אורתודנטים: לעבור את הגשר

בחיפוש שלכם אחר הרופא המתאים ליישור שיניים כדאי שתשימו לב לכמה דברים חשובים לפני שתבחרו בבעל המקצוע שישפר לכם את הלעיסה, או שיבנה עבורכם חיוך יפה יותר

אבי יופה, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שיניים תותבות
אורתודנטים: לעבור את הגשרצילום: Shutterstock - Josep Suria
אבי יופה, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

ברפואת השיניים ישנן תשע התמחויות, אחת מהן היא יישור השיניים והלסתות או בשמה המקצוע אורתודנטיה. בישראל פועלים היום כ-150 מומחים בתחום, אבל הרבה יותר שלא עברו את ההכשרה המתאימה.

ההמלצות המקצועיות מדברות על כך שכל ילד מגיל 8 צריך להגיע לבדיקה אצל מומחה, כדי למנוע כמה שאפשר בעיות אורתודנטיות שעלולות להתפתח ולהחמיר בשלב מאוחר יותר בחיים. בכל הקשור למבוגרים, הם מגיעים לרוב כדי להפוך את החיוך שלהם ליפה ובריא יותר.

לכן חשוב לבחור במומחה המתאים שיטפל לכם בחיוך ולדרוש לראות את תעודת המומחה הרשמית שלו. בכתבה הבאה תקראו על ד"ר שמואל עיני, המנהל של רשת מרפאות מומחים ויישור שיניים, ועל ד"ר ורד ברזילי, מומחית באורתודנטיה, ועל ד"ר אייל כצהנדלר שבנוסף למומחיותו רבת השנים באורתודנטיה הוא מכהן גם כיו"ר ועדת הבחינות הממשלתית לאורתודנטיה, ותבינו למה הידע והניסיון הרב שלהם יכולים לתרום לכם הרבה יותר מכל רופא שיניים אחר בתחום אליו תגיעו.

ד"ר שמואל עיני

אם, חלילה, הייתם סובלים מבעיה רפואית שדורשת בדיקה של מומחה לא הייתם בוחרים ללכת לרופא כללי. הדרך שבה תבחרו, ככל הנראה, תכלול המלצות ומעבר על כל שמות הרופאים עם המומחיות המתאימה לבעיה הרפואית שלכם, ורק אחרי בדיקה מדוקדקת של כל אחד מהם תיגשו למתאים ביותר עבורכם.

ואם זה המצב בכל תחום רפואי אחר, למה שלא תפעלו בצורה דומה גם בבואכם לבחור בטיפול אצל אורתודונט?

יישור שיניים, או אורתודונטיה, הוא ענין למומחהצילום: באדיבות ד"ר שמואל עיני

יישור שיניים, או אורתודונטיה, הוא ענין למומחה. רוב רופאי השיניים בישראל העוסקים ביישור שיניים אינם מומחים בתחום, שכן מדובר בלימודים של שלוש וחצי עד ארבע שנים נוספות (בנוסף לשש שנות לימודי הרפואה ורפואת השיניים). הלימודים מתקיימים במסגרת מוכרת על ידי משרד הבריאות ובמהלכם רוכשים את המיומנות הנדרשת ונבחנים לבסוף בשתי בחינות הסמכה ממשלתיות.

ד"ר שמואל עיני, המנהל של רשת מרפאות מומחים ויישור שיניים ברמת גן ובראש העין, משמש במקביל גם כמנהל תכנית ההתמחות ביישור שיניים בבית החולים רמב"ם בחיפה ופעיל באגודה האורתודונטית בישראל - שימש כיו"ר האגודה וכיום משמש כיו"ר ועדת הביקורת. בנוסף, הוא בוחן מתמחים באורתודונטיה בבחינות ההתמחות הממשלתיות מטעם משרד הבריאות ושימש בעבר כיו"ר ועדת הבחינות.

"ברפואת שיניים בארץ 9 התמחויות. אחת מהן היא אורתודונטיה, התמחות ביישור שיניים ולסתות", מסביר ד"ר עיני. "למומחים ליישור שיניים מגוון הפתרונות המקצועי והעדכני ביותר לליקויי הסגר. יחד עם זאת, המטופלים שבוחרים רופא מומחה ברפואה הכללית, מסתפקים ברפואת השיניים רק ברופא שיניים כללי. זה נובע, קרוב לוודאי, משילוב הגורמים של מחסור במומחים ברפואת שיניים, חוסר מודעות בציבור לעצם קיום התמחויות ברפואת שיניים וההתחזות למומחים".

"בישראל ישנם היום כ-150 מומחים פעילים לאורתודונטיה, בשעה שסך מיישרי השיניים שאינם מומחים גבוה הרבה יותר", ממשיך ד"ר עיני. "יש כאלה שעוסקים ביישור שיניים במקביל לעיסוק ברפואת שיניים רגילה, מבלי שעברו את ההתמחות הנדרשת, בעוד שמומחה ביישור שיניים עוסק רק בזה והוא הגיע לדרגת המקצועיות והמיומנות הגבוהה ביותר בתחום".

ד"ר שמואל עיניצילום: באדיבות ד"ר שמואל עיני

כדי לדעת האם האורתודונט שאליו אתם ניגשים הוא מומחה בתחום, כדאי לבדוק אם הוא מחזיק בתעודה המתאימה ובחותמת המתאימה. ניתן למצוא את שמות המומחים באורתודונטיה באתר של ההסתדרות לרפואת שיניים או באתר של האגודה האורתודונטית בישראל. ההסתדרות לרפואת שיניים הבהירה בעבר כי ישנם בתחום רק שני תארים: רופא שיניים ורופא שיניים מומחה באחד מתחומי ההתמחויות, בהם אורתודונטיה. רופא שיניים שמציג עצמו כמומחה ליישור שיניים למרות שאינו כזה, הינו למעשה מתחזה המטעה את המטופל ועושה מעשה אסור מבחינה אתית.

"היום, כשכמעט כל ילד שני זקוק ליישור שיניים, יש דרישה גדולה מאוד בעוד שבפועל רוב העוסקים בכך אינם מומחים. צריך להימנע מהטעיית הציבור", מבהיר ד"ר עיני. "אותם רופאי שיניים שאינם מומחים לאורתודונטיה מטעם משרד הבריאות אינם רשאים לכנות עצמם אורתודונטים, רופאים ליישור שיניים או כל דבר אחר שיש בו כדי להטעות".

מתי כדאי להגיע לראשונה לבדיקה אצל אורתודנט?

"על פי המלצות האגודה האורתודונטית בישראל, כל ילד מגיל 8 צריך להגיע לבדיקה אצל מומחה לאורתודונטיה. רוב הילדים לא זקוקים לטיפול בשלב הזה ונשארים למעקב בתקופה זו, במהלכה מתחלפות הרבה שיני חלב בשל תהליכי גדילה והתפתחות. כדאי לעקוב מקרוב אחר תהליך ההחלפה, כדי למנוע כמה שאפשר בעיות אורתודונטיות ולהחליט על העיתוי המתאים ביותר להתחלת טיפול".

"יש אמונה אצל מי שנדרש ליישור שיניים, שצריך לחכות להחלפת השן האחרונה והדבר ממש אינו מדויק", מסכם ד"ר עיני. "פעמים רבות המתנה להחלפת כל השיניים עלולה להחמיר בעיה אורתודונטית, ולעתים מצריכה טיפולים מסובכים נוספים שיכולים לכלול אפילו עקירה של שן קבועה על רקע חוסר במקום בקשת השיניים. לפיכך, יש צורך במעקב אחרי החלפת שיניים החל מגיל 8 שנים".

אז אם אתם ילדים, בני נוער או מבוגרים, שמחפשים לשפר לעיסה או את מראה החיוך שהוא בפועל כרטיס הביקור שלכם, דעו לעשות זאת בידיים הנכונות. והידיים הנכונות הן אלה של ד"ר שמואל עיני.

איפה ד"ר עיני מטפל:
ב"מרפאות מומחים ויישור שיניים ד"ר שמואל עיני"
מרפאת רמת גן - הרב לוין 9, טלפון: 03-6778859
מרפאת ראש העין - משה דיין 4 מרכז טל, טלפון: 03-9012012
לאתר של מרפאות ד"ר שמואל עיני

________

ד"ר ורד ברזילי

כולנו יודעים מה עושה עבורנו רופא השיניים, אבל לא כולם מכירים את תפקידו החשוב של האורתודנט (מומחה ליישור שיניים) בהפיכת החיוך שלנו לבריא ויפה.

"אורתודונטיה הינה תחום התמחות ברפואת שיניים העוסקת באבחנה, מניעה וטיפול במצבים לא תקינים בשיניים ובלסתות. ליקוי בסגירה (Malocclusion) יכול להיות ברמת השן הבודדת, במיקום השיניים בלסתות ו/או ביחסים בין שתי הלסתות זו לזו. ליישור השיניים חשיבות אסתטית, בריאותית ותפקודית הן ברמת השיניים והן ברמת מראה הפנים, החיוך והפרופיל", מסבירה ד"ר ורד ברזילי, מומחית באורתודונטיה.

"כמעט 50 אחוז מהאנשים טוענים שהחיוך הינו הדבר הראשון עליו הם מסתכלים לצורך קבלת רושם ראשוני. חיוך יפה הוא ביטוי להשגת יחסים הרמוניים בין עצמות הפנים, השיניים והשפתיים. הוא כרטיס הביקור החברתי שלנו".

ד"ר ברזילי היא בוגרת ביה"ס לרפואת שיניים באוניברסיטת תל אביב, וסיימה בהצטיינות את תכנית ההתמחות הבינלאומית באורתודנטיה באוניברסיטה. מאחוריה למעלה מ-10 שנות ניסיון שבמהלכן טיפלה בילדים, בנוער ובמבוגרים בכל שיטות הטיפול הקיימות.

ד"ר ורד ברזיליצילום: באדיבות ד"ר ורד ברזילי

"תחום המומחיות שלי, אורתודונטיה, דורש ידע תאורטי נרחב ומיומנות טכנית גבוהה, אך גם המון יצירתיות ומחשבה. המקצוע שלי מקסים בעיני! אני מתמלאת בסיפוק רב כשמטופלים מבוגרים מספרים לי שהם גאים בעצמם על עצם ההחלטה ליישר את השיניים ולהגשים חלום ילדות. הורים מבינים שזו מתנה שהם נותנים לילדיהם לכל החיים, שכן היכולת לחייך חיוך רחב מעלה את הביטחון העצמי".

האם כל רופא שיניים הוא גם מומחה לאורתודנטיה?

"ממש לא. מדובר בנישה ייחודית שטועמים ממנה על קצה המזלג במהלך לימודי רפואת השיניים. כדי להיות מומחה באורתודנטיה צריך להיות רופא שיניים מנוסה שלמד בתוכנית התמחות במוסד המוכר על ידי המועצה המדעית של ההסתדרות לרפואת שיניים (הר"ש), ועבר בהצלחה את בחינות המומחיות מטעם משרד הבריאות. לכל מומחה ישנה תעודה מטעם משרד הבריאות המעידה על היותו מומחה וכן מספר תעודת המומחה".

האם כל אחד יכול לעבור יישור שיניים?

"ניתן ליישר שיניים ולהשיג חיוך יפה בכל גיל. בנוסף, קיימות היום טכנולוגיות חדשות ושיטות טיפוליות אסתטיות ליישור שיניים במבוגרים בהן המיכשור כמעט ואיננו נראה. לדוגמה: קשתיות שקופות נשלפות. לאחר סריקה דיגיטלית של השיניים מיוצרות פלטות שקופות בהתאמה אישית לכל מתרפא בהתאם לתכנית הטיפול שנקבעה על ידי האורתודונט. בשיטה זו נדרשת מחויבות רבה בשימוש בפלטות שכן פלטות שאינן בפה 22 שעות ביממה לא יהיו יעילות בהזזת השיניים אולם יתרונן הגדול (מעבר לנוחות ההסתגלות, קלות השימוש והעובדה שהן כמעט לא נראות בפה בחיוך) שהן ניתנות להסרה במהלך אכילה, שתייה וצחצוח שיניים ובכך מאפשרות תפקוד יום יומי נוח ושמירה טובה על הגיינה אורלית. ההבדל העיקרי בין מטופל מבוגר לילד הוא הצורך לאבחן, לטפל ולשלוט במחלת חניכיים, אם זו קיימת. במקרים מסויימים נדרש טיפול ומעקב פריודונט (מומחה לחניכיים) לפני ובמהלך הטיפול האורתודונטי".

מתי צריך להגיע לראשונה לבדיקה אצל אורתודנט?

"מומלץ להגיע לבדיקה אורתודונטית ראשונית בגיל 9-8 שנים. ייתכן והשיניים של הילד/ה נראות ישרות, אולם קיימת בעיה שרק אורתודונט יכול לגלות. בגיל זה ניתן לזהות מגוון רחב של ליקויי סגר, הפרעות תפקודיות בבליעה ולעיסה והרגלים המשפיעים לרעה על מנח השיניים והלסתות כגון נשימת פה, מציצת אצבע ודחיקת לשון. לרוב לא נדרשת התערבות טיפולית בגיל זה, אולם מומלץ להתחיל במעקב שגרתי על ידי האורתודנט. המטרה היא לתזמן נכונה את תחילת הטיפול, כך שיהיה קצר ויעיל ככל שניתן. מנגד, יש מקרים שבהם כן נדרש טיפול מוקדם כבר בגיל צעיר. טיפול מוקדם אינו מחליף את הטיפול המלא והמאוחר יותר, לרוב זהו שלב ראשון בטיפול דו-שלבי. מטרתו פתרון בעיה נקודתית. ההתערבות המוקדמת נעשית לצורך מניעת החרפה של מצב קיים. במקרים אלו, אם לא תהיה התערבות מוקדמת, יגרמו נזקים בלתי הפיכים (כגון גדילה אסימטרית של הלסת, שחיקת שיניים קבועות ועוד) ועל כן חבל להגיע מאוחר מידי."

כיצד מתקבלת החלטה על שיטת הטיפול?

"בבדיקה הראשונית אני תמיד מתחילה בשאלה: 'מה מפריע לך בשיניים?' על מנת להבין מה הכי מטריד את המטופל/ת ולתאם ציפיות. לאחר מכן אני מתרשמת ממנח השיניים בפה ומליקוי הסגר ומפנה לצילומים על פי הצורך. בהמשך אני מציגה את שיטות הטיפול הקיימות להשגת יעדי הטיפול הספציפיים למטופל/ת, יתרונן וחסרונן ומסייעת בבחירת המכשור המתאים תוך התייחסות לנראות ולנוחות גם במהלך הטיפול הפעיל".

אז אם אתם רוצים שיניים בריאות וחיוך יפה כדאי לכם לבחור במומחית מהשורה הראשונה. ואם אתם תרים אחרי מרפאה קטנה וביתית שתטפל בכם עם חיוך, יחס אישי ומקצועיות אז הרווחתם פעמיים, בדיוק כמו בבחירה בד"ר ורד ברזילי.

ד"ר ורד ברזילי, מומחית ליישור שיניים
ים המלח 50א', גני תקוה
טלפון: 03-5350071
לעמוד של ד"ר ורד ברזילי בפייסבוק

------------------------------

ד"ר אייל כצהנדלר: מומחה ליישור שיניים ולסתות

בחיפושים שביצעתם בעבר על מומחים רפואיים מתחומים שונים, ודאי שמתם לב שרובם ככולם מציעים עוד מאותו הדבר: הם מקצועיים ובעלי ידע רב והמלצות רבות, אבל עכשיו תקראו על מומחה מתחום יישור השיניים והלסתות שהוא כל אלה ויותר.

ד"ר אייל כצהנדלר הוא מומחה לאורתודנטיה כבר למעלה מ-25 שנה. בנוסף, הוא מכהן גם בתפקיד המכובד של יו"ר ועדת הבחינות הממשלתית לאורתודנטיה, חבר בוועדת חברים ואתיקה באגודה האורתודנטית ובוחן בבחינות הממשלתיות כבר שנים רבות. וכן, הוא גם מדריך מתמחים בתחום. בעבר אף היה מזכיר ויו"ר האגודה האורתודנטית בישראל.

אז מה הופך אותו שונה מאורתודנטים אחרים? תקראו ותבינו בעצמכם: "אני מתעסק יותר באדם ופחות בטכניקה", מדגיש ד"ר כצהנדלר. "כל מומחה צריך להיות מעודכן בשיטות המתקדמות ביותר, אבל בסופו של דבר מאחורי כל צורות העבודה יש את האדם והוא החשוב והוא שקובע.

ד"ר איל כצהנדלר. הרבה יותר מאורתודנטצילום: התמונה באדיבות ד"ר כצהנדלר

"חשוב שלמטפל יהיה את כל הידע והניסיון הדרושים לבצע את הטיפולים שהוא מציע, אבל בעיקר יש חשיבות לקשר מול המתרפא מכיוון שמדובר לרוב בטיפול מתמשך. טיפול אורתודנטי ממוצע יכול לנוע בין שנה וחצי לשנתיים, ולרוב דורש שיתוף פעולה של המתרפא. לכן הקשר הזה הוא בעל חשיבות עצומה להצלחת הטיפול".

במיוחד כדי לעמוד במשימה של הצלחת הטיפול, העמיד ד"ר כצהנדלר צוות מסייע שכולל שיננית וסייעת בעוד שאת כל הפעולות האורתודנטיות הוא מבצע בעצמו. במטופלים מבוגרים נדרשת לעתים התערבות של מומחיות אחרת מתחום רפואת השיניים כמו בעיות חניכיים או התערבות כירורגית, ובמקרים כאלו ד"ר כצהנדלר דואג להפנות לאדם המתאים.

יש לך חזון שלפיו אתה עובד?

"לתת למטופל את החיוך שהוא חלם עליו באווירה רגועה וביחס אישי. הצוות שלנו משתדל להעניק למטופלים את האווירה הנינוחה ביותר כדי שירגישו כמו בבית וישתפו פעולה".

עד כמה יש כאן גם אהבה עמוקה למקצוע?

ד"ר כצהנדלר. קם כל בוקר לעבודה עם חיוךצילום: התמונה באדיבות ד"ר כצהנדלר

"כל מקצוע דורש אהבה אם רוצים גם ליהנות ממנו ולא רק לעבוד בו. במידה ועובדים מכורח הנסיבות זה תמיד בא לידי ביטוי בצורת העבודה. צריך הרבה תשוקה ולדעת לא לדרוך במקום. השיטות מתקדמות עם השנים ועליך כרופא מוטלת האחריות לעמוד בחוד החנית, להכיר את הטכנולוגיות החדשות ולאמץ אותן. האהבה עוד בוערת וגם התשוקה, אחרת לא הייתי עובד. אנחנו קמים בכל בוקר עם שיר חדש בלב".

אז לא משנה אם אתם בני 80 ויותר, או רוצים להביא את ילדיכם בן ה-5 לבדיקה. ד"ר כצהנדלר וצוותו יידעו לטפל בכל אדם כל עוד השיניים והחניכיים שלו בריאים, ולהוציא אתכם עם החיוך שתמיד רציתם. והכל במקצועיות, באדיבות ובעיקר בהרבה רוגע ובתחושה חמה של משפחה.

ד"ר אייל כצהנדלר, מומחה ליישור שיניים ולסתות

כתובת: שדרות הרצל 98, ירושלים מיקוד: 96437

טלפון: 02-6528006

מעבר לאתר>>>

מעבר לעמוד האינסטגרם>>>

מעבר לעמוד הפייסבוק>>>