עורכי דין לדיני עבודה: עושים סדר בכל הקשור למשבר הקורונה

זה לא סוד שעובדים ועסקים רבים נקלעו למשבר חריף בעקבות מגפת הקורונה ונותרו עם שאלות רבות לגבי ההווה והעתיד. 3 עורכי דין לדיני עבודה עושים לנו סדר ומסבירים מה הזכויות שמגיעות לנו בתוך עובדים, ואיך כדאי לפעול כדי לצאת מהתקופה הזאת עם מינימום נזק

דניאל דותן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עורך דין לדיני עבודה
עורך דין לדיני עבודהצילום: Freedomz - Shutterstock
דניאל דותן
תוכן שיווקי

משרד עוז, בטשא, אייזן ושות'

משרד עוז, בטשא, אייזן ושות' עוסק בתחום האזרחי-מסחרי בדגש על דיני עבודה, אגודות שיתופיות ותכנון ובניה. עו"ד גל עינב, שותף במשרד וראש מחלקת דיני עבודה. עוסק בדיני עבודה מזה 12 שנה בעיקר בהגנה על מעסיקים.

עורך הדין גל עינבצילום: נוי עינב

"במשרד אנחנו מלווים מעסיקים רבים שנקלעו למשבר עקב מגפת הקורונה ובאופן טבעי צריכים כרגע לנסות להקטין עלויות ולצמצם פעילות, על מנת שהמפעל יוכל לשמר את גרעין הפעילות שלו ולשוב לעבודה בתום התקופה". אומר עו"ד עינב, עסקים רבים צריכים לקבל בשלב זה החלטות קשות שפירושן לעתים גם פגיעה בעובדים וזו הרבה פעמים ההחלטה הקשה ביותר שגם מדירה שינה מעיני המעסיקים.

"כחלק מהפעולות להקטנת העלויות, המעסיקים נדרשים לקבל החלטה בנוגע להעסקת העובדים. אם בשגרה ישנם שני מצבים – עבודה רגילה והפסקת עבודה, בתקופה זו עושים שימוש, בעזרת הקלות שנתנה המדינה, במצב ביניים של חל"ת – חופשה ללא תשלום המקנה לעובד את היכולת לקבל דמי אבטלה.

מה המשמעות של חל"ת למעסיק בתקופת הקורונה?

"מבחינת המעסיק, חובתו להמשיך ולשלם את דמי הביטוח הלאומי בחודשיים הראשונים של החל"ת. לאחר מכן אין לו עוד חובות כלפי העובד. בתום החל"ת יש להשיב את העובד לאותו תפקיד באותם תנאים. חשוב להדגיש שלאור העובדה כי הזכאות לתשלום אבטלה קמה רק במידה והחל"ת ארוך משלושים יום, לא יוכל המעסיק להשיב את העובד לעבודה לפני תום שלושים הימים. במידה והעבודה במשק תתחדש במהלך החודש הקרוב, המדינה תאלץ לתת מענה לסוגיה הזו על מנת לא לשתק את המשק לחלוטין".

האם המעסיק צריך להודיע לעובד מראש על החל"ת ואם כן, כמה זמן מראש?

"לאור מצב החירום במשק, שאינו נעלם מעיניו של אף עובד, המעסיק יכול להסתפק בשיחה מקדימה בה יפורטו השיקולים שליוו את קבלת ההחלטה והוא אינו צריך לתת הודעה מראש. הביטוח הלאומי אף הוציא הנחיה לפיה מי שיירשם בשירות התעסוקה עד 26.3.2020, ייחשב כאילו הוא נרשם ב- 15.3.2020".

מי מפריש את הכספים לפנסיה ולביטוחי בריאות בזמן החל"ת?

"מבחינת המעסיק לא חלה חובה להפקיד כספים לקופות הגמל בתקופת החל"ת. טוב יעשה עובד אם יוודא עם קופת הגמל שלו שנשמר לו הרצף הביטוחי בקופה".

מה החוק קובע לגבי עובדות בהריון?

"עובדות בהריון, בטיפולי פוריות או לאחר לידה לא ניתן להוציא לחל"ת ללא אישור הממונה על חוק עבודת נשים במשרד העבודה. לאור מצב החירום, משרד העבודה הנגיש מאוד את השירות וניתן להגיש בקשות בפקס או דוא"ל. חשו להבין שהוצאת עובדת לחל"ת ללא קבלת אישור הממונה עלולה לחשוף את המעסיק לתביעה בעתיד".

האם ניתן להוציא את כל העובדים לחל"ת?

"כן, אולם ביטוח לאומי משלם דמי אבטלה רק למבוטחים לאחר תקופת אכשרה (כרגע 6 חודשי עבודה במהלך 18 החודשים האחרונים) בין הגילאים 20 – 67. מבוטחים שאינם עונים על התנאים הללו לא יהיו זכאים לקבלת דמי אבטלה ועל המעסיק לקחת זאת בחשבון בהחלטתו".

מה הדין לגבי עובד שלא מוכן להישמע להוראות המעסיק או לצאת לחל"ת?

"במקומות עבודה הממשיכים לפעול, עובד אינו רשאי לעשות דין לעצמו ולא להגיע לעבודה אלא אם הוא חולה או נמצא בבידוד. אי הגעה לעבודה מהווה הפרת משמעת והמעסיק רשאי לפעול בהתאם, מהחלטה על קיזוז ימי חופשה ועד לפיטורים. עובד שאינו מעוניין לצאת לחל"ת רשאי להודיע על התפטרות בדין מפוטר ויקבל את מלוא הזכויות מהמעסיק".

מה משמעות התקנות החדשות שפורסמו היום לגבי מעסיקים?

"על פי התקנות החדשות שפורסמו נקבע בין היתר, כי עסקים שאינם חיוניים (בהתאם לרשימה שצורפה לתקנות) רשאים לפעול במתכונת של 30% ממצבת העובדים או עד 10 עובדים (הגבוה מביניהם). חשוב להדגיש כי מעסיק שלא יפעל בהתאם להנחיות צפוי לקנס כספי או מאסר של עד שישה חודשים".

למידע ופרטים נוספים - ניתן לפנות למשרד עורכי דין עוז, בטשא, אייזן ושות'.

כתובת: קיבוץ עין חרוד מאוחד 1896500

טלפון: 04-6485817/8

לאתר האינטרנט של משרד עורכי הדין עוז, בטשא, אייזן ושות' >>>

---------------------------------------------

משרד עורכי דין קולצ'ינסקי

התקנות החדשות של ממשלת ישראל שמטרתן לצמצם ככל האפשר הידבקויות בנגיף הקורונה, משפיעות באופן משמעותי על המשק ובין היתר, מערפלות את זכויות העובדים. עו"ד לירן קולצ'ינסקי, בעלי משרד עורכי דין קולצ'נסקי, מחדד את הערפול ועושה לנו סדר.

"בשל התקנות החדשות שהובילו לסגירת עסקים בתקופה זו ולהגבלת מספר העובדים היכולים לשהות יחד במשרד, מעסיקים רבים מוציאים את העובדים שלהם לחל"ת (חופשה ללא תשלום), לעבודה מהבית, ואף מפטרים עובדים". אומר עו"ד לירן קולצ'ינסקי, "התפשטות נגיף הקורונה מביאה את מערכת היחסים בין העובד והמעסיק למקום חדש ולא ברור, בו שני הצדדים מנסים להבין את זכויותיהם וחובותיהם".

עורך דין לירן ודים קולצ'נסקיצילום: יקיר ברבי

משרד עורכי דין קולצ'ינסקי כולל מספר עורכי דין אשר עוסקים בתחומים דיני עבודה, נדל"ן, הוצאה לפועל, נזיקין וביטוח, מסים, וספורט. עו"ד לירן קולצ'ינסקי מגן על עובדים ומייצג אותם בהגנה על זכויותיהם.

"מאז הגיע נגיף הקורונה למדינת ישראל ובעקבות ההגבלות שפרסמה הממשלה, חלק מהמעסיקים נקטו בצמצומים שבמסגרתם הוציאו את עובדיהם לחל"ת. אומר עו"ד לירן קולצ'ינסקי, "במשך תקופת החל"ת - חופשה ללא תשלום, העובד לא מקבל משכורת ולא מנכים לו ימי חופשה מהחופשה השנתית הצבורה לו".

עובד שיצא לחל"ת בשל התקנות, מקבל דמי אבטלה?

"כן. החל מה- 1.3.20 והלאה, עובד שיצא לחל"ת של מעל ל-30 יום בשל הצמצומים במשק עשוי לקבל זכות לדמי אבטלה וזאת למרות שלא פוטר. לגבי ביטוח לאומי, בחודשים הראשונים ינוכה לעובד דמי ביטוח לאומי מדמי האבטלה ולאחר מכן העובד יצטרך לשלם ביטוח לאומי בעצמו".

האם מעסיק יכול להוציא את העובד לחל"ת ללא הסכמתו?

"לאור המצב הנוכחי במדינה שהינו 'מצב חירום', המעסיק יכול להוציא את העובד גם ללא הסכמתו. על המעסיק יהיה למלא טופס בל/1514, והעובד יידרש למלא טופס 'חופשה ללא תשלום בעקבות המשבר".

מה לגבי עובד שנכנס לבידוד?

"במידה והעובד נכנס לבידוד, היעדרותו זו תחשב כ-ימי מחלה אשר נצברו אצל המעסיק דהיינו, יום הראשון על חשבון העובד, יום שני ושלישי 50% על חשבון העובד ו50% על המעסיק, מהיום הרביעי 100% על המעסיק. על העובד למלא "תעודת מחלה" לפי צו הבריאות. לגבי עבודה מהבית בזמן הבידוד: המעסיק לא יכול לחייב את העובד לעבוד כשהוא נמצא בימי מחלה, כנ"ל במקרה של בידוד. אולם במידה והצדדים מסכימים יחד שהעובד יעבוד מהבית, העובד יהיה זכאי למשכורת ולא לדמי מחלה".

האם העובד זכאי לימי מחלה בזמן החל"ת?

"במהלך החל"ת מופסקים יחסי עובד-מעסיק והעובד לא יכול לקבל ימי מחלה. גם אם העובד נכנס לבידוד הוא נמצא בתקופת החל"ת ולא זכאי לימי מחלה".

האם העובד שנמצא בבידוד על ידי צו, יכול לקבל הודעה על חל"ת מהמעסיק?

"המעסיק לא יכול להוציא את העובד לחל"ת כל עוד העובד נמצא בבידוד עקב צו ממשרד הבריאות. על המעסיק לממש את ימי המחלה של העובד בתקופת הבידוד ורק לאחריה יוכל המעסיק להודיע לעובד על חל"ת בהתאם לחוק".

האם המעסיק יכול להפחית את שעות העבודה של העובד בתקופת הקורונה?

"מעסיק יכול להפחית את שעות העבודה אך זה צריך להיעשות בהסכמה עם העובד. במידה והפחתת השעות נעשתה לכל העובדים במקום העבודה ויש עובד אחד שלא מסכים אז הוא יהיה רשאי להגיש בקשה להתפטרות כדין מפוטר".

מה קורה לעובד שעובד בשכר מינימום ויש לו בונוסים ועמלות?

"בונוס או עמלה אלו תגמולים שהמעסיק נותן כדי לתגמל את העובד על עבודתו הטובה ובמקרה שיש מגפה שגורמת למעסיקים פגיעה בהכנסות, דבר שלא נעשה ביוזמת המעסיק, אין פגיעה בעובד שלא קיבל בעובד שלא קיבל בונוס. עם זאת, העובד צריך לבדוק שהמעסיק משלם את שכרו על פי החוק".

מה לגבי החזרה לעבודה לאחר תקופת החל"ת?

"לאחר סיום החל"ת, המעסיק אמור להחזיר את העובד לתפקידו הקודם ו/או מתפקיד דומה, אך אסור שתנאיו יפגעו. במידה והמעסיק מבצע הרעת תנאים העובד יהיה זכאי להתפטר כ- 'מתפטר כדין מפוטר'.

לקבלת ייעוץ והכוונה צרו קשר עוד היום עם משרד עורכי דין קולצ'ינסקי המתמחה בדיני עבודה ונשמח לספק לכם שירות מקצועי ומקיף.

משרד עורכי דין קולצ'ינסקי

כתובת המשרד: דרך העצמאות 84, חיפה

טלפונים: 04-8667721, 052-6662828

לאתר של משרד עורכי דין קולצ'ניסקי >>>

---------------------------------------------

עו"ד מתן שלו מנקר

תקופת הקורונה היא תקופה מאתגרת עבור כולנו: העובדים, המעסיקים, ובמיוחד עבור אלה שיוצאים לחל״ת. הקורונה תפסה אותנו לא מוכנים וללא שום התרעה מוקדמת פלשה לחיינו ושינתה לגמרי את חוקי המשחק. קרוב למיליון אנשים כבר מצאו את עצמם ללא עבודה ונכון להיום אנחנו עדיין בעיצומו של אירוע מתגלגל שאת השלכותיו האמיתיות נוכל להבין רק בעוד מספר חודשים אם לא מספר שנים.

לצד משבר הקורונה שפקד אותנו, יצאו עובדים רבים לחל״ת, רבים מהם הוצאו לחופשת עבודה מבלי לדעת את זכויותיהם, וגם בצד השני, החוקים שנוסחו בעת תקופת הקורונה הכניסו את המעסיקים לסביבה מבלבלת ולא מוכרת בה הם לומדים מחדש את כללי המשחק ומשתדלים שלא לעשות טעויות שאחר כך יבואו בעורכיהם. נפגשנו עם עורכת דין מתן שלו לשיחה על זכויות העובדים בעת הקורונה ומה מה כל צד צריך לדעת:

נתחיל בהתחלה, מה הסכנה הכרוכה באי ההבנה של החוקים?

״מדובר במצב בעייתי, מכיוון שכל-כך הרבה דברים השתנו עובדים ומעסיקים לא מספיקים להתעדכן על השינויים בחוק, הם לא מבינים מה מותר ומה אסור, מה שחושף את שני הצדדים לסיכון. ישנם חוקים/ צווים המתייחסים לפיטורים בזמן הקורונה וספציפית בזמן החל״ת שאליהם צריכים להיות מודעים המעסיקים אחרת הם עלולים לעבור על החוק ולהסתכן בתביעה מצד העובד.

עורכת דין מתן שלוצילום: צילום עצמי

מה החוק קובע בעניין היציאה לחל״ת?

"בתור התחלה חשוב להבין שעל היציאה לחל״ת להיות בהסכמה של שני הצדדים, הן של המעסיק והן של העובד. אם שני הצדדים מתואמים ומסכימים על היציאה לחל״ת אז הדבר נעשה כדין, אבל אם המעביד מוציא את העובד לחל״ת ללא הסכמתו אזי עומדת למעסיק האפשרות לפטר את העובד שסירב לצאת לחל"ת או לחילופין עומדת לעובד האפשרות להתריע בפני המעסיק כי בכוונתו להתפטר בדין מפוטר במידה ולא ישיבו לעבודה לאלתר.

ומעבר להסכמה של שני הצדדים, למה עוד צריך המעסיק לדאוג?

"ישנם ניואנסים קטנים שצריך להתייחס אליהם, כך למשל עובד שהוצא לחל״ת ללא תאריך סיום, למעשה בכלל לא מיועד לחזרה לעבודה, ומבחינת החוק מדובר אוטומטית בפיטורים".

ואם עובד כן הוצא לחל״ת בתיאום שני הצדדים והמעסיק עדיין רוצה לפטר אותו?

"במצב כזה יש להתייחס לחל״ת כאל הפסקת תקופת העבודה בהסכמת הצדדים לזמן מוגבל שרק בסיומה ניתן להתקדם להליכי פיטורים. מעסיק תמיד יכול לפטר עובד אבל בתקופת הקורונה עליו להיות זהיר עוד יותר, העובד או המעביד צריכים לתת הודעה למוסד לביטוח לאומי על סיום החל״ת ורק אז המעסיק יכול לתת לו הודעה מוקדמת ולהתקדם באפיק הנכון לפיטורי העובד תוך שהוא מקפיד לשמור על זכויותיו ועל החוק".

איך התקופה הזו תמשיך להתקדם לפי ראות עינייך?

"יצא לי לדבר עם הרבה מאוד עובדים, כולם חולקים מעין תחושה כזו שהקורונה מאחורינו אבל האמת היא שהמשבר הגדול עוד לפנינו. ישנם אנשים רבים שמצפים לחזור לעבודתם עם תום החל״ת אך ייתכן שמקום העבודה כבר לא יצטרך אותם כשיחזרו. חשוב שעובדים ידברו עם עורך דין שמתמחה בדיני עבודה כדי לברר את זכויותיהם ובכדי להבטיח שהם מקבלים את מה שמגיע להם".

ומה באשר למעסיקים?

"המעסיקים צריכים לדאוג לזכויות העובדים בתקופת הקורונה עוד לפני שהעובדים בכלל מתחילים לברר את הנושא. חשוב שהמעסיקים יקדימו תרופה למכה ויעבדו בתקופה הזו מול עורך דין צמוד שימנע מהם לעשות טעויות שיעלו להם מאוחר יותר הרבה כסף".

מה התועלת בעורך דין כשעל פניו הכל נראה כמתנהל כשורה?

"זה בדיוק העניין. מעסיקים מתנהלים באותו אופן, מתוך מחשבה בריאה שהם מכירים את החוק, אבל דברים השתנו ומשתנים כל הזמן, ודברים שהיו רלוונטיים עד לא מזמן, לא בהכרח רלוונטיים כיום. תפקידו של עורך דין הוא לעקוב אחר השינויים האלה ולהתריע בפני המעסיקים כדי למנוע מהם מלהיכנס למצבים לא נעימים. צריך להבין שבמיוחד עכשיו כשהמשק בשפל היסטורי, חשוב להתנהל נכונה כדי למזער לאפס את הסיכוי לתביעות ונזקים. תזרים המזומנים של עסקים רבים הצטמצם בצורה ניכרת ולחלק מבעלי העסקים אין את היכולת הכלכלית לספוג תביעות מצד העובדים, ולכן היום יותר מתמיד חשוב לוודא שעובדים בצורה נכונה ובהתאם להנחיות".

עורכת דין מתן שלו עובדת בתחום המשפטים כבר קרוב לעשור ומחזיקה בהתמחות בדיני עבודה. היא מייצגת שכירים, מעסיקים וחברות גדולות, ונלחמת עבור לקוחותיה במטרה להבטיח כי יקבלו את שמגיע להם. אם אתם רוצים לדעת את זכויותיכם בזמן הקורונה ובכלל, בין אם אתם מעסיקים ובין אם אתם שכירים או עצמאיים, תוכלו לדבר עם מתן שתשמח לעמוד לשירותכם ולעשות לכם סדר בבלאגן.

עורכת דין מתן שלו
כתובת: קריית ביאליק, ת.ד 2019
טלפון: 04-8427935, 052-3338508