עורכי דין לפשיטות רגל: לווי מקצועי ברגעים המכריעים

משבר הקורונה הוביל לסגירת עסקים רבים ולצמצום משמעותי של מספר העובדים בארגונים ובחברות. ההתמודדות עם המציאות החדשה דורשת טיפול מקצועי ויסודי ביותר, כל מקרה לגופו. בכתבה הבאה ריכזנו עבורכם את עורכי הדין המומחים בתחום

דניאל דותן, שרית ליבנה אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עורכי דין לפשיטות רגל
עורכי דין לפשיטות רגלצילום: Jirapong Manustrong - Shutterstock
דניאל דותן, שרית ליבנה אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

זמנים קשים, כגון משבר הקורונה העולמי שהוביל לסגירתם של מיליוני עסקים ברחבי העולם, תקופות קשות של מיתון, בעיות תעסוקה, גירושין, פיטורין, וכד', עלולים לגרום לצבירת חובות עד כדי חוסר אפשרות לכסותם ולהוביל בסופו של דבר לפשיטת רגל.

מצב של חובות לא נגמרים הגוררים מכתבי גבייה, אזהרה, שיחות טלפונים מנושים, ואף הוצאה לפועל, מערערת את עולמו של החייב ומותירה אותו לרוב בתחושה של מצב עגום שאין לו עתיד, אך זה לחלוטין לא חייב להיות כך.

חוק חדלות פירעון, רפורמה שנכנסה לתוקף בספטמבר 2019 בשם "הליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי" נועדה לפעול למען החייבים ולנסות לשקם את מצבם הכלכלי באמצעות תהליך מותאם ורציונלי של החזרת חלק החובות במסגרת יכולותיהם עד לכדי קבלת הפטר מהחוב לצורך חזרה למרקם החיים הכלכלי הבריא והתחלה נקייה מחדש. החוק הבא לקראת החייבים מושתת על עיקרון תום הלב, כך שנדרש להוכיח כי החייב פעם בתום לב בעת שחובותיו הצטברו ועל אף שניסה, לא הצליח להחזירם.

הכירו את עורכי דין המומחים בחדלות פירעון הפועלים באופן מעמיק ואינטנסיבי להוכחת תום הלב של לקוחותיהם ועמידה לצדם לאורך כל הדרך: עו"ד שמעון ריינר, משרד עורכי דין מתן כחלון, עורך דין ירון אילון, עו"ד לירן שגב ו-עו"ד נעמה אלוס.

עורך הדין שמעון ריינר: "התעלמות ממכתבי התראה עלולה להוביל להליכי חדלות פרעון"

"לרוב, כשאדם או עסק מגיעים למצב של חדלות פרעון יהא זה כתוצאה ממצוקה כלכלית עמוקה. במציאות העכשווית, רובם המכריע של מקרי המצוקה הכלכלית נובעים מהתנהלות כלכלית שגויה, חוסר ידע, לקיחת הלוואות גדולות וחוסר יכולת לעמוד בהחזרי תשלומים. ניהול רשלני של עסק המוביל לחדלות פירעון, אינו נחשב בהכרח כמעשה נוכלות או רמיה היכול להוות חסם כניסה להליכי חדלות הפירעון. בכל מקרה יש לזכור שהמצב אליו נקלעו, בין אם היה תלוי בהם ובין אם לאו, ערער את כל יסודותיהם הפיננסיים ובוודאי את אלו הנפשיים והרגשיים", מסביר עורך הדין שמעון ריינר. "לדוגמה, עצמאי בעל מקצוע חופשי, שבשל טיפול רפואי כושל הגיע לחדלות פרעון. הטיפול בו הסתבך, הוא נאלץ להפסיק עבודתו כמעט ביום אחד, צבר חובות לא מבוטלים ועד שתביעת הרשלנות אותה הגיש הגיעה לידי מיצוי - הגיע לפי תהום. לא פעם אני נוכח לדעת שבכל הנוגע לסיבות המובילות אדם למצב של חדלות פרעון – המציאות עולה על כל דימיון".

עורך הדין ריינר הוא בעל תואר ראשון ותואר שני במשפטים וכן תואר ראשון נוסף בפסיכולוגיה וקרימינולוגיה. משרדו, שנפתח לפני כעשור, מטפל בתחומים של חדלות פרעון – הוצאה לפועל ופשיטת רגל, דיני מקרקעין, חוזים, צוואות וירושות, משפט מסחרי ולגיטציה אזרחית – מסחרית. בין לקוחות המשרד נמנים לצד לקוחות פרטיים גם לקוחות עסקיים, עמותות, מוסדות וארגונים, אשר זוכים ליחס אישי וליווי צמוד תוך שקיפות מלאה. בנוסף, את פגישת הייעוץ הראשונה נותן המשרד ללא תמורה ובסיומה, לאחר בחינת היתכנות התיק, תתקבל החלטה, בשיתוף עם הלקוח, לגבי המשך הטיפול בו.

לדברי עורך הדין ריינר, ההמלצה הטובה ביותר לכל אדם היא לא להתעלם ממכתבי התראה ודרישות תשלום, אלא להתייעץ ולהגיב מהר ככל שניתן. סחבת בטיפול או הטמנת הראש בחול עד יעבור זעם, לא יעלימו את החוב. ההיפך הוא הנכון – החוב יתפח והדרך להיחלץ ממנו תהיה קשה וסבוכה יותר. "צריך לזכור שגם במצב של קבלת טלפון מהבנק על חריגה גדולה או אי עמידה בתשלומים כלשהם, זה עדיין השלב בו ניתן לנסות לפתור את הבעיה עם הסניף ולחשוב על פתרונות כגון: פריסה מחדש של התשלומים, מיחזור הלוואות וכדומה. דיאלוג עם הבנק והבעת רצון ונכונות להגעה להסדר יכולים לחולל פלאים. מכתב מהלשכה המשפטית של הבנק או ממשרד עורכי דין חיצוני, הוא כבר סיפור אחר לגמרי, בו מלבד החוב גם תידרש לשלם הוצאות נוספות לרבות שכר טרחתו של עורך הדין", הוא מסביר. "גם עם קבלת מכתב אזהרה מההוצאה לפועל, אסור להתעלם. במקרים רבים גם הנושה (בעל החוב) ירצה לסיים את הפרשה מהר ככל שאפשר ולא להיגרר להליכים משפטיים נוספים וממושכים, כך שיש סיכוי גדול להסכמה מצידו להסדר חוב מניח את הדעת גם אם הינו מיוצג".

שמעון ריינרצילום: צילום: בראשית צילום

התייעצות עם עורך דין מיומן, הבקיא ברזי החוק ושיידע לנהל את המשא ומתן עבורכם בהוגנות ומקצועיות היא קריטית להיחלצות ממצב של חדלות פרעון, אך גם קודם לכן כדי להימנע מלהגיע למצב הזה. "כשמגיע אליי לקוח שמרגיש שחרב מונחת על צווארו, בראש ובראשונה אני מנסה להרגיע ולנסוך בו ביטחון. במקרים רבים, גם אם נפתחו כבר תיקים בהוצאה לפועל, ניתן עדיין להגיע לפשרה ולהסדר. הניסיון מלמד שככל שהחוב "חדש" יותר קטן הסיכוי שייעתר הנושה לבקשת הסדר חוב, אבל אם הנושא כבר נמשך זמן רב יגבר הסיכוי שייעתר לבקשת ההסדר מצד החייב".

עורך הדין ריינר מסביר שבדיקה מעמיקה של מהות החוב בעזרת איסוף של כל החומר הרלוונטי, ניתוח של דוחות וחוזים עליהם חתם החייב, נכסים בבעלותו וכו', היא שלב הכרחי לפני קבלת החלטה מהותית בנושא ויש בה כדי להשפיע גם על ההתנהלות בהמשך, לרבות בחירת הנתיב העתידי של הליכה להסדר חובות או כניסה להליכי חדלות פירעון. כך למשל, ייתכן שניתן למחזר הלוואה בבנק ולהקטין את ההחזר החודשי, לבקש הלוואה מחברים או בני משפחה, להשתמש בהון נזיל או לממש נכסים לפני שהמצב יתדרדר והם יעוקלו. "נודה על האמת, איננו יודעים בדיוק מה נמצא בידינו ולאחר עשיית הסדר בניירת הכל יכול להיראות אחרת. לא תמיד יימצא פתרון ה"קסם", אך בהחלט ניתן לפזר מעט את העלטה בה היה שרוי האדם".

אחד השלבים החשובים בפתיחת הליכי חדלות פרעון הוא הצורך למלא 'תצהיר הסתבכות' כחלק מהנדרש בבקשה לצו לפתיחת ההליכים. בתצהיר החייב מתאר את נסיבות חייו, נסיבות הסתבכותו הכלכלית, מצבו האישי וכדומה. גילוי לב ושקיפות בנתונים תשרת היטב את חובת "תום לב" הנדרשת ממנו, והיא תעמוד לזכותו עת תידון בקשתו בפני הממונה על הליכי חדלות הפירעון. "אני סבור שככל שהצהרתו של החייב תהיה רחבה ומלאה יותר, מבלי להסתיר דבר וללא חשש משאלות, תעלה ערכת "מניית תום הלב" של החייב, ממשיך עורך הדין ריינר. "לעתים מתוך התצהיר יעלו נסיבות מקלות שעשויות לסייע בפתרון השבת החוב, פריסה שלו או הפחתה משמעותית שלו. לדוגמה: מצבו הבריאותי של החייב עשוי להשפיע על קבלת הפטר או להקל עליו או על הסמוכים על שולחנו. כל לקוח הוא עולם ומלואו כך שאין טיפול בתיק אחד זהה למשנהו. תפקידי להוביל את הלקוח במעלה הדרך לפתרון הבעיה בצורה הטובה ביותר כך שיוכל להיחלץ מהמשבר אליו נקלע, אך לא פחות חשוב שגם יוכל לצאת ממנו עם כוחות מחודשים והיכולת לשקם את חייו, את משפחתו ואת עסקו".

עורך הדין שמעון ריינר

כתובת: הרוקמים 26, מגדלי עזריאלי בניין C, חולון

טלפון: 050-5643308, 03-5297878

לאתר של עו"ד שמעון ריינר >>>

לפייסבוק של עו"ד שמעון ריינר >>>

-------------------------------------------------------------

משרד עורכי דין מתן כחלון

בתקופה האחרונה עסקים רבים נאבקים לשרוד ובמקרים כאלו בולטים במיוחד העסקים הקטנים, שכן גם אלו שנותרו פעילים נדרשים להתמודד עם מחסור בלקוחות ושרשראות האספקה ממפעלים שנסגרים המותירות אותן ללא מוצרים או חומרים חיוניים. כל זאת לצד התחייבויות כספיות שאינן נבלמות וממשיכות לזרום כרגיל.

עורך דין מתן כחלוןצילום: דניאל לויטר

"משבר הקורונה עתיד להוביל לשני גלים עיקריים של עומסי תיקים להוצאה לפועל ולבית המשפט", אומר עורך דין מתן כחלון, שמשרדו מתמחה בחדלות פירעון והוצאה לפועל. "הגל הראשון יהיה ככל הנראה מיד עם תום תקופת המשבר, כשבעלי עסקים שהתקשו להתמודד גם לפני תקופת הקורונה יקרסו כתוצאה מהמשבר בגדר 'הקש ששבר את גב הגמל'. הגל השני צפוי להגיע לאחר מספר חודשים, ויכלול את בעלי העסקים והאנשים הפרטיים שינסו לשקם את עצמם ואת מצבם הכלכלי ולא יצליחו בכך".

מהי המשמעות של גלי העומסים הללו על הכונס הרשמי, בית המשפט וההוצאה לפועל?

"הגלים הללו של הפניות לממונה (כונס הנכסים הרשמי) שמקבל את כל הבקשות לחדלות פירעון ומנתב אותן (לבית המשפט או להוצאה לפועל) יצרו עומסים עצומים אצל שלושת הגורמים הנ"ל. הממונה, בתי המשפט וההוצאה לפועל מטפלים בבקשות שהוגשו עוד לפני משבר הקורונה וממתינות לטיפול בתקופה זו שהמשרדים לא עובדים. לצד התיקים הללו, צפויים להיווצר עוד המוני תיקים כתוצאה ממשבר הקורונה. המשמעות תהיה ככל הנראה עיכובים משמעותיים בטיפול בבקשות".

מהי החשיבות של פניה לעורך דין לחדלות פירעון, מוקדם ככל האפשר בתקופה זו?

"עורך הדין יכול לבחון את המצב הכלכלי והחובות המצטברים של החייב, ולהגיש כבר עכשיו את הבקשה לצו פתיחת הליכים ולהגישה לממונה באופן מקוון כדי למנוע עיכובים בהמשך ככל האפשר. בהתאם לחוק, הממונה צריך לאשר את הבקשה בתוך 30 יום – ולתת צו לפתיחת הליכים.

"בנוסף, עורכי דין המתמחים בתחום חדלות הפירעון ופשיטות רגל, יכולים להגיע להסדרים שונים עם הנושים ובכך לחסוך את ההמתנה ועלויות בית המשפט ולמנוע את העיכובים.
"בשל משבר הקורונה, בהוצאה לפועל עצרו את נקיטות הסנקציות והעיקולים בתקופה זו, אך בתום המשבר הסנקציות יחודשו ולכן מומלץ לטפל בתיק כבר עכשיו".

כיצד רפורמת חדלות פירעון שמחליפה את פקודת פשיטת הרגל , משפיעה על נושא איחוד התיקים של החייב?

"בספטמבר 2019 נכנס לתוקף חוק חדלות פירעון במטרה להביא לשיקומו הכלכלי של החייב ולשלבו מחדש במרקם החיים הכלכלי. טרם החוק, חייב שהיו לו מספר תיקים בהוצאה לפועל, יכל להגיש בקשה לאיחוד תיקים. רשם ההוצאה לפועל היה מכריז עליו כ'חייב מוגבל באמצעים' וקובע לו צו תשלומים חודשי בהתאם ליכולת הכלכלית שלו, וכל עוד שצו התשלומים היה משולם, הנושים לא יכלו לנקוט נגדו הליכים פרטניים. מאז שחוק חדלות פירעון נכנס לתוקף, בוטלה האפשרות לאיחוד תיקים כך שלחייב אין למעשה 'הגנה' מהליכים פרטניים של הנושים. לכן, ההמלצה היא במקרה של צבירת חובות שאין אפשרות להחזירם, להגיש מהר ככל האפשר בקשה לחדלות פירעון. זהו המוצא היחיד עבור החייב כדי לסיים עם החובות שלו תוך כדי שמירה על מחיה בכבוד".

מה יתרונות משרדך כעורך דין מתמחה בתחום שצבר ניסיון גם במשרדי נאמנים?

"טרם פתחתי את המשרד העצמאי, עבדתי למשך מספר שנים במשרדי עורכי דין בולטים בתחום, שחלקם בין היתר ששימשו כבעלי תפקיד מטעם הכונס הרשמי. כך למדתי והכרתי את הצד של הנאמן (בעל תפקיד מעם הכונס השמי), וכיום, כשאני מייצג חייבים, אני יודע בדיוק כיצד ההליך מתקיים משני צדי המתרס, וכיצד לנהל את התיק באופן הטוב והאפקטיבי ביותר שיפיק את התוצאות האולטימטיביות ללקוח. כמו כן, ייצגתי חייבים רבים ואני בקיא ומנוסה בניהול תיקים אלו להשגת התוצאות הטובות ביותר עבור לקוחות המשרד.

"מעבר להיבט המקצועי, מתוך הבנתי את הפן הרגשי והנפשי שהחובות מייצרים לחייב ולבני משפחתו, אני מבין ויודע עד כמה חשובה הגישה האישית והתמיכה ללקוחותיי שנמצאים במקום הזה. לכן, מדיניות המשרד היא נגישות תמידית ללקוח ומענה 24/7 לכל צרכיו ושאלותיו. אני נמצא שם עבור לקוחותיי תמיד, משוחח איתם באופן חברי ובגובה העיניים ומלווה אותם לאורך כל הדרך, עד לקבלת ההפטר. בתיקים של חדלות פירעון בחירת עורך דין מנוסה ומומחה לכך, הינה קריטית. מדובר בשפעה מאסיבית על כל חייהם של החייבים, ולכן יש להסדיר את העניין ולסיימו באופן הטוב והמהיר ביותר".

משרד עורכי דין מתן כחלון

כתובת המשרד: עיר שמש 27, תל אביב

טלפון: 054-7494226

לאתר של משרד עורכי דין מתן כחלון >>>

-------------------------------------------------------------

עורך דין ירון אילון

וירוס הקורונה ככול הנראה עתיד לייצר משבר כלכלי גלובלי, אשר ישפיע באופן משמעותי גם על העסקים בישראל. ההגבלות על המשק להגנה מפני התפשטות הנגיף, שעיקרן סגירת בתי עסק, חנויות ונותני שירותים בכל רחבי הארץ, יגבו בסופו של דבר את מחירן.

"כמו באופן אירוני, חוק חדלות פירעון שנכנס לתוקפו ממש לאחרונה במטרה להקל על חייבים ולכוון אותם לשיקום כלכלי, צפוי לגרור אלפי בעלי עסקים, שכירים וחברות להליך זה בעקבות משבר הקורונה", אומר עו"ד ירון אילון, מייסד משרד הבוטיק 'עורכי דין ירון אילון' המתמחה בתחום חדלות פירעון, "בתי המשפט וההוצאה לפועל צפויים להתמודד עם עומסים עצומים".

עורך דין ירון אילוןצילום: ירון אילון

כיצד משבר הקורונה צפוי להוביל למצב של חדלות פירעון?

"בתקופת משבר הקורונה, נוצרה סיטואציה חדשה בה גורמים שונים במשק עשויים להגיע למצב זה. לא רק בעלי עסקים וחנויות שנסגרו לתקופת המשבר, אלא גם שכירים. לדוגמה אלו שרק התחילו עבודה חדשה ומיד הוצאו לחל"ת או פוטרו בשל ההגבלות ואינם זכאים עדיין לדמי אבטלה, עשויים להיכנס מהר מאוד לגירעון ולצבור חובות, וכן משפחות בהן רק אחד מבני הזוג מפרנס והוא בחל"ת.

"תאגידים וחברות צפויים אף הם להיכנס להליך זה, כגון: חברת התעופה האוסטרלית הגדולה, וירג'ין אוסטרליה, שעל פי הפרסומים צברה חוב של 5.2 מיליארד דולר ונכנסה להליך חדלות פירעון וחברת התעופה Flybe אשר בקריסה, והצפי דומה לחברות רבות בתחום התיירות, וכן למפעלים מתחומים שונים: מסעדות, בתי קפה, חנויות, מרכזים מסחריים, יצרנים, מוסכים, יבואנים, בתי מלון, ועוד".

אילו הקלות ניתנות לחייבים שנמצאים בהליך חדלות פירעון בתקופת הקורונה?

"הליך חדלות פירעון שנכנס לתוקפו בספטמבר 2019 במטרה להחליף את חוק פשיטת רגל, בכדי להקל על החייבים ולסייע להם להשתקם כלכלית, מתעדכן פעם נוספת בשל משבר הקורונה. לאור המשבר, עצמאים הנמצאים כבר בהליך חדלות פירעון והעסק שלהם נפגע בתקופה זו, יוכלו להגיש בקשה להפחתת גובה תשלומי ההחזרים שלהם או בקשה לפטור זמני מהחזר התשלומים עד ליציאה מהמשבר. כנ"ל לגבי עובדים שכירים שנמצאים בהליך חדלות פירעון ופוטרו מעבודתם או הוצאו לחל"ת בתקופה הקורונה.

"בנוסף, על פי הודעת שר המשפטים, מועדי התשלום לצווי תשלומים בהוצאה לפועל או בהליך חדלות פירעון יידחו עד לתום מצב החירום ולא ינקטו צעדים נגד חייבים שלא שילמו את התשלומים במועד. הקלה נוספת לחייבים בתקופה זו, מגיעה מהמרכז לגביית קנסות ברשות האכיפה, המאפשר לחייבים שנמצאים בהסדר חוב לתשלום קנסות, לדחות את תשלומי חודשים מרץ, אפריל ומאי 2020, עד ל- 15 ביוני 2020. המרכז אף מספק הקלות נוספות".

מהו תפקיד עורך הדין בתיק חדלות פירעון?

"יחיד או חברה יכולים להגיש בקשה להליך חדלות פירעון באופן עצמאי, רצוי באמצעות עורך דין. מאחר והגשת הבקשה, התצהירים שיש למלא, ביאור ההסברים הלגיטימיים להיווצרות החוב, הדיונים בבית המשפט ובהוצאה לפועל, וכו', מורכבים וסבוכים, מומלץ ואף רצוי מאוד להיעזר בעורך דין מקצועי המתמחה בתחום זה.

"עורך הדין מבצע שורה של פעולות מורכבות ושונות בהתאם למצב היחיד (החייב), גובה החוב והגורמים האמונים על ניהול התיק. יש לבצע הכנה, הגשה ואימות מסמכים, ליווי החייב או החברה בתהליך המשפטי, עדכון בקשות אלו ואחרות עד לפתיחת ההליך, התנהלות מול הנושים ועוד. ליווי עורך הדין נעשה בכל ההיבטים: המשפטיים, הפרוצדורליים ובהמשך בדיון חדלות הפירעון העצמו וגם לאחריו, כיוון שאין לדעת מה תהיינה ההחלטות בתהליך וכיצד הוא יסתיים".

מהי המטרה בהליך חדלות הפירעון?

"המטרה שלי כעורך דין המלווה את החייב היא להוביל את הלקוח שלי למצב בו הוא יכול להחזיר תשלומים בהתאם ליכולות הכספיות שלו, ולהשיב אותו ל"חיים" נורמטיביים תקינים בסוף התהליך כך שיוכל לעמוד בהחזרים הכספיים. במקרים מסוימים, נוכל להגיע להסדר ישירות עם הנושים עצמם מבלי להגיע לכותלי בית המשפט. זו אפשרות שאני מקפיד להציע ללקוחותיי בכדי לחסוך להם (ולנושים) זמן, משאבים וכסף.

"על פי החוק, משך הליך חדלות פירעון הוא כ- 4 שנים ממועד מתן צו לפתיחת הליכים ועד למועד קבלת ההפטר. אם הלקוח יפעל בתום לב ויחשוף את כל המידע המהימן באשר לנכסיו, ככל הנראה נגיע למצב של הפטר.

"משרדנו הוא משרד בוטיק המספק את שירותיו בגובה העיניים ובליווי יד ביד לאורך כל התהליך. אנו מקפידים להסביר ללקוח את ההחלטות השיפוטיות, ולסייע לו לפסוע נכונה בשביל העולם המשפטי, דרך הצמתים של הבקשות וההחלטות. המשרד מלווה את הלקוח מהשלב הראשון של הגשה ופתיחת התהליך, וליווי עד לתהליך הרשמי וקבלת החלטות שיפוטיות בהתאם לרלוונטיות של התיק לביטול עיקולים שונים, ועד לשלב הסופי של הדיון בבית המשפט או בהוצאה לפועל כולל קיום דיונים לקבלת ההפטר".

משרד עורכי דין ירון אילון

כתובת: ז'בוטינסקי 16, ראשון לציון

טלפון: 03-7161515

לאתר של משרד עורכי דין ירון אילון >>>

לפייסבוק של משרד עורכי דין ירון אילון >>>

-------------------------------------------------------------

עורך דין לירן שגב

אף אחד לא רוצה להגיע לפשיטת רגל, אולם משבר הקורונה שהוביל לסגירת עסקים, יצר בעיות תזרימיות קשות אצל רבים מהם וצבירת חובות כבדים שאינם מאפשרים התאוששות כלכלית באמצעות פתרונות אחרים. "כך גם לגבי עובדים שכירים שהוצאו לחל"ת או פוטרו", אומר עו"ד ונוטריון לירן שגב, שמשרדו מתמחה בחדלות פירעון מזה 15 שנים, "ישנם עובדים שלא צברו די וותק בעבודתם בכדי לקבל דמי אבטלה בתקופת החל"ת/הפיטורין ואף הם נקלעו למצב של אפס הכנסות. כאשר חובותיהם מצטברים ואין מוצא אחר נראה לעין, חלקם פונים להליך של חדלות פירעון".

עורך הדין לירן שגבצילום: מור משה

מהו הליך חדלות פירעון ומהם יתרונותיו?

"חוק חדלות פירעון שנכנס לתוקפו בספטמבר 2019 מחליף את חוק פשיטת הרגל, ונועד להקל על היחיד (החייב) בהסדרת חובותיו מול הנושים ולקדם את שילובו מחדש במרקם החיים הכלכליים. החוק נסמך על כך שאדם הגיע למצבים אלו בתום לב, על אף שניסה לעמוד בהתחייבויות ולא הקל ראש בכך. חדלות פירעון היא כשאדם מגיע למצב שאינו יכול לשלם את חובותיו. קרי, סך חובותיו גבוה משווי נכסיו (כספים או רכוש)".

כיצד תקופת משבר וירוס הקורונה משפיע על נושא חדלות הפירעון?

"ברגע שעסקים מפסיקים את פעילותם לתקופה, תזרים המזומנים שלהם בשילוב ההוצאות השוטפות יביא אותם למצב שחלקם הגדול לא יצליח לשלם את ההוצאות השוטפות בעסק ואז הם לא יוכלו לשלם גם את ההוצאות השוטפות בבית וכך הם עשויים לצבור חובות כבדים מבלי יכולת להחזירם במועד ולהגיע למצב של חדלות פירעון".

מדוע ההמלצה במצב כזה היא לפתוח מיד בהליך של חדלות פירעון ולא לנסות לפתוח את העסק מחדש ולנסות להחזיר את ההוצאות?

"אחד הפרמטרים החשובים בהליך של חדלות פירעון, הוא כאמור, נושא תום הלב. מטרת חוק חדלות פירעון היא לשקם כלכלית את החייבים שצברו חובות גדולים מתוך תום לב ומחשבה כי יצליחו להחזירם. כאשר בעל עסק בבעיה כאמור לעיל אך הוא בכל זאת פותח את העסק שלו מחדש, הוא למעשה מגדיל את החוב שלו במקום לסגור את העסק לצמיתות ולהקטין את הנזק. זה עשוי להשפיע לרעה על החלטת הממונה בתיק ולכן מומלץ מאוד להימנע מכך.

"מעבר לכך, כאשר יבוא אותו אדם לעשות איזשהו הליך מקוצר במסגרת חדלות פירעון (הסדר נושים או הקפאת הליכים של חברה) בתי המשפט יתייחסו בכובד ראש לחובות שנוצרו בתקופת הקורונה.בתי המשפט לאט לאט יכירו בווירוס הקורונה כמעין 'כוח עליון' וברגע שהזמן יעבור, אם בעל העסק ימשיך לפעול הוא יהפוך להיות חדל פירעון 'רגיל' ולא מ'נפגעי הקורונה''".

אילו הקלות מקבלים חייבים המצויים בהליך חדלות פירעון בשל משבר הקורונה?

"לאחרונה יצאה הנחיה חדשה מאת הממונה על חדלות פירעון, שכל מי שנמצא כעת בהליך רשאי להקפיא את התשלום החודשי של חודשים מרץ-אפריל ולשלם אותם במאי-יוני. הנחיה שיצאה לאחר מכן עדכנה שכל מי שלא יכול לשלם את התשלומים החודשיים (כיוון שיצא לחל"ת לדוגמה) יכול להגיש בקשה לנאמן, והנאמנים התבקשו להביע המון גמישות. ישנם מצבים בהם יפחיתו לחייב את התשלום החודשי לאפס בתקופה זו, כדי שלא ייווצרו לו פיגורים. השבוע האריכו את ההקלות האמורות בחודש נוסף וכן יצאה הנחייה המאשרת לחייבים לקבל את פיצויי הפיטורין שלהם או את המענק שנותנת המדינה על אף העובדה כי נכסים אלו שייכים לקופת פשיטת הרגל".

מהו תפקידך כעורך דין מתמחה בתחום חדלות הפירעון?

"אני מייצג בעיקר חייבים שרוצים לפתוח בהליך פש"ר. בכל התיקים החדשים שנפתחו בהתאם לחוק החדש ולאור העובדה שמדובר בהליך מאוד קצר, יש פחות מקום לטעויות וחשוב מאוד לקבל ליווי צמוד על ידי עורך דין המתמחה בתחום. בתי המשפט דנו בחודשים האחרונים ב'תקופת הצינון' שבין הליך שבוטל לבין הזמן שחייב יכול הגיש בקשה חדשה לפתיחת הליכים. לאחרונה התקבלה החלטה שאשררה את "הלכת אלקצאצי" בהליכי חדלות פירעון, על פיה תהיה 'תקופת צינון' בין שנה לשנתיים ויש שופטים שאפילו מאריכים לתקופה ארוכה יותר, כאשר בתקופה זו החייב ישהה בהליכי הוצאה לפועל. המשמעות היא שחייבים לנהל את ההליך בצורה משולמת בפעם הראשונה ובזמן קצר. מאוד חשוב להיעזר בעורך דין מקצועי ומומחה בתחום המקדיש את כל כולו לעיסוק בתחום זה בלבד לטובת השגת התוצאות הטובות ביותר עבור לקוחותיו".

צילום: משרד עורכי דין לירן שגב

עורך דין לירן שגב

כתובת המשרד: היצירה 24, רמת גן

טלפון: 03-6968188

לאתר של עורך דין לירן שגב >>>

-------------------------------------------------------------

עורכת דין נעמה אלוס

משרד "עורכי דין נעמה אלוס" הוא משרד בוטיק ייחודי ואקסקלוסיבי המעניק ייעוץ משפטי במגוון תחומי המשפט, בדגש על ייצוג חייבים בהוצאה לפועל, פשיטת הרגל והליך חדלות פירעון.

עו"ד נעמה אלוס, בעלת המשרד, עובדת בשיתוף עם עו"ד נוספת, שתיהן בעלות וותק, ניסיון ומוניטין רב שנצבר תוך הצלחות מוכחות לאורך השנים. עו"ד אלוס בוגרת תואר ראשון במשפטים LL.B. בהצלחה יתרה במסלול נדל"ן במכללה האקדמית נתניה ותואר שני במשפטים LL.M. במסלול גישור מו"מ ופשרה באוניברסיטת בר אילן. היא מתמחה בהסדר חובות לבנקים, ביטוח לאומי, נושים פרטיים, רשויות המס ועוד.

עורכת דין נעמה אלוסצילום: צילום: ניר סלקמן

"השכלתי האקדמית הייעודית וניסיוני המקצועי בגישור לצד עריכת דין מעניקים ערך רב ללקוחותיי, מתוך יכולתי לנהל תיקים מחוץ לבתי המשפט תוך מו"מ וגישור מקצועי בין החייב והנושים", אומרת עו"ד נעמה אלוס. "באמצעות הליכי גישור ומו"מ בהסכמות אנו ממזערים את הנזקים ומקטינים את החובות לטובתם של שני הצדדים וקיצור משך הזמן והעלויות היקרות של ההליכים בבית המשפט. לא תמיד נפנה להליך משפטי כזה או אחר ולעיתים ננהל משא ומתן ישירות מול הנושים על מנת לנסות למזער את הנזק ולהקטין בעלויות ובזמן. כך, בעלויות נמוכות יותר, בלי לשלם אגרות ולהיסחב להליכים משפטיים כבדים הלקוח יוכל לפתוח דף חדש ונקי מחובות.

"עם זאת, כשאין חלופה אחרת מהגעה לבית המשפט, אנו מנוסים בניהול תיקי חדלות פירעון והוצאה לפועל על הצד המקצועי, האיכותי והטוב ביותר עבור לקוחותינו תוך מציאת הפתרונות הטובים והאידיאליים ביותר עבורם על מנת שיוכלו לצאת לדרך חדשה".

על ייחודיות המשרד, אומרת עו"ד אלוס: "אנו מוכרים בזכות מתן יחס אישי ללקוחותינו תוך זמינות מרבית וליווי צמוד עד לשלב שבו החובות נמחקים. הליך חדלות הפירעון יכול להיות מורכב וטומן בתוכו הבנה בסוגיות שונות שמתעוררות במהלכו כגון מזונות, ירושות ומקרקעין, לכן מומלץ מאוד לשכור את שירותיו של עורך דין המתמחה ספציפית בתחום זה ויחד עם זאת חושב מחוץ לקופסה ומחפש את הפתרון שטוב ביותר ללקוח".

אילו תקדימים משפטיים נקבעו לאחרונה בתחום חדלות הפירעון ופשיטת רגל?

"בשני פסקי דין תקדימיים שנקבעו לאחרונה בבית המשפט העליון, נקבעו פסיקות בהן חייב אשר חי מקצבת נכות מביטוח לאומי בלבד, שאינו בעל יכולת השתכרות ונמצא בהליך פשיטת רגל, לא ישלם תשלום חודשי. זאת תחת סייג שמקנה בחוק הגנה במקרים של פשיטת רגל.

"תקדים נוסף שנפסק לאחרונה - חייב שיש לו פיצויים בקרן פנסיה (כולל קופות גמל וביטוח מנהליים) לא בכל מקרה ימומשו הפיצויים לטובת נושיו. העברת הפיצויים לידי הנאמן או הממונה כפופה לאישור של בית המשפט ונשקלים שורה של פרמטרים טרם ההחלטה. כמו כן, פיצויים בקרנות פנסיה ותיקות לא ניתנים למשיכה כלל עד למועד הזכאות. חשוב להכיר את כל התקדימים המתעדכנים בתחום ולהיעזר בהם בהתאם למקרים שאנו מלווים. עולם המשפט הוא משתנה ודינאמי, על כן המשרד מתעדכן בעדכוני חקיקה, פסיקה ורפורמות מיושמות בתחום הרלוונטי".

מה כולל השירות והליווי המשפטי שלכם?

"אנו עושים הכל עבור לקוחותינו המצויים בחובות על מנת לאפשר להם לפתוח דף חדש, ובין היתר: הסדר חובות בהליך מקוצר בהתאם לחוק חדלות פירעון החדש, תכנית לפירעון החובות ושיקום כלכלי, ליווי משפטי עד ההפטר מהחובות, עיכוב הליכים, ביטול עיקולים כגון חשבון בנק, משכורת, עיכוב יציאה מהארץ, הגבלת רישיון נהיגה וכד', אישור שימוש בעוסק מורשה, הסדר חוב עבר מזונות, הסדרי נושים, וכן הליך להסדר חובות נמוכים עד 150 אלף שמתבצע בהוצאה לפועל".

מהם היתרונות שאתם מעניקים ללקוחותיכם?

"למשרדי לקוחות מהמגזר הפרטי והעסקי, הייצוג נעשה ברמה גבוהה ומקצועית. הניסיון הרב שצברתי בתחום במהלך השנים ואחוזי ההצלחה מקנים לי יתרון".

משרד עורכי דין נעמה אלוס

כתובת המשרד: דרך העצמאות 57, חיפה | החשמונאים 90, תל אביב

טלפון: 050-2241641

לעמוד הפייסבוק של משרד עורכי דין נעמה אלוס >>>