ד"ר נירית קרקובר: "ארגון שמתרגל הוא ארגון צומח"

ייעוץ ארגוני והדרכת סדנאות תופסים בשנים האחרונות מקום של כבוד בכל הנוגע להכשרת מנהלים ופיתוח משאבי אנוש. בראיון עם ד"ר נירית קרקובר, שמענו כיצד היא משלבת בין הצגת תיאוריות קלאסיות, לתרגול באמצעות סימולציות עם צוות שחקנים מקצועי לצורך שיפור מיומנות ניהוליות והובלת תהליכים בארגונים

שרית ליבנה אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
פתקים דביקים
ד"ר נירית קרקובר: "ארגון שמתרגל הוא ארגון צומח"צילום: Kelly Sikema
שרית ליבנה אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

אחד היסודות החשובים ביותר בכל ארגון הוא ההון האנושי המרכיב אותו, אך לא פחות חשוב מזה - התקשורת הבין אישית בין הפרטים בארגון בכל דרגי הניהול והמחלקות. חלק מהמנהלים ניחנים בכישורים ומיומנויות ניהוליות "מולדות" ואחרים זקוקים לתהליכי למידה, הדרכה והטמעה של הרגלים על מנת להוביל את הארגון. "יש מנהלים, למשל, שמתקשים בעמידה מול קהל וכשהם נדרשים להעביר פרזנטציה הם נאלמים דום. אחרים חשים לא בנוח בעת ראיון עבודה או מתקשים להוביל תהליך שינוי", אומרת היועצת הארגונית ד"ר נירית קרקובר.

"על מנת לעזור ולסייע להם להתמודד עם הקשיים, בנוסף לשיטות העבודה הקלאסיות, העבודה שלי נעשית בסימולציות בעזרת צוות שחקנים מקצועי שהתמחה בתחום. על-פי תסריט המדמה מצבים שונים, המנהלים מתרגלים סיטואציות מגוונות ולאחר מכן באמצעות משוב אנחנו מנתחים את מה שהתרחש ולומדים מה כדאי לאמץ ומה כדאי לשנות. את התרגול עם צוות השחקנים ניתן לעשות בעברית, באנגלית ובשפות נוספות. הלמידה בדרך החווייתית מוכיחה את עצמה שוב ושוב והתוצאות מרשימות".

ד"ר קרקובר היא יועצת ארגונית ומגשרת מוסמכת, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה, תואר שני בלימודי עבודה ותואר שלישי במדעי ההתנהגות. במהלך שנות עבודתה היא צברה ניסיון רב בעבודה בארגונים עסקיים, ציבוריים וממשלתיים בסדרי גודל שונים ומתחומי עיסוק מגוונים ונחשפה לסוגיות ארגוניות, תרבות ארגונית והיקף משאבים משתנה. כל אלה מהווים היום יתרון עצום בבואה לעבוד עם ארגון חדש בהיבטים של פיתוח משאבי אנוש ועולם העבודה, בין השאר באבחון קשיים ניהוליים, איתור נקודות חולשה וחוזקות, ליווי צוותים בתהליכים פנים וחוץ ארגוניים, סדנאות לשיפור מיומנויות ניהוליות ובין אישיות ופיתוח תכניות הדרכה.

ד"ר קרקובר היא יועצת ארגונית ומגשרת מוסמכתצילום: ד"ר נירית קרקובר

בעבודתה כיועצת ארגונית ובהדרכות ובסדנאות שהיא מעבירה, פועלת ד"ר קרקובר בשני מישורים: מאקרו – בניית אסטרטגיה, כתיבת חזון, דיוק של מטרות ויעדים אליהם הארגון רוצה להגיע; מיקרו – הקניית כלים לעובדים והמנהלים בנושאים, כמו ניהול משא ומתן, טיפול בהתנגדויות, תקשורת בין אישית אפקטיבית ושכנוע, תקשורת בלתי מילולית ושפת גוף, שירות לקוחות, ניהול קונפליקטים, הכנת מצגות ועמידה מול קהל.

תהליך מבוסס תוצאות

על מנת להבטיח תהליך מוצלח, בין אם מדובר בייעוץ פרטני למנהל או בסדנה של מספר משתתפים, לומדת ד"ר קרקובר את הארגון אליו היא נכנסת ואת ה- DNA שלו. זאת משום שלכל ארגון מאפיינים שונים, תרבות ארגונית ומדיניות אחרות, כמו גם מבנה משתנה של מחלקות, שדרה ניהולית וייעוד של העסק. "בתום עבודת החקר אני יכולה להגדיר את המצב המצוי ויחד עם המנהל נגדיר את המצב הרצוי, כאשר כל הזמן מובילה אותי חשיבה תוצאתית", מסבירה ד"ר קרקובר. "קורסי הניהול והסדנאות שלי אינם מוצר מדף, אלא מותאמים אישית לכל ארגון ולצרכיו הספציפיים. לא מדובר בתהליך אמורפי, אלא כזה שבסופו ניתן לעשות השוואה של "לפני ואחרי" ולאמוד את גודל השינוי".

כך למשל, בעבודה עם צוות רפואי המתמודד עם פציינטים תחת לחץ, באווירה מתוחה שלפעמים מובילה לאלימות, תבחן ד"ר קרקובר את התנאים האובייקטיביים של אנשי הצוות ומהן הנקודות שצריך להעצים ולחזק בתוכם, כדי שיוכלו לסיים את המשמרת ללא עוגמת נפש או סטרס מיותר. צוות השחקנים יגלם פציינטים בסיטואציות מורכבות ובעזרת הנחייה שלה הצוות הרפואי יקבל משוב על מה השפיע יותר ומה תרם להרגעת הרוחות. המשוב יתורגם לכלים יישומיים יעילים להמשך.

שלכל ארגון מאפיינים שונים, תרבות ארגונית ומדיניות אחרותצילום: ד"ר נירית קרקובר

"כאשר מדובר בייעוץ אישי-פרטני למנהלים הזקוקים להכנה לפני עמידה מול קהל בכנס או התמודדות במכרז, צוות השחקנים יגלם את הקהל ויאתגר אותו בסימולציות כמו קריאות ביניים או קהל שמאבד עניין. בעזרת התרגול המנהל יגיע מוכן לכל תרחיש ויהיה בידיו ארגז כלים לצלוח את המעמד".

גם סמול טוק הוא סוג של ראיון

אחת ההתמחויות של ד"ר קרקובר היא תחום התקשורת הבלתי מילולית הכולל בתוכו עולם תוכן עשיר כמו שפת גוף, טון דיבור, הופעה ולבוש, יציבה בעמידה, קשר עין, תנועות מיקרוניות מהן ניתן להסיק על הלך הרוח של האדם הניצב מולך ועוד. "כשאדם מודע לעצמו, לסגנון התקשורת שלו ולמאפיינים האישיים שלו בתקשורת בלתי מילולית, הוא מגלה במקרים רבים את הסיבות להצלחה או אי ההצלחה שלו בשיחות אישיות או בדינמיקה חברתית כזו או אחרת", מסבירה ד"ר קרקובר.

"חברות רבות קיבלו החלטה אסטרטגית להעביר נושא גיוס כוח האדם למיקור חוץ, אך מגיע הרגע בו המועמד צריך לעבור ראיון מול האדם הרלוונטי בארגון. המנהל אמור לבחון אם המועמד אכן מתאים, לא רק על בסיס מקצועיות אלא גם לפי פרמטרים חברתיים ולא פחות חושב מזה – כימיה אישית", ממשיכה ד"ר קרקובר. "צריך לזכור שלא פעם הריאיון מתחיל כבר בחדר ההמתנה, גם סמול טוק הוא סוג של ריאיון. האופן בו תברך לשלום, תלחץ את היד ואיך תתיישב בכיסא יש בהם כדי להשפיע על הריאיון כולו. ראיון עבודה הוא מעמד דו-סטרי, שכן גם המרואיין בוחן את המראיין. כמנהל אתה צריך להיות מודע לכל ניואנס במצב הזה, וניתן ללמוד ולהתכונן אליו".

ד"ר קרקובר משתפת בדוגמה נוספת של תקשורת בלתי מילולית של איש מכירות שחשב שהוא יודע לנהל שיחה קולחת, אך לא היה מודע לאופן בו הוא יושב ברישול, מפריז בתנועות ידיים, מדבר בקול רם מדי ולא שם לב שהצד השני כבר לא קשוב. "בסימולציה של משחק תפקידים בה שחקן גילם את איש המכירות, הוא קיבל שיקוף אמיתי של האופן בו הוא נתפס על ידי האחר והתאפשרה עבודה ממוקדת יותר על שינוי דפוסי התנהגות בשיחה, מה שהוביל גם לעלייה בהצלחה בסגירת עסקאות".

ניהול תהליכים מורכבים

כיועצת ארגונית נקראת ד"ר קרקובר ללוות ולייעץ למנהלים ובכירים בארגונים בקידום תהליכים של קביעת חזון, בנייה של צוותי היגוי לשינוי ובניית תהליך מתודולוגי להשגת מטרות תוך בניית מסרים דיוק ערכים והטמעה שלהם. "לא מעט מנהלים מתמודדים מול שגרה ניהולית או עובדים ותיקים שעלולים להביע התנגדות לתהליכים חדשים", אומרת ד"ר קרקובר. "בהנחיה שלי המנהל מבין את ההיבטים הפסיכולוגים של ההתנגדות לשינוי, לומד לאתר התנגדויות וכיצד לטפל בהם. ביחד נבנה את השלבים של התהליך, תוך קביעה של נקודת הסיום".

כאשר מדובר בארגונים ותיקים וגדולים, המשימה לעיתים מורכבת ולו רק משום שבכל תהליך שינוי יש נושאים או הרגלים שצריכים להיפרד ולהיפטר מהם ואחרים שצריך לאמץ ולהסתגל אליהם. "לא כל מנהל או עובד יכול לצאת מאזור הנוחות שלו בקלות. לא כל מנהל ניחן בכריזמה ויכולת לסחוף אחריו את העובדים שלו. אך כאשר יש צורך אמיתי לעשות שינוי, בוודאי כזה שיעודד צמיחה, התייעלות והתפתחות של הארגון, אין מנוס מלהניע תהליך והמנהל זקוק לייעוץ ועזרה חיצוניים.

בסדנת ניהול או ייעוץ אישי נחזק את מיומנות הניהול הרכות והמורכבות, החל מניהול אפקטיבי של ישיבה, עמידה מול קהל, ניהול שיחות אישיות, שכנוע, ניהול משא ומתן ועד שיפור נראות וחידוד יכולות תקשורת בלתי מילולית. מנהל שמבקש לעשות שינוי מהותי ומשמעותי בארגון וייכשל בהעברת המסרים ובהובלה, עלול למצוא את עצמו בנקודת אל-חזור. ניתן למנוע זאת באמצעות תרגול מיומנויות קיימות ולמידת מיומנויות חדשות של מנהיגות והובלת שינויים. שהרי מטרת העל היא שהארגון יצליח וימשיך להתקיים לאורך זמן. ארגון שמתרגל הוא ארגון צומח", היא מסכמת.

ד"ר נירית קרקובר
נייד: 050-5291287
מייל
אתר