פיקוח הנדסי: מעטפת שירותים חכמה לכל פרויקט

משרדי עבודה, מבנים לשימור, תמ"א 38, דירות יוקרה ועוד – כולם פרויקטים הדורשים ניהול ותכנון מסודרים טרם היציאה לשטח. אך בקרה על המתרחש בפועל, במיוחד בכל הקשור להנדסה, חשובה לא פחות לקבלת תוצר איכותי ברמה גבוהה

מאור מואיגר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מהנדסים בפרויקט בנייה
פיקוח הנדסי: מעטפת שירותים חכמה לכל פרויקטצילום: shutterstock
מאור מואיגר
תוכן שיווקי

תכנון, ניהול ופיקוח על פרויקטים בתחום הבנייה כולל לא מעט פרמטרים, כאשר כל אחד מהם קשור ותלוי בשני. חברות היי-טק, גופים פרטיים, יזמים בתחום הנדל"ן ועוד, כולם זקוקים למי שיבחן את כל שלבי העשייה בפרויקט, מתחילתו ועד סופו. לכן, פיקוח הנדסי שוטף יכול לסייע בשמירה על תהליך מסודר ולמנוע בעיות בשטח, או להתמודד עמן במקרה הצורך ובהתאם למצב. הכירו את החברות לפיקוח הנדסי שמציעות ייעוץ וליווי מקצועי לאורך כל התהליך: קורות ופרץ הנדסה.

קורות - ניהול ופיקוח על פרויקטים

יואב נוסבאום הוא מהנדס מוסמך ומנכ"ל חברת קורות, המתמחה בניהול ובפיקוח על פרויקטים בענף הבנייה. הוא נשוי ואב לשלושה ילדים, שלעיתים מתרוצצים איתו באתרי הבנייה בין מיקסרים ומשאיות בטון, אך כשהיה בגילם, הוא לא חשב שזה מה שירצה לעשות בחיים.

בתחילת חייו הבוגרים הוא בכלל שירת ביחידה מובחרת כמפקד והמשיך ללימודי הנדסה אזרחית בטכניון, אך למרות שלא ידע בדיוק איך ייראה העתיד שלו – בדבר אחד הוא היה בטוח: "ידעתי שאני לא רוצה להעביר את החיים מול מחשב במשרד. החלטתי שאני רוצה למצוא מקצוע שישלב עבודה בשטח, עבודה עם אנשים וכמובן יצירתיות, יזמות ויכולות תכנון וניהול".

השאיפה הזאת הובילה אותו להשתתף בכל מיני פרויקטים בארץ ובעולם, שכמה מהמסקרנים ביותר שבהם התנהלו בכלל ביבשת אפריקה - בליבריה ובקונגו. "שם נקראתי לנהל פרויקטים של הקמת תשתיות לסלולר", הוא נזכר. "זו הייתה חוויה מאוד מעניינת ומאתגרת שהובילה אותי במידה רבה גם להחליט שארצה לפתוח ביום מן הימים חברה משלי שתעסוק בניהול פרויקטים".

משרדי אוטונומו - ניהול ופיקוח חברות קורות. אדריכלות: שני פריצילום: עוזי פורת

פחות פרויקטים, יותר פוקוס

ל"קורות", החברה שהקים יואב, רזומה של 20 שנה ובו שורה של פרויקטים בעולם הנדל"ן בתחום הקמת משרדים וליווי בניה חדשה, תמ"א 38 ושימור מבנים. "מהרגע הראשון היה לי חשוב להעסיק מנהלים שיהיו מהנדסים או הנדסאים מוסמכים ומקצועיים – אבל גם נעימים וחרוצים. כשאתה עובד עם אנשים טובים – אתה גם יכול לסמוך על זה שהם יעשו עבודה טובה ומקצועית בשטח".

ובדרכו המקצועית הוא החליט לקחת סוג של הימור. במקום לקחת כמה שיותר עבודה בכל רגע נתון – הוא דווקא חשב על אסטרטגיה שונה: "חשוב לי שמנהלי הפרויקטים שלי יקבלו מכסה נמוכה של עבודה כדי שיוכלו להשקיע את כל זמנם ומרצם בדבר אחד. המנהלים שלי מספקים מעטפת רחבה ביותר של שירותים כדי לכסות את כל האספקטים של הפרויקטים שלהם. מתחילת הפרויקט, החל משלב התכנון ועד למסירת מפתח, הם עובדים בצמוד לאדריכל ולתוכניות שלו, שומרים על תקציבו של הלקוח שלא יחרוג וכמובן נמצאים בשטח לאורך כל שלבי הבנייה. אנחנו בעצם דואגים ללקוח לראש שקט מדאגות".

לצד הפרויקטים הגדולים והרווחיים, ליואב חשוב לתרום את חלקו גם למטרות ערכיות יותר, שמפיצות טוב בעולם. "אחד הפרויקטים שנחרטו לי בזיכרון נקרא 'הצל ליבו של ילד', של עמותה שמטיסה ילדים מכל העולם לבצע ניתוחי לב מורכבים בישראל. הילדים, שמגיעים מאפריקה, הרשות הפלסטינית ומדינות נחלשות שונות, מנותחים בארץ ואז עוברים שיקום במבנה מיוחד שאנחנו עזרנו בהקמתו. זה מספק מאוד לדעת שאפשר לתרום את חלקנו לפרויקט כזה וזה חשוב לא פחות מערך כספי".

גרוזנברג 21, תל אביבצילום: אביגיל לאפין גרא

נדל"ן בימי קורונה: האם הפגיעה מורגשת?

כידוע, נגיף הקורונה לא שיתק את ענף הבנייה אך כן השפיע על פרויקטים בתחום – לטובה ולרעה. "לדוגמה, נדרשנו לסייע לבתי חולים להקים מחלקות לקורונה, לעשות הסבה של מחלקות קיימות לטיפול בקורונה ולבצע התאמות במחלקות אחרות כדי לאפשר גיבוי במקרה של עומס במחלקות הקיימות. זו עבודה אינטנסיבית מאוד בשעות לא שעות, אבל אני שמח שגם אנחנו יכולים לתרום את חלקנו למלחמה במגפה".

במקביל, פרויקטים הקשורים בנדל"ן עסקי לרבות בנייני משרדים חווים כיום האטה ברורה – ואיש לא יכול לחזות כיצד ייראה התחום בעתיד. "הרבה חברות שעברו לעבודה מהבית ראו שזה דווקא מתנהל לא רע ואני לא יודע כמה עולם העבודה יחזור להיות כמו שהיה בעבר, אבל אני חושב שבסופו של דבר ענף הבנייה הוא יציב ביותר והוא ימשיך להיות כזה גם בעתיד – כי הביקוש לא צפוי להיעצר.

"אני מאמין שבעתיד גם תיכנסנה לתחום טכנולוגיות חדשות שיהפכו את החיים של כולנו לקלים יותר – כמו לדוגמה ייצור בהדפסת תלת ממד של אלמנטים גדולים או קטנים – שיאפשר לעמוד בדרישות שהולכות ומתעצמות ולהגיע לרמת ביצוע הרבה יותר גבוהה ומדויקת מבעבר", סיכם.

קורות ניהול ופיקוח בע"מ
מעבר לאתר >>
טלפון: 03-5769999

--------------

פרץ הנדסה – ייעוץ הנדסי למבנים ותוספות בנייה

משחק שחמט. כך מגדיר קובי פרץ, הבעלים של חברת פרץ הנדסה, את תפקידו של הקונסטרוקטור בתהליך הבנייה המחייב יצירתיות, חשיבה קדימה ותכנון. מבחינתו, תפקיד הקונסטרטקטור הוא להיות בלתי נראה ולהפוך את התכנון למציאות. "כשזה מצליח, זה מאוד מספק", הוא אומר.

התדמית של תחום הנדסה הבניין, המשלב בטון וברזל, נדמית לעתים כאפורה במיוחד. סטודנטים רבים מעדיפים להתמקד בניהול בנייה על פני לימודי קונסטרוקציה, בין היתר בגלל הבחינות הפחות קשות, ומצבת כוח האדם של הקונסטרוקטורים הולכת ומצטמצמת.

בפועל, הקונסטרוקטור, שהוא מהנדס בניין בעל התמחות בתחום התכנוני, מהווה את החוליה המחברת בין האדריכל שתכנן לבין קבלן הביצוע שאמור לישים את התוכניות בפועל. הקונסטרוקטור מתייחס בשלב התכנון ליסודות, לקורות ולתקרות המבנה, מחליט מאילו חומרים יורכב שלד הבניין, קובע את הגובה והרוחב של כל אחד מהמרכיבים, כמות הברזל ועד לרמת הברגים.

"כקונסטורטקטורים אנחנו דואגים שהמבנה שתכנן האדריכל יהיה בטיחותי". מדרגות חירום מלון דבורהצילום: באדיבות פרץ הנדסה

"כקונסטורטקטורים אנחנו דואגים שהמבנה שתכנן האדריכל יהיה בטיחותי וגם יעמוד במצב שירות ויתאים לייעוד שלו", מסביר קובי פרץ. "האתגר היומיומי שלי הוא לקבל את תוכנית המבנה מהאדריכל ולתרגם אותה למציאות, להפוך את השרטוטים למבנה שיענה מכל ההיבטים על הצרכים שעבורם הוא תוכנן. עמידה באתגר היא ההנאה הכי גדולה שלי בעבודה".

חברת פרץ הנדסה, שבראשה עומד קובי פרץ, מספקת שירותי ייעוץ הנדסי ותכנון בתחום הקונסטרוקציה למבנים ותוספות בנייה של מבני מגורים, מבני ציבור, פארקים ועוד. החברה מספקת גם שירותי ניהול ופיקוח, במסגרתם היא מנהלת ומלווה פרויקטים ברחבי הארץ של בנייה פרטית, בנייה ציבורית ובנייה רוויה.

פרץ הנדסה לקחה חלק בפרויקטים רבים: החברה תכננה כקבלנית משנה את פארק אריאל שרון, תכננה וניהלה פרויקטים להקמת בנייני מגורים שונים, וכעת היא אף משתתפת כקבלנית משנה בתהליך של הכנת חוות דעת על המתחם בהר מירון.

"אנחנו מלווים את הקבלן בנקודות מרכזיות בפרויקט"צילום: באדיבות פרץ הנדסה

"תפקיד הקונסטרוקטור הוא לדאוג שהתכנון המקורי יעמוד במבחן הבנייה", מסביר קובי פרץ. "במבני מגורים פשוטים קל לשמור על הרעיון המקורי של האדריכל, אבל יש גם מקרים שבהם אנחנו צריכים לראות איך שומרים על היצירתיות של האדריכל וגם על הבטיחות במבנה ועל הייעוד שלו".

לקונסטרוקטור יש גם תפקיד חשוב גם במקרה של אירועים לא צפויים בשטח.
"כן, לא פעם צצות בעיות בגלל תנאי השטח או פרמטרים שלא נלקחו בחשבון בעת התכנון האדריכלי, וזו גם הסיבה שהליווי והניהול שלנו חשובים. התפקיד שלנו לא מסתיים במסירת התוכניות, אנחנו מלווים את הקבלן בנקודות מרכזיות בפרויקט, נותנים מענה לצרכים שעולים תוך כדי העבודה וכמובן מוודאים שכל מה שנעשה בפועל תואם את הנדרש והמתוכנן".

ואיך שומרים גם על שורת הרווח של כל השותפים בפרויקט?
"אנחנו מחויבים למצוא את הפתרון הטוב ביותר עבור הלקוח, כך שהמחיר לא יאמיר ולצד זה לשמור על הקו העיצובי וכמובן – לא לפגוע בסטנדרטים המחמירים ביותר של בטיחות".

קובי פרץ הנדסה
כתובת: ז'בוטינסקי 71, בני ברק
טלפון: 054-925-2228
לפנייה במייל >>

לפנייה בעמוד הפייסבוק >>