

התאונה דווחה בתקשורת ב-8 במרץ 2007, כשעל מסך הטלוויזיה הוקרנה תמונתם של ירון ברכה ואחיו, תאומים זהים לחלוטין, מחויכים ונטולי ודאגות. התמונה הזו וסיפור התאונה המצמרר שאבו את תשומת לבה של עו"ד שוורצמן, שבאותו יום החליטה להקדיש את חייה לצמצום מקרי תאונות הדרכים.

עו"ד אלה שוורצמןצילום: באדיבות המצולמת

"באותה תקופה, סיימתי את תפקידי כיועצת משפטית של מפלגת 'שינוי', שם צברתי ניסיון רב בעמידה מול קהל ובהסברה לאומית. במקביל, חיפשתי את האתגר הבא בחיי, ומאחר שעבדתי במקביל גם כמתרגלת בפקולטה למשפטים, הכרתי את החזקות שלי בהרצאות, חינוך ועמידה מול קהל ואהבתי את זה. כשנחשפתי לתאונת הדרכים הטראגית 'נפל לי האסימון'. הבנתי ברגע אחד את השליחות שטמונה בשינוי תרבות הנהיגה של החברה הישראלית וכי בעזרת היכולת שלי להרצות מול קהל ולהשפיע, זה יהיה המקום החדש שלי", אומרת עו"ד שוורצמן.

היום את מנטורית להתנהגויות המהוות סיכון בבטיחות בדרכים. כיצד התחלת?
"התאונה קרתה בלילה שבין חמישי לשישי. בשישי בבוקר ראיתי את הכותרות והבנתי את הצורך בשינוי. לאורך אותו סוף השבוע קראתי כל דבר שנאמר והתפרסם בנוגע לתאונה, וביום ראשון בבוקר התקשרתי לגב' אורית שטרנברג, אז מנהלת אגף ההדרכה של הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול ועד היום משמשת יועצת תוכן בהרצאותיי. הצגתי את עצמי, אמרתי לה שאני עורכת דין ומרצה ושאני מעוניינת להרצות על התאונה שקרתה בסופ"ש האחרון".

אורית הזמינה את עו"ד שוורצמן לכנס מתאמים של הרשות שהתקיים יומיים מאוחר יותר, בו המתאמים שומעים הרצאות בנושא סמים ואלכוהול ובוחרים מרצים שיעבירו הרצאות בנושא ברשויות שלהם - והשאר היסטוריה.

מה היו התגובות להרצאה שלך?
"התגובות היו מדהימות ומפתיעות. לא האמנתי עד כמה. זה באמת היה אושר גדול וסיפוק אדיר. משם הזמינו אותי להרצאה בפני וועדת הסמים והאלכוהול בעיריית כפר סבא ומאז אני חוקרת ומרצה בעיקר בנושא הזה".

מחליפה מחויטת בכנסת - לג'ינס וטי-שירט בתיכון

מזה 14 שנה שעו"ד אלה שוורצמן מעבירה הרצאות בתחום התנהגויות סיכוניות בחיים, בדגש על כאלה הנוגעות בבטיחות בדרכים, מתוך מטרה להשפיע ולשנות. היא מרצה בארגונים, במקומות עבודה, צה"ל, משטרת ישראל, תנועות נוער, חוגי בית ותלמידים בבתי ספר בחטיבה העליונה וגם בחטיבה התחתונה בכל רחבי הארץ. החל משנת 2020, שנת הקורונה, ההרצאות מועברות גם מרחוק, בזום.

"זה שינוי מהותי עבורי", מספרת עו"ד שוורצמן, "בכנסת הייתי לבושה תמיד בחליפות מחויטות ומאופרת למשעי, והיום אני מגיעה לבתי ספר בג'ינס וטי-שרט ומעבירה הרצאות לבני נוער בגובה העיניים, בשפה שלהם, ומנסה להעביר ידע משפטי גם למי שלא מכיר את החוק בדרך של סיפור מעניין. זו לתפיסתי, הדרך הטובה והאפקטיבית ביותר לחולל שינוי אמיתי".

"חיפשתי את האתגר הבא בחיי, ומאחר שעבדתי במקביל גם כמתרגלת בפקולטה למשפטים, הכרתי את החזקות שלי בהרצאות"צילום: טליה חן

קורס דיגיטלי חכם לעובדי ארגונים וחברות – כך תנהגו אחרת

הקורס הדיגיטלי 'הבחירה בחיים' שעו"ד אלה שוורצמן פיתחה עבור עובדים בארגונים ואנשים פרטיים נבנה באופן חכם ומובנה כך שיבטיח כי העוברים אותו, בין אם הם עובדים או בני עובדים שקיבלו אישור לנהוג ברכב החברה או צעירים שהרגע קיבלו רישיון, יצפו בו מתחילתו ועד סופו תוך הפנמת התוכן. הקורס, בן 45 דקות, מחולק לעשרה פרקים כשבתום כל פרק יש שאלה אמריקאית למילוי על-ידי הלומד.

"רק לאחר שהצופה בקורס משיב על השאלה, נפתח לו הפרק הבא" מסבירה עו"ד שוורצמן, "בדרך זו אנו יודעים שהוא אכן צפה והבין את נושא הפרק וגם כי הוא אינו מדלג על פרקים".

הקורס משלב סיפורים אישיים של אנשים שאיבדו את יקיריהם בתאונות דרכים, מקרים שונים של תאונות דרכים וכיצד הן נגרמו. הוא בנוי באופן אותנטי ביותר כך שימשוך את הצופה לראות פרק אחר פרק בזה אחר זה עד לסיום הקורס. ניתן לצפות בו מכל מחשב, טאבלט או סמארטפון והוא מספק לקציני הבטיחות בארגון תמונת מצב בזמן אמת על ההתקדמות העובדים בצפייה, עד להשלמת הקורס.

"הקו המנחה שלי לאורך כל הדרך הוא לא רק איך אנו נוהגים בכביש ותחת איזו השפעה - טלפונים ניידים, לחץ בזמן נהיגה, עייפות, אלכוהול, סיגריות או כל היסח דעת אחר – אלא בעיקר איך אנחנו נוהגים אחד כלפי השני כחברה ועד כמה אנו משפיעים אחד על השני", מסבירה עו"ד שוורצמן. "המטרה שלי היא לעזור לכמה שיותר ישראלים להיות אנשים טובים יותר, נהגים זהירים יותר והורים אחראיים יותר".

בתום ההרצאה והקורס הדיגיטלי מזמינה עו"ד אלה שוורצמן את הצופים להתחייב מולה ובעיקר מול עצמם, שלא לגעת בטלפון הנייד במהלך הנהיגה. המתחייבים יכולים לקבל סטיקר מיוחד שניתן להדביק ברכב שתפקידו להקל עליהם לעמוד בהתחייבות. כל התכנים מוכרים על-ידי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ומשלימים את חובתם השנתית של נהגים בארגון לבצע השתלמות נהיגה.

מדוע חשוב לארגונים לספק את התוכן הזה לעובדים שלהם?
"ראשית, מבחינה רגולטורית, כל נהג שמחזיק ברכב חברה צריך לעבור הדרכה שנתית על פי חוק. מעבר לחוק, כמנהל בכיר בארגון אתה רוצה שהעובדים שלך יגיעו בבטחה הביתה, והבריאות שלהם חשובה לך. ויש את ההיבט הפיננסי של הארגון – הפחתת תאונות דרכים מובילה להפחתה בהוצאות תיקוני הרכב, ימי המחלה והיעדרויות העובדים.

"קצין הבטיחות בארגון יכול לשלוט בצפייה של העובדים בקורס הדיגיטלי. לדעת על כל עובד בארגון באיזה פרק הוא, מתי נכנס, כמה צפה, איך השיב על השאלות ועוד. מנהלים יכולים גם לתמרץ עובדים שסיימו והשיבו על השאלות בצורה חכמה ויצירתית במיוחד".

למידע ופרטים נוספים >>