"כשללקוח נעים וכיף לשהות במקום, זה משפיע באופן ישיר על המכירות"

עיצוב בתי מרקחת הוא תהליך לא פשוט הכולל דרישות רגולטוריות מסועפות לצד התאמת הסגנון הרצוי לכל לקוח. אבי לב, מעצב פנים בעל ניסיון עשיר בתחום, מספר על האתגרים, המטרות המרכזיות והשינויים שהשפיעו על הענף לאחרונה

מאור מואיגר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית מרקחת פריים פארם בתל-אביב
עיצוב בתי מרקחת: בית מרקחת פריים פארם בתל-אביבצילום: אבי לב
מאור מואיגר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

ב-1992, לא הרבה זמן אחרי שהשלים לימודי עיצוב תעשייתי בבצלאל, החליט אבי לב שהוא פותח משרד משלו בשם "בליבא". במשך 15 שנים הוא עבד עם כמה מהשמות הבולטים בישראל, בהם סופר פארם, סלקום, אורנג', המשביר לצרכן, שופרסל וחצי חינם. בתקופות מסוימות הוא ניהל לא פחות מ-70 עובדים ונחשב לשחקן בולט בתחום, אך לאורך כל הדרך הוא הרגיש שהוא לא במקום המדויק ביותר בשבילו.

"הרגשתי יותר מנהל ממעצב", הוא נזכר. "היינו רודפים אחרי פרויקטים גדולים רק כדי להתקיים וצורת העבודה מול ארגונים בסדר גודל כזה לא השאירה הרבה מקום ליצירתיות ולחדשנות. כשמתנהלים מול ארגונים כאלו עובדים מול גורמים רבים בלי לייצר תקשורת קרובה ועמוקה – וזה דבר שמאוד חסר בעבודה של מעצב".

כל אלו הובילו את לב לקחת הימור ענק ודי מפחיד. הוא עזב את החברה הגדולה שניהל והקים משרד בוטיק קטן. הוא כמובן שמר על הקשרים המקצועיים שבנה במשך שנים ואחד מהעמיתים שלו שאל אם ירצה לעצב בית מרקחת בגן העיר בתל אביב. לב כמובן נענה לאתגר, אך בהמשך הבין שמדובר במשימה מורכבת יותר משהיא נראית לצופה מהצד.

"בעיצוב בית מרקחת יש המון דרישות רגולטוריות שמשפיעות על העבודה", הוא מסביר. "צריכים להשיג אישור מלא לתוכנית ממשרד הבריאות, לייצר אזור מעבדה ומחסן על פי הנחיות קפדניות וכן לחלק את המקום לאזורים מוגדרים בהתאם לרגולציה. כשאתה מתחיל תהליך כזה אתה בעצם מקבל רשימת תקנות וחוקים, שזה הדבר הכי גרוע למעצב, אבל כשעבדתי בצורה הזאת גיליתי כמה שזה מעשיר, מאתגר ומפתח את היכולות המקצועיות".

בית מרקחת עץ הדעת תל אביבצילום: אבי לב

היחס האישי שווה את הכול

אחרי שנים שבהן עבד מול ארגונים גדולים ומסועפים, לב מתאר את העבודה מול הרוקחים בבית המרקחת כמהפך של ממש: "החוויה של לעבוד מול שלושה רוקחים בבית מרקחת פרטי היא כל כך נעימה. אלו אנשים נחמדים וחיוביים מאוד. הדינמיקה איתם הייתה כל כך טובה – והיא גם גרמה לי לרצות להמשיך ולעבוד בתחום הזה".

ואכן, חודשיים אחרי שהשלים את הפרויקט הראשון, לב קיבל פנייה מבית מרקחת נוסף, ואחריו הגיעו עוד ועוד פניות. מאז הוא כבר הספיק לעבוד עם שורה של בתי מרקחת נוספים בתל אביב, בהם "מרכז הצפון" בבן יהודה, בית המרקחת של בית החולים אסותא ברמת החייל ועוד.

"עם הזמן, התחלתי להכיר את החוקים המורכבים והרגולציה המסועפת בתחום, יצרתי קשרים עם הרוקחים המחוזיים ובניתי לעצמי שם בעולם הזה. כך יכולתי להשלים פרויקטים מהר יותר ובצורה מקצועית יותר".

לדבריו, אחד הדברים שגורמים לו לחוש סיפוק אמיתי הוא העבודה עם אנשים פרטיים, שלפעמים משקיעים את כל החסכונות שלהם בחלום לפתוח בית מרקחת: "אני זוכר שלפני כמה חודשים קיבלתי שיחה מלקוח שסיפר איך הוא קם בכל בוקר, הולך לבית המרקחת ומרגיש כאילו הוא נכנס בחזרה לחלום שלו. הוא התמוגג מהעובדה שבית המרקחת עוצב בדיוק כמו שהוא דמיין ואהב כל כך את העובדה שהמקום מתוכנן כמו תא טייס, לפרטי פרטים".

רפורמת הקנאביס הכניסה חיים לענף הישנוני

אם תשאלו את לב, תחום בתי המרקחת הפרטיים בישראל נחשב בשנים האחרונות ל"תחום עייף וקשה, עם הרבה בתי מרקחת שנסגרים כי הם לא מצליחים להתחרות ברשתות הגדולות". עם זאת, הוא מספר שלפני שנה משהו השתנה, כשיצאה לדרך רפורמת הקנאביס שמאפשרת למכור את הצמח לשימוש רפואי בבתי מרקחת פרטיים שקיבלו לכך אישור.

בית מרקחת טאגר בירושליםצילום: אבי לב

"זה הכניס תנופה אדירה לתחום הזה", מספר לב. "פתאום זרם שם דם חדש ויזמים פרטיים רבים התעוררו ורצו להיכנס לתחום". עם זאת, מי שמחליט להיכנס למרוץ הזה מבין מהר מאוד שמדובר באתגר לא פשוט, מכיוון שהוא נדרש לעמוד בדרישות קפדניות ומחמירות של משרד הבריאות.

"פתאום ממצב שבו נפתחו בעבר פחות מעשרה בתי מרקחת בשנה בישראל, עכשיו הם נפתחים בעשרות בעקבות הרפורמה. ואין הרבה אנשים שמתמחים באופן ספציפי בתכנון ועיצוב של בתי מרקחת, אז יוצא שהם שרבים מהם מגיעים אליי כדי שאעזור להם", מספר לב.

לדבריו, היזמים החדשים בתחום, באים עם חלומות גדולים והמון מוטיבציה להצליח. "פתאום אנשים מראים לי צילומים של בתי מרקחת מדהימים ממקומות שונים בעולם ורוצים שאקח מהם השראה", הוא מספר. "אבל לצד החלומות הגדולים, האתגר האמיתי זה להתאים את בית המרקחת לדרישות הרגולטוריות ובמקביל גם להבטיח שהוא יהיה פונקציונלי ומכירתי".

חותכים בחצי את זמן הפרויקט

יזמים ואדריכלים שצברו ניסיון רב בהקמת פרויקטים מסוגים שונים אך מעולם לא התנסו בעיצוב בתי מרקחת, עשויים לגלות כי בפועל מדובר במשימה הרבה יותר מורכבת משהם שיערו בתחילת הדרך. "בדרך כלל, מהרגע שיזמים מתחילים פרויקט כזה ועד שהם משלימים אותו יכולה לעבור שנה או אפילו שנה וחצי. אבל בפרויקטים שאני מנהל אנחנו יכולים לקצר את הזמן הזה לארבעה או חמישה חודשים לכל היותר".

זאת מכיוון שלב כאמור מכיר היטב את רזי הרגולציה בתחום ויודע לשלוח למשרד הבריאות תוכניות שיאושרו מהר יותר. את היזמים הוא מלווה בכל שלבי הפרויקט – מהתכנון הראשוני, דרך ההקמה ועד לעיצוב הסופי של המקום. הוא מספר כי "לאורך כל הדרך אני מקפיד לתת גם עצות טובות בשלבים שונים בתהליך, עצות שלפעמים עוזרות לחסוך עד עשרות אלפי שקלים, בגלל שאני יודע מה באמת הכרחי לתהליך כזה ועל מה אפשר לוותר".

המטרה המרכזית שלו בדרך הזאת היא כמובן לייצר חוויית קנייה משמעותית ללקוח. "אני שואף לייצר חוויה נעימה, מסקרנת, ידידותית ונוחה. כשללקוח נעים וכיף לשהות במקום, זה משפיע באופן ישיר על המכירות וזה דבר שחשוב לקחת בחשבון כשמעצבים בית מרקחת".

"בנוסף, חשוב שהמקום יהיה מסודר בצורה שמאפשרת ללקוח להתמצא ולמצוא בקלות את מה שהוא מחפש. אנחנו חייבים להבטיח שהלקוח לא ילך לאיבוד ויגיע לדלפק כשהוא בטוח שלא פספס שום דבר", הוסיף.

בית מרקחת הרוקחים במודיעיןצילום: אבי לב

בית מרקחת בישראל: משחק של גדולים בלבד?

בתחומים רבים בועלם הקמעונאות, הרשתות הגדולות מאיימות מאוד על העסקים הקטנים – ותופעה דומה מתרחשת גם בבתי המרקחת. כיום שתי השחקניות החזקות ביותר בתחום פותחות יותר ויותר סניפים במקומות אסטרטגיים בכל רחבי העולם ונושפות בעורפם של בתי המרקחת החדשים והוותיקים כמעט בכל מקום.

אולם אם תשאלו את לב, דווקא לבעלי בתי המרקחת הקטנים יש יתרון מובהק בתחום כזה. "בתי המרקחת האלו יכולים לנצח את הרשתות הגדולות דווקא בזכות השירות האישי שהם נותנים. כשאני מגיע לבית מרקחת כזה, כל פעם מפתיע אותי מחדש לראות את ההיכרות העמוקה של הרוקח עם הלקוחות הקבועים שלו. הוא שואל על בני המשפחה, נותן עצות טובות ובאמת מתעניין בהם – וזה סוג שונה לגמרי של תקשורת מזה שאנחנו רגילים אליו ברשתות".

כך, גם בעסק הקטן שהוא מתחזק עכשיו, ללב חשוב מאוד הקשר האישי והקרוב עם הלקוחות שלו. "הפידבק שאני מקבל מהלקוחות הוא הדבר הכי מתגמל בעבודה. חשוב לי לתת להם חוויה טובה ובעיקר תחושת ביטחון", אמר.

"כשיזם פותח בית מרקחת עם השקעה של כמעט מיליון שקל – זה דבר מאוד מפחיד. לכן חשוב לי לעשות הכול כדי שהוא ירגיש ביטחון בתהליך ואני חושב שזה מאוד בולט בתקשורת שלי עם כל אחד מהלקוחות שאני מלווה".

אבי לב
כתובת: העינב 16, לכיש
טלפון: 054-6720555, 072-3386929
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>