חוששים מירידת ערך הנכס שלכם בעקבות בניית הרכבת הקלה? לשמאי המקרקעין אבירן חן יש הצעות בשבילכם

בערים שונות בארץ החלה בניית הרכבת הקלה. מהי ההשפעה על הנכס שלכם ומה תוכלו לעשות בנידון? כל הפרטים בכתבה

גליה היפש
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תכנונים ושרטוטים
חוששים מירידת ערך הנכס שלכם בעקבות בניית הרכבת הקלה? לשמאי המקרקעין אבירן חן יש הצעות בשבילכםצילום: Shutterstock
גליה היפש
תוכן שיווקי

תוכניות התשתית הלאומיות לבניית רכבות קלות לחיבור ערים ברחבי הארץ ובתוך הערים הן רבות מספור – חלקן אושרו, חלקן הגדול עדיין לא אושרו – אך עדיין בהחלט מדובר בתנופת בנייה רחבה של רכבות קלות על מנת לשפר את תשתיות התחבורה במדינת ישראל.

במחשבה ראשונה, דייר המתגורר בסמוך לתשתית חדשה לרכבת הקלה יכול לחשוב שזה יכול לשפר את ערך דירתו, בגלל שיפור אמצעי התחבורה - אך זה רק במחשבה ראשונה. כי אם חושבים על כך קצת יותר לעומק – מבינים שהנזק הפוטנציאלי לערך הדירה הוא גדול הרבה יותר – בעיקר בגלל הסטת נתיבי תנועה מרכזיים לאזורי מגורים שקטים יותר.

שמאי המקרקעין אבירן חן, אשר משרדו ממוקם ברחובות, מקדם בימים אלה בשם דיירות תביעות בגין ירידת ערך לפי סעיף 197 לחוק התכנון והבנייה. המיקום של הדירות הוא ברחוב סוקולוב בחולון אשר בו עתידה לקום רכבת קלה לצד תנועת כלי תחבורה ציבורית בסמיכות לבנייני המגורים.

שמאי המקרקעין אבירן חן עבד בתחילת דרכו במשרדים המובילים בתחום שמאות מקרקעין, לאחר מכן צבר ניסיון רב בתחום השירות הציבורי במחלקת השבחה של עיריית חדרה והרצליה. משרדו נושא את תו התקן והאיכות לשנת 2020 של לשכת השמאים. כיום המשרד מונה לקוחות הן מהמגזר הציבורי והן מהמגזר הפרטי הכולל שיתוף פעולה עם משרדי עו"ד בליווי עסקאות מקרקעין - חוו"ד טרום רכישת נכס, היטל השבחה, אומדן ירידת ערך לפי סעיף197 לחוק התכנון והבנייה, התחדשות עירונית ועוד.

שמאי המקרקעין אבירן חןצילום: צילום: זאב סגל הפקות צילום

על התביעה אותה הוא מקדם בחולון הוא מספר: "מדובר בדירות מגורים בבנייה רוויה הפונות לרחוב סוקולוב בחולון. שתי דיירות גרות בנכס, כל אחת בדירה משלה, משנות ה-60 מעת הקמת המבנה. הדיירות התרגלו לשקט סביבתי ולרמת חיים פסטורלית, ורמת החיים הזו תשתנה בקרוב בצורה משמעותית. תוואי הכביש הולך להשתנות, תוקם רכבת קלה במרכז הכביש ותנועת כלי הרכב תוסט בסמיכות לבנייני המגורים, הדבר יגרום לזיהום אוויר ורעש מכלי תחבורה בצמוד למרפסות המגורים.

"מעבר לכל הבעיות של כלי הרכב, הרכבת הקלה תיצור תנועה רבה ועומסי תנועה של אנשים וכלי רכב בסמיכות לתחבורה ציבורית. יוקמו גם תחנות איסוף והורדה לצד הבניין, והאזור יהפוך למוקד של עומס, רעש וזיהום אוויר. זוהי פגיעה משמעותית ברמת החיים ואיכות החיים שלהן, ולזיהום האוויר יש גם השלכות בריאותיות כמובן. הדיירות פנו אלי דרך עורך הדין המייצג אותן, ופוטנציאל התביעה עשוי להגיע לפיצויים של עד 300 אלף שקלים לכל אחת מהן".

מה סטטוס התביעה בחולון כיום?

"הוגשה תביעה לירידת ערך לפי סעיף 197 בוועדה מקומית חולון, התביעה נמצאת בהכנה להתייחסות הוועדה לאור ההיקף רב של תביעות לירידת ערך כנגד הוועדה המקומית וחברת נת"ע. טרם התקבלה תשובה מהועדה המקומית לחוות הדעת".

מה צריך לעשות אדם ששומע על כך שבאזור מגוריו צפוי להיבנות מתאר של הרכבת הקלה?

"גם היום אנשים לא באמת מבינים את המשמעות לכך שתיבנה רכבת קלה באזור מגוריהם. לכן המידע חייב להיות נגיש לאזרחים על מנת שיוכלו לברר ולשאול. פנייה לעורך דין אינה מספיקה מכיוון שצריך להעריך את ירידת הערך לנכס שלו".

"חשוב מאוד לדעת שאם התוכניות אושרו, יש רק שלוש שנים להגשת תביעה לירידת ערך. אם חלפו שלוש שנים, אין מה לעשות וזה מאוחר מדי. לכן אם אדם יודע שאושרה תוכנית כזו באזור מגוריו או שתוכנית כזו קיימת אך טרם אושרה – הוא צריך לעשות בירור במחלקות תכנון ברשויות או באמצעות פנייה לשמאי מקרקעין. המידע נגיש לכל אחד וניתן לפנות אליי דרך האתר או בטלפון לכל בירור.

"אם התוכנית מאושרת – ניתן לתבוע על ירידת ערך תוך שלוש שנים. אם התוכנית היא בהפקדה וטרם אושרה – ניתן להסתייע בשמאי בשלב ההתנגדויות בייצוג מול ועדות התכנון על מנת לנסות ולמזער את נזקי הרכבת הקלה. אולם בשלב ראשון אני ממליץ לדיירים שגרים בסמיכות לצירי תנועה מרכזיים - ליצור קשר עם נציגי התכנון מהרשויות העירוניות או להסתייע בשמאי מקרקעין על מנת לברר האם אושרה רכבת קלה או מטרו בסביבת הנכס, משם אפשר להתקדם".

באילו ערים אושרו תוכניות רכבת קלה ?

תוכניות שניתן להגיש לגביהן תביעה לירידת ערך (שכבר אושרו):

צילום: באדיבות – אבירן חן, שמאי מקרקעין

תוכניות בהפקדה (שטרם אושרו):

צילום: באדיבות – אבירן חן, שמאי מקרקעין

כיצד מתכנני הרכבת הקלה מתמודדים עם הטענות הללו?

"הרכבת הקלה ממנה יועצים סביבתיים מטעמה המלמדים כי הרכבת שומרת על איכות האוויר ודואגת לבידוד אקוסטי של רעשים. אולם יש להעיר כי לאחר שהרכבת עולה על המסילה, ייתכן שייווצרו מפגעים סביבתיים נוספים שהרכבת כלל לא התייחסה אליהם בדו"ח הסביבתי, כמו למשל זיהום אוויר לאור ליקויים של הרכבת, חריקות של המסילה, קרינה אלקטרומגנטית, סדקים ושברים בקירות הנכס בשל רעידות המבנה, וכן התקהלות ורעש בעקבות הקמת תחנת איסוף והורדה של נוסעים בסמוך לנכס".

מהו אחוז ירידת הערך לדירות במקרים כאלו?

"נכסי מגורים הסובלים מסמיכות של רכבת קלה עלולים לרדת בערכם בטווח סביב 5%- 30%, כאשר כל מקרה לגופו כמובן. מדובר בסכומים של מאות אלפי שקלים. בנוסף, לרכבת יש לעיתים השפעה על האפשרות לבנות תוספת בנייה למבני המגורים ומגבילה את הנכס באפשרות להוסיף קומות או להרחיב את בית המגורים, לדוגמא בניינים ישנים שצמאים לתוספת זכויות במסגרת פינוי בינוי או תמ"א 38 ייתכן ולא יזכו לכך לאור בניית הרכבת הקלה – זהו גם דבר שחייבים לבדוק אותו כי לאור פרויקטי ההתחדשות העירונית הרבים – הגבלה כזו היא משמעותית מאוד מבחינת ירידת ערך".

ליצירת קשר:
שמאי מקרקעין אבירן חן
מעבר לאתר
מייל
נייד: 055-8813635