עורך דין לדיני משפחה: הכירו את המומחים בתחום

כיצד הבידוד משפיע על היחסים במשפחה מבחינה חוקית? מהי ההתנהלות בתקופת הקורונה ובכלל אצל הורים גרושים? מה החוקים לגבי מזונות? עורכי דין לענייני משפחה עם כל התשובות לשאלות הבוערות

דניאל דותן ושרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עורך דין לדיני משפחה
עורך דין לדיני משפחהצילום: photobyphotoboy - shutterstock
דניאל דותן ושרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי

עורכי דין לדיני משפחה נדרשים לרגישות מיוחדת ואמפתיה גבוהה כלפי לקוחותיהם, אשר לרוב עומדים בעיצומו של משבר. מחלוקות בעת גירושין עשויות ליפול על כל היבט באשר הוא, החל ממאבק על משמורת וסוגיות בחינוך הילדים, דרך סכום המזונות וסוגיות בנושא חלוקת הרכוש ועד למחלוקות על בעלות עסקים משפחתיים.

בבואך לבחור עורך דין לענייני משפחה, חשוב ביותר לבחור בצורה נכונה, כיוון שבכל מקרה, מדובר בבני המשפחה שלך, ילדיך, שאתה רוצה להגן עליהם והם אלו אשר יושפעו יותר מכל מהתהליך ומתוצאותיו.

עורכי דין טובים ואיכותיים לדיני משפחה, עושים כל שביכולתם למצוא פתרונות אופטימליים, מיטביים עבור לקוחותיהם, תוך טיפול יעיל ואותנטי, מתחשב ובגובה העיניים. בכתבה הבאה תכירו את משרדי עורכי הדין המומחים בדיני משפחה - משרד עורכי דין שי זוהר, דיבון ושות', עו"ד סיון כהן, עו"ד שירה שואף דגן, ו-עו"ד אילנית האס-ארד:

משרד עורכי דין שי זוהר

התפשטות וירוס הקורונה בכל העולם וגם בישראל, יצרה שינויים משמעותיים בכל היבט בחיינו. עבור הורים גרושים או פרודים, מעבר הילדים בין שני משקי בית בתקופה זו, מייצר אתגר של ממש. עורך הדין שי זוהר, מתמחה בדיני משפחה, אומר: "ההוראות הרשמיות הן המשך העברת הילדים מבית לבית. יחד עם זאת, אם יש חשש לגיטימי ששליחת הילדים לביתו של האקס שלכם בתקופת וירוס הקורונה עלולה להוות סיכון לבריאותם, יש להתייחס בנושא באופן ספציפי. ישנם ילדים שהם בקבוצת סיכון או שהם בקרבת מי שנמצא בקבוצת סיכון ולא מומלץ להוציאם החוצה ולהעבירם מבית לבית".

עורך דין שי זוהרצילום: בוריס וינוקרב

משרד עורכי דין שי זוהר עוסק בגירושין, ירושות, צוואות והסכמי ממון. עו"ד שי זוהר מתמחה בתחומים אלו מזה 14 שנה.

כיצד התקופה הנוכחית משפיעה על יחסי המשפחה?

"הבידוד יוצר לחץ בבתים והביא גם לתופעות חדשות שלא היינו צריכים להתמודד איתן לפני כן, עד לכדי אלימות במשפחה, קרע בין בני זוג, פרידות וגירושין. אם לפני כן, בני הזוג היו עובדים מחוץ לבית ומשך הזמן שבילו יחד היה מוגבל ותחום, הרי שהיום ישנם מצבים בהם שניהם בחל"ת ונמצאים בבית יום יום אחד עם השניה מבלי יכולת לקחת פסק זמן לגיטימי. זה מייצר סיר לחץ ויכול להביא אותם לפיצוץ. אנו רואים במשרד עליה בפניות של בני זוג בנושא פרידות וגירושין בתקופה זו".

מה לגבי חלוקת זמני שהות בתקופת הקורונה, אצל הורים גרושים?

"גם בהיבט חלוקת זמני שהות ישנן השלכות. יש את הפחד להידבק במחלה והפחד שהילדים ידבקו. הורים שהיו נעזרים בסבא וסבתא שישמרו על הילדים, לא יכולים להיעזר בהם כעת. ישנם הורים בבידוד וכאלו שחולים בקורונה שאינם יכולים לצאת מהבית ולא יכולים לקחת אליהם את הילדים עד תום תקופת הבידוד.

"ישנם הורים שאינם נוהגים והיו אוספים את הילדים מההורה השני באמצעות מונית. כיום אין תנועת מוניות וזה מייצר בעיה נוספת. התקנה שיצאה קובעת על פי חוק שחלוקת זמני השהות ממשיכה כרגיל. עם זאת, במקרים חריגים כגון: בידוד, הורה בקבוצת סיכון, ילד בקבוצת סיכון, וכד', מומלץ להיוועץ עם עורך דין מומחה בדיני משפחה כדי להבין את האפשרויות השונות ומה מומלץ לעשות. אם אחד ההורים לא אוסף את הילדים בזמן מההורה השני או לא מוכן לקבל אותם לביתו בהתאם לחלוקת זמני השהות, וזה נמשך תקופה משמעותית, ההורה השני יכול לתמחר את השהות הנוספת של הילדים אצלו, בכסף, כיוון שכשהילדים נמצאים אצלו יותר זמן, יש לכך עלויות".

מה לגבי המזונות בתקופה זו?

"קיבלנו במשרד המון פניות בנושא זה. ישנם הורים שהעסק שלהם נסגר או שהוצאו לחל"ת בשל ההגבלות ומרוויחים הרבה פחות ומתקשים לשלם מזונות. אין פתרון מידי לגבי המזונות כיוון שגם הוצאה לפועל סגורה, אך ישנם דברים שניתן לעשות. ההמלצה שלי היא לנסות לקבל הלוואה למי שלא יכול לשלם מזונות ומי שאמור לקבל יכול לפנות לייעוץ והכוונה של עורך דין מומחה. גם במקרים של אלימות במשפחה יותר קשה לקבל סיוע בתקופה זו, כיוון שמשרדי הרווחה סגורים בחלקם. ניתן תמיד לפנות למשטרה ולבית המשפט במקרים אקוטיים".

כיצד משרדכם ממשיך לספק שירותים בתקופה זו?

"אנו עובדים כרגיל ואפילו יותר בשל ההשלכות של וירוס הקורונה על התא המשפחתי. משרדנו מספק שירותים בטלפון, בשיחות וואטסאפ, סקייפ או בזום, בכל אמצעי תקשורת נוח ללקוחות. אנו עומדים כאן לרשותם ומציעים את הפתרונות הטובים והאפקטיביים ביותר לכל מקרה, למיצוי כלל זכויותיו של הלקוח גם בתקופה זו. אשמח לסייע ללקוחות במקרים השונים ולמצוא פתרון מהיר ורלוונטי לכל מקרה ומקרה".

משרד עורכי דין שי זהר

כתובת: מצדה 7 בני ברק

טלפון: 054-6680699

לאתר של משרד עורכי הדין שי זהר >>>

--------------------------------------------------------------------------

דיבון ושות' – משרד עורכי דין: ליווי מקצועי ואישי במהלך הליך הגירושין

הרבה גברים ונשים שואלים את עצמם האם באמת הגיע הזמן לפרק את התא המשפחתי. האם להתחיל את תהליך הגירושין על כל המשתמע מכך? את עורכת הדין צפית דיבון-קצובר, פגשנו בעיצומה של אחת התקופות המאתגרות שעוברות על מדינת ישראל בכלל, ועל מערכת המשפט בדגש על המעמד האישי בפרט, וקיבלנו ממנה עצות חשובות כיצד לעשות את זה נכון.

"עורך דין לענייני משפחה הוא בדיוק כמו רופא. תגיע אליו בשעה הקשה ביותר בחייך האישיים ועליו מוטלת המשיבה לאבחן מה מצבך", אומרת עו"ד דיבון-קצובר. "אבחון נכון ומוקדם ברמה מקצועית הוא ברבים מהמקרים המפתח להבראה. מגיעים אלינו לקוחות שהסתבכו לחינם עקב נקיטת הליכים לא נכונים, או טענת טענות לא מושכלות. עצות נכונות, הסכם ראוי ומכבד את שני הצדדים בתחילת הדרך עשוי לפתור את הבעיות ללא צורך להגיע לדיונים משפטיים מורכבים ויקרים".

לעורכת הדין דיבון-קצובר 25 שנות ותק בתחום, ומנהלת כיום את מחלקת המשפחה באחד המשרדים הגדולים בארץ "דיבון ושות'", שהוקם על-ידי אביה, עו"ד עידו דיבון לפני למעלה מ- 40 שנה. המשרד מעניק ללקוחותיו מהארץ ומחו"ל ליווי אישי וייצוג בכל הנוגע לדיני משפחה בבתי המשפט ובבתי הדין הרבניים, בין היתר, בנושאים של גירושין, מזונות, צוואות וירושות. בנוסף, במשרד פועלת מחלקת מקרקעין. המשרד נבחר גם השנה לאחד ממשרדי עורכי הדין הטובים בארץ לדיני משפחה, ורבים מההחלטות שהובילו בבית המשפט העליון נלמדים בבתי הספר למשפטים.

עו"ד צפית דיבוןצילום: צילום: יוסי זיליגר

"את המלחמות המשפטיות אנחנו מנהלים בהצלחה רבה ויודעים את העבודה. תעוזה ופתרון בעיות משפטיות סבוכות "מחוץ לקופסא" הם ההתמחויות שלנו, אלא שהחכמה היא לראות את הלקוח וצרכיו בראש ובראשונה, להבין את מצבו הנפשי והרגשי, ולבנות לו תוכנית משפטית שתאפשר לו להמשיך ולנהל במקביל את חייו הפרטיים. הוגנות ורגישות הן שם המשחק. לא לראות בצד השני 'אויב', הרי גם כשיסתיימו ההליכים המשפטיים ההורים צריכים להמשיך להיות ביחסים תקינים לצורך גידול ילדיהם המשותפים".

על השאלה כיצד משלבים בין ייצוג הלקוח "באש ובמים" ומיצוי הסכסוך ברוח טובה, עונה עורכת הדין דיבון-קצובר ש"זו בדיוק החכמה. רק ניסיון מצטבר של עשרות שנים, צוות מנוסה של עורכי דין, ותובנה שהעיסוק בתחום הוא גם שליחות ולא רק עבודה – עושים את ההבדל".

כאשר היסודות של התא המשפחתי מעורערים או לא יציבים, כל יציאה מהשגרה עלולה להוביל למשבר ורצון של מי מבני הזוג לפרק אותו. "ראינו את זה בזמן מלחמת המפרץ ובמשבר הקורונה, אך יש עלייה במקרים גם לאחר החופש הגדול או אחרי חגים", אומרת עורכת הדין צפית דיבון–קצובר. "צריך לזכור שבשגרה, כשבני הזוג יוצאים כל אחד למקום העבודה שלו והשעות שלהם יחד מצומצמות הם מצליחים איכשהו להדחיק את הקשיים ונקודות החיכוך מועטות. אך כששניהם נמצאים בבית לאורך זמן, אין להם לאן לברוח והבעיות צפות במשנה תוקף ובעוצמות גדולות. אם מוסיפים לכך גם מצוקות כלכליות או בריאותיות כפי שהיינו עדים במשבר הקורונה היכולת להכיל את המצב או לנהל שיח תקין יורדים משמעותית".

עוד מסבירה עורכת הדין דיבון-קצובר, שגם במקרים בהם "הקן התרוקן", כלומר הילדים עזבו את הבית ובני הזוג נותרו לבדם, עלולים להתעורר קשיים ומחלוקות שקשה לגשר עליהם והתא המשפחתי עומד למבחן.

נראה שאין חולק על כך שכאשר הזוגיות לא טובה וההורים לא מאושרים, גירושין עשויים להיות פתרון, אך יש לנסות קודם לגשר על הפערים והמחלוקות ולשקם את השיח בין בני הזוג. צריך לזכור שגם לאחר הגירושין עדיין יש ילדים בתמונה ולמענם יש לשמר ערוץ הידברות פתוח, ראוי ומכבד. "גם גירושין שנעשים בהסכמה הם סוג של משבר וצריך לנהוג בזהירות ובהוגנות למען בני הזוג והילדים", מסבירה עורכת הדין דיבון-קצובר. "בגירושין הבית הוא כבר לא המבצר שלנו, החלומות על להזדקן באושר ובעושר מתפוגגים וצריך לחשוב על היום שאחרי, כדי שכל אחד מבני הזוג יוכל לצאת מהנישואים עם מינימום פגיעה ולמצוא אושר "חדש". כעורכי דין מקצועיים ומיומנים מוטלים עלינו האחריות והחובה להתוות ללקוחות שלנו דרך שתוביל אותם למקומות הנכונים ותגן עליהם גם בצורה ההתנהגות שלהם לאורך התהליך".

"כל אחד מעורכי הדין במשרד פועל מתוך הבנה עמוקה שכשמתגלע סכסוך בין בני זוג בנושא גירושין או בין בני משפחה בענייני ירושות, עזבונות וצוואות, יש לתת ללקוח (או הלקוחה) תמיכה מקצועית-משפטית מחד, אך לא פחות חשוב מזה גם תמיכה ועידוד אישי שיש מי שעומד לצידו בשעתו הקשה", ממשיכה עורכת הדין דיבון-קצובר. "ככלל אנחנו מאמינים שיש למצות את הסכסוך ברוח טובה ותוך הידברות והסכמות של הצדדים, אך במידה והדבר לא מתאפשר נפעל לטובת הלקוח שלנו במישור המשפטי בכל הכח, כדי שזה ישיג את מה שמגיע לו בצורה הטובה ביותר".

דיבון ושות' – משרד עורכי דין

כתובת: מצדה 7, מגדל בסר 4, בני ברק

צילום: צילום: יוסי זיליגר

טלפון: 03-6361775

לאתר של משרד עורכי דין דיבון ושות' >>>

לפייסבוק של משרד עורכי דין דיבון ושות' >>>

--------------------------------------------------------------------------

עורכת הדין סיון כהן: "הידברות היא מילת המפתח בדיני משפחה"

"תחושת חוסר האונים ואי הוודאות שמלווים את כולנו בימי משבר הקורונה, מקבלים עוצמה גדולה יותר כשזה מגיע לתא משפחתי שבימים כתיקונם עוד הצליח בדרך כלשהי להתגבר על מחלוקות או אי שביעות רצון", אומרת עורכת הדין סיון כהן. "כעת, כשבחלק ניכר מבין המשפחות נאלצים בני הזוג לשהות ימים ארוכים יחד, כשנוספים לחצים נוספים של מציאות כלכלית משתנה ושבירת שגרה, צצות ועולות בעיות וקשיים נוספים שעלולים להביא אותם לידי החלטה לפרק את התא המשפחתי. ההמלצה הראשונה שלי לכל אותם זוגות היא לא "לשבור את הכלים", אלא למצוא עורך דין שיעזור להם לקבל החלטה מושכלת ושילווה אותם לאורך התהליך".

עורכת הדין כהן, בוגרת תואר ראשון במשפטים בהצטיינות במסלול האקדמי של המכללה למנהל ותואר שני במשפטים מאוניברסיטת תל אביב. בנוסף, היא גם מגשרת בתחום דיני המשפחה.

עורכת דין סיון כהןצילום: צילום: איליה מלניקוב

את התמחותה עברה עורכת דין כהן בבית המשפט לענייני משפחה ברמת גן אצל כבוד השופטת בדימוס חנה ריש רוטשילד, ומאז היא עוסקת בתחום זה בלבד.

עורכת הדין סיון כהן ב"פותחים יום" בערוץ 13קרדיט: ivanush79

המשרד בראשותה נותן מייצג לקוחות במגוון נושאים הקשורים לדיני משפחה, בהם: גירושין, הסכמים, מזונות, משמורת והסדרי שהות, כתובה, ייפוי כוח מתמשך, אפוטרופסות, צוואות וירושות ועוד.

בשנים האחרונות נכנס לתוקף חוק שמחייב כל זוג שמבקש להתגרש לעבור תחילה הליך של יישוב סכסוך לאחת הערכאות הדנות בענייני נישואין וגירושין. הרציונל העומד מאחורי החוק הוא שלא כל בקשה לגירושין צריכה להגיע לבית המשפט, אלא שיש לנסות קודם להגיע לידי הסכמות בדרכי נועם. "הידברות היא מילת המפתח בדיני משפחה", ממשיכה עורכת הדין כהן. "אמנם, לא פעם בני הזוג מגיעים טעונים לשולחן הדיונים, אך תפקיד עורכי הדין המייצגים את בני הזוג לייצר מרחב נוח ובטוח שיאפשר שיח בו הצדדים יוכלו להתנהל וישיגו את מבוקשם במינימום עוגמת נפש. הדבר נכון עוד יותר כאשר מעורבים בנושא גם ילדים משותפים ועלינו לשמור ולהגן עליהם מפני ההשלכות של סכסוך מתמשך וכואב".

בימים אלה, בהם המדינה כולה נמצאת בנוהל חירום, גם מערכת המשפט פרסמה תקנות חירום הנוגעות לדיני משפחה, לפיהן ניתן להגיש סעדים דחופים בנושאים כמו: הבטחת קשר עם קטין, צורך במזונות, אלימות במשפחה ונושאים נוספים שאם יידחו עלולים לגרום עוול.

עיתות משבר, בין אם הן קשורות לבריאות או לביטחון, מעלות לא פעם גם שאלות קיומיות הישרדותיות נוספות, שביום-יום אנחנו נוטים פחות לייחס להן חשיבות או להדחיק אותן, הנוגעות ליום בו לא נוכל לקבל החלטות הרות גורל על חיינו. בשנים האחרונות נכנס לתוקף מסמך משפטי הנקרא "ייפוי כוח מתמשך" שנועד להסדיר את הסוגייה מי יהיה האדם שיוכל לקבל את ההחלטות עבורי במידה ולא אוכל לעשות זאת בעצמי. על המסמך המפורט יחתום האדם בעודו בריא וצלול לחלוטין ובו הוא יעניק סמכות מי יהיה זה שיטפל בכל ענייניו הרפואיים, המשפטיים, היומיומיים והכספיים במידה ותיווצר ממנו היכולת לעשות זאת בעצמו. את המסמך יכול לערוך אך ורק עורך דין שהוסמך לכך והוא צריך לכלול הוראות ספציפיות לכל תסריט עתידי בו יידרש הממונה לפעול.

"אין אדם שיודע מתי בדיוק הוא עלול להיקלע למצב בו לא תהיה לו אפשרות קוגניטיבית לקבל החלטות", מסבירה עורכת הדין כהן. "זה יכול לקרות בעקבות תאונה קשה, דמנציה או כל מחלה אחרת שבמהלכה האדם מחוסר הכרה או אינו מודע למצבו ואינו יכול לתקשר בשום אופן. ייפוי כוח מתמשך נועד להחליף את הצורך או ההכרח לפנות לבית המשפט לענייני משפחה, כדי שזה ימנה אפוטרופוס לאותו אדם שאינו כשיר משפטית, הליך שהיה כרוך בהגשת ניירת והמתנה עד לאישור של בית המשפט. אשר לא פעם ההליך גרם לאובדן זמן יקר בו בני המשפחה (או אדם קרוב אחר) לא יכלו לקבל החלטות מהותיות לגבי יקירם".

בשל חשיבות המסמך ייפוי כוח מתמשך, בוודאי בימים אלה שיש אוכלוסייה גדולה המוגדרת "בסיכון", המחוקק מאפשר לערוך ולחתום על המסמך גם באמצעים דיגיטליים על מנת להבטיח את עתידו של כל אדם שחפץ לממש את זכותו. "חשוב לציין שייפוי כוח מתמשך מומלץ לכל אדם מעל גיל 18 ולא רק למבוגרים או מי שאובחנו כחולים. קיום מסמך שכזה עשוי למנוע בעתיד דילמות, סכסוכים ואי נעימויות בין קרובי משפחה או מקורבים, ולאדם שחותם עליו יש את חופש הבחירה להחליט לגבי חייו", מסכמת עורכת הדין כהן.

עורכת הדין סיון כהן

כתובת: מגדלי V-TOWER בר כוכבא 23, בני ברק

טלפון: 050-3644228

אתר

פייסבוק

--------------------------------------------------------------------------

עורכת הדין שירה שואף דגן: "להגיע לקו הגמר עם הסכמה בין בני זוג זה אתגר"

"דיני משפחה הם דיני נפשות של ממש ובזמני משבר על אחת כמה וכמה. זאת הסיבה שמעבר למתן מענה משפטי מקצועי, אני מקפידה להיות גם מנגנון מאזן ומרגיע עבור הלקוחות שלי וכשמעורבים גם ילדים אז בוודאי שגם למענם. לעתים, בלהט הרגשות ובשל עומק הסכסוך, ההורים מתבצרים בעמדותיהם והנפגעים הישירים הם הילדים שגם ככה לא קל להם", אומרת עורכת הדין שירה שואף דגן. "העיסוק בדיני משפחה הוא התשוקה האמיתית שלי עוד מימי בפקולטה למשפטים. אני מוצאת בהם אתגר יום-יומי וכשתיק מסוים מגיע לקו הגמר והלקוח שלי יוצא מרוצה זה סיפוק אדיר".

עורכת הדין שואף דגן עוסקת בתחום דיני משפחה כשני עשורים. בתום לימודיה היא עבדה במשרדי עורכי דין מובילים בתחום דיני המשפחה והתמקצעה, בין השאר, בהליכי גירושין, תיקי מזונות, תיקי משמורת, תיקים רכושיים, ירושות, עיזבונות, צוואות, הסכמי ממון ועוד. בנוסף, היא גם מגשרת משפחתית מוסמכת.

את הניסיון הרב שצברה היא הביאה איתה למשרד הבוטיק שפתחה וכיום מעניק המשרד בראשותה ללקוחות מענה הוליסטי שלם בטיפול בסוגיות מורכבות בין היתר בתחום משמורת הילדים, מזונות ורכוש. שירה מעידה כי אחת הדינמיקות החשובות בתוך הצוות שלה היא לפתח את היכולת "לחשוב מחוץ לקופסה". על כך יעידו פסקי דין והישגים משפטיים דרמטיים עליהם היא חתומה, בין היתר בפסיקת כתובות לנשים בבתי דין רבניים, פסקי דין הקובעים חלוקת רכוש בלתי שיוויונית, הכרעות משמעותיות בתיקים של ניכור הורי ועוד. הליך משפטי בתחום דיני המשפחה מצריך דרך קבע ליווי של יועצים מקצועיים. המשרד מקפיד לעבוד עם צוות מקצועי, קבוע ומוביל בתחומו על מנת לוודא שהלקוח מקבל ליווי מקצועי מעולה בכל ההיבטים.

עורכת דין שירה דגןצילום: יובל חן

"בעת משבר הקורונה נוכחנו לראות עד כמה שמירה על שיח בין בני זוג גרושים הוא חיוני. חוסר הוודאות מהעתיד לבוא, העובדה שלא מעט הורים איבדו את מטה לחמם בגלל פיטורים או הוצאה לחל"ת, הסגר והגבלות התנועה שנכפו על כולנו, הולידו שאלות ומצבים חריגים שהיה צורך לתת להם מענה מידי, גם אם הוא זמני", ממשיכה עורכת הדין שואף דגן. "במקרים בהם בני הזוג נפרדו בהסכמה ושמרו על ערוצי תקשורת בריאים, רוב הסוגיות הגיעו לפתרונן ללא התערבות של החוק או בתי המשפט, אך היו גם לא מעט מקרים של "ניצול" המצב כדי לשפר עמדות. חשוב להבין שמצבי משבר ויציאה אקוטית משגרת חיים עלולים להוביל לעלייה חמורה באלימות במשפחה, גם אם בני הזוג כבר לא חולקים קורת גג. כך למשל, הגיע אליי לקוח שגרושתו סרבה בכל תוקף שילדיה יצאו מהבית להסדרי שהייה אצל אביהם ואף הגדילה לעשות וביקשה 'צו הגנה' במעמד צד אחד. הצלחנו להוכיח לבית המשפט שלבקשתה אין שום הצדקה והאב זכה לממש את הסדר השהייה עם ילדיו והאם חויבה בהוצאות משפט בשל התנהלותה.

לדברי עורכת הדין שואף דגן, מערכת המשפט זיהתה בזמן את ההשלכות שעלולות להיווצר בשל "שיתוק" המערכות וביטול רוב הדיונים בגלל משבר הקורונה. לפיכך הותקנו תקנות לשעת חירום שמאפשרות קיום דיונים, חתימה על תצהירים וחתימה על מסמך ייפוי כוח מתמשך גם באמצעים דיגיטליים מתקדמים. בנוסף, ניתן היה לקיים פגישות דחופות ביחידות הסיוע. "יש הבדל בין בני זוג שכבר גרושים לבין מצבם של בני זוג שנמצאים בעיצומו של תהליך או בני זוג שהמשבר הביא אותם לידי החלטה לפרק את התא המשפחתי", היא מסבירה. "השהות הממושכת באותו בית מזמנת סיטואציות שלא תמיד ניתן לפתור. בני הזוג חיים ב'סיר לחץ' מטאפורי, הילדים בבית, סדר היום תובעני, בחלק מהמשפחות נוסף אלמנט של מצוקה כלכלית וירידה קשה בהכנסות, ומכאן הדרך לסכסוך היא קצרה. לקוחות שפונים אליי בצוק העתים יזכו קודם כל לשיחה מרגיעה, כזו שתסדיר להם את הנשימה. אני מאמינה שכשנפרדים בהסכמה ומצליחים לגשר על פערים שני הצדדים יוצאים נשכרים ועוגמת הנפש נמנעת, שכן הליך משפטי עלול להיות מאוד טעון. אני אפרוש בפניהם את כל המשמעויות החוקיות והמשפטיות הקשורות לגירושין, חלוקת רכוש, מזונות וכדומה. על-פי החוק יהיה עליהם לעבור קודם הליך של גישור, אך במידה והוא לא יצלח נתחיל בהליך משפטי".

משרדה של עורכת הדין שואף דגן מעניק שירותים לנשים וגברים כאחד, כאשר בבסיס העבודה עומדת ההבנה שכל תיק הוא עולם ומלואו וכל לקוח צריך לקבל טיפול אישי שמתאים לו ולמצבו הספציפי, מתן מענה 24/7 ויישום של ניסיונה בליטיגציה והופעה כמייצגת בבתי המשפט לענייני משפחה, בתי הדין הרבניים וערכאות נוספות.

נראה שמאהבתה לתחום דיני המשפחה והרגישות בה היא פועלת בכל תיק ותיק לא נהנים רק לקוחותיה ה"רגילים", אלא היא מתרגמת זאת גם מדי שנה לפעילות התנדבותית כשהיא מייצגת לכל הפחות שני תיקים כפרו-בונו.

עורכת הדין שירה שואף דגן

כתובת: מצדה 9, מגדלי בסר 3, בני ברק

טלפון: 054-6612299

לאתר

לפייסבוק

--------------------------------------------------------------------------

עורכת הדין אילנית האס-ארד: "בחלק גדול מהמקרים, הליך הגישור מגן על המתדיינים מעצמם"

"תקופות משבר כמו מגפת הקורונה או מיתון כלכלי, מטלטלות בהכרח את התא המשפחתי או הזוגי ודוחקות את בני הזוג לצאת מהשגרה ומ"האוטומט" ולבחון היערכות מחודשת. בקרב חלק מהזוגות, המשבר יעורר דווקא את הרצון לשפר את הזוגיות שלהם ובתקופה זו היא דווקא תתחזק, אך הניסיון מלמד שבקרב חלק גדול מבני הזוג, המשבר יעצים בהכרח את החיכוכים ואת המתח שכבר התהוו קודם למשבר עד כדי שכל מחלוקת קטנה ביניהם עלולה להפוך לסכסוך עמוק", אומרת עורכת הדין אילנית האס-ארד. "גירושין או פירוק של תא משפחתי הוא אירוע מכונן ומאוד מטלטל, ועליי כמי שמלווה זוגות בהליך כזה מוטלת האחריות להסתכל על הסכסוך ממעוף הציפור, ללוות ולכוון את הלקוחות שלי הנמצאים בלב הסערה למקום טוב ובטוח יותר עם מינימום נזקים וזה לגמרי אפשרי".

עורכת הדין האס-ארד היא מגשרת מוסמכת ובוגרת תואר ראשון במשפטים ובוגרת תואר שני ביישוב סכסוכים מאוניברסיטת בר-אילן. משרדה עוסק בתחום דיני המשפחה והירושה וסכסוכי גירושין. היא מייצגת בבתי המשפט ובבתי הדין הרבניים בכל חלקי הארץ בסכסוכי משפחה מורכבים עד מורכבים מאוד. המשרד אותו הקימה מספק גם שירותים, כגון: עריכת צוואות, עריכת הסכמי ממון, ייפוי כוח מתמשך, אפוטרופסות ועוד.

עו"ד אילנית האס ארדצילום: סאם יצחקוב

"אחרי שנים בתפקידי ניהול בכירים בחברת תקשורת, החלטתי שהגיעה העת להגשים את הייעוד שלי ולהתמחות בעריכת דין, עם התמחות בדיני משפחה כי שום תחום אחר אף פעם לא עניין אותי", היא מספרת בחיוך. "לא ספק, הניסיון שצברתי בקריירה הראשונה בניהול מו"מ עם כל סוגי האנשים והסגנונות וגם בניהול משברים מורכבים ברמה היומיומית, משמש אותי מהיום הראשון שבו הקמתי את המשרד וגם בכל משבר משפחתי המתגלגל לפתחי. אני מאמינה גדולה בפתרון משברים בלא התערבות בית המשפט ובתוך כך מעדיפה תמיד ובכל סכסוך לפעול ליישוב הסכסוך בהליך מו"מ או גישור ורק במידה שזה לא מצליח אני ממשיכה לערכאות המשפט".

לדברי עורכת הדין האס-ארד, אנשים טועים לחשוב שהליך גישור מעיד על עמדת חולשה של מי מהצדדים, או על "התקפלות" או על צורך בוויתורים מהותיים, כשלמעשה אין הדבר כך. הליך הגישור נועד לסייע לצדדים ליישב ביניהם את המחלוקות, באמצעות צד ניטרלי בדרך המתאימה למידותיהם שלא בהתדיינות משפטית, אשר לה השלכות הרסניות רבות. חשוב לציין שהמגשר/ת אינם מקבלים החלטות או מכריעים בסוגיות שבין בני הזוג, אלא בודקים מה האינטרסים המשותפים שלהם ומהי אבן הנגף העומדת בינם לבין הפתרון לסכסוך. "על מנת לקבל תמונה רחבה ככל הניתן, אני בראש ובראשונה לומדת את התא המשפחתי ואת בני הזוג הספציפיים בסכסוך הספציפי. לכל מקרה יש "סיפור" משלו והעבודה צריכה להיות מדויקת ומותאמת לצרכים של הצדדים הספציפיים המעורבים בו. יש לא מעט יתרונות בהליך גישור "הניסיון גם הוכיח שהסיכוי שהסכם שנחתם בעקבות גישור ייפתח לדיון מחדש בערכאות המשפט הוא נמוך משמעותית בהשוואה לסיכוי לשוב ולהתדיין בבית המשפט לאחר שניתן פסק הדין בתום התדיינות משפטית", ממשיכה עורכת הדין האס-ארד, "יתרה מכך, יש הסבורים בטעות ששופט יפתור להם את הסכסוך תוך דיון אחד או בפרק זמן קצר, אך המערכת לא בנויה למתן מענה מידי ברובם המכריע של הסכסוכים המגיעים לפתחו של בית המשפט. המתדיינים אשר פונים לערכאות המשפט תלויים למעשה בהכרעה של אדם זר שאין לו לא את הזמן ולא את המשאבים להתעכב על הסיפור האישי שלהם ו/או להבין את הצרכים הספציפיים שלהם. בגישור ההליך הרבה יותר מהיר, מדויק ומוכוון ללקוח ובעיקר אינו מותיר אדמה חרוכה".

ניסיונה של עורכת הדין האס-ארד בליווי זוגות בהליך של פרידה או גירושין חידד גם את היכולת שלה למצוא פתרונות יצירתיים במקרים בהם נדמה ש"הקרב אבוד". כך למשל, במקרה שבו בני זוג בגיל השלישי נקלעו לסכסוך זוגי בעקבות רצונה של האישה להתגרש מהבעל בכל מחיר, והיה ברור מלכתחילה ששניהם ייצאו נפסדים מההליך הזה מבחינה כלכלית ולא יצליחו להחזיק שני בתים בנפרד, הושקעו כל האנרגיות בסכסוך הזה זה ל"הנמכת הלהבות" באופן יוצא מהרגיל ובשיקוף האלטרנטיבות לתרחיש הקיצוני ביום שאחרי. "ערכנו בדיקה מקיפה של כל הרכוש המשותף שלהם, כולל קצבאות ותשלומי פנסיה עתידיים. הסברנו שבמקרה והם יתגרשו, אף אחד מהם לא יוכל לקנות מהחלק שלו בבית המגורים דירת מגורים בשום מקום וגם אם אחד מהם יילך לעולמו, בן הזוג צפוי לאבד את קצבת השארים ובגילם זה לא תרחיש מופרך", היא מסבירה. "הפתרון שמצאנו היה פירוד ללא גירושין. את הנכס המשותף שלהם חילקנו בחלוקה פנימית לשתי דירות מגורים ושניהם קיבלו בדיוק את מה שהם רצו. אבל לא רק הם יצאו מרוצים – גם השופט שאישר את ההסכם העיר בחיוב על היצירתיות שבה נקטנו לטובת שני הצדדים".

"מעבר לכך שהליך הגישור חוסך זמן ומשאבים הוא גם מגן על המתדיינים מעצמם". לרוב, הליכים משפטיים מקצינים ומעצימים את הסכסוך ומגבירים את חוסר השליטה והאימפולסיביות של הצדדים ומזה קשה מאוד להימנע, בוודאי כאשר מעורבים ילדים. עורכת הדין האס-ארד, שעברה בעצמה גירושין, מודעת היטב לעוצמת הרגשות, המשקעים והמצוקות המציפים את המעורבים בסיטואציה הזו.

מניסיונה האישי והמקצועי טוענת עו"ד האס ארד כי "שחיקה בזוגיות היא דבר טבעי, אך השבר עצמו לא מגיע בדרך כלל ביום אחד. כשיש טריגרים חיצוניים כמו משבר ביטחוני, בריאותי או כלכלי עולות שוב המחשבות של "חיים רק פעם אחת" ומתחדד הרצון למצות את החיים גם במחיר של פירוק התא המשפחתי. "אחוז המתגרשים בעליה תמיד לאחר אירועים בהם בני הזוג נאלצים לשהות ביחד זמן ממושך תחת קורת גג אחת כמו בתקופות החגים או במשבר הקורונה, שאז אין להם לברוח, תרתי משמע, ואז עולות שאלות הרות גורל בנוגע לעתיד הזוגיות. ההמלצה שלי לכל אדם שמגיע למסקנה שהוא אינו מאושר ומבקש להתגרש, לעשות זאת בחוכמה, באחריות וברגישות, שכן ככל שהתהליך יעשה בדרך הזו כך ההתאוששות בסיום הליך הגירושין והיציאה לחיים החדשים תהיה טובה יותר", היא מסכמת.

עורכת הדין אילנית האס-ארד

כתובת: רח' מצדה 7, מגדלי ב.ס.ר 4, קומה 32, בני ברק

טלפון: 03-9744644