גישור משפחתי: להגיע לפשרה ללא הליך משפטי

בשנים האחרונות הובנו יתרונותיו הרבים של גישור משפחתי על פני פניה לבית משפט בעת סכסוכים ומחלוקות משפחתיות. על היתרונות המגוונים בבחירת הגישור המשפחתי נפרט בכתבה הבאה באמצעות מספר עורכי דין בתחום

דניאל דותן, שרית ליבנה אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גישור משפחתי
גישור משפחתיצילום: Mediation - Shutterstock
דניאל דותן, שרית ליבנה אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

גישור הוא תהליך ליישוב סכסוכים בהסכמה כאשר הצדדים החלוקים נפגשים עם מגשר המשמש צד ג' אובייקטיבי ובעל פתרונות מקצועיים ליישוב הסכסוך.

גישור משפחתי נדרש בעת מחלוקות על ירושה, סכסוכי אחים, סכסוכים בין הורים וילדים, מחלוקות בין בני זוג לפני הסכם ממון, בהליך גירושין או בהליך שלום בית. מגשר משמש כיועץ למציאת פתרונות אפשריים שיוסכמו על ידי שני הצדדים בתהליך של פשרה והסכמה הדדית ויחתמו בהסכם. זאת כחלופה לפניה לבית משפט המתורגמת לעלויות יקרות והליך ארוך וממושך.

בתהליך גישור כל הדיונים המתקיימים הם חסויים ודיסקרטיים ומעבר לכך, הפניה להליך של גישור תוך כדי שיח מכבד והסכמות משותפות, מאפשר לצדדים החלוקים לסיים את הסכסוך ברוח טובה ומכבדת ולהמשיך להישאר בקשר חיובי גם בעתיד. יצאנו להכיר את עו"ד ורו"ח עדנה אשכנזי, עו"ד שירה שואף דגן, עו"ד ומגשר אבי אלטלף, עו"ד טלי ורד-קינן ואת עו"ד חמוטל גת, 5 מהמגשרים הבולטים בתחום המשפחה.

nullעו"ד ורו"ח עדנה אשכנזי

מגשר משפחתי מסייע לבני משפחה בפתרון מחלוקות ויישוב סכסוכים בדרכי פשרה ונועם. זוגות לפני גירושין או טרום נישואין, אחים שנקלעו לסכסוכי ירושה, הורים וילדים במחלוקת בנושא העסק המשפחתי, מקרים אלו מגיעים לפתחו של מגשר משפחתי מוסמך המסייע לצדדים להגיע לפשרה ולפתרון מוסכם של הסכסוך באמצעות פתרונות יצירתיים ואפקטיביים.
עו"ד ורו"ח עדנה אשכנזי, מגשרת משפחתית מוסמכת, עוסקת בגישור מזה 13 שנה. עם תחילת עבודה כעורכת דין לדיני משפחה, הרחיבה את השכלתה בתחום הגישור בכדי לספק ללקוחותיה אלטרנטיבה נוספת להליכים משפטיים בבית המשפט "היה לי חשוב להנגיש עבורם פתרונות גישור מקצועיים מתקדמים שיאפשרו להם לסיים את המחלוקות בהסכמות ולהישאר בקשר מכבד, לטובת הילדים המשותפים".

עו"ד עדנה אשכנזיצילום: אלדד מאסטרו

מהם היתרונות של פניה לגישור על פני בית משפט?

"ראשית, תהליך הגישור הוא וולונטרי, שני הצדדים מעוניינים בו ומוכנים לפעול במשותף לסיום הסכסוך, בניגוד להליך משפטי בו אחד מהצדדים גורר את הצד השני לבית המשפט בעל כורחו. בתהליך הגישור, המחלוקת נפתרת בהסכמה על ידי פשרה שהושגה במשותף , כאשר לצדדים שליטה על ההליך ותוצאותיו , שלא כמו בבית המשפט שם השופט מכריע ו'הגרזן' יורד לכאן או לכאן ויש צד שמפסיד.

"יתרון חשוב ומהותי כשמדובר בהורים לילדים הוא, שהסכסוך מסתיים ברוח טובה והם יוצאים מהתהליך מרוצים וללא מטענים, והם יכולים להמשיך להיות בקשר נעים ומכבד לטובת הילדים שלהם. זה היבט חשוב מאוד, כיוון שכשיש ילדים משותפים הגרוש/ה נמצאים בחייך לאורך כל השנים וככל שההליך יהיה מכבד יותר, כשכל צד בא לקראת השני, כך הם יוכלו בקלות רבה יותר להמשיך ולמלא את הפונקציה של הורים משותפים לילדיהם. היבט נוסף הינו העלויות היקרות והזמן הממושך הכרוכים בניהול תיק בבית משפט, שנחסכים בהליך של גישור שהוא תהליך קצר יותר והעלויות פחותות משמעותית מהוצאות הליך משפטי".

אילו סוגיות עולות בתהליך הגישור המשפחתי?

"סכסוכים במשפחה הינם תחום רחב, הכולל סכסוך בין הורים לילדים, סכסוכי ירושה, וכמובן מחלוקות וסכסוכים בהליך גירושין. ישנם מקרים בהם מגיע זוג לפני נישואין לגישור. לדוגמה, כאשר הם מעוניינים לערוך הסכם ממון טרום נישואין והם רוצים פתרונות הוגנים בקשר לחלוקת הרכוש ביניהם, בעיקר זה שנצבר טרום הנישואין, במקרה של גירושין. תהליך גישור כזה הוא רגיש מאוד ומצריך יכולות הכלה ויצירתיות מיוחדת מהמגשר/ת, כיוון שמדובר בזוג שעומד להתחיל את חייו המשותפים וקיים חשש שהליך עריכת ההסכם יביא לאי הסכמות עד כדי פרידה".

כיצד היתרון שלך כרואת חשבון בעלת ניסיון רב בתחום כלכלי-חשבונאי-עסקי בא לידי ביטוי בגישור לגירושין?

"פעמים רבות, גישור משפחתי גולש לגישור עסקי. למשל אשר מי מבני הזוג או שניהם, העומדים לפני גירושין, הם בעלי עסק או חברה, או כאשר מחלוקת בין אחים נוגעת לעסק משפחתי, וכאן בא לידי ביטוי הערך המוסף שלי כרואת חשבון בעלת ניסיון רב שנים.

"פעמים רבות בהליכי גירושין חלוקת הרכוש עומדת בליבת הסכסוך ומונעת הסכם כולל וסופי בין הצדדים. הידע והניסיון רב השנים שלי בתחום הכלכלי/חשבונאי/עסקי הינם יתרון גדול מאוד. הבנת האינטרסים הכלכליים/חשבונאיים של הצדדים, היכולת לבקש את המסמכים הנכונים שיונחו על שולחן הגישור, להציף את השאלות/הבעיות הנכונות, והכל בהמון רגישות וזהירות מעצם היותי מגשרת ניטרלית, ולסייע בפתרונות יצירתיים כיצד ניתן לחלק את הרכוש באופן מיטבי והגון לשביעות רצון שני הצדדים בהתחשב בצרכיהם, צרכי ילדיהם ובהתחשב בהיבטי מיסוי שונים".

עו"ד (רו"ח) עדנה אשכנזי – גישור משפחתי
כתובת המשרד: כנרת 5, מגדל בסר 3 קומה 35, בני ברק
טלפונים: 03-6958351, 052-3338336
לאתר של עו"ד ורו"ח עדנה אשכנזי >>>

-------------------------------------

nullעו"ד שירה שואף דגן: "סכסוכים משפחתיים, מוטב שיפתרו בגישור ולא בין כותלי בית המשפט"

"גישור משפחתי הוא תהליך שלא ניתן לעשות בעזרת נוסחה מוגדרת מראש או על-פי שבלונה קבועה. כל משפחה היא שונה, כל זוג הוא אחר ועל-כן יש להתאים עבורם את הקצב, סגנון הדיון והשיח, הניסוח וההסכם. המכנה המשותף לכל המשפחות שהצליחו בתהליך הגישור, הוא שהם הגיעו אליו מוכווני מטרה לסיים את הסכסוך או את פרק הנישואין, בדרכי נועם וללא צורך בהכרעה משפטית", אומרת עורכת הדין שירה שואף דגן. "זה לא אומר שאין קשיים בדרך או מהמורות שצריך לעבור, אך עצם זה שהם הגיעו לתהליך באופן וולונטרי עושה את כל ההבדל".

עו"ד שירה שואף דגןצילום: יובל חן

עורכת הדין שואף דגן הסכימה לשתף במקרי הצלחה של תהליכי גישור שניהלה. הראשון - הוא סיפורם של בני זוג, הורים לשני ילדים בגיל הרך שהבעל הוא איש משכיל ומכובד בקהילה שבגד באשתו. לכאורה, מקרה "נפיץ" שנראה כחסר סיכוי לגישור. ברוב המקרים בהם מעורב מעשה בגידה, הצד הנבגד טעון ומחפש נקמה. במקרה הזה האשה בחרה להתעלות על עצמה ולהימנע מלהגיע לבית המשפט. ברגישות רבה היא הצליחה לנהל איתם הליך גישור בו נפתרו המחלוקות על הצד הטוב ביותר, למרות ועל אף הרגשות העזים שנלוו לו.

המקרה השני הוא בני זוג שהגיעו אליה כשלשניהם ברור שגירושין הוא הפתרון הנכון עבורם, אך במהלך התהליך היא זיהתה פתח של תקווה. "כשיש סיכוי ולו הקטן ביותר למנוע גירושין אסור לפספס אותו", היא מסבירה. "בני הזוג הצליחו לשבת זה עם זו ולנהל דו שיח אמיתי שבסופו הסכימו לתת צ'אנס נוסף וללכת לטיפול זוגי. היום הם חיים באושר ומתכננים את עתידם המשותף ממקום של חוזק".

עורכת הדין שואף דגן מסבירה שמאז שנכנס לתוקפו "חוק הסדר התדיינות", בני זוג שמבקשים להתגרש צריכים להגיע להליך ליישוב סכסוך במרכז מהו"ת (מידע, היכרות ותיאום), בו הם נפגשים עם עובדת סוציאלית על מנת לראות גישור מתאים למצב בו הם נמצאים. יש מקרים שבני הזוג מאוד טעונים או פגועים ואינם בשלים לתהליך של גישור ופונים לבית המשפט ובהמשך חוזרים לגישור. יש מקרים שרק צד אחד מבקש גישור והצד השני מתנגד. זוגות שכן בוחרים בגישור ויפנו למגשר מקצועי שצבר ניסיון, ייהנו מתהליך מכיל בו הם יצליחו להביא את עצמם לידי ביטוי, יגיעו להסכמות ויהיו אלה שיחליטו בעצמם על עתידם. "יש טעות רווחת שמי שמגיע לגישור בעצם מתפשר מראש על התוצאה. הגישה לאורה אני מנהלת גישור היא ששני הצדדים צריכים לצאת ממנו מרוצים או לחילופין לא מרוצים, אבל במידה שווה - אין צד אחד שגובר על השני".

הליך טוב וממצה של גישור משפחתי למעשה נותן מענה לכל הסוגיות והמחלוקות שעולות כשמפרקים תא משפחתי: משמורת, חלוקת רכוש ונכסים, חשבונות בנק וחסכונות פנסיוניים, מזונות ועוד, כאשר בסוף התהליך ההסכם מקבל תוקף של פסק דין בבית המשפט.

תפקידו של מגשר משפחתי הוא מורכב ונדרשות מיומנות של תקשורת בינאישית, יכולת הקשבה והובלה של התהליך במקצועיות. חשוב לציין שמלבד תהליכי גישור בין בני זוג שמבקשים להתגרש (הטרוסקסואלים או חד מיניים), המגשר עוסק גם בסכסוכים בין אחים או קרובי משפחה, מחלוקות בנושא ירושות, צוואות ועיזבונות וכדומה. בחלק מהנושאים שעולים על הפרק במהלך הגישור יש צורך לקבל חוות דעת מקצועית, כמו: ייעוץ אקטוארי, שמאי, רואה חשבון או פסיכולוג, על מנת להגיע לפתרונות המיטביים.

לדברי עורכת הדין שואף דגן, אחד היתרונות הבולטים של הגישור המשפחתי נעוץ בעובדה שכל התהליך מתרחש בסביבה בטוחה עם פתיחות מירבית ורצון לעזור לכל אחד מהצדדים לצלוח את הסכסוך עם מינימום פגיעה, ויותר מכך לאפשר להם לצאת ממנו מחוזקים להמשיך בחייהם. "סכסוכים לא כדאי לנהל בבתי משפט, אלא בגישור ולו רק כדי לזכות בתחושה שאני שולט בעתידי ואין מי שצריך להכריע עבורי".

לעורכת הדין שואף דגן ניסיון של למעלה מעשרים שנים בתחום דיני משפחה כשני עשורים והיא מגשרת מוסמכת. משרדה נותן מענה להליכי גירושין, תיקי מזונות, תיקי משמורת, תיקים רכושיים, ירושות, עיזבונות, צוואות, הסכמי ממון ועוד.

המשרד בראשותה מעניק שירותים לנשים וגברים כאחד, כאשר בבסיס העבודה עומדת התפיסה שכל לקוח ראוי לקבל טיפול אישי המותאם לו, לקבל מענה 24/7 ולזכות מהיתרון של עורכת הדין שואף דגן כבעלת ניסיון רב בליטיגציה והופעה כמייצגת בבתי המשפט לענייני משפחה, בתי הדין הרבניים וערכאות נוספות.

עורכת הדין שירה שואף דגן
כתובת: מצדה 9, מגדלי בסר 3, בני ברק
טלפון: 054-6612299
לאתר של עו"ד שירה שואף דגן >>>
לפייסבוק של עו"ד שירה שואף דגן >>>

-------------------------

אבי אלטלף - עו"ד ומגשר, מומחה בדיני משפחה

גישור הוא פתרון איכותי, מהיר ואפקטיבי ליישוב סכסוכים כלל ובמשפחה בפרט, במחלוקות על ירושה, עסק משפחתי, ובמיוחד בהליך של גירושין. מגשר משפחתי מסייע לצדדים החלוקים להגיע להסכמות הדדיות בדרך של שלום ונועם, כחלופה ל"מלחמה" בבית המשפט.

עו"ד ומגשר לענייני משפחה אבי אלטלף, עוסק בתחום הגישור למעלה מעשרים שנה. הוא בעל השכלה, ניסיון וידע בגישור משפחתי, בכלל המחלוקות הרלוונטיות: גישור בין בני זוג לגירושין או לשלום בית, גישור בתחום העזבונות, ירושות, עסקים משפחתיים, חברות משפחתיות, ועוד. יתרונו גם כעו"ד לדיני משפחה, הבקיא בחוקים ובפסקי הדין, מעניק ערך מוסף לתהליכי הגישור שהוא מנהל. "מקרה של גישור מורכב בין בני זוג בו טיפלתי, לדוגמה, היה של זוג נשוי שחי בארץ ובאחד מן הימים הבעל עזב לחו"ל", אומר עו"ד אבי אלטלף, "האישה נותרה בארץ עם בנם המשותף ולא הצליחה להביא את בעלה לשיח כלשהו בכדי לקבל גט ולהסדיר את הליכי הפרידה ומזונות הילד המשותף".

עורך דין אבי אלטלףצילום: שלמה ולדמן

כיצד טיפלת בעניין?

"הבנתי כי הדבר הראשון שיש לעשות הוא לרתום את הבעל לשיתוף פעולה. זה היה מורכב במיוחד כיוון שתהליך הגישור שהיה טראנס-אטלנטי. התנהל באמצעות שיחות ווידאו, טלפונים, אימיילים, שיחות נפרדות בוואטסאפ וכו'. בסוף התהליך הצלחנו להגיע להסכם חתום ואישרנו אותו בבית הדין כשגם ההליך הזה נעשה בסקייפ. היה צורך להתגבר על המרחק, על הפרשי השעות ובכלל לרתום את הבעל לתהליך כיוון שהוא עזב את הארץ ללא הסכמה.

"באמצעות תהליך גישור מלא רגישות וסובלנות, הבעל נרתם להסדיר את נושא הגירושין וכל המשתמע מכך, במיוחד במורכבות הנובעת מהמרחק הגיאוגרפי. היה צורך לקבוע הסדרי אחריות הורית, מזונות, שהות עם הילד כשהאב מגיע לארץ או כשהאם מגיעה עם הילד לחו"ל, אחריות לקבלת החלטות ביחס לילד: מי צריך לחתום למשל, על אישור יציאה לטיול שנתי, על פרוצדורות בריאותיות, העברה למוסד לימודים חדש, וכדומה".

ישנם מקרים בהם יש צורך לסיוע מאנשי מקצוע נוספים בתהליך הגישור?

"בהחלט. בתהליך גישור לגירושין שעשיתי לבני זוג, היו משקעים אדירים ביניהם וחוסר אמון מוחלט. הם ניהלו קרב משפטי לאורך שלוש שנים לפני שהגיעו אליי לגישור, בטרם יקבלו החלטות משפטיות שהיה ברור להם שהן לא יהיו פשוטות לשניהם. היה צורך לייצר אמון מחדש אצל בני הזוג ומאחר והסכסוך היה כל כך עמוק ופוצע, ערבתי אנשי מקצוע נוספים בתהליך – מומחים רגשיים שיעזרו להם לבנות די אמון כדי לצלוח את תהליך הגישור. בסופו של דבר, הגענו להסכם מאוד מפורט ומסודר שהתקבל בהסכמה על ידי שניהם, נחתם ואושר ע"י בית המשפט".

מהם היתרונות שלך כעורך דין לדיני משפחה?

"בגישורי משפחה יש הרבה מאוד היבטים משפטיים. כללים לגבי אחריות הורית, מזונות, הסדרים הקשורים לחלוקות רכוש, מכירה של דירה, חלוקת רכוש עסקי ופרטי, צוואות, וכו'. לכל סוגיה כזו שעולה בתהליך הגישור, אני יכול להציג גם את ההיבטים שבחוק ובפסיקה המתאימים לבני הזוג ולשלב את הניסיון שלי כעורך דין בתחום כדי למצוא פתרונות גם לשאלות המשפטיות".

צילום: משרד עורכי דין ונוטריון אלטלף

אבי אלטלף - עו"ד לדיני משפחה ומגשר משפחתי
כתובת המשרד: ז'בוטינסקי 35, בנייני התאומים 2, רמת גן
טלפונים: 03-6134466, 050-5527996

לאתר של עו"ד אבי אלטלף >>>
לפייסבוק של עו"ד אבי אלטלף >>>

-------------------------------------

nullעו"ד טלי ורד-קינן: גישור משפחתי

כאשר בני זוג עומדים בפני הליך גירושין, הם עשויים להיות חלוקים בדעותיהם לגבי חלוקת הרכוש והכספים, משמורת על הילדים, ותשלום המזונות, אך לא מוכרחים להגיע לבית המשפט על מנת לפתור מחלוקות אלו. בתהליך גישור איכותי המבוצע בידי מגשר מקצועי מוסמך, ניתן להגיע להסכמות בדרכי שלום ופשרה ולערוך יחד הסכם גירושין שיהיה מקובל על שני הצדדים.

"היתרונות של גישור על פני בית המשפט, הם רבים ומהותיים" אומרת עו"ד ומגשרת טלי ורד-קינן, "שופט בבית משפט אינו מכיר את הצדדים לעומק, ופוסק בדרך כלל רק בהתאם לסוגיה המשפטית. אצל מגשר לעומת זאת, ישנה היכרות עמוקה הרבה יותר עם בני הזוג והבנת צרכיהם, רצונותיהם וחששותיהם וכל אלו נלקחים בחשבון, טרם הכנת ההסכם".

עו"ד לדיני משפחה ונוטריון טלי ורד-קינן עוסקת בתחום מזה 13 שנים ומגשרת בתחום המשפחה מזה כעשור – גישור לגירושין וגישור בתיקי עזבון.

מהם היתרונות הנוספים של הליך גישור על פני הליך גירושין בבית המשפט?

"תהליך הגישור נעשה תוך שיחות של המגשר עם בני הזוג והבנת צרכיהם ורצונותיהם לגבי כל הסוגיות הקשורות לגירושין: משמורת וחלוקת זמני שהות עם הילדים, תשלומי מזונות, חלוקת הרכוש ועוד. מאחר והתהליך נעשות בדרך של הקשה, הכלה, תיווך ותקשור הצרכים של כל אחד מבני הזוג לצד השני (ע"י המגשר), ההסכמות מתקבלות בדרך של פשרות ורצון משותף להסכם הוגן. כך, בני הזוג שיוצאים מתהליך הגישור, יכולים במקרים רבים לשמור על מערכת יחסים טובה ומכבדת בהמשך – זאת לעומת 'מלחמות הדדיות' בבתי המשפט, שיוצרים לרוב קרע בלתי ניתן לאיחוי. מערכת יחסים טובה לאורך שנים היא חשובה וקריטית כשיש להם ילדים משותפים. יתרונות נוספים הם בהיבט הזמן והעלויות – הליך גישור הוא קצר לעומת הליך משפטי שיכול להימשך שנים ארוכות, ואין בכלל מה להשוות מבחינת העלויות".

עו"ד טלי ורד-קינןצילום: אור פרבוזניק

מי בעיקר פונה לגישור?

"זוגות שמשכילים להבין שזו הדרך הנכונה והטובה ביותר לסיים את הנישואין. שמבינים שלא צריך להגיע למלחמות מיותרות ושאפשר בדרך של הידברות, הקשבה ומו"מ להגיע לתוצאות טובות אפילו יותר. זוגות שרואים את טובת ילדיהם לפני הכל ומבינים שהידברות טובה ביניהם תביא בהכרח לתוצאה טובה עבור ילדיהם, שיחוו את פירוק המשפחה והפרידה בין הוריהם בצורה הרבה פחות קשה וטראומטית".

כיצד נעשה התהליך?

"התהליך אצלי נעשה לרוב בפגישות שבועיות עם בני הזוג, לעתים יש גם פגישות נפרדות עם כל אחד מהם, על פי הצורך, וניתן לסיים את התהליך תוך שבועות ספורים. בתום תהליך הגישור, אני מכינה עבורם את הסכם הגירושין שכולל את כל ההסכמות שהושגו ונותן להן מענה משפטי מלא. ההסכם כולל את ההחלטות שהתקבלו במשותף באשר לכל הסיטואציות שיכולות להתרחש בין הצדדים בעתיד, הן מבחינת זמני השהות עם הילדים, מימון הצרכים שלהם ו חלוקת הרכוש. . את ההסכם מאשרים בבית המשפט והוא מקבל תוקף משפטי של פסק דין".

ספרי על מקרה מורכבים בהם טיפלת בתהליך הגישור.

"היה לי מקרה לאחרונה של זוג עם רכוש רב, שלא החליטו סופית אם הם רוצים להתגרש. הם רצו להכין ביניהם הסכם שיכלול גם אופציה של פרידה זמנית וגם אופציה לגירושין, והיה צריך למצוא פתרון לניהול כל רכוש המשותף בתקופת הפירוד וגם לחלוקתו בצורה מאוזנת ושוויונית אם יחליטו להתגרש. בסופו של דבר נמצא פתרון שהניח את דעת שני הצדדים ונערך עבורם הסכם מיוחד שאושר לאחרונה על ידי בית המשפט".

מה היתרונות שלך כעורכת דין לדיני משפחה שמבצעת הליכי גישור?

"מאחר ואני גם מייצגת בבתי המשפט, יש לי ראייה רחבה לגבי כל מה שצריך לעלות בחדר גישור – גם נושאים שבני הזוג לא חשבו עליהם ותפקידי להעלות את הנושאים הללו לדיון, כדי שהם יקבלו החלטות שיכנסו להסכם. לעולם לא אכין הסכם שלא יכלול סיטואציות עתידיות אפשריות שעשויות לייצר מחלוקת, כך שההסכם שאני מכינה עבור בני הזוג, יכלול את כל הפתרונות מבחינה משפטית - כמובן בגבולות הסביר שתואמים את החוק והפסיקה, ואת אלו אני מכירה היטב מעבודתי כעורכת דין.

"במידת הצורך, אני יודעת להנחות אותם מה נכון ומה לא נכון מבחינתם, יש לי הרבה מאוד ניסיון בכתיבת הסכמי גירושין מורכבים עם מענה שלם ומלא וראייה משפטית רחבה כדי לטפל גם במקרים מורכבים של גישור שמגיעים אליי, שבעבודה נכונה ומענה רגשי ומשפטי לצדדים אנו מצליחים לסיים אותם בהסכם טוב שבו שני הצדדים מקבלים מענה לדברים שחשובים להם. אני מקבלת את המגושרים שלי בהרבה רוך ואמפתיה וברגישות הנדרשת בסיטואציות של פירוק המשפחה ותמיד חושבת על טובת הילדים לפני הכל".

עו"ד טלי ורד-קינן
כתובת המשרדים: שדרות ירושלים 18, בנין K Tower, אשדוד | מושב באר טוביה
טלפון: 052-6316633
לאתר האינטרנט של עו"ד טלי ורד-קינן >>
לעמוד הפייסבוק של עו"ד טלי ורד-קינן >>

---------------------------------

nullעו"ד חמוטל גת: מגשרת

"גישור לגירושין מאפשר לבני הזוג לתכנן את עתידם ועתיד ילדיהם המשותפים באופן מיטבי ובאווירה של שיתוף פעולה וכבוד הדדי", כך אומרת חמוטל גת, עו"ד - מגשרת. "בעזרתו של מגשר מוסמך ומנוסה, בני הזוג יוכלו להגיע להסכם המותאם להם ולמשפחתם באופן אישי ולכלול בו את כל הנושאים החשובים להם".

חמוטל גת, עו"ד - מגשרת בעלת ניסיון של 25 שנה, מתמחה בגישור במשפחה, הכולל גישור לזוגות בתהליכי גירושין ופרידה, הסכמי ממון, הסכמי הורות, גישור בענייני צוואות וירושות וסכסוכים בין קרובי משפחה.

מהם יתרונות הגישור על פני פניה לבית משפט?

עו"ד חמוטל גתצילום: צילום: ורד דנטס

"היתרון המרכזי הוא לסיים את הסכסוך ללא מאבקים משפטיים ומלחמות מיותרות. תהליך הגישור חוסך הרבה כסף וזמן ומאפשר לשמור על יחסים תקינים ואף טובים בין בני הזוג גם בהמשך - במיוחד לטובת הילדים, כך שההורים ימשיכו לגדל אותם בשיתוף פעולה גם בשני בתים נפרדים. בגישור חותרים להגיע לפתרונות גמישים ויצירתיים, אשר 'נתפרים' לצרכים הייחודיים של בני הזוג ושל הילדים".

עם אילו מחלוקות, לרוב זוגות מגיעים לגישור?

"בגישורי גירושין ופרידה, המחלוקות מתמקדות בחלוקת הרכוש בין הצדדים, בחלוקת הוצאות הילדים בין ההורים וכמובן בכל הקשור לילדים - זמני השהות של הילדים עם כל אחד מההורים, חלוקת האחריות של ההורים לגבי הילדים, וכד'.

"יש מחלוקות 'סטנדרטיות', כשהורה אחד רוצה יותר זמן או פחות זמן עם הילדים, ויש מחלוקות קשות, כשאחד ההורים חושב שההורה השני לא טוב או מזיק. יש לעתים מחלוקות בנושא המגורים – אם כתוצאה מהפרידה יש התרחקות במגורים, זה משפיע על היכולת של אחד ההורים להיפגש באופן רצוף עם הילדים, והרחבה של זה היא, מה קורה כשאחד ההורים רוצה לעבור לחו"ל לתקופה מסוימת או בכלל.

"יש מחלוקות בנושאים של חינוך לילדים, למשל הורה דתי והורה חילוני, או בחירה בחינוך אנתרופוסופי או דמוקרטי לעומת חינוך ממלכתי רגיל, ויש מחלוקות בנושא בריאות, כשיש הורה שהוא בעד רפואה טבעית לדוגמה, והשני בעד רפואה קונבנציונלית, וכל המחלוקות הללו נכנסות ומטופלות בתהליך הגישור, כדי להגיע להסכמות הדדיות".

עד כמה מיישרים קו בגישור עם החוקים בדיני המשפחה?

"הגישור מתנהל תוך התייחסות לחוק. על הצדדים להבין את הפן המשפטי, ואין ספק שהוא נוכח מאוד בדיונים. במקרים רבים, כל צד משתמש בטיעונים בחוק שפועלים לטובתו. אבל מאחר והתהליך נעשה בהסכמה, הצדדים רשאים (והרבה פעמים עושים זאת) להגיע להסכמות שחורגות מהתשובה המשפטית, בהתחשב בצרכים שלהם. אחד היתרונות של הגישור, הוא האפשרות להגיע לפתרונות יצירתיים, המותאמים אישית לצרכים שלהם. כל עוד העניין מוסכם וסביר, ניתן להגיע לפתרונות שחורגים מהתשובות המשפטיות המקובלות".

תוכלי לספק דוגמה למחלוקת מורכבת והדרך בה הגעתם לפתרון?

"גירושים בין בני זוג כשהאימא סובלת במשך שנים ממחלת נפש קשה. מדובר באימא מסורה ואוהבת עם קשר מצוין לילדים, אבל בתקופות של נסיגה והתגברות המחלה, היא מתקשה לתפקד בכלל וכאם בפרט. לאחר התייעצות עם אנשי המקצוע המטפלים באם, התגבשה תוכנית הורית שאפשרה לאם לשהות באופן יומיומי עם הילדים, עם התאמות למצבים של התגברות המחלה ולזמנים בהם היא מתקשה לתפקד. תוכנית זו התאפשרה גם בזכות שיתוף פעולה רב בין ההורים"

מהם היתרונות שאת מספקת ללקוחותיך בתהליך הגישור?

"הגעתי לעולם הגישור לאחר הכשרה ועיסוק כעובדת סוציאלית וכעורכת דין. שני מקצועות אלו מספקים ידע נרחב גם בהיבט הפסיקה והחוק וגם בהיבט הרגשי והתהליכי, ומספקים יתרון משמעותי ללקוחותיי. אני מאמינה כי בתהליך הגישור, צריך לקחת בחשבון את מצבם של הצדדים גם מבחינה רגשית וגם מבחינת היכולת שלהם לקבל החלטות, כמובן יחד עם המעטפת המשפטית. בסוף התהליך נערך הסכם משפטי שמאושר בבית המשפט. אני מאמינה שכל גישור צריך להיות מותאם לזוג הספציפי, הן מבחינת התהליך והן בתוצאה, ולא להתבצע באופן טכני".

חמוטל גת, עו"ד - מגשרת

כתובת המשרד: חנקין 3, הרצליה

מעבר לאתר>>>

אימייל: hamutalgat6@gmail.com

טלפון: 050-5590614, 077-5477371