ייעוץ אסטרטגי לחברות: לפרוץ את גבולות החשיבה

יצירתיות, תכנון לטווח ארוך, הגדרת חזון ויעדים, ליווי אישי של ההנהלה, בחירת דרכי פעולה ומתן כלים ליישום, הם הליבה של כל תכנית אסטרטגית שתוביל את הארגון והחברה לצמיחה ושגשוג, אותה תוכלו לבנות עם ייעוץ נכון של המובילים בתחום

שרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שני אנשים עם מחשבים ניידים
צילום: צילום: Helloquence
שרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי

חברות וארגונים רבים יודעים כי מלבד תוכנית עסקית וניהול פיננסי, יש הכרח גם בתכנון אסטרטגי, להטמעת חדשנות לצד עידוד יצירתיות והטמעת ערך מוסף. גם בתחום זה ישנם אנשי מקצוע שמלווים מנכ"לים של חברות גדולות בדרך לשינוי, שלא פעם כולל גם פריצת גבולות. בין החברות הפועלות בתחום: שמוליק רביד בע"מ, D2D, דואלוג, טוטאלי ו-Business Insights.

שמוליק רביד בע"מ – ייעוץ אסטרטגי, ארגוני ואישי

"הערך המשמעותי שיועץ טוב מביא איתו לחברה הוא היכולת לייצר חשיבה אחרת, כזו שתפרוץ את הגבולות, תשחרר מקיבעונות ותנסה לעשות שינוי פרו-אקטיבי גם בשוק בו ההחברה פועלת", אומר שמוליק רביד, המייסד והמנכ"ל של "שמוליק רביד בע"מ – ייעוץ אסטרטגי, ארגוני ואישי". "רובן המכריע של החברות, כולל סטארטאפים צעירים, יודעים מהי אסטרטגיה ומה הן רוצות, אך מתקשות לדעת מה ייצא בסופו של תהליך. כאן נכנס תפקידו של היועץ - למקד, לכוון, להדריך, לשקף ובעיקר להוביל יחד עם המנכ"ל וההנהלה את החברה למחוזות בהם יש לחברה ערך ברור, מובחן ובר קיימא".

רביד הוא מוסמך (MA) בהצטיינות מטעם האוניברסיטה העברית במסלול אינטגרטיבי של סוציולוגיה, פסיכולוגיה ומנהל עסקים, מסלול שלימים נקרא ייעוץ ארגוני. הוא שימש בתפקידי ייעוץ בחיל האוויר בתפקידי שטח ובמשך שש שנים עמד בראש המערכת הייעוצית של החיל. עם שחרורו מצה"ל בשנת 2000 הקים את החברה שלו. העובדה שלרביד יש גם רקע וניסיון בחיל האוויר מהווה יתרון גדול בעיקר בכל הנוגע ליכולת לקיים, ללמד ולהטמיע תהליך מעמיק של תחקיר והפקת לקחים. בנוסף, הוא המציא ופיתח מודלים סביב הנושא ומשלב אותם במודלים אסטרטגיים וארגוניים בעבודתו עם חברות וארגונים.

"הערך המשמעותי שיועץ טוב מביא איתו לחברה הוא היכולת לייצר חשיבה אחרת, כזו שתפרוץ את הגבולות, תשחרר מקיבעונות ותנסה לעשות שינוי פרו-אקטיבי גם בשוק בו ההחברה פועלת"צילום: צילום: שמוליק רביד

רביד שימש בעברו כיו"ר מועצת המנהלים של חברת אופטיקנה, ליווה חברות השקעה וחממה טכנולוגית ועובד עם חברות בגדלים שונים הפעילות בתחומים רבים ומגוונים.

התפיסה המובילה את רביד היא שייעוץ אסטרטגי, ייעוץ עסקי וליווי אישי הן שלוש דיסציפלינות הכרוכות זו בזו לטובת הובלת שינוי. "על-פי רוב, תהליך אסטרטגי משמעותי גוזר שרשרת שינויים מהותיים בתפיסה ובכיוונים העסקיים, המבנה והתהליכים הארגוניים ושינויים תרבותיים, שיהיו פועל יוצא של חזון החברה, התוכנית האסטרטגית וערכי הליבה של החברה", מסביר רביד. "ליווי אישי של מנהלים בחברה יוכל להבטיח שהם אכן יצליחו להוביל את השינוי, להתמודד היטב עם התנגדויות ולהקים קואליציה של שותפים לדרך כמובילי שינוי".

אחת מאבני היסוד בעבודתו של רביד היא בחינה מעמיקה של החברה והתאמה מדויקת של המודל המתאים עבורה ביותר שיוביל אותה במעלה התהליך. "יש אינספור מודלים שאפשר ליישם, אך חשוב להתאים את המודל לחברה, לאנשים הפועלים בה ולרוח הנושבת בה", ממשיך רביד. "אנחנו לומדים לעומק מי החברה ומה האקוסיסטם בו היא פועלת, מי המתחרים הישירים והעקיפים שלה, עורכים סקרים וניתוחי שוק, בודקים מגמות, מוצרים ושירותים. הנתונים שנפיק יעזרו לנו לנתח ולהציף בצורה מושכלת אם יש יתרון תחרותי או יתרון יחסי לחברה, מה הערכים שהיא מביאה ללקוח, כמו גם לזהות מה יכולים להיות מנועי הצמיחה שלה".

"חברות שמשכילות לערוך תכנון אסטרטגי ארוך טווח, באופן פרואקטיבי מחד ואדפטיבי מאידך, סיכוייהן לצמוח ולהתפתח גדלים לאין שיעור"

כך למשל, חברת סטארטאפ ששקדה על פיתוח טכנולוגיה תוך מחשבה שהוא מיועד לתחום מסוים, עשויה לגלות בשלב כלשהו שהשוק רווי ויכולת החדירה אליו היא כמעט בלתי אפשרית. בתהליך של ליווי וייעוץ טוב תגלה אותה חברה שאם היא תפנה את הטכנולוגיה לאפיק אחר, בו השוק צמא לפתרון שהיא מציעה, היא תוכל לגייס מובילי דעה שיעזרו לה לפרוץ לשוק. השינוי יהיה עצום – אותה חברה עם אותה טכנולוגיה אך פתרון אחר לשווקים אחרים.

"ככלל, חברות צריכות להקפיד על המיקוד שלהן ועל היעילות שלהן. החוכמה היא להיות אקלקטי ולדעת לנתב אותן כך שישיגו את המטרות שלהן. כל החלטה שחברה תקבל מבחינה עסקית תשפיע בסופו של דבר על הארגון כולו. היכולת של יועץ טוב להיות עם "אצבע על הדופק", להתאים את עצמו ואת המודלים לארגון הם אלה שיובילו להצלחה. העולם העסקי הוא דינמי וככזה יש לערוך שינויים והתאמות בכל חברה כדי שהיא תישאר רלוונטית ולא תישאר מאחור".

אחד האתגרים שרביד מוצא בליווי החברות הוא להפוך אותן למובילות שוק ומכתיבות שוק. כלומר להיות אלה שיהיו הראשונות לזהות את המגמות בשוק המקומי והגלובלי ולהיות אלה שיגרמו לשוק להשתנות, כאלה שיקבעו את הטון. "חברות שמשכילות לערוך תכנון אסטרטגי ארוך טווח, באופן פרואקטיבי מחד ואדפטיבי מאידך, סיכוייהן לצמוח ולהתפתח גדלים לאין שיעור. חשוב לא פחות מכך הוא היכולת להטמיע את השינוי, להוציא אותו לפועל בצורה מיטבית באמצעות קביעת יעדים ומטרות מדידים המובילים את החברה למימוש התוכנית האסטרטגית שלה ולערוך בקרה מתמדת שהדרך שהתוותה אכן מובילה את החברה למחוזות נושאי ערך משמעותי, מבדל ובר קיימא", מסכם רביד.

שמוליק רביד בע"מ – ייעוץ אסטרטגי, ארגוני ואישי
כתובת: גלבוע 19, רעות
טלפון: 052-3345299
אתר
לינקדאין

---------------------------------------

nullD2D בהובלת דן דניאלי

"כשבעלי חברה או מנכ"ל מקבלים החלטה שהגיעה העת להצעיד את החברה קדימה לקראת אתגרים חדשים ולשבור את תקרת הזכוכית, הם מבינים שלא מדובר בתהליך קצר וטקטי של "זבנג וגמרנו, אלא שהגיע הזמן להכין תוכנית אסטרטגית וליישמה. ברוב המקרים מדובר בשינוי שהצעד הראשון ביישום שלו יתרחש בשנה הקרובה ויתפרס על פני מספר שנים ועל כן יש להיערך אליו מבעוד מועד", מסביר דן דניאלי, מנכ"ל ובעלים של D2D, חברה לייעוץ אסטרטגי וליווי להצלחה עסקית. "לא תמיד המנהל ניחן ביכולת להתבונן במבט צופה עתיד ולעשות פעולות שיעזרו לו להיות מוכן לבאות. תפקידו של יועץ אסטרטגי הוא לסייע למנהל, להדריך ולמקד אותו כדי שבבוא הזמן הוא יוכל להגשים ולהשיג את המטרות שלו ושל החברה בראשה הוא עומד".

D2D בהובלת דניאלי מלווה חברות ועסקים בינוניים בבניית תוכנית אסטרטגית והוצאתה לפועל, תוך שיתוף פעולה מלא עם ההנהלה ומקבלי ההחלטות, מתוך תפיסה הגורסת שרק עירוב של כל הגורמים הרלוונטיים בתהליך ומתן מקום להשמעת קולות מגוונים וסיעור מוחות, יכולים להבטיח את הצלחתה. היועץ אסטרטגי ייתן למנהלים כלים לשבור פרדיגמות (תפישות) מעכבות, לנתח את השוק ולהתבונן על כלל המרכיבים שלו דרך פריזמות נוספות שיאפשרו בהמשך קבלת החלטות. "כשמנהל אומר לדוגמה שהחזון שלו הוא שתוך חמש שנים החברה תהיה מובילה בתחומה, צריך לפרק את זה לגורמים כדי להבין מה המשמעות של 'מובילות' ואיך אכן מגיעים לשם", ממשיך דניאלי. "להיות "מוביל" לא קורה בין לילה, אבל ברגע שמגדירים את החזון זה נותן כיוון שיחייב את ההנהלה לפעילויות שיביאו את החברה להיות כזו, כמו: להוביל בטכנולוגיה, להוביל בפיתוח, להוביל בחדשנות וגם להיות זה שיזהה לפני כולם צורך או מגמה ולהיות מוכן לתת את הפתרונות הטובים ביותר בשוק".

"תפקידו של יועץ אסטרטגי הוא לסייע למנהל, להדריך ולמקד אותו כדי שבבוא הזמן הוא יוכל להגשים ולהשיג את המטרות שלו ושל החברה בראשה הוא עומד"צילום: צילום: נועה זני

את D2D הקים דניאלי לפני כארבע שנים, לאחר שצבר ניסיון של למעלה משני עשורים בתפקידי ניהול בכירים בחברות הפועלות בסביבה בינלאומית, הובלה של עשרות פרויקטים בהצלחה רבה שהביאו לגידולים במחזורים השנתיים וניהול צוותים גדולים. לדניאלי תואר ראשון ו- BSc. מהטכניון בחיפה ו-MBA מבית הספר למנהל עסקים של Kellogg באוניברסיטת Northwestern בשיקגו.

לדבריו, על מנת לבנות תוכנית אסטרטגית נדרשים תחילה תהליך דיאגנוזה ומחקר מקיפים במהלכם הוא לומד על החברה, הסביבה בה היא פועלת, ערכיה, המבנה הארגוני שלה, שיטות העבודה ושגרות הניהול, בוחן את השוק, דוחות כספיים וכל אספקט נוסף שיכול בסופו של דבר לסייע לבניית תמונה שלמה ומלאה על מצבה היום.

"תכנית אסטרטגית חייבת להיות ממוקדת ותחומה בזמן", ממשיך דניאלי. "היא תתבסס על החזון והערכים של החברה, מטרות אסטרטגיות ועל הנתונים שנאספו במהלך הדיאגנוזה, ביניהם: אנליזת SWOT, הגדרת מודל עסקי, ניתוח שוק, מגמות וכדומה, כשכל הפרמטרים צריכים לחבור יחד בהלימה. חברה שאחד הערכים המרכזיים שלה, למשל, הוא מובילות בשירות, עשויה לגלות שכדי להגשים את החזון והיעדים האסטרטגיים שלה, הערך הזה עלול להיפגע, ייתכן ותקבל החלטה לשנות את האסטרטגיה כדי לא להתפשר על נושא המובילות בשירות. חברה אחרת, שאחד הערכים המרכזיים שלה הוא בין השאר שביעות רצון ופיתוח עובדים עשויה לגלות שכדי להגשים את החזון שלה היא נאלצת להתפשר בנושא זה, תצטרך אולי לחשב מסלול מחדש כדי להניע שינוי מבלי לפגוע בעובדים".

D2D בהובלת דניאלי מלווה חברות ועסקים בינוניים בבניית תוכנית אסטרטגית והוצאתה לפועל

לתפיסתו של דניאלי, כל חברה שחפצה להצליח ולשרוד בסביבה משתנה צריכה להכין תוכנית אסטרטגית ולעדכן אותה מעת, שכן חברה שלא עושה זאת שוגה בשאננות וכשיתחולל שינוי משמעותי בשוק היא עלולה למצוא את עצמה על פי תהום. אחת הדוגמאות לחברה שכזו היא חברת 'קודאק', לשעבר ענקית הצילום, שלא השכילה לעשות את השינוי המתבקש כשנכנסו לשוק המצלמות הדיגיטליות למרות שהטכנולוגיה הייתה בידה. "חברות שמתבססות על לקוח אחד שמהווה אחוז גדול מההכנסות שלהן או על שוק בודד ואינן מפתחות אלטרנטיבות נוספות, עלולות למצוא את עצמן בצרות, שהרי כל שינוי קטן בפעילות ישפיע עליה מאוד. חשיבה נכונה והיערכות מראש, הם קריטיים ליציבות והתפתחות של חברה".

תוכנית אסטרטגיה מקיפה שיהיו בה אלמנטים, כמו: פיתוח מוצרים, שיפור היבטים תפעוליים ו/או ארגוניים, גיוס והכשרות, בחינת של מודל תגמול תואם להשגת יעדים, התאמה של טכנולוגיות ותשתיות, ופעולות אסטרטגיות של תמחור, שיווק ומכירות ותחזית פיננסית להשקעות והכנסות, תהווה את מפת הדרכים להשגת המטרה וחזון העל של החברה. יתרה מכך, כשחברה נערכת נכון לעתיד, היא תהיה מסוגלת לתפוס הזדמנויות שייווצרו בשוק מתוך עמדה של חוזק. "חשוב לזכור שכל תוכנית אסטרטגית ניתנת לשינוי", מדגיש דניאלי. "יועץ טוב הוא מי שיידע להתריע ולכוון שיש צורך באדפטציה של התוכנית כדי שהיא תהיה אפקטיבית ורלוונטית. ההמלצה שלי היא לעשות ביקורת על התוכנית, לפחות פעם בשנה, ולוודא שההנחות שנלקחו והתוכנית עדיין תקפות".

D2D–בהובלת דן דניאלי
טלפון: 077-9974065
לאתר
לינקדאין
פייסבוק

------------

nullדואלוג

"כדי לערוך חשיבה מעמיקה שתוביל לתוכנית אסטרטגית אפקטיבית, צריכים ראשית להתקיים שלושה תנאים: המנהל או הנהלת החברה מסכימים ומפנימים שהם עומדים בפני אתגר משמעותי; בחדר צריכה להיות נוכחות של בר-סמכא לקבל החלטות; יש לחברה מרחב פעולה לשינוי", אומרים יותם הכהן, מייסד ומנכ"ל משותף, ויואל יפה, מנכ"ל משותף בחברת הייעוץ האסטרטגי "דואלוג". "בדרך כלל, בפנייה אלינו הלקוח יתאר מצב של צורך בשינוי, דחיפות למתן פתרון אד-הוק או מצב של חוסר ודאות. הוא מבין שהוא זקוק לסיוע, אבל הוא לרוב לא יודע לנסח את הבעיה באופן מדויק ואת הפתרון שהוא צריך. הניסוח של הבעיה היא החלק ההתחלתי והקריטי של התהליך. ללא הפנמה שתהליך אסטרטגי מחייב מוכנות להכיר בכך שיש בעיה או אתגר יהיה קשה מאוד להניע את הארגון לקפיצת המדרגה הנדרשת".

חברת "דואלוג" פועלת בשוק מאז 2014, ועוסקת במתן ייעוץ אסטרטגי למגזר העסקי והציבורי, בגישה שונה מהמודל הקלאסי בו יועץ חיצוני יעזור לחברה בעזרת אנליזת שוק, התאמה ויישום של אוסף מודלים. לדברי השניים, כשנכנסים לשווקים יותר מורכבים המודלים פחות מתאימים, לכן הם פיתחו מיומנויות ויכולות על בסיס עקרונות החשיבה המערכתית, ליצור ולבנות אסטרטגיה חדשה (או מעודכנת) על בסיס הידע הרב שקיים בתוך החברה בעבודה אינטנסיבית עם ההנהלה: "תפקידנו לסייע להנהלת החברה לצאת מהקיבעון המחשבתי, לשחרר אותה מהפרדיגמה בה היא שבויה ולפרוץ את גבולות החשיבה", מסבירים השניים. "ההתבוננות שלנו על החברה תתחיל מבראשית בשאלה 'מה הביא את החברה למצב בו היא נתונה היום', בחינת החלטות עבר וכיצד הן השפיעו על מהלכים שנקבעו בארגון ורק לאחר מכן נעבור לתכנון פעולות להטמעה על מנת להשיג את היעדים לצמיחה ופיתוח".

יותם הכהןצילום: אייל תגר

הקושי של מנהלים לקיים תהליך אסטרטגי אפקטיבי מחייבים לטענת הכהן ויפה להטמיע כלים חדשים בתהליכי הניהול האסטרטגי של חברות. כדי לסייע למנהלים למול אי-הוודאות והשיבוש שמאפיינים את העידן הנוכחי דואלוג הקימה מאגר ידע פתוח שהוא הרחב והמקיף ביותר בעברית בנושאים של אסטרטגיה וחשיבה מערכתית. במאגר מאות ערכים, החל במושגי יסוד מעולם האסטרטגיה וכלה בגישות, תפיסות ומודלים מתקדמים ועדכניים. לטענתם, ״הקמת המאגר היתה חלק מחזון החברה של העמקת יכולות החשיבה האסטרטגית בכלל המגזרים בישראל״.

התהליך שמובילים ב"דואלוג" נתפר בהתאם לצורך הייחודי של החברה. לרוב הוא כולל סדנה ממוקדת של מספר ימים בה דנים במצב הקיים, מבצעים היערכות, איסוף מידע, סיעור מוחות וחשיבה משותפת. בנוסף, מגדירים במדויק את הבעיה או המטרה, משקפים את התפיסות הניהוליות שמנחות את החברה ומה הפוטנציאל החיובי והשלילי הגלום במציאות המשתנה. הסדנה נותנת ערך מידי לחברה שנמצאת בחיכוך גבוה עם הבעיה איתה היא מתמודדת, בעיקר כשמדובר בחברות טכנולוגיות שאצלן הזמן ומהירות התגובה לשינוי בשוק הם קריטיים. בהמשך לסדנה תתקיים חשיבה אסטרטגית שתתפרש על מספר מפגשים תוך ניהול תובנות ממפגש למפגש כדי לאפשר העמקה לרבדים נוספים.

יואל יפהצילום: אייל תגר

התהליכים הללו, בוודאי כשהם תחומים בזמן, מוגדרים וממוקדים, מעצימים את ההנהלה שמצליחה למצוא את מרכז הכובד של משמעות השינוי, מה שמאפשר לה פתיחות גבוה לשינוי מהותי אך אפקטיבי ומדיד. "חברות עם טכנולוגיה מסורתית וביסוס של עשרות שנים, עלולות למצוא את עצמן מחוץ למשחק אם לא יעשו את ההתאמות הנדרשות לקצב השינוי בעולם. דבר דומה עלול לקרות לחברות קמעוניות שלא ישכילו לצפות או להפנים שינוי בהתנהלות של הספקים שלהם בשוק הבינלאומי", מסבירים הכהן ויפה. "חשיבה אסטרטגית צריכה להיות מתמשכת ולטווח ארוך והיא מחייבת ערנות ומודעות גבוה לשינויים ומגמות בארץ ובחו"ל, כדי שברגע האמת (ולעתים מוטב עוד קודם) החברה תהיה ערוכה ומוכנה להכיל את השינוי ואולי אפילו להיות זו שתיזום אותו ובכך תשיג יתרון גדול על פני המתחרים שלה".

כאשר יש שינוי משמעותי בתנאי השוק החברה נדרשת גם כן לעשות שינוי מהשורש, לגבש תפיסה חדשה ולהשקיע משאבים כדי להתמודד עם הבעיה או הטכנולוגיה המשתנה, כדי שאכן יושגו יעדי החברה. כך למשל, חברה שהמוצר שלה איבד את הערך שלו עבור המשתמשים, מה שהגדיל את כוח המיקוח של הלקוח וכפועל יוצא מכך ירדה הרווחיות והרלוונטיות של המוצר. חברה שמתקשה להפנות משאבים לפיתוח מוצרים כדי להישאר תחרותית, או אינה מסוגלת להתמודד עם טכנולוגיה מתקדמת חייבת לעשות חשיבה עמוקה יותר כדי לבדוק את הכדאיות שלה. אך לו נערכה החברה מבעוד מועד לשינוי ייתכן שלא הייתה נקלעת למשבר עמוק.

צילום: דואולוג

"חשוב להדגיש שלא מדובר בפתרון קסם - יש כיום הרבה מאוד מתודולוגיות מהן ניתן ללמוד או ליישם, אך לכל חברה מתאים משהו אחר, לכן העבודה היא ייחודית מול כל חברה", מסבירים הכהן ויפה. "כך למשל, ייתכנו שתי חברות המייצרות את אותו מוצר או שירות בדיוק ושתיהן נקלעו למבוי סתום. אנחנו לא מאמינים בגישה של BEST PRACTICE. מה שטוב לאחת לא בהכרח מתאים לשנייה, ולכן נבנה שני תהליכים אסטרטגיים שונים שיובילו לפתרונות שונים שיתאימו למאפייני כל אחת מהחברות והמשאבים האנושיים, הטכנולוגיים והפיננסים שלה".

דואלוג
טלפון: 058-6275336
לאתר של דואלוג >>>
למאגר הידע של דואלוג >>>
ללינקדאין של דואלוג >>>
לפייסבוק של דואלוג >>>

---------------------------------------

nullטוטאלי - ליווי עסקי להצלחה

"לעתים נדמה שהמילה אסטרטגיה היא גדולה מדי ועסקים קטנים ובינוניים טועים לחשוב שהיא אינה רלוונטית עבורם. בפועל, כל יום אנחנו מנהלים משא ומתן, מוכרים רעיונות, משווקים את עצמנו כחלק מתפעול העסק וגם בחיינו הפרטיים. על מנת למקסם הצלחה בכל אחת מן הפעולות אותן אנחנו מבצעים כדאי שתהיה לנו אסטרטגיה", אומר שלו נחמן, מייסד החברה "טוטאלי – ליווי עסקי להצלחה". "מילת המפתח בבניית כל אסטרטגיה היא 'מיקוד', בין אם מדובר באסטרטגיה להקמת עסק חדש, אסטרטגיה שיווקית, אסטרטגיה להתמודדות עם משבר, אסטרטגיה לצמיחה והתרחבות וכדומה. ראשית יש להגדיר את החזון והמטרות של העסק ועל בסיסם לבנות תוכנית מקיפה שתתורגם לצעדים, פעולות ותהליכים ליישום".

לנחמן, בעל תואר ראשון בכלכלה וניהול עם התמחות בניהול משא ומתן ושיתופי פעולה, ניסיון בשוק העסקים הן כעצמאי והן כשכיר. בעבר היה שותף ברשת בארים תל אביבית ובשנת 2015 הקים את מערך הייבוא למשקאות של 'ג'יימס ריצ'רדסון' לשוק בישראל, שכלל פגישות עם ספקים מחו"ל, בחירת מגוון המותגים, רגולציה ובחירת המפיצים. בנוסף, כיהן תקופה כסמנכ"ל תפעול של רשת המסעדות האסיאתיות 'ג'ירף'. הניסיון הרב שצבר לימד אותו שעסקים רבים טועים ונסמכים בפן הפיננסי רק על ליווי של משרד רואה חשבון, בעוד לדבריו, ברוב המקרים יש צורך בליווי שוטף במהלך כל השנה כזה שבודק ובוחן בזמן אמת את המצב.

שלו נחמןצילום: מיכל קראוס

המשרד אותו ייסד נחמן מתמחה במתן פתרונות ניהוליים במגוון תחומים, בהם: ייעוץ וליווי עסקי, ניהול כספי ותזרים מזומנים, גיוס אשראי, ליווי עסקים בהקמה, פיתוח עסקי, שיווק ומכירות וייעוץ לצמיחה מתוך משבר, עבור עסקים. לדברי נחמן השירות הניתן על-ידי המשרד נסמך על האמונה שלא ניתן לתת ייעוץ, טוב ככל שיהיה, בשלט רחוק. לכן הם עובדים בשיטת all-in, כלומר ליווי של המנהל או ההנהלה בכל התהליך כשותפים להחלטות, קביעת המשימות והובלת השינוי המתבקש להשגת המטרה, כולל הקמת מערך בקרה ואף ניהול ישיבות שוטפות.

"שיטת העבודה שלנו היא כזו ששמה את המנהל או הבעלים במרכז. אנחנו מקשיבים לו ויחד ממקדים מטרות, יעדים ואסטרטגיה", מפרט נחמן. "בהמשך אנחנו לומדים את העסק בכל אספקט אפשרי בצורה אובייקטיבית ועניינית. אנחנו נתשאל ספקים, עובדים, אנשי תפעול, הפצה ולוגיסטיקה, שיווק ופיננסים וכל פונקציה נוספת קיימת. את הנתונים נעבד להמלצות ונפרוט אותן לדרך פעולה. ככלל, בשלב הראשון האידיאל הוא שאנחנו לוקחים את המושכות לידינו, "עושים סדר" ואז מחזירים הכל למנהל לא לפני שהטמענו שיטות ניהול, טכנולוגיה תומכת, לימדנו והדרכנו אותו כדי שהוא יוכל לנהל את המערכות בעצמו ולפקח, הכל כמובן בתנאי שלא פוגעים בעבודה השוטפת של העסק".

צילום: טוטאלי

עוד מסביר נחמן כי חשיבה ותכנון אסטרטגי הם מעגל אינסופי בו הדרך הטובה ביותר לנהל, לצמוח ולהתפתח תהיה כשמנהלים תהליך פתוח המורכב מבדיקה מתמדת של המשתנים בשוק ובחברה, לשאוף לשיפור ולרווחה וכמובן להגדיל רווחים. נחמן מספר שכ- 60% מהלקוחות שפגש העידו על עצמם שהם מרגישים "תקועים" – מצד אחד הם עובדים בלי הפסקה, מכבים שריפות וכלואים במחשבה שאם יפסיקו רגע אחד כדי לנוח הכל יקרוס. "יתר הלקוחות מספרים שהעסק שלהם עובד טוב, אבל הם יודעים שיש לו פוטנציאל נוסף והם חוששים לעשות את הצעד הנוסף כדי לממש אותו. בשני המקרים מדובר במצב לא בריא לעסק שבעזרת ייעוץ חיצוני טוב, ניתן להיחלץ ממנו", ממשיך נחמן. "לפעמים כשאדם נמצא עמוק בעשייה היומיומית הוא מתקשה להרים מבט ולהתבונן מלמעלה על הנעשה וכאן אנחנו נכנסים. יש לנו את היכולת לייצר תעודת זהות חדשה ומדויקת לעסק כזו שתבדל אותו מאחרים, לבחון ללא דעות מגבילות מה העסק רוצה ומה טוב לו, איזה מודל עסקי נכון לו וגם לעשות מיקוד והגדרה של קהל היעד ואפילו כיצד לקיים מערך גביית תשלומים יעיל".

חשוב להדגיש שמדובר בתהליך מתמשך שיתחיל ראשית בייצוב המצב של העסק וימשיך בתכנון לטווח רחוק להשגת יעדים ומטרות, תוך בחינה מתמדת אם קיימים פערים בין הצפי והתוכנית ובין מה שמתרחש בשטח והתאמה מחודשת של התוכנית למטרות. "אנחנו מגיעים עם ידע, ניסיון וחשיבה יצירתית ויחד עם המנהל, המשאבים וההון האנושי העומדים לרשותו רוקמים יחד מארג שלם של פעולות שיובילו את העסק קדימה. המטרה שלנו היא לצייד את המנהל בכלים ושיטות ניהול שיעזרו לו לנהל בעצמו את העסק שהקים, ולא פחות חשוב שהוא יוכל למצוא את האיזון הנכון בין החיים והפרטיים והעסק", הוא מסכם.

טוטאלי – ליווי עסקי
טלפון 054-8665111
לאתר של טוטאלי >>>
לפייסבוק של טוטאלי >>>
למייל של טוטאלי >>>

--------------------

Business Insights

"ייעוץ אסטרטגי צריך בסופו של דבר להביא את החברה או הארגון לביצוע קפיצת מדרגה משמעותית. קפיצת המדרגה יכולה להיות בתוצאות הכספיות, בחיזוק החוסן של החברה בפני משברים, בפיתוח מנועי צמיחה ובתחומים נוספים, והיא נבחנת ביכולת שלה להיות אפקטיבית ולקדם את החברה להובלה בשוק ולהגעה למקומות חדשים וטובים יותר", אומר ערן רוזיאביץ' מייסד ומנכ"ל Business Insights, "בדרך לשם על הייעוץ האסטרטגי לפעול בכל מישור שיתרום לכך. החל משימוש במודלי חשיבה וניתוח יחודיים ומגוונים המתאימים לתחום בו פועל הלקוח, המשך בפיתוח מודלים עסקיים חדשים, הטמעת חדשנות, שימוש בטכנולוגיה ועוד".

רוזיאביץ' הוא בוגר תואר במימון בינ"ל, ומוסמך (MA) במנהל עסקים בהתנהגות ארגונית ובשיווק. הוא שימש בתפקידי ניהול במספר חברות וארגונים, ייסד שני סטארטאפים וליווה בייעוץ רבים אחרים. ב-2005 ייסד את Business Insights ומלווה מאז חברות וארגונים רבים במשק בייעוץ אסטרטגי עסקי מעמיק וכן בייעוץ פיננסי ושיווקי. הוא לא זנח את עולם היזמות והחדשנות וממשיך ללוות גם יזמים בתחילת דרכם.

"ייעוץ אסטרטגי צריך בסופו של דבר להביא את החברה או הארגון לביצוע קפיצת מדרגה משמעותית"צילום: הילה שילוני

"יזמות יצירתיות וחדשנות היו מאז ומעולם אבני יסוד בפיתוח אסטרטגיה מצליחה. חשיבה רעננה ומקורית, פרספקטיבה ויכולת ניתוח, הן יכולות חובה בעיני ליועץ עסקי אסטרטגי ובעידן שלנו אף יותר מתמיד". רוזיאביץ' מוביל בין היתר תהליכי הבראה, חדשנות ופיתוח עסקי בחברות, בניית מודלים עסקיים ופיננסים וכן מפתח תוכניות עסקיות ותוכניות שיווק.

לדבריו, מנהלת או מנהל חברה הנמצאים בשלב איתור יועץ עסקי אסטרטגי, צריכים לוודא כי היועץ מביא עמו לשולחן שילוב של ניסיון מגוון, יכולת ראיה רחבה וגם התמחות והבנה מעמיקה בתחומי העסק השונים, בפיננסים, בשיווק, בתפעול ואף בעולם הארגוני ובכח האדם. "לא פחות חשובה מרמת המקצועיות, היא התשוקה למקצוע", הוא מדגיש. "יועץ אינו מגיש מוצר מסל המוצרים, אלא נרתם לעבודה צמודה יחד עם הנהלת החברה או הארגון. עם מטרה ברורה ועליונה – לקדם ולהוביל את החברה או הארגון של הלקוח למקום בו הוא חולם להיות".

לתפיסתו, הנקודה בה מנכ"ל או מנכ"לית מתחילים תהליך פיתוח אסטרטגי, היא נקודה משמעותית ביותר, בה אותו מנהל או מנהלת לוקחים את החברה שלהם בידיים והופכים ממנהלים למנהיגים. "מנהלי חברות הנכנסים לליווי אסטרטגי, צריכים לדעת שהם נכנסים לתהליך כנראה החשוב ביותר ולרוב גם הפורה ביותר עבור החברה שלהם. תהליך המעיד גם עליהם עצמם, כמי שרואים את חשיבות תפקידם ומבטאים את רצונם להנהיג ולפעול לטווח ארוך".

ביזנס אינסייטס בהובלת רוזיאביץ' מלווה מזה 17 שנה חברות, ארגונים ויזמים מכל תחומי העשייה העסקית, החברתית והציבורית בישראל. חברות שירותים, מסחר, תעשייה ואף הייטק ונדל"ן. ההתמחות בפיתוח אסטרטגיה מתקדמת המבוססת על מודלים עסקיים וניתוחיים חדשים והבנה טכנולוגית, מאפשרת ללקוחותיהם להגיע לפריצות דרך משמעותיות. "הייעוץ הצמוד שלנו כולל ליווי ליישום האסטרטגיה בפועל, מה שמאפשר לנו לפתור מורכבויות ואתגרים העולים בדרך".

"יזמות יצירתיות וחדשנות היו מאז ומעולם אבני יסוד בפיתוח אסטרטגיה מצליחה"

ההתפתחות העולמית, הן הטכנולוגית והן החברתית לא פסחה על עולם העסקים. קצב השינויים עלה, ההשפעה הגלובלית התהדקה ומהר מאד זיהו בביזנס אינסייטס פער בקרב חברות רבות, בין התוכניות העסקיות ושיטת העבודה בפעילות השוטפת ובין המציאות, שהפכה כיום למודת טכנולוגיה ובעלת השפעה גלובלית הדוקה וחזקה יותר. "כדי להתמודד עם פער כזה לא מספיקה חשיבה אסטרטגית מסורתית. אנו זקוקים ליצירתיות, חדשנות, הבנה מעמיקה של העולם הטכנולוגי והיכרות עם עולם המחקר והמדע. את כל אלו אנו מביאים איתנו, ע"י שימוש במודל Strategy Intelligence שפותח במיוחד לשם בניית אסטרטגיה מתקדמת שרואה למרחוק".

על האופן בו העולם משתנה וכיצד ניתן להתמודד עם שינוי זה, ניתן ללמוד מאחת מהלקוחות הוותיקים של ביזנס אינסייטס אשר ייצרה במשך שנים את מוצריה במזרח ומכרה בארץ. לפני כשנתיים התחיל המנכ"ל לחוש בסימני "רעידת אדמה" שלא הצליח להסביר, וקרא מיד לביזנס אינסייטס. "בעבודה יחד, ביצענו איסוף נתונים רחב וניתוח מעמיק הכולל סקירת מגמות עולמיות המשיקות לתחום שלו." מספר רוזיאביץ', "את הנתונים ניתחנו במודלים מתקדמים והגענו לתחזית מדאיגה ולפיה צפויה תנועת מספריים: צמצום צפוי של שוק החברה בארץ ובמקביל שינויים סוציו דמוגרפים צפויים בארץ הייצור שעומדים להשפיע תוך תקופה לא ארוכה על עלויות הייצור. מנגד גילינו קהלי יעד פוטנציאלים חדשים במדינות שונות. לאחר פיתוח אסטרטגיה מבוססת SI, ליווינו את החברה בכמה מהלכים, בהם העברת הייצור למדינה אחרת, תהליכי חדשנות להתאמת המוצר לקהלי יעד חדשים וריכוז מאמץ בפתיחת שווקים חדשים בחו"ל. כיום אנחנו מחייכים כאשר התחזיות אכן התגשמו ואיתן הצלחת האסטרטגיה. מחיר הייצור במדינה אותה עזבנו אכן עלה באופן קיצוני והשוק בארץ בתהליכי צמצום, אך במקביל החברה עצמה צמחה ב 35%, כאשר היא מייצרת במחיר מופחת, מייצאת כ 40% מהמחזור לחו"ל ונהנית מרמת רווחיות עולה ומחוסן שאינו תלוי בשוק המקומי".

בשיתוף Business Insights- ערן רוזיאביץ', יועץ עסקים לעסקים
לפרטים ויצירת קשר:077-4815853

contact@businessinsights.co.il

למעבר לאתר >> למעבר לעמוד הלינקדאין >> למעבר לעמוד הפייסבוק >>