עורכי דין לייצוג חשודים ונאשמים במעצרים: ליווי בכל שלב

מהו השלב החשוב ביותר, על איזו פעולה אסור לוותר ואיך מצליחים לעבור את הדיון במהלך המעצר? יש מי שיספק את התשובות ויסייע לטובת שחרור מהיר ככל האפשר בהתאם לתנאים

דניאל דותן, ניבה שוב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פסל של אישה מכוסת עיניים מחזיקה מאזניים מאחורי סורגי בית סוהר
עורכי דין לייצוג חשודים ונאשמים במעצרים: ליווי בכל שלבצילום: shutterstock
דניאל דותן, ניבה שוב
תוכן שיווקי

מעצר על ידי רשויות החוק הוא מצב רגיש, קשה ומבלבל. מעבר לעובדה שזהו נוהל מרכזי בכל חקירה פלילית, מדובר במצב שמאפשר להימנע משיבוש החקירה עצמה והראיות הקשורות בה. על הנעצר לדעת ולהכיר את הזכויות העומדות בפניו במקרה שכזה, במיוחד כאשר נעשה במעצר שימוש לקוי כמו הפעלת לחץ על הנחקר ללא סיבה ממשית. עורכי דין לליווי נאשמים במעצרים יכולים לסייע בתהליך המורכב, לבחון את התמונה המלאה ולספק גם תמיכה נפשית. מה כולל הליווי המקצועי במקרים של מעצרים? עו"ד רויטל בן שבת-כץ ועו"ד אברהם זאדה הרפז.

עו"ד רויטל בן שבת-כץ – עו"ד פלילי המייצגת במעצרים

עו"ד פלילי רויטל בן שבת-כץ, מייצגת מזה 13 שנים חשודים ונאשמים בתחום הפלילי. עו"ד בן שבת-כץ, מתמחה בדין הפלילי בעבירות סמים, עבירות אלימות, פשיעה חמורה ועבירות צווארון לבן. משרדה מייצג גם אנשים נורמטיביים וכן קטינים ונוער.

עו"ד רויטל בן שבת-כץ צילום: יוסי פרץ

"את לקוחותיי אני מייצגת במסירות ובנאמנות בכל שלבי ההליך הפלילי" אומרת עו"ד רויטל בן שבת-כץ, "החל משלב החקירה במשטרה, דיוני מעצרים, ייצוג בתיקים פליליים, בבקשות לעיכוב הליכים פליליים וביטול כתבי אישום וכלה בערעורים".

מרגע שאדם הופך לחשוד בעבירה פלילית, מתי חשוב שעו"ד ייכנס לתמונה?
"השלב החשוב ביותר הוא טרם החקירה במשטרה. ייעוץ נכון קריטי להמשך החקירה וניהול התיק הפלילי בהמשך. לעיתים, ייעוץ נכון על -ידי עורך דין פלילי מנוסה יוביל להפרכת החשד הפלילי כנגד החשוד והתיק נגדו ייסגר. כעו"ד פלילי מנוסה המייצגת בדיוני מעצרים, אייעץ ללקוח לפני כל חקירה, אבין את החשדות המיוחסים לו ואת גרסתו המלאה ולאחר החקירה אברר אילו ראיות הוטחו בו, כדי לנסות למנוע את מעצרו או להביא לשחרורו במהלך דיון המעצר".

"על פי החוק, ברגע שאדם נעצר על-ידי קצין משטרה, חובה להביאו לדיון בפני שופט תוך 24 שעות מרגע מעצרו. הדיון הזה נקרא 'מעצר ימים' והוא משמש לצורכי חקירה. בשלב זה, חומר החקירה חסוי מפני עורך הדין, אך שמורה לו הזכות לנסות 'לדלות מידע' בדיון באמצעות הפניית שאלות לטוען המשטרה ולבקש מבית המשפט בתום הדיון לשחרר את החשוד לחלופת מעצר, גם אם קיים חשד סביר הקושר אותו לביצוע העבירה".

מה היתרון של עורך דין פלילי איכותי ומנוסה, בדיון מעצר ימים?
"מאחר וחומרי החקירה חסויים עדיין בשלב הזה, כעורכת דין פלילי מנוסה אדע 'לנווט את הספינה' היטב גם בלי לראות את החומרים ולשאול שאלות נכונות את טוען המשטרה כדי להביא לשחרור מרשי. ככלל, על פי החוק, יכול בית המשפט להורות על המשך מעצרו של החשוד עד 15 ימים, אך בית המשפט רשאי להאריך מעת לעת את מעצרו לתקופות שלא יעלו על 15 ימים. כדי להאריך מעצר מעבר ל 30 ימים, יש צורך באישורו של היועץ המשפטי לממשלה. לכן, עו"ד פלילי טוב יידע להביא לשחרור החשוד ממעצר מהר ככל הניתן, בתנאים המתאימים".

מלבד מעצר ימים, אילו מעצרים נוספים קיימים?
"קיים דיון מעצר נוסף 'מעצר עד תום ההליכים המשפטיים', ובו מבקשת המדינה לעצור את הנאשם עד תום ההליכים המשפטיים, במקביל להגשת כתב אישום נגדו. בשלב הזה, עורך הדין יוכל להיחשף לחומרי החקירה, יבקש להעתיקם, ויטען בדיון, לאחר לימוד כלל חומר הראיות, לשחרור מרשו".

מה היתרונות שלך כעורכת דין המייצגת במעצרים?
"ראשית, באמתחתי 13 שנות ניסיון של ייצוג וליווי חשודים ונאשמים בעבירות פליליות, ועם השנים שחררתי לא מעט לקוחות בדיוני מעצרים. בדיוני מעצרי ימים, אני אדע לשאול שאלות שיכוונו את השופט שמעיין בתיק החקירה, בעודו חסוי מפניי, להסתכל על חומרי החקירה באופן שונה ממה שמציג טוען המשטרה במהלך הדיון ולנסות להפריך את החשד הסביר. כמו כן, פעמים רבות, גם במקרה הקיים חשד סביר, אבקש להסתפק בחלופת מעצר ולהורות על שחרור החשוד.

"בנוסף, בכל הנוגע ל'מעצר עד תום ההליכים', לאחר הגשת כתב אישום, צברתי ידע וניסיון רב בייצוג בתיקים פליליים, ובידיי היכולת למצוא בעיות בחומרי החקירה וכשלים ראייתיים שיהיה בהם להוביל לשחרור הנאשם ממעצר. מעבר לניסיון המקצועי, יש לי את הרגישות, האמפתיה והזמינות ללקוחותיי שהם חשובים לא פחות בתקופת המעצר ולאורך ההליך הפלילי".

עו"ד רויטל בן שבת-כץ
כתובת המשרד: ברקוביץ 4, מגדל המוזיאון, תל אביב
מעבר לאתר >>
לכתובת המייל >>
טלפונים: 050-2331272, 077-6935496, 077-5033133

---------------------------------------

עו"ד אברהם זאדה הרפז – עורך דין פלילי למעצרים

חקירה או מעצר, יכולים להיות מלחיצים ביותר. חוסר הוודאות והלחץ יכולים לגרום לניצול מצבכם בחקירה או במעצר – ולהביא להבדל בין זיכוי להרשעה. לכן חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין עם החקירה או המעצר או אף מיד עם החשש לחקירה צפויה. לדבריו של אברהם זאדה-הרפז, עורך דין פלילי הבקיא בתחום המעצרים: "ככל שתהיו ערוכים יותר למפגש עם החוקר או עם המעצר, כך תוכלו להתמודד טוב יותר".

מה תפקידו של עורך דין למעצרים?

עו"ד אברהם זאדה הרפז

עורך הדין הרפז מסביר, כי "לאחר שאדם נעצר, על מנת להמשיך את מעצרו עד תום ההליכים, על התביעה המשטרתית להראות עילות מעצר חלופיות. למשל: חשש לשיבוש הליכי משפט; חשש לפגיעה בביטחון הציבור; חזקת מסוכנות – המתקיימת בעבירות כגון: רצח, סחר בסמים, אלימות במשפחה ועוד; הפרת תנאי שחרור בערובה; חשש להימלטות מהדין; היעדר חלופת מעצר – בית המשפט יבחן אפשרות לשחרורו של הנאשם לחלופות מעצר ובכך להשיג את מטרת המעצר.

"כלומר – אם בית המשפט ישתכנע, באמצעות עורך דין מעצרים, כי קיימת חלופת מעצר טובה, הכוללת מפקחים טובים שמוכנים לערוב ולהשגיח על העצור וכי אין חשש כי הוא יפר את תנאי חלופת המעצר, ישקול ביהמ"ש לשחרר את העצור לחלופת מעצר. על פי הנתונים, מחצית מהבקשות להארכת מעצר עד תום ההליכים בביתץ משפט השלום אושרו. רק 10 אחוז בלבד מהעצורים נשלחו לחלופות מעצר – לכן יש חשיבות להסתייעות בעורך דין מעצרים הבקיא בהליך ויכול לטעון את הטענות המתאימות".

מדוע חשוב להיות מיוצג על ידי עורך דין פלילי הבקיא בדיני המעצרים?

"בהליכי מעצר, ישנה חשיבות למעורבות עורך דין פלילי הבקיא בהליכי מעצרים ויכולה להיות למעורבותו השפעה רבה על המשך המעצר ועל המשך ההליך המשפטי. בין היתר, ינסה עורך דין פלילי לשכנע את בית המשפט כי לא התקיימו העילות למעצר עד תום ההליכים, לרבות כי אין די ראיות להוכחת אשמתו של הנאשם וכי לא קיימת מסוכנות או סכנה לשיבוש הליכי משפט, הדחת עדים או הימלטות מהדין. זאת אף באמצעות הצעה לחלופות מעצר ועוד. לכן, קיימת חשיבות רבה למקצועיות עורך הדין הפלילי, להיכרותו עם התיק וליכולת הוורבאלית שלו לטעון את הטענות המתאימות".

עו"ד הרפז מבקש להדגיש, כי "אם אתה מחפש עו"ד עורך דין מעצרים - בחירת עורך-הדין הינה שיקול משמעותי ויכולה לקבוע את תוצאות התיק, ולעיתים אף להביא להבדל בין מאסר בפועל לבין זיכוי, בין רישום פלילי לבין מחיקתו". כמו כן, עו"ד הרפז עוסק בפן הפלילי בנושאי אלימות במשפחה ונמנה עם עורכי דין גירושין בירושלים ומעניק בנושא ליווי צמוד.

תעריף הייצוג - הליך ייצוג בהליך פלילי לא חייב להיות יקר.

"ישנם לקוחות שבוחרים עורכי דין פליליים, או עורך דין לענייני משפחה בירושלים, מפורסמים אשר גובים מאות אלפי שקלים או על-פי הבטחות שווא לתוצאות התיק", אומר עו"ד הרפז ומסביר: "בהליך הפלילי במיוחד, לא ניתן להבטיח תוצאה, וזו אינה נמדדת על-פי פרסומו של עורך-הדין או על-פי שכר הטרחה הגבוה. ניתן להבטיח כי עורך-הדין ילווה אותך ברגעים הקשים ויעשה הכל כדי לחלץ אותך מכתב האישום. יתירה מכך, פניה למשרד קטן ואינטימי מאפשרת לקבל טיפול אישי וצמוד במחירים הוגנים".

עו"ד אברהם זאדה הרפז הוא עו"ד ותיק, העוסק בנוסף לתחום הפלילי גם בדיני מקרקעין ומהווה גם עורך דין מקרקעין בירושלים, וייצוג הלקוח מהווה עבורו שליחות. המשרד הנו משרד קטן ואינטימי המעניק שירותים בגישה מקצועית, אישית וצמודה ויעשה כל שבידו לסייע לך לצאת מהמצב אליו נקלעת. בנוסף, מהווה עו"ד הרפז עורך דין לשון הרע בירושלים ועוסק בכל דיני לשום הרע. לסיכום, מציע עו"ד אברהם זאדה הרפז: "התקשרו להתייעצות ללא התחייבות".

עו"ד אברהם זאדה הרפז
כתובת: בן יהודה 2 ירושלים
טלפון: 054-3001999
לפנייה דוא"ל>>>
למעבר לפייסבוק>>>
לקריאת מאמרים בנושא הפלילי באתר>>>