חברות בדק בית: לגלות את מצבו אמיתי של הנכס טרם המעבר

בכל דירה, חדשה ככל שתהיה, קיימים ליקויים. חלקם בולטים על פני השטח, אבל האחרים נסתרים מהעין ועלולים להתפתח לכדי בעיה גדולה. כיום ניתן להיעזר בחברות אשר בקיאות בתחום ומציעות כלים נוספים בנושא

לידור יעקב, דניאל דותן, רז קידר ואור איזקסון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה מביטה בעובש על קיר
חברות בדק בית: לגלות את מצבו אמיתי של הנכס טרם המעבר צילום: shutterstock
לידור יעקב, דניאל דותן, רז קידר ואור איזקסון
תוכן שיווקי

נזילות, רטיבות, מערכת חשמל תקולה וריצוף פגום הם רק חלק קטן מליקויים אפשריים המצויים בבתי מגורים, משרדים או בתי עסק. בדיקה מקיפה של נכס מכל סוג היא פעולה חשובה בעלת השפעות ארוכות טווח, שכן היא יכולה למנוע בעיות עתידיות והוצאות כספיות מיותרות. כיום קיימות לא מעט חברות בדק בית המציעות מגוון שירותים רחב, יודעות לאתר תקלות ולהציע פתרונות במידת הצורך, בהן פלס בדק בית, PRO הנדסה, אופקים הנדסה אזרחית, ניר גורביץ וידר ביקורת מבנים, מטרופולין גרופ ושלדן הנדסה.

nullפלס - שרותי בדק בית

"בדק בית הינו שירות חשוב שאין להקל בו ראש, בין אם לפני רכישת נכס או בכניסה לדירה חדשה שנרכשה מקבלן. בכל דירה בישראל קיימים ליקויים, השאלה עד כמה הם מהותיים וכיצד ישפיעו על המגורים בנכס", אומר סטניסלב גולוד, מהנדס ראשי של פלס שירותי בדק בית ובעל ניסיון של מעל 18 שנה בתחום.

פלס - שירותי בדק בית צילום: shutterstock

חברת פלס מעניקה שירותי בדק בית למגזר הפרטי, העסקי והציבורי בפריסה ארצית כבר למעלה מ- 15 שנה. לאורך השנים נעזרו בשירותי פלס ארגונים רבים, ביניהם משרד הבטחון, משרד המשפטים, מכון ויצמן, קק"ל ועוד. רבים מלקוחות החברה פונים אליה בעקבות המלצה שקיבלו, ואחרים הם לקוחות חוזרים.

בדק בית ממהנדסים מנוסים בתחום

עובדי פלס הינם מהנדסים מנוסים ללא יוצא מן הכלל, כולם בעלי רישיון וניסיון ממוצע מוכח של עשר שנים בתחום בדק הבית. כל מהנדסי החברה מצוידים במצלמה תרמית, המסייעת באיתור נזילות ורטיבויות במידת הצורך.

לאחר בדיקה מקיפה בנכס ואיתור הליקויים בו, כותב המהנדס את חוות הדעת בעצמו, כאשר היא כוללת את כל הליקויים בתיעוד של תמונות, ציטוט תקני הבנייה בישראל, המלצות מלאות לפתרון הליקויים, לצד אומדן עלות לתיקונם.

נכס יד שנייה

סטניסלב מדגיש כי לפני רכישת נכס, חשוב ביותר לבצע בדק בית שיציג בפני הלקוח את מצבו האמיתי של הנכס ויאפשר לו לקבל החלטה מושכלת האם לרכוש את הדירה. כשמדובר בבתים פרטיים, בנוסף לאיתור נזילות, ריצוף, מערכת החשמל והאינסטלציה, בוחנים מהנדסי החברה את מצב שלד הבית ואיטום הגג.

דירה חדשה מקבלן

באיזה שלב מומלץ לקיים את בדק הבית בדירה חדשה? כחודש לפני המסירה אמור הקבלן להזמין את הדייר לסייר בדירה, עם תום ביצוע העבודות בנכס. שלב זה נקרא פרוטוקול מסירה ראשונית. לדברי סטניסלב, זהו מועד מצוין לקיום הבדיקה, בהנחה שרוכש הנכס מקבל את אישור הקבלן לכך ושהעבודות בדירה אכן הושלמו. כך, ליקויים שיימצאו במסגרת הבדיקה יתוקנו ברובם עוד טרם מסירת המפתח לדייר, כאשר הפועלים עדיין נוכחים באתר הבנייה, והדייר מצדו יוכל להיכנס לדירה ללא ליקויים.

אפשרות נוספת הינה לבצע את בדק הבית במעמד קבלת המפתח. כך, יוכל המהנדס לאתר ליקויים נסתרים כמו גם חיצוניים והדייר יוכל לדרוש מהקבלן לתקנם בסמוך למסירת הדירה לחזקתו. לא פעם, דיירים בוחרים לבצע בדק בית נוסף כשנה לאחר קבלת המפתח (שנת בדק). הדבר הגיוני ומתבקש היות ובמהלך תקופת המגורים מתגלים לא פעם ליקויים נוספים שלא ניתן היה לאתרם קודם. במקרים אלו, תבצע חברת פלס בדיקה אם אכן הליקויים שנמצאו בעבר תוקנו מהשורש, וכן מהנדס החברה יפעל לאיתור ליקויים נוספים.

מעטפת שירותים ללקוח

חוק המכר קובע שלדירה חדשה יש אחריות קבלן, המחייבת אותו לפעול לתיקון כל בעיה שתתגלה בדירה. פלס שירותי בדק בית מעניקה מעטפת של שירותים ללקוחותיה. כך, בכל מקרה בו הקבלן מתנער מאחריות, מציעה החברה ללקוחותיה ייעוץ משפטי ראשוני ומכתב התראה לקבלן ללא תשלום על ידי עו"ד מהמומחים בתחום.

פלס - שירותי בדק בית צילום: shutterstock

במידה והקבלן אינו מטפל בליקויים, באפשרות בעל הדירה לתבוע את הקבלן בבית משפט. חברת פלס בדק בית עובדת עם עו"ד מהשורה הראשונה ופועלת לסייע ללקוחותיה באיתור הליווי המשפטי הנכון עבורם. זאת ועוד, חוות הדעת של מהנדסי חברת פלס תקפות בבית משפט. "במסגרת המשפט, השופט עשוי לזמן את המהנדס החתום על חוו"ד להעיד בפניו על הליקויים שנמצאו בנכס. לכן, חשוב ביותר להקפיד שהבודק יהיה מהנדס מקצועי ומנוסה בעל ידע בתחום הבנייה ותקני הבנייה בישראל", מדגיש סטניסלב.

פלס שרותי בדק בית
טלפון: 073-7590247
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>

-------------------------------

PRO הנדסה - בדק בית

חברת PRO הנדסה מספקת מגוון שירותי ייעוץ הנדסי, ניהול ופיקוח בפרויקטים הנדסיים, פיקוח מטעם הדיירים בפרויקטים של התחדשות עירונית, בדק בית וביקורת מבנים.

אלון וערן, מנהלים שותפים בחברת PRO הנדסה, בעלי תואר B.Sc בהנדסה אזרחית ורקע עשיר בתחום התכנון, ביצוע וניהול פרויקטים. בחברה פועלים ארבעה מהנדסים בעלי ידע וניסיון מקיף, אדריכלית ואשת קשרי לקוחות/דיירים. את בדק הבית מבצעים מהנדסי הבניין בחברה שהם בעלי רקע בתחום ביצוע מבנים ועבדו בחברות קבלניות גדולות בתחום.

באיזה שלב נעשה בדק הבית?

"זמני הפרוטוקול הראשוני משתנים מקבלן לקבלן ולכן אין להתייחס למונח 'פרוטוקול ראשוני'/'מסירה' על מנת לקבוע את מועד הבדיקה" אומר אלון, מנהל ובעלים שותף בחברת PRO הנדסה. "כאשר מדובר בבדק בית לדירה חדשה מקבלן, כדאי לבצעו לאחר קבלת טופס 4 כאשר הדירה מחוברת למערכות השונות והקבלן קיבל את כל האישורים הדרושים לאכלוס הדירה.

"לפני הביצוע וקביעת מועד לבדיקת הדירה, חשוב שהדייר יוודא מול הקבלן שהדירה מוכנה למסירה, שכל עבודות הגמר הסתיימו ושבעצם הדירה מוכנה למסירה ב100%. חשוב שיום הבדיקה יהיה בסמוך למועד מסירת הדירה, על מנת להגיע ליום הבדיקה כאשר רוב העבודות בדירה יסתיימו והדירה מוכנה במלואה למסירה. מצד שני, אין מניעה מלבצע את הבדיקה לאחר המסירה אך בסמוך אליה, ולדרוש מהקבלן את תיקון הליקויים במהלך תקופת הבדק".

מדוע חשוב שבדק הבית ייעשה בטרם הדייר נכנס לגור בדירה?
"'שנת בדק' היא פרק זמן המוגדר בחוק מכר דירות שקובע שהדירה תיבדק (תוך כדי שימוש סדיר) כי היא ראויה למגורים כחוק. שנת הבדק נמשכת לאורך כל השנה הראשונה מיום מסירת הדירה".

אין מניעה מלבצע את הבדיקה לאחר המסירה אך בסמוך אליהצילום: גיא ירון

אילו ליקויים שכיחים עשויים להימצא בדירה בעת בדק בית?

"בין הליקויים השכיחים:

רטיבות - ליקויי בנייה מהחמורים והמטרידים ביותר בדירה. ראשית נדרש לאתר האם מקור הרטיבות הינו כתוצאה ממי גשם או ממערכת האינסטלציה של המבנה. אם בעת בדיקת הדירה התגלו ליקויי רטיבות יש לדרוש מהקבלן תיקון יסודי בשורש הבעיה ולא קוסמטי.

"ריצוף/חיפוי - מרצפות שוקעות, מתנדנדות, עם שברים בקצוות, רובה לקויה, הפרשי גובה ומרווחים, חול רטוב מתחת לריצוף. מרצפות שאינן אחידות כלומר חלקן בגוון כזה וחלקן בגוון אחר או מסדרות שונות ועוד.

"אינסטלציה - חיבורי צינורות רשלני וחובבני שיכול להוביל לרטיבויות שונות, סתימות, מים בזרימה חלשה. לעיתים נפלט מהאסלה ריחות ביוב, צחנה פושטת בדירה ופוגעת קשות באיכות החיים וההנאה מהדירה.

"בדיקת תכניות הדירה - ישנם מקרים רבים בהם מתגלות סטיות במידות החורגות מהמותר בתקן. בנוסף, אנו מוצאים שחסרים שקעים או נקודות מאור שאכן מופיעות בתוכניות החשמל של הדירה אך לא בוצעו בפועל".

מי מוסמך לבצע בדק בית?
"החוק מחייב כי רק מהנדסי בניין/הנדסאי בניין מוסמכים לחתום עליהם. מעבר להיבט הבירוקרטי, חשוב מאד שהאדם שיבצע את הבדיקה יהיה בעל ידע תיאורטי ומעשי ויגיע לבדיקה עם הכלים הנדרשים לאיתור הליקויים, אין סיבה לקבל שירותי בדק בית מאדם שאינו עומד בקריטריונים הבאים: ידע תיאורטי ורקע מעשי – מהנדס בניין עם ידע תיאורטי רחב ובעל ניסיון מתחום ביצוע מבנים עם רקע מוכח מייצר יתרונות רבים עבור הלקוח. הוא יודע לזהות במהירות ליקויי בנייה מסוימים ולהמליץ על טיפול בהם. התייעצות עם מהנדס המוסמך לבצע את גילוי הליקויים חשובה וחיונית.

"שימוש בכלים – אי אפשר לבצע גילוי ליקויים ללא שימוש בכלים משוכללים ומכשור מתקדם. ארגז הכלים של מהנדס מוסמך מבטיח חשיפה של מקסימום ליקויי בנייה במינימום זמן ונזק למבנה או לנכס.

"במרבית המקרים הליקויים מתגלים על-ידי הדייר כאשר הוא כבר גר בדירה והנכס פעיל ולא כאשר הוא מבצע פרוטוקול מסירה עם נציג הקבלן, חשוב לציין שעין לא מקצועית אינה תבחין ברוב הליקויים בזמן הפרוטוקול ולכן כדאי להצטייד באיש מקצוע מטעמכם".

PRO הנדסה – חברות לפיקוח בניה
טלפון: 074-7571298
ביאליק 62, רמת גן
מעבר לאתר >>

---------------------------------

nullאופקים הנדסה אזרחית

"בדק בית הוא פרמטר קריטי בקבלת ההחלטה על רכישת נכס", אומר יוסי פרי, מייסד אופקים הנדסה אזרחית, מהנדס אזרחי ובעל ניסיון של 27 שנה בתחום. "לכן ישנה חשיבות אדירה בביצוע הבדיקה על ידי מהנדס, העומד בקשר ישיר עם הלקוח ומאיר את עיניו בכל הנוגע לליקויים הקיימים בנכס, גם גם למשמעותם", הוא מדגיש.

אופקים הנדסה אזרחית מציעה שירותי תכנון, ביצוע ופיקוח על עבודות הנדסה אזרחית מזה עשרים וחמש שנה. כמו כן, החברה מייעצת למוסדות ולגופים פרטיים באשר לטיבם של מבנים הנדסיים ומשמשת כמומחית בתחום הבנייה בפתרון מחלוקות בין לקוחות לקבלנים המגיעים לכדי תביעה.

החברה מייעצת למוסדות ולגופים פרטיים באשר לטיבם של מבנים הנדסיים צילום: יוסי פרי

קשר בלתי אמצעי בין הלקוח למהנדס לכל אורך הדרך

"חברות בדק בית מסתייעות לא פעם במהנדסים חיצוניים, כאשר הן למעשה מבצעות אאוטסורסינג לשירות", מספר יוסי. חברת אופקים הנדסה מקפידה על קשר ישיר בין מהנדסי החברה ללקוחות, כבר בפנייה הראשונית של הלקוח. כך, הלקוח מתאר בפניי המהנדס את הצורך בבדק הבית עוד לפני המפגש, ומוזמן לעמוד עמו בקשר גם לאחר הבדיקה בכל שאלה. גישה זו חוסכת "טלפון שבור" – העובדות מצויות אצל המהנדס והלקוח מקבל את המידע והתובנות באופן בהיר ומדויק, ללא תיווך של גורם נוסף וללא הצורך לחזור ולהיזכר בממצאי הבדיקה.

הבודקים – מהנדסים בהכשרתם

כל הבודקים של אופקים הנדסה אזרחית הינם מהנדסים בהכשרתם. לדברי יוסי, הרגולציה בישראל מתירה גם למי שאינו מהנדס להעניק שירותי בדק בית. עם זאת, השאלה אם הבודק מהנדס היא קריטית. זאת, כיוון שהכשרה זו נדרשת על מנת לאבחן ליקויים בנכס באופן המדויק ביותר, כמו גם את גודלם ומשמעותם – עד כמה מדובר בליקויים פעוטים או בעלי השלכות. כמו כן, יוסי הוא קונסטרוקטור בהכשרתו, ומציע ללקוחותיו בדיקה של יציבות המבנה, שקיעת יסודות חוסן מבני, עמידות ברעידות אדמה, הן בבתים פרטיים והן בבניינים משותפים ומבני מסחר.

בדק בית תוך 48 שעות

"אנו מבינים שבדק בית יכול להיות מה שנקרא 'שובר עסקה' ברכישת נכס, ולכן מבטיחים ביצוע בדק בית לנכס תוך 48 שעות לכל היותר מרגע הפנייה הראשונית", אומר יוסי. כמו כן, הוא מוסיף כי המהנדס המבצע את הבדיקה מעניק כבר בתום הבדיקה הערכה באשר לליקויים הקיימים בנכס. חוות הדעת הרשמית נשלחת ללקוח לכל המאוחר יומיים לאחר הביקור בנכס, וכוללת פירוט הליקויים, האם הם ברי תיקון, כמו גם הערכת עלות התיקון ואופני התיקון האפשריים. לצד כל ליקוי מצורפת תמונה המלמדת על הליקוי.

לדברי יוסי, הרגולציה בישראל מתירה גם למי שאינו מהנדס להעניק שירותי בדק ביתצילום: יוסי פרי

בכל שאלה, מהנדסי החברה זמינים עבור הלקוחות מהשעה שמונה בבוקר ועד לשעה שמונה בערב. סל השירותים הרחב שמציעים אופקים הנדסה כולל בתוכו גם אפשרות לייעוץ הנדסי לאחר רכישת הנכס, בכל הנוגע לאופן השיפוץ, החומרים בהם כדאי לעשות שימוש ועוד. "חשוב להבין שליקוי שנמצא בנכס עלול להיות פעוט או חמור. כבודקים, המטרה שלנו הינה להציג את הממצאים כמו שהם, מבלי להגזים או להמעיט בערכם. זאת, על מנת לאפשר ללקוח לקבל החלטה נכונה ומדויקת עבורו באשר לרכישת הנכס", מסכם יוסי.

אופקים הנדסה אזרחית
טלפון: 0722-709950
מעבר לאתר >>
לכתובת המייל >>

---------------------------------------

nullניר גורוביץ וידר - ביקורת מבנים

"בדק בית חשוב על מנת להבין את מצב הנכס ולאתר את מכלול הליקויים הטמונים בו, כאשר את חלקם לא ניתן כלל לגלות ללא פעולה זו", אומר ניר גורוביץ' וידר , אדריכל בעל תואר B.ARC ומומחה בביקורות מבנים. לאורך השנים, ניהל ניר מחלקות בדק בחברות הנדסה, ואף העניק שירותי בדק בית במסגרת תפקידו. כמו כן, משמש ניר כמרצה בקורסים מטעם משרד התמ"ת בתחום ליקויי בנייה וכבורר בישוב מחלוקות בין דיירים וקבלנים. בשנים האחרונות העניק שירותי בדק בית למאות לקוחות מדי שנה, ביניהם אנשים פרטיים, כמו גם קבלנים ויזמים, וכן עבור תביעות בבתי משפט. "כבודק, תפקידי לספק ללקוח את מירב המידע על מצב הנכס והליקויים שבו, ובכך לאפשר לו קבלת תמונה מלאה על מצב הנכס", מדגיש ניר.

שירות ואמינות לפני הכל

ניר גורביץ וידרצילום: אביבית וידר

ניר מקפיד יותר מכל על שירות אדיב ומקצועי ללקוחותיו, תוך מתן מענה לכל שאלות שעולות במהלך הבדיקה וכן לאחר בדק הבית. "אני מאמין שלכל בעיה יש פתרון, וחשוב לי להציג ללקוח את העובדות כפי שהן, מבלי להחמיר בליקויים קלים או להקל בערכם של ליקויים משמעותיים".

במסגרת השירות, מתחייב ניר להעביר ללקוח את חוות הדעת לא יאוחר מ-24 שעות לאחר הביקור בנכס. עוד מסיף ניר כי במקרה הצורך הוא מסייע ללקוחות באשר לאופן ההתנהלות הרצוי מול הקבלן או היזם, מתי נכון לפתוח בהליך משפטי, וכיצד לפעול אם וכאשר התנהל הליך משפטי.

מה צריך לכלול בדק בית מקצועי?

בדק הבית מורכב משלב איתור הליקויים השונים הקיימים בנכס, ולאחריו בחינת התאמת המבנה למפרט ולתוכניות הדירה השונות (חשמל, אינסטלציה ועוד). שירות זה רלוונטי לדירות, בתים ומשרדים חדשים מקבלן. לדברי ניר, בודק מקצועי יעשה שימוש בכלי מדידה בזמן הבדיקה. כך לדוגמא, שיפועים צריכים להימדד באמצעות פלס שאינו קטן מ - 2 מטר או 80% מאורך השיפוע. כמו גם מצלמה תרמית ומד לחות 'פרוטימטר' המשמשים לאיתור רטיבויות. מד לייזר למדידת מרחקים, כמו גם מכשור ייחודי לבדיקת מערכת החשמל ועוד.

בדק בית - ניר גורוביץ' וידר - ביקורת מבניםקרדיט: ניר גורוביץ וידר - בדק בית | בדיקת ליקוי בניה | ביקורת מבנים | חוות דעת הנדסית

איך נראית חוות דעת מקצועית של בודק?

ניר מדגיש כי לכל סוגיה ועניין הנוגעים בתחום הבנייה ישנן תקנות ודרישות, בין אם מדובר באיטום, רטיבות, חשמל ועוד, כאשר על הבודק להכיר ולהבין את התקנות לעומקן. לדבריו, חוות דעת מקצועית תשלב בתוכה ציטוטים של דרישות התקן התומכים בליקויים השונים, שיאפשרו ללקוח להבין את הפער בין המצב הקיים אל מול התקנה הנדרשת.

דבר נוסף שיש לתת עליו את הדעת הוא אופן ניסוח חוות הדעת. לדברי ניר, עליה להיכתב בשפה מקצועית 'הנדסית' המחדדת את סוגי הליקויים השונים ומעוגנת בנתונים שנמצאו בשטח אל מול הנדרש. כמו כן, חוות דעת תכלול צילומים של הליקויים שהתגלו בנכס, והערכת עלות לתיקון הליקויים, המסתמכת על מחירונים קיימים לעבודות בנייה.

כך תבחרו את נותן שירות בדק הבית

ניר מעניק מספר עצות פשוטות לבחירת נותן השירות:
1. על מנת לוודא שהבודק יהיה מקצועי, שאלו אותו על ההכשרה המקצועית שלו.
2. בקשו דוגמאות לחוות דעת שמפיק הבודק. חוות דעת לדוגמה תוכל לספר לכם הרבה על מקצועיותו.
3. מהו הניסיון המקצועי של הבודק? מידע זה תוכלו למצוא גם כן בחוות הדעת של איש המקצוע.

ניר גורוביץ וידר - ביקורת מבנים
טלפון: 052-3697337
מעבר לאתר >>

---------------------------------------

nullבדק בית ופיקוח הנדסי מקבוצת מטרופולין

בתחום הבנייה קיימות שורה של תקנות ומפרטים בהם הקבלן המבצע לעמוד על פי חוק להבטחת שלמותו ובטיחותו של הנכס. בנוסף, עליו לוודא את עמידתו במפרטים הקבועים בחוק. אלא שבפועל, במקרים רבים אין כל סוג של פיקוח על עבודתו של הקבלן מצד גורם חיצוני מוסמך, והדבר יכול להביא לנזקים כלכליים וכאב ראש לא קטן. לשם כך קיימות חברות בדק בית – שיוכלו להבטיח פיקוח ובקרה על כל היעדים ולתת לכם לעבור דירה או לקנות בית בראש שקט. חיים טויטו, מחברת מטרופולין בדק בית ופיקוח בנייה, מספר על השיקולים שכדאי לקחת בחשבון לפני שרוכשים בית או עוברים דירה.

באיזה שלב כדאי לערב חברת בדק בית?
"ההמלצה שלנו היא תמיד להזמין אותנו לפני שרוכשים נכס, או לפני שעוברים אליו במידה ומדובר בבית חדש. לעולם לא אבין למה אדם, כשהוא קונה רכב בחמישים אלף שקלים תמיד יקפיד לקחת אותו למוסך לבדיקה טרם הרכישה, אבל במקרה של רכישת דירה בשני מיליון שקלים הוא לא תמיד יקפיד על בדיקת ליקויים של איש מקצוע, דבר שהוא הכרחי. אנו עדים למקרים בהם לא נערכה בדיקה ואז מתגלים כשלים שונים, ובמצב כזה יש מגוון רחב של תקלות - קל מאוד לקבלנים להתנער מאחריות ולטעון שהליקויים נוצרו אחרי שהדיירים קיבלו כבר את המפתחות".

"אנו עדים למקרים בהם לא נערכה בדיקה ואז מתגלים כשלים שונים"צילום: באדיבות החברה

למה היית ממליץ לקחת את שירותיה של חברת בדק בית?
"במקרים רבים, גם בדירות חדשות לגמרי, מתגלים ליקויי בנייה, אי-התאמות במפרטים וסטיות מן התקנים הקבועים בחוק. בדרך כלל מדובר בליקויים סמויים, שרק איש מקצוע יכול להצביע עליהם ולהמליץ על הדרך הנכונה לתיקונם וכך לחסוך לרוכשים כאב ראש מיותר וכמובן הוצאות נלוות שלא תוכננו. כששוקלים לקנות בית יד-שנייה, המתעניינים בנכס לרוב לא יוכלו להבחין בשורה של ליקויים בהם רטיבות ועובש, אטימות, כשלים במטבח, נזקים בצנרת ועוד, ולכן כדאי מאוד להצטייד בהערכה של איש מקצוע בדבר המצב התחזוקתי של הבית. כמובן שהדבר רלוונטי גם לתחום השיפוצים".

אחרי שאתם מצביעים על הליקויים – האם ניתן לאלץ את הקבלן או בעלי הבית לפתור אותם?
"כמובן. הדו"ח שאנחנו מספקים תמיד יהיה מנומק ומפורט, וגם יכלול את ההמלצות לפתרון הליקויים ועלותם בהתבסס על מחירון תעשיית הבנייה הארצי. ברוב המוחלט של המקרים הקבלן או חברת הבנייה המבצעת ייקחו אחריות ויפעלו לתקן את הכשלים, אך במקרים שלא, חשוב לדעת שהדו"ח שלנו גם קביל משפטית במאת האחוזים.

"כדאי מאוד להצטייד בהערכה של איש מקצוע בדבר המצב התחזוקתי של הבית"צילום: באדיבות החברה

"הדו"חות שאנחנו מוסרים בהתאם לממצאים שלנו בדבר מצבו של נכס יד-שנייה יכולים לשמש את הרוכש במשא ומתן עם המוכרים. למשל, אם ידוע לו שעל מנת להביא את הבית למצב ראוי עליו להשקיע כמאה אלף שקלים, יוכל לדרוש זאת כהנחה במחיר הרכישה. יש גם מקרים בהם הכשלים הקיימים או הכשלים המועדים להתרחש בעתיד עקב מצבו של הבית יגרמו לרוכש פשוט לוותר על הקנייה ולחפש נכס אחר".

תוכל לתת דוגמא לליקויים שאתה מגלה בבדיקות שלכם?
"בעזרת ציוד מיוחד אנחנו מסוגלים לזהות סטיות ואי התאמות בגובה ואיכות הריצוף. כשרצפה אינה בנויה במפלס אחיד אחד, הדבר יכול להוביל עם הזמן לבעיות שונות והתעסקות אינטנסיבית. ישנם תקנים חשובים גם לגבי לחץ המים הראוי בברזים במקום מגורים, שהוא סטנדרט שלא תמיד מקפידים לעמוד בו, וכמובן שריטות ודפיקות בחלקים שכבר הותקנו, כמו למשל זכוכיות החלונות, מסגרות האלומיניום, נגרות ועוד.

"גם אחוז השיפוע בחלל חדרי הרחצה, חייב להיות מדויק לצורכי ניקוז. זוהי דוגמה מעולה מכיוון שקבלנים ומנהלי בנייה רבים טוענים בפניי שהם מסתפקים ב'לשפוך דלי ולראות שהמים מתנקזים', בשעה שעל פי חוק השיפוע חייב לעמוד בתקנים מחמירים על מנת למנוע שיטפונות ולהגן על אלמנטים סמוכים שהמים מרקיבים, כמו משקופים למשל", מסכם טויטו.

בדק בית ופיקוח הנדסי מקבוצת מטרופולין
טלפון: 1800-077-307
מעבר לאתר >>

--------------------------------------

nullשלדן הנדסה

ביצוע בדק בית יכול לחסוך לא מעט כסף. זאת אמת שיותר ויותר אנשים הפנימו בשנים האחרונות, במקרה הטוב לפני שרכשו נכס, ובמקרה הרע לאחר שנפלו על השקעה בעייתית ונכוו בעצמם. "אפילו אם הבית או הדירה נראים לעין במצב מצוין" אומר הלר אלכס, מנהל חברת שלדן הנדסה, "יש הרבה ליקויים שניתן לגלות רק בבדיקה מקצועית. כאשר אנחנו מודעים למצב האמתי של הדירה, לטוב ולרע, אנחנו יכולים לקבל החלטה מושכלת באשר לרכישתה".

מענה רחב למגוון סוגיות בתחום ליקויי הבנייה

שלדן הנדסה היא חברה המתמחה בתחום ליקויי הבנייה, מבצעת ביקורות למבנים, בדק בית לבתים פרטיים, דירות קבלן, דירות יד שנייה ומבנים משותפים, ועוסקת בפיקוח הנדסי.

החברה מנוהלת על-ידי הלר אלכס, מהנדס אזרחי עם הסמכה של מכון התקנים באיטום ואינסטלציה. הוא פעיל בתחום כבר שני עשורים, בעל ניסיון עשיר ורמה מקצועית גבוהה. בחברה עובד מהנדס נוסף, בעל תואר שני בהנדסת בניין וניסיון רב בתחום הבנייה.

"יש הרבה ליקויים שניתן לגלות רק בבדיקה מקצועית"צילום: shutterstock

"אנחנו מציעים מגוון רחב של בדיקות על פי התקנים הרשמיים של מדינת ישראל, ובהתאם לכללי המקצוע" מספר אלכס, "החל מבדיקת ליקויים שגרתית לדירות קבלן ודירות יד שנייה, ועד לבדיקות רטיבות, בידוד, סדקים, ליקויי שלד ועוד. כמו כן אנחנו עוסקים בפיקוח בנייה, ונותנים חוות דעת משפטית לסוגיות הקשורות בנייה".

מספקים תמונת מצב לשני הצדדים

אלכס מתאר כי עיקר עבודתו כיום נוגעת לבדק ליקויים של קבלנים. לאחר שמסתיימת הבנייה, מזמינים את שירותיו קוני הנכס, על מנת לבדוק את איכות העבודה של הקבלן. בסיום הבדיקה, החברה מוציאה דו"ח המסכם את מסקנותיה, כאשר הדו"ח הזה הינו קביל מבחינה משפטית. אלכס מציין שלא פעם יוצא לו להעיד בבית המשפט כעד מומחה, שירות שהוא שמח להציע ללקוחותיו במידת הצורך.

מהצד השני, שלדן מציע את שירותיה גם לקבלנים. "לפעמים קבלנים מזמינים אותנו כי הם מרגישים שהאשימו אותם בליקויים לא אמתיים או מנופחים, והם שוכרים שירותינו על מנת שניתן חוות דעת שנייה, ונענה לדו"ח המקורי", מציין אלכס.

הדרך לקבלת החלטה מושכלת טרם רכישהצילום: shutterstock

נתח נוסף של העבודה נוגע בדירות יד שנייה. אנשים אשר מעוניינים לרכוש דירות, רוצים לדעת מה מצב הדירה לפני שהם משקיעים בה סכום כסף נכבד. במצב כזה, חברת שלדן בודקת את הנכס וכותבת דו"ח מפורט על כל הליקויים שישנם בדירה- אלו שהקונה ידע עליהם מראש, ואלו שלא. "אנחנו נותנים לבן אדם לראות מה מצבה האמתי של הדירה", מספר אלכס, "ומייעצים לו אם כדאי לקנות אותה, ובמידה והוא אכן בוחר לקנות, מסבירים לו כמה יעלה לתקן את הליקויים".

אין תחליף לניסיון ומקצועיות

כשמדובר בנושאים כבדי משקל כמו בדק בית, לניסיון והמקצועיות שמציעים בחברת "שלדן" יש חשיבות. "היום בשוק יש הרבה אנשים שעוסקים בתחום ואין להם ניסיון ממשי בבנייה. כשלקוחות שלי בודקים מחירים, אני ממליץ להם קודם כל לקחת אנשים שיש להם ניסיון אמתי בבנייה, ורקורד בבתי משפט. אחרת אתה יכול להיתקל בבן אדם שאמנם כותב דו"ח, אבל אין יותר מדי מה לעשות אתו", כך על פי אלכס.

לסיום, שב אלכס ומדגיש את חשיבותו של בדק בית, אשר לדבריו יכול לחסוך כסף רב מאוד לקונים. "אנשים היום בודקים רכב יד שנייה שעולה 20 אלף שקל, ומשקיעים בזה לא מעט כסף. לעומת זאת, יש הרבה אנשים שקונים דירה במיליון וחצי, שניים, שלוש- ולא בודקים אותה בכלל. הנזקים הכספיים שיכולים להיגרם להם הרבה יותר גבוהים מכל סכום שישקיעו בבדק, ולכן כדאי לבדוק כל נכס, אפילו אם הוא נראה במצב מצוין", הוא מסכם.

שלדן הנדסה
טלפון: 052-2817873
מעבר לאתר >>
לכתובת המייל >>