עורכי דין להסכמי ממון: עד החתונה זה (לא) יעבור

הסכם ממון הוא מסמך משפטי הנערך בידי עורך דין המתמחה בכך, אשר יעזור להסדיר את היחסים הכלכליים בין בני זוג עוד בטרם מתחיל המשבר

דניאל דותן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פטיש שופטים
עורכי דין להסכם ממון צילום: Unsplash
דניאל דותן
תוכן שיווקי

התפרקות של מערכת יחסים זה אף פעם לא תהליך נעים, וכרוך לעיתים קרובות בסכסוכים מרים סביב חלוקת הרכוש המשותף. בשנים האחרונות, הסכמי ממון הפכו מנחלתם של העשירים ביותר לנפוצים בכל המגזרים ובכל רמות ההשתכרות, מתוך הכרה של שני בני הזוג שמוטב להסדיר את מערכת היחסים הפיננסית בשלבים מוקדמים יותר, מעין תעודת ביטוח לכל אחד מהצדדים מפני משברים עתידיים.

עורכי דין בעלי ניסיון בתחום יסייעו לשמור על האינטרסים של כל אחד מבני הזוג בצורה בה אף צד לא מרגיש נפגע או מקופח. דיברנו עם מספר עורכי דין על מנת לקבל את נקודת המבט שלהם: עורך דין ונוטריון הסכם ממון אורי גנור, עו"ד רחלי אייבס, עו"ד אלי רייך (רו"ח) ומשיח, נעמן – משרד עורכי דין, עו"ד, מגשר ונוטריון רם יוגב.

עורך דין ונוטריון הסכם ממון אורי גנור

עורכי דין להסכם ממון, מסייעים לזוגות לקראת נישואין או חיים משותפים בהגנה על רכושם וכספיהם האישיים שצברו טרם לכן. ההסכם מיועד בעיקר לבני זוג שיש ברשות כל אחד מהם נכסים, ירושות, עסקים, חברות, פנסיות, מניות, והון עצמי ורוצים להבטיח כי במקרה של פרידה או גירושין, הרכוש והכספים שלהם יישארו להם. על אף הבעייתיות לכאורה, בעריכת הסכם ממון שהוא אופרטיבי ופונקציונלי, דווקא בתקופת שיא הרומנטיקה שלפני הנישואין, החשיבות בעריכת הסכם כזה במיוחד לאנשים שיש להם הון ונכסים, אינה מוטלת בספק. עורכי דין להסכם ממון בקיאים הן בתחום המשפטי והרציונלי של ההסכם, אך גם בהיבט הרגשי והאמוציות שעלולות להתלוות לכך והם מנווטים את בני הזוג ברגישות ובמקצועיות בתהליך עריכת הסכם ממון איכותי שיביא לידי ביטוי את צרכיהם ורצונותיהם של כל אחד מהם.

עו"ד גנור: "השאלה העיקרית, בכל הסכם ממון, אצל כל הזוגות, היא זו: כמה לשתף, וכמה לשמר בנפרד. כמה ביחד, וכמה לחוד".

"כיצד אתם רואים את החלקים הנפרדים שלכם לאורכה של השותפות הזוגית? ועד כמה החיבור הזוגי והמשפחתי המתהווה ביניכם, ישפיע על החלקים השונים והנפרדים של כל אחד מכם?".

עו"ד נוטריון אורי גנורצילום: צילום עצמי

במלים אחרות: "כמה מההכנסות ה'לא שוויוניות' שלכם לשתף, וכמה לשמר בנפרד? כמה מהצבירות הסוציאליות ה'לא שוויוניות' שלכם לשתף וכמה לשמר בנפרד? כמה מרכוש העבר שלכם לשתף וכמה לשמר אותו אישי? כמה מהמתנות והירושות שתקבלו במהלך הקשר לשתף וכמה להשאיר אותן בנפרד? כמה מהצבירות המשותפות, דירת מגורים לדוגמה, שתרכשו במימון לא שוויוני, לשתף, וכמה להשאיר לכל אחד מכם את חלקו, התואם את השקעתו?"

פערי ממון

"הסכם ממון הוא מסמך משפטי צופה פרידה (עכורה), שנועד להסדיר את כלל ענייני הרכוש, הקיימים והעתידיים, של כל אחד מבני הזוג, במהלך הזוגיות ובפרידה" אומר עו"ד ונוטריון אורי גנור, שמשרדו מתמחה אך ורק בעריכת הסכמי ממון ( ובצוואות, המשלימות את הסכם הממון), למעלה מ- 15 שנה.

זוויות ראייה שונות של בני הזוג

"זוויות הראיה של בני זוג, כמעט של כל הזוגות, לגבי האמור לעיל, שונות. אחד רוצה יותר שיתוף, האחר יותר נפרדות".

לדברי עו"ד גנור, זו משימה לא קלה, ליישב את זוויות הראיה השונות האלו. זה צריך להיעשות בזהירות, ברגישות, בעדינות ותוך שמירה על 'כללי משחק' ומשא ומתן הוגנים ומכבדים'.

"לכן, רק עורך דין הסכם ממון, שמתמחה בנושא אופן בלעדי ועוסק רק בזה, ש'ישב' עם כמה שיותר זוגות ( ולמד מהם, מהזוגות עצמם ) – רק עורך דין כזה, יחד עם שאר יכולותיו כמובן, ידע לבנות את הסכם הממון שלכם, כשהקשר הזוגי שלכם יישמר, ולא ייפגע", אומר עורך דין גנור".

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון לפני נישואין?

"מכמה וכמה סיבות:

הראשונה – בני זוג מקימים מערכת שותפות שהיא גם כלכלית (מלבד משפחתית). כמו בכל 'עסק', נדרש הסכם מסודר וחתום, המפרט את זכויותיהם וחובותיהם של השותפים. כך גם בזוגיות.

"הסיבה השניה - ההשקעות בשותפות לרוב אינן שוות, ולכן חשוב להתייחס לכל מה שמשקיע כל צד, בשותפות הזוגית.

"הסיבה השלישית - זוגיות תמיד טעונה רגשית, יש בה אמוציות רבות ובמידה ונפרדים חלילה, חשוב שהסדרת הרכוש, הכספים וחלוקתם, יהיו מוסדרים מראש, ומנוטרלים מאמוציות או קפריזות".

מה מסדיר ההסכם?

"ההסכם מסדיר ומכסה את כל ענייני הרכוש של בני הזוג – מהעבר, מהווה ומהעתיד, לרבות 'גלגול' הרכוש או עליית הערך שלו, על פני שנות הזוגיות, כגון: מתנות וירושות, צבירות סוציאליות, צבירת רכוש משותף, רכוש עבר של כל אחד מכם, מיזמים עסקיים, הכנסות שוטפות, חובות, סמכות שיפוט בית משפט, למקרה של סכסוך וכיו"ב.

"על אף מה שרבים נוטים לחשוב, הסכם ממון אינו משרת רק את הצד שיש לו יותר רכוש וממון. הסכם ממון הוא אינטרס משותף של שני הצדדים גם של אלו ש'אין להם' ".

מתי כדאי לעשות הסכם ממון?

"את הסכם הממון מומלץ לעשות כשבני הזוג נמצאים ביחסי אהבה וחברות, התקשורת ביניהם יציבה וטובה, ובכוונתם להקים ולמסד ביניהם קשר של מחויבות הדדית וארוך טווח.

"לרוב, היוזמה לעשיית הסכם ממון מגיעה מבן הזוג שיש לו יותר רכוש, או שיש לו יותר פוטנציאל לצבירת רכוש בעתיד, ומטרתו להגן על הרכוש שלו. מה שיעשה את ההבדל בין שיתוף הפעולה של בן הזוג האחר, לבין התנגדות מוחלטת שלו, ופגיעה אפשרית בקשר, הוא כמו תמיד, ה 'איך'. 'איך עושים את זה נכון'. כיצד פונים אל בן הזוג בבקשה לעשיית הסכם ממון, איך מציגים לו את הנושא, ה"טיימינג" של הצגת הנושא וכיו"ב".

איך בוחרים עורך דין הסכם ממון?

"ראשית, שני בני הזוג בוחרים. לא רק אחד מהם", אומר עורך דין גנור. "בטרם אתם בוחרים בעורך דין לעריכת הסכם ממון, קראו עליו ברשת, עיינו באתר שלו, בררו האם הוא מתמחה בהסכם ממון ומקדיש את כולו לכך, או עוסק בשלל תחומים אחרים. קבלו המלצות עליו".

"הימנעו מבחירת עו"ד חבר, או עורך הדין המשפחתי שלכם או קרוב משפחה שלכם.

"כפי שכבר אמרתי, יש יתרונות מובהקים לעורך דין שהעיסוק היחידי שלו הוא הסכמי ממון. "ככל שאנחנו עורכים יותר הסכמי ממון, עובדים עם יותר בני זוג, כך אנו צוברים ידע נוסף ולומדים מהזוגות עצמם מהן הרגישויות, ומהם הדברים החשובים והקריטיים.

"היתרון שלנו, נובע, מהעיסוק הבלעדי של המשרד בהסכמי ממון, והניסיון הרב שצברנו בתחום. תוכלו לראות בדף העסקי בגוגל, קרוב ל 100 המלצות של זוגות, ספונטניות וללא עריכה, המתייחסות לנכתב לעיל".

משרד עורכי דין אורי גנור
כתובת המשרד: וורמיזה 4, תל אביב
אתר אינטרנט
טלפונים: 03-5225999, 054-4307050

--------------------------------------

עו"ד רחלי אייבס

משרד עו"ד רחלי אייבס עוסק בדיני משפחה, עריכת הסכמי ממון, גירושין, תביעות אפוטרופסות, ייפוי כוח מתמשך וחדלות פירעון. עו"ד אייבס עוסקת בתחום מעל שמונה שנים וצברה ידע וניסיון מצטבר ומקיף.

מתי נעשה הסכם ממון?

"בדרך כלל, הסכם ממון נערך לפני הנישואין או כשבני זוג כבר נישאו ומשהו ביחסי הכוחות משתנה – כשאחד מהם רוצה לרכוש דירה, לפתוח עסק או לעשות שינוי משמעותי כלשהו, וכן במקרים בהם אחד מבני הזוג יורד מנכסיו. הסכם ממון נעשה גם בנישואין ראשונים וגם בפרק ב'".

על פי רוב - מי יוזם עריכת הסכם ממון?

"פעם כל נושא הסכמי הממון היה שמור בעיקר לעשירים, לאנשים בני המעמד הגבוה. כיום, יש מודעות רחבה לנושא וישנם זוגות רבים שיוזמים חתימה על הסכם ממון גם כאשר אין הרבה נכסים להגן עליהם. למשל, אם לאחד מבני הזוג יש דירה שנרכשה על ידו לפני הנישואין, חשוב לו להגן על זכויותיו בדירה, או כאשר אחד מבני הזוג מקים עסק שעתיד לקיים את התא המשפחתי והוא חושש שיצטרך להתחלק בו במקרה של גירושין".

מה אפשר לכלול בהסכם בממון?

"אפשר לכלול הכל. החוכמה היא לתפור את הסכם הממון לפי מידותיו של הזוג. ישנם זוגות בהם אחד מבני הזוג רוצה להגן על נכס מסוים, ישנם כאלה שרוצים לקבוע הפרדה מוחלטת לגבי נכסים וכספים שצברו בעבר ולהתחלק באלה שיצברו בעתיד, וישנם גם זוגות שרוצים להתנהל כ'שני קווים מקבילים' - לא להתחלק בפנסיה ובזכויות העתידיות ולא בנכסים שיצברו בתקופת הנישואין.

עו"ד רחלי אייבסצילום: צילום: אביבה בלישה

"ישנם זוגות שבוחרים להנהיג שיתוף כלשהו בנכסים שייצברו בעתיד, אך לשמור על נכסים שצברו בעבר (למשל בנישואים קודמים) - זה בדרך כלל מה שעושים זוגות בפרק ב', כשבני זוג מגיעים לנישואין עם רכוש שהביאו מהנישואין הקודמים, או שצברו בין לבין ורוצים להגן על הנכסים הללו ולא לשתף אותם בעיקר כיוון שישנם ילדים שאינם משותפים לבני הזוג.

"בהקשר הזה חשוב להבהיר שהסכם ממון הוא חשוב מאוד אבל הוא לא מספיק כדי להגשים את המטרה של שמירה על הנכסים. כדי להשלים את ההגנה על אותם הנכסים חובה לערוך גם צוואה. הסכם הממון מתייחס לתקופה בה אנחנו חיים ולאחר פטירתו של אדם עוברים לדיני הירושה".

כעורכת דין מנוסה בתחום את מציעה להם איזה תוכן ליצוק להסכם?

"אני יושבת עם בני הזוג, מכירה אותם, שואלת מהם הנכסים והכספים שיש לכל אחד מהם, מבררת מה נכון להם ומהי גישתם, ובהתאמה מסבירה להם את כל מה שמומלץ להכניס להסכם לפי הצרכים הספציפיים שלהם. אפשר וחובה להיות מאוד יצירתיים בהסכמי ממון וחשוב להסביר לבני הזוג את כל התמונה. כמו כן, כאמור מומלץ להשלים את ההסכם בצוואה".

אם אין הסכם ממון לפני נישואין, כל הרכוש מתחלק אוטומטית?

"חוק יחסי ממון מחריג נכסים שהועברו בירושה, מתנות ופיצויים (למשל פיצוי בהליך נזיקי), אך גם זה לא מוחלט כיוון שלפעמים במהלך החיים המשותפים אנשים 'מערבבים' את הנכסים, כך יכול להיווצר מצב בו אדם קיבל למשל סכום כסף גדול מאוד בירושה ובני הזוג השתמשו בו לרכישת דירה והתוצאה תהיה שהסכום הזה כן יאוזן ביניהם.

"לכן חשוב לערוך הסכם ממון טרום הנישואין. במסגרת הייעוץ שאני נותנת לזוגות אני מסבירה להם, מלבד ההסכם, איך לשמור על הנכסים בהתאם להסכם, למשל: להפקיד את כספי הירושה בחשבון בנק נפרד, להפריד אותו מיתר הנכסים המשותפים, במידה ובני הזוג קונים דירה ואחד מהם משתמש לשם כך בכספי ירושה. כלומר: אחד מבני הזוג הביא סכום גבוה יותר לצורך הרכישה, מומלץ לא לרשום את הדירה בחלקים שווים אלא לתת איזשהו ביטוי לסכום הנוסף הזה באופן שבו נרשמות הזכויות בדירה, כאשר לצד שהביא לצורך הרכישה יותר מחצי מהסכום, ירשם חלק גדול יותר בזכויות בדירה".

מה את מייעצת לאנשים שחוששים לערוך הסכם ממון לפני הנישואים?

"הרבה אנשים חוששים לערוך הסכם ממון בגלל שהם חוששים שזה יפגע באהבה או ברומנטיקה, אני דווקא חושבת שזה בדיוק להפך. הסכם ממון ערוך וחתום שם את הוויכוחים הכלכליים מחוץ למשוואה ולקשר הזוגי ומסיר את 'העננה' הזו מעל ראשם של בני הזוג. הם לא צריכים יותר להתעסק בחלוקת הכספים והרכוש כשהם נשואים ואם חלילה יתגרשו, ההסכם ישמור עליהם מניהול קרבות קשים ויקרים בבתי המשפט.

"דבר נוסף שאני ממליצה הוא לאשר את ההסכם בבית משפט, כיוון שכך ההסכם מקבל תוקף של פסק דין, הצדדים מובאים לדיון לפני שופט אשר קורא בפניהם את כל אחד מסעיפי ההסכם ומסביר את השלכותיו, מה שמונע מהצדדים לטעון בעתיד שלא הבינו את המשמעויות המשפטיות שלו".

עו"ד רחלי אייבס
כתובת המשרד: רחוב המלך ג'ורג' 31 ירושלים.
טלפון: 02-5028005/6/7, 050-9682664

--------------------------------------

עו"ד אלי רייך (רו"ח)

כחלק מהליך גירושין או פרידה של זוגות נשואים או ידועים בציבור, מחולק בין בני הזוג כל הרכוש המוחזק בידיהם.

עו"ד אלי רייךצילום: יח"צ

"כדי להבטיח שבשעת הפרידה שתבוא, אם חלילה תבוא, תהיה חלוקה רכושית הוגנת בין בני הזוג, יש לערוך כבר בתחילת הקשר ביניהם, באמצעות עורך דין, הסכם ממון ולהעניק לו תוקף של פסק דין" אומר עו"ד אלי רייך, "הסכם ממון הוא מסמך המפרט את כל נכסי בני הזוג וקובע איך הנכסים הללו ונכסים שיתווספו בעתיד יחולקו בין בני הזוג בגירושין או בפרידה".

מהי חשיבות עריכתו של הסכם ממון?

"הסכם ממון נועד להסדיר את יחסי הממון בין בני הזוג. ההסכם קובע מה יהיה המשטר הרכושי על פיו ינהלו הצדדים את נכסיהם ובו יוגדרו עניינים כמו שיתוף רכושי או הפרדה רכושית, יקבע גורלם של נכסים שצברו בני הזוג לפני שהכירו, ולמי יהיו שייכים הנכסים שצברו הצדדים במאמץ משותף במהלך חייהם המשותפים או שקיבלו במתנה או בירושה. מטרת ההסכם היא לקבוע כיצד יחלקו ביניהם הנכסים ביום הפרידה כדי לשמור ולהגן על שני בני הזוג באופן מוסכם, הגון וידוע מראש. להסכם ממון יש חשיבות גם בהיבט המיסוי. אם לדוגמא הייתה בבעלות האישה דירה עוד לפני נישואיה ואם לאחר חתונת בני הזוג הם רכשו במשותף דירה נוספת שאותה מאוחר יותר הם ירצו למכור, יוכל הבעל לדרוש פטור ממס שבח על מחצית הדירה שימכרו, שכן אצלו זו דירת יחיד. הבעל יקבל את הפטור רק אם חתם עם אשתו על הפרדה רכושית בהסכם ממון".

כיצד משפיע הסכם ממון על חלוקת עזבונו של אחד מבני הזוג שנפטר?

"הסכם ממון קובע את היקף הרכוש של מי מבני הזוג, ומכאן שההסכם מהווה בסיס לחלוקת הרכוש הן בשעת גירושין והן במות האחד מהשניים. אדם יכול לצוות רק את השייך לו ולכן, אם נחתם הסכם ממון יוכל צד להסכם לצוות ליורשיו רק את החלק שלו כמוגדר בהסכם ורק חלק זה יחולק ליורשים בהתאם לצוואה. כשאין צוואה, יחולק חלקו של הנפטר, זה שפורט ונקבע בהסכם הממון, על פי הנחותיו של החוק".

אילו אנשים עורכים הסכם ממון בדרך כלל?

"בדרך כלל בני זוג שקיים ביניהם פער משמעותי בהיקף רכושם. ככל שאחד הצדדים מעוניין לשמור על נכסיו (לעתים בלחץ הוריו), עליו לערוך הסכם ממון לפני נישואיו או לפני כניסתו למערכת חיים של ידועים בציבור. גם מי שבקיא בחוקי המס ומעוניין לעשות תכנון מס ראוי ונבון, נוהג לערוך הסכם ממון".

מה תפקידו של עורך הדין בעריכת הסכם הממון?

"על עורך הדין ללמוד ולהבין היטב את רצון הצדדים, לאתר ולמפות את כל רכושם, ולהכין עבורם הסכם הצופה פני עתיד. ההסכם אמור לאפשר לצדדים, מבחינה כלכלית, ניהול נבון של חייהם המשותפים ולחילופין אמור ההסכם לאפשר לצדדים לפרק את התא המשפחתי שבנו, אם ירצו בכך בעתיד, מבלי להיזקק לבית המשפט או לגורם ניטרלי אחר וכך לחסוך לכולם, כסף, זמן ומאבקים קשים מיותרים. הסכם ממון נבון והגון, חשוב גם מנקודת הראות של טובת הקטינים. עורך דין שיפעל כראוי יתרום לא מעט גם לקידום עקרון חשוב זה. אין ספק שכמו בשאר התחומים של דיני המשפחה, מי שעורך הסכם ממון אמור להיות בעל רגישות רבה ואמפתיה היות ומדובר בסוגיה עדינה האמורה לקבל מענה בתחילת מערכת יחסים חדשה בין בני זוג המתכוונים לבנית עולמם החדש".

עו"ד אלי לאון רייך (רו"ח) - עורך דין לדיני משפחה ולדיני ירושה
כתובת משרדים: הכלנית 12, כוכב יאיר
ז'בוטיסקי 7א' מגדלי אביב, ר"ג
טלפון: 054-2473786
למעבר לאתר>>>

--------------------------------------

משיח, נעמן – משרד עורכי דין

משרד עורכי דין משיח, נעמן עוסק בתחום האזרחי, מעמד אישי ודיני משפחה ומספק שירותים משפטיים מקצועיים בנושאי מקרקעין, ניהול רכוש ונכסים, דיני עבודה, דיני חברות וחדלות פירעון וכן בנושאי צוואות, ירושות, גירושים, מזונות, משמורת משותפת, אפוטרופסות, ייפוי כוח מתמשך, הסכמי ממון והסכם חיים משותפים.

עו"ד בנימין משיחצילום: עצמי

במשרד מטפלים גם בנושא הסכם ממון שנערך בין בני זוג לצורך הסדרת חלוקת הרכוש במקרה של פירוק הקשר. ההסכם מבטיח כי במקרה של פרידה, הרכוש והכספים שנצברו יחולקו כפי שנקבע מראש. "הסכם ממון נועד להסדיר את יחסי הממון בין בני זוג. הוא קובע מהו המשטר הרכושי שיחול ביניהם", מסביר עו"ד בנימין משיח, בעלים שותף במשרד משיח, נעמן – עורכי דין.

מה ההבדל בין הסכם ממון והסכם חיים משותפים?

"אלו שני סוגי הסכמים עיקריים הקיימים בין בני זוג ויש להבחין ביניהם ולייעד כל הסכם למצב ולצרכים של בני הזוג ובהתאם למבוקשם. הסכם ממון מעניק ודאות משפטית לזוגיות מאושרת. הוא נערך בין זוגות נשואים או זוגות לפני נישואים. הוא נועד להסדיר את ענייני חלוקת הרכוש בין בני הזוג במקרה של פרידה. בהסכם ממון, בני הזוג קובעים כיצד יפעלו לגבי רכוש קיים של כל אחד מהם ולגבי הרכוש שיצברו יחד במהלך החיים המשותפים".

"הסכם ממון שנערך לפני נישואים יאושר בפני נוטריון, והסכם שנערך לאחר נישואים יאושר בפני בית משפט לענייני משפחה, אשר מברר עם הצדדים שההסכם תואם את רצונותיהם. לאחר אישור ההסכם, כל שינוי שהצדדים מבקשים לערוך מצריך אישור של בית המשפט".

עו"ד משיח מוסיף כי "הסכם חיים משותפים יכול להיערך בין בני זוג שאינם מתכוונים להתחתן, בין אם הם מוכרים כידועים בציבור או לא ובין אם מדובר בגבר-אשה או בני זוג מאותו המין. הסכם זה כולל את הצהרת הצדדים, שהם בני זוג ויכול לכלול התייחסות לנושא הרכוש הקיים ורכוש עתידי של הצדדים ואופן החלוקה של הרכוש במקרה של פרידה".

"הסכם זה אינו מצריך אישור כלשהו והוא מקבל תוקף משפטי מיד עם חתימת הצדדים עליו. עם זאת, על מנת למנוע מחלוקות בעתיד, רצוי לאשר את ההסכם בבית המשפט. הסכם זה מהווה ראיה לקיומה של זוגיות מול רשויות המדינה ונותן מענה ברור בנושא הרכוש וחלוקתו במקרה של פרידה. כעורך דין המתמחה בהסכמים מסוג זה, לדעתי קיימת חשיבות בהבחנה בין הסכם ממון לבין הסכם חיים משותפים והתאמת ההסכם המתאים למערכת היחסים בין בני הזוג".

במקרים שבהם אחד מבני הזוג נפטר, חלילה, מה תוקף הסכם ממון או חיים משותפים, כאשר לא נערכת צוואה?

"שאלה מצוינת. ראשית אציין, שהסכם ממון או הסכם חיים משותפים אינם מחליפים צוואה. רבים טועים וחושבים אחרת. כעו"ד אני ממליץ לערוך צוואה בנוסף להסכם, רצוי צוואה הדדית, שבה מוסדר גם נושא חלוקת הרכוש בעת פטירת אחד הצדדים או שניהם".

"הסכם ממון אינו מיועד למצב לאחר פטירת אחד הצדדים אלא משמש לקביעת אופן חלוקת הרכוש כשבני הזוג נפרדים בחיים".

מה מייחד את משרדך בליווי, ייעוץ ועריכת הסכמי ממון וחיים משותפים?

"על מנת להעניק וודאות ובטחון משפטי באשר לענייני הרכוש בין בני הזוג יש לערוך הסכם ממון או הסכם חיים משותפים אצל עורך דין מנוסה ומיומן בתחום אשר בקיא בכל האלמנטים הקריטיים שיעגנו את ההסכם משפטית. ההסכמים צריכים להתבצע באופן מדויק וברור, בהתאם לרצונות בני הזוג. ניסיוני ובקיאותי בנושא מסייעים בידי 'לתפור' הסכם לפי מידות הצדדים, לפי צרכיהם ורצונותיהם, באופן שימלא אחר ייעודו בזמן מבחן ושלא יגרור את בני הזוג להתדיינות מיותרת, כזו שביקשנו למנוע על ידי ההסכם מלכתחילה. במסגרת תפקידי כעורך דין המתמחה בתחום אני מעניק ללקוחותיי ייעוץ מלא ומקיף, מציף ומציג בפניהם את כל האפשרויות כדי לתת להן ביטוי בהסכם. חשוב להדגיש כי החוק הוא מעל לכל, כך שנדרש לתת ביטוי ולמצוא פתרונות יצירתיים להסכמות ודרישות של הצדדים העולות בקנה אחד עם דרישות החוק".

משיח, נעמן – משרד עורכי דין
כתובת המשרד: התדהר 2, רעננה (בית המילניום, קומה 5)
טלפון: 09-9677780

--------------------------------------

עו"ד, מגשר ונוטריון רם יוגב

משרד עורכי דין רם יוגב הוא משרד בוטיק העוסק בתחום דיני המשפחה, ומעניק ללקוחותיו מעטפת מקצועית כוללת של שירותים משפטיים, נוטריונים ושירותי גישור מתקדמים. המשרד שם דגש על שירות לקוחות וראיית הלקוח במרכז, פועל תוך תודעת שירות גבוהה ופתרונות מותאמים אישית.

עו"ד ונוטריון רם יוגב פועל בתחום דיני המשפחה משנת 1997, משמש כמגשר זה כ-24 שנה. משרדו עורך בין היתר הסכמי ממון לזוגות לפני או אחרי חתונה וכן ידועים בציבור, הכוללים הורות משותפת, זוגות חד מיניים, חיים משותפים ועוד.

"בטרם דנים ומחליטים בסוגיות כספיות וחלוקת רכוש במקרה של פרידה עתידית, מומלץ מאוד לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין מנוסה בתחום המשפחה ובמיוחד בעניין הסכמי ממון" אומר עו"ד רם יוגב, "ישנם מרכיבים רבים ודקויות בהסכם שחשוב לדעת ולטפל בהם כדי שלא יהיו הפתעות בהמשך".

עו"ד רם יוגבצילום: בני גם זו לטובה

רם יוגב, עו"ד, מגשר ונוטריון משנת 1997, חבר בלשכת עורכי הדין משנת 1997, מגשר משנת 2002 ונוטריון משנת 2010. הוא בעל ניסיון רב בגישורים ויישוב סכסוכים במשפחה, ניהול תיקי גירושין בבתי משפט לענייני משפחה ובתי הדין הרבניים, ובעל ניסיון עשיר בתחום צוואות, ירושות, עיזבונות. בתוך כך, הוא מנוסה מאוד גם בתחום הסכמי הממון.

מהו הסכם ממון ומתי עורכים אותו?

"הסכם ממון הוא הסכם שנערך בין בני זוג הנמצאים בשלב בו האהבה פורחת ביניהם, בין אם מדובר בזוגות הטרוסקסואליים ובין אם מדובר בזוגות חד מיניים, או במקום בו מתכננים ממשק חיים משותף, כמו לדוגמה הורות משותפת, כך שמבקשים הם לשמור על רווחה כלכלית אישית של כל אחד מהם בהווה או בעתיד.

"מתוך כך שההסכם מבוצע בזמן שמערכת היחסים לרוב בשיא הרומנטי, בני הזוג פעמים רבות מתקשים לגעת בנושא הכלכלי, כל שכן, לדבר על פרידה אפשרית בעתיד. כאן נכנס לתמונה עורך הדין להסכם ממון כצד שלישי בחדר, ובאופן מקצועי ורגיש יכול להעלות את כל הסוגיות הפיננסיות שעלולות ליצור בעיות בהמשך וחשוב לעגן אותם מבחינה משפטית כבר עכשיו".

עו"ד יוגב מדגיש כי כי מדובר בהסכם שנערך בין בני זוג, בין אם נשואים ובין אם לאו, ולא רק לבעלי ממון רב, אלא גם כאלה שיש להם רכוש כלשהו והם מנהלים חיים משותפים או עתידים לנהל חיים משותפים בצורה כלשהי.

מה ניתן לקבוע במסגרת הסכם ממון?

"במסגרת הסכם הממון ניתן להחריג או לשתף, לבחירת הצדדים, רכוש ונכסים שקיימים לכל אחד מהצדדים עקב החיים המשותפים וכן רכוש ונכסים שהם יצברו ביחד או לחוד, החל ממועד חתימה על הסכם הממון".

האם ניתן להפר הסכם ממון חתום על ידי בית המשפט ובאילו מצבים?

"ככל והצדדים בוחרים לשנות את סעיפי ההסכם בהסכמה ביניהם, בכפוף לאישורים הנדרשים בחוק".

מה תפקידו של עורך דין באשר לעריכת הסכמי ממון?

"בטרם עריכת הסכם ממון, מומלץ להיפגש עם עורך הדין לטובת קבלת ייעוץ משפטי בעניין הנקודות החשובות מבחינה כלכלית, על מנת לוודא כי עריכת ההסכם תשקף נאמנה את המצב המשפטי והעובדתי הקיים והעתידי-הפוטנציאלי בין בני הזוג ".

מדוע חשוב שעורך הדין שעורך את הסכם הממון יהיה בעל ניסיון בתחום?

"אני מאמין כי 'אין חכם כבעל ניסיון'. דוגמה אחת מיני רבות מהעבר, כאשר ערכתי הסכם ממון לצדדים שמנהלים חיים משותפים בפרק ב' של שניהם ולצד אחד ממון רב. אני התעקשתי להחריג מתנות, כך שבזמן פרידה מתנות שנתנו על ידי צד אחד למשנהו מעל סכום מסוים, נניח מעל 100 אלף שקל, יושבו לצד הנותן. לאחר מספר שנים התברר כי הצדדים נפרדו וטבעת זהב משובצת יהלומים בשווי שוויה יותר מ-150 אלף שקל, הושבה לצד הנותן, דבר אשר היווה נקודה משמעותית לשיח והידברות לטובת סיום היחסים בהסכם ומתן הסמכות, מחוץ לכותלי בית המשפט הנכבד".

לסיכום מציין עו"ד רם יוגב כי הוא מבין את מכלול המורכבות והרגישות הייחודיות של סכסוך משפחתי, ולכן מאמין הוא כי המפתח לניהול הליך משפטי מוצלח ויעיל טמון לא רק במקצועיות רבה אלא גם בהיכרות מעמיקה, ושיתוף פעולה מלא עם הלקוח. "הטיפול הוא אישי להשגת המטרות והבאת התוצאות הטובות ביותר עבור הלקוח, במסגרת הדין והפסיקה", הוא אומר.

עו"ד רם יוגב
כתובת: רחוב הארבעה 28, תל אביב, מגדלי הארבעה, מגדל צפוני, קומה 34
טלפון: 052-4446127
פקס: 077-3180076

למעבר לאתר >>
למעבר לפייסבוק>>