מחזור משכנתאות – כל מה שצריך לדעת

מתי בפעם האחרונה בדקתם את המשכנתא שלכם? אם אפשר לשנות את המסלול שלה, לקצר אותה או להפחית את ההחזר החודשי? אם לא עשיתם זאת עד כה, ייתכן שאתם מפסידים הרבה מאוד כסף. קבלו טיפים מיועצים המכירים את התחום מקרוב

שרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם חותם על מסמך
צילום: צילום: Helloquence
שרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי

לא מעט אנשים יודו שמעולם לא בדקו את המשכנתא שלהם בזמן האחרון, חלקם אולי יעידו שעשו זאת פעמים אחדות בעבר - למרות שזו ההלוואה הגדולה ביותר שלקחו בחייהם. מעבר לכך שבדיקת המשכנתא היא דבר חיוני באופן כללי - היא יכולה לחסוך לא מעט כסף, אותו ניתן לתעל לטובת שימושים אחרים וחשובים לא פחות. כיום ניתן להיעזר ביועצים המכירים את התחום מקרוב וישמחו לסייע בנושא, בהם: חנן עמוס, Right Way,
SIGI משכנתאות, אופיר פאר ושחף משכנתאות ופיננסים.

חנן עמוס – ייעוץ כלכלי פיננסי

"רובנו מכירים אנשים שכל חודשיים מתקשרים לחברת הסלולר בה הם מנויים ומתמקחים על מחיר אטרקטיבי לחבילה, אבל כששואלים אותם מתי לאחרונה הם בדקו את המשכנתא שלהם, במקרה הטוב הם לא זוכרים, במקרה הפחות טוב הם יגידו שאף פעם", אומר חנן עמוס, יועץ כלכלי ופיננסי מהעיר אילת. "כשמדובר בהלוואה הגדולה והמשמעותית שאדם לוקח בחייו, זה כמעט גובל בשערורייה לא למחזר את המשכנתא. בדיקה נכונה שלה אחת לתקופה, עשויה לחסוך ללווה כסף רב שיכול להועיל לכל אדם בהתנהלות השוטפת שלו ולא פחות חשוב מזה להפנות אותו לחיסכון לקראת הגיל השלישי".

חנן עמוס הקים את החברה שלו לייעוץ כלכלי ופיננסי לאחר שצבר ניסיון של למעלה מ- 15 שנים בניהול וניהול פיננסי במגזר הציבורי ובמגזר הפרטי, בניהול מערך כספים, ביקורת ותמחיר בחברות גדולות בארץ ובחו"ל, ייעוץ לעסקים קטנים ובינוניים ומשקי בית, בין השאר, בתחום משכנתאות וניהול פיננסי נכון לחיים כלכליים טובים ונכונים יותר. הוא בוגר תואר ראשון בהצטיינות בכלכלה ומנהל עסקים ובוגר MBA, מוסמך מנהל עסקים מאוניברסיטת בן גוריון ובוגר תואר שני, מוסמך במשפטים מאוניברסיטת בר אילן.

לדברי עמוס, אנשים שוגים כשאומרים לעצמם : "כל עוד אני עומד בהחזר החודשי, הכל בסדר". רבים מהם נרתעים מלהתעסק עם המשכנתא ומוותרים רק בגלל חוסר ידע בתחום.

"יש מסלולים רבים לחישוב משכנתא, אך בכולם דרישת הסף של הבנק היא שסך ההחזר החודשי לא יעלה על 30%-40% מההכנסה הפנויה של הלווה או בני הזוג", מסביר עמוס. "לא פעם, המצב המשפחתי משתנה, ההכנסות משתנות, הריביות משתנות, ההון העצמי גדל (בזכות ירושה או פיצויי פרישה), המצב הבריאותי משתנה וגיל הלווה עולה וכדומה. כל אלה עלולים להוביל למצב בו ההחזר החודשי לא תואם לשקלול המשתנים ואת זה ניתן לשנות".

כך למשל, בעזרת ליווי של יועץ טוב, ומיומן בעל ניסיון עשיר, יכול לסייע לזוג בגיל הביניים שמצבו הפיננסי טוב יותר משהיה בעבר, במקום להוזיל את המשכנתא - לקצר את מספר השנים שלה.

חנן עמוס הקים את החברה שלו לייעוץ כלכלי ופיננסי לאחר שצבר ניסיון של למעלה מ- 15 שנים בניהול וניהול פיננסי במגזר הציבורי ובמגזר הפרטיצילום: צילום: מוטי ביטון

במקרה אחר, היועץ ימצא שהמסלול בו בחר הלווה כבר לא כדאי לו בגלל ששער מטבע החוץ נמוך ו/ריבית הפריים ירדה או שהמדד נמוך משמעותית, אז ההמלצה תהיה לבחור מסלול חדש שהתמהיל שלו יוביל לחיסכון משמעותי בהחזר החודשי.

"בחודשים האחרונים נוצרה סיטואציה בה אחרי שנים ארוכות של ריביות נמוכות, האנליסטים שיערו שתהיה עלייה. אלא שהאקלים הגלובלי בשילוב אי ודאות שלטונית בישראל גרמו לכך שהריביות ירדו ויש צפי לירידה נוספת", מפרט עמוס. "הפער והא-נורמליות בין הציפייה לעלייה והירידה בפועל הביאה לכך שהמשכנתאות מתומחרות נמוך. כל מי שלקח משכנתא משנת 2015 ואחורה, מוטב שיתייעץ עם מומחה שייבחן בעבורו בהקדם את המשכנתא, שכן יש סיכוי גבוה שהוא יוכל לשפר את מצבו מול הבנקים. חשוב להבין כי ליועץ יש את היכולת והכישורים לגשר על הפער בידע של הלקוח לעומת הבנקים ולהתאים לו בצורה אובייקטיבית את המסלול הטוב מבלי שיהיה "נגוע" באינטרס של הבנקים".

במשרד הייעוץ של חנן עמוס, הנחשב לוותיק והגדול בעיר אילת ובאיזור הערבה, פועלים תוך דגש על "הלקוח במרכז" ולמענו ינהלו משא ומתן הגון ואחראי מול הבנקים. עמוס מדגיש שמשכנתא היא לא "מוצר מדף", לכן צריך וניתן להתמקח עליה ולהשוות בין הבנקים.

לכל לקוח נתונה הזכות לקבל דו"ח יתרות לסילוק משכנתא בכל רגע נתון, להעבירו ליועץ בלתי תלוי מטעמו ולמחזר את המשכנתא לאחר בחינת הדו"ח.

מה הטיפ החשוב ביותר שלך לבעלי משכנתא?

"כדי למקסם הצלחה בחיסכון בלקיחה או במחזור משכנתא, קחו יועץ מטעמכם שיתאים לכם את ההלוואה הטובה ביותר. גם אם נדמה לכם שקיבלתם "עצת זהב" ממכר קרוב, חשוב לזכור שמה שטוב לאדם אחד אינו בהכרח מתאים לכם ויש לבטוח במומחה נטול אינטרסים כדי שישקול את כל הפרמטרים והמשתנים הנוגעים לכם.

"בדקו את המשכנתא שלכם אחת לשנה, זה לא דורש הרבה מאמץ, אבל עשוי לחסוך לכם הון רב".

חנן עמוס

כתובת: החרש 10, איזור התעשייה (צומת הום סנטר), אילת

טלפון משרדים: 077-3004383, פקס: 08-6261281

לעמוד הפייסבוק >>>

לאינסטגרם >>>

לאתר האינטרנט >>>

לסרטון משכנתא >>>

לסרטון פיתוח עסקי >>>

---------------------------------------

Right Way: הדרך הנכונה למחזר משכנתה

אם היו אומרים לכם שאתם יכולים לחסוך בכל חודש בהוצאות, חיסכון שבראייה של שנים קדימה יצטבר לסכום משמעותי של עשרות ואף מאות אלפי שקלים, ועוד בלי שהדבר דורש מכם לעבוד כדי שזה יקרה – סביר להניח שהייתם קופצים על ההזדמנות בשתי ידיים. אם כך נשאלת השאלה: מדוע אנחנו לא עושים את זה יותר?

"כמעט כל אדם בישראל שיש בבעלותו נכס שעליו הוא משלם משכנתה יכול למחזר אותה", מסביר ברק ששון, בעלים ב"הדרך הנכונה" (Right Way), חברה ותיקה לייעוץ משכנתאות ולתיווך שפתח בשנת 2008 עם שותפו אלון ברכה. המשמעות היא לקחת את המשכנתה הישנה, בלי קשר לפרק הזמן שחלף מאז שרכשתם אותה, ולשנות את התנאים שלה מול הבנק באופן שתתאים לתנאים האמיתיים שלכם – למצב הכלכלי הנוכחי שלכם, ליכולת ההשתכרות העכשווית שלכם ולערך ביתכם כפי שהוא כיום, וכמובן לתנאים השוק החיצוניים שאינם תלויים בכם כמו ריביות משתנות. בסופו של תהליך תשלמו פחות, תחסכו המון ותשנו טוב יותר בלילה.

"כמעט כל אדם בישראל שיש בבעלותו נכס שעליו הוא משלם משכנתה יכול למחזר אותה"צילום: צילום: חברת הדרך הנכונה

איך עושים את זה? החדשות הטובות: הרבה יותר בקלות ממה שאתם אולי חושבים. החדשות העוד יותר טובות: יש מישהו שעושה את זה בשבילכם.

הריביות בצניחה: זה הזמן למחזר משכנתה

ב"הדרך הנכונה" מאמינים שלכל אדם יש את העסקה הנכונה לו, מוטו שהם מחזיקים בו ומיישמים כבר מיומה הראשון של החברה. לצד ייעוץ וליווי לקוחות שרוכשים משכנתאות חדשות במגזר הפרטי והעסקי עוסקים בחברה במיחזור משכנתאות, שירות שמטיב עם הלקוח גם בטווח הרחוק וגם באופן מיידי, איש-איש לפי תנאיו וצרכיו וכמובן בהתחשב במצב הריביות בשוק.

את ההסכם החדש ניתן לחתום מול כל בנק, כולל זה שממנו נרכשה המשכנתה הקיימת, והבחירה בבנק זה או אחר לגיבושו תלויה בהצעה הטובה ביותר שמתקבלת בעבור הלקוח. החיסכון שתגלם המשכנתה החדשה, שתהיה בהכרח טובה הרבה יותר מבחינתו מהקיימת, יכול לבוא לידי ביטוי בכמה ערוצים:

משכורת גבוהה יותר: אם אתם משתכרים יותר מאשר בתקופה שבה רכשתם את המשכנתה, נניח בעקבות קידום או החלפת עבודה לכזו שמאפשרת לכם להרוויח יותר – הרי שכעת הבנק יתייחס אליכם כאל לקוח חזק יותר ויעניק לכם תנאים הרבה יותר טובים מאשר אלה שקיבלתם במשכנתה המקורית. במקרה כזה, ייתכן שיהיה עדיף לכם להחזיר יותר בכל חודש, לקצר את משך זמן ההלוואה ולחסוך בסך הסכום הכולל שאתם מחזירים לבנק.

עלייה בערך הדירה: שיפצתם את הדירה לאחר הרכישה? סביר להניח שערכה עלה בשל השיפוץ או מסיבות אחרות, כאשר מבחינת הבנק המשמעות היא שרמת הסיכון שלו הפכה קטנה יותר בתקופה זו, מדד נוסף להצעת תנאים טובים יותר.

ירידה בריביות: אם הריביות בתקופה שבה נרכשה המשכנתה היו גבוהות יחסית לתקופה הנוכחית, הרי שמשכנתה מחודשת שנרכשת כעת תהיה זולה יותר בעבורכם. בתקופה האחרונה, למשל, הריביות רשמו ירידות חדות, מה שהוביל להתעוררות במגמת מיחזור המשכנתאות.

הדרך הנכונה לבדוק אם אתם זכאים למשכנתה ממוחזרת שתגלם תנאים משופרים בעבורכם היא לתת למומחים בתחומם את המנדט להרכיב לכם משכנתה מחודשת וטובה יותר. "אנחנו מובילים את הלקוח לעסקה שהכי מתאימה לו", מספר ברק ששון. שנות הניסיון הרבות שצבר עם שותפו וצוותם, שבגזרת ייעוץ המשכנתאות כולל גם את היועצים מיכאל סנדלר ומארק טיקטינר, הביאו עמן היכרות מעמיקה עם הבנקים השונים על ההבדלים ביניהם, כאשר בגדול כל בנק מתאים לעסקה אחרת.

לדבריו, "יש כל כך הרבה אלמנטים בכל עסקה שלפיהם הבנק שופט אותך, כך שהכל יכול להשפיע כדי שבסופו של דבר הלקוח יקבל עסקה טובה יותר".

למה לא יותר אנשים עושים את זה?

"יש כמה סיבות. ראשית, אנשים פוחדים מביורוקרטיה. שנית, לא מספיק מודעים לאפשרות הזו. מעבר לזה, לא מספיק להגיע לבנק ולהגיד 'אתה דופק אותי' – הבנק לא יתייחס אליך בהתאם. אנחנו יודעים איך לפנות, איך לגעת ואיך להזיז את הדברים כדי שכל אדם יקבל את המשכנתה שתותאם למידותיו".

טיפ:
בדקו בהקדם את המשכנתה שלכם! ייתכן שאתם יכולים לחסוך לא מעט כסף כבר מעכשיו

הדרך הנכונה (Right Way):

טלפון: 077-5155068

כתובת: הרצל 91, ראשון לציון

מייל (ברק ששון)

אתר

פייסבוק

---------------------------------------

SIGI משכנתאות - ייעוץ ברמה שלא הכרת

קרדיט: דניס סיגי יועץ משכנתאות

דניס סיגי, יועץ משכנתאות מנוסה, הפועל מתוך תחושת שליחות ואחריות ומסייע ללקוחותיו בהתאמת המשכנתא הטובה והנכונה ביותר עבורם, בהתאמה אישית.

את הסמכתו כיועץ משכנתאות מקצועי ביצע דניס במכללות רבות ובינהם פוקוס, איתנים ו- RES, לאחר שעסק בתחום השקעות הנדל"ן למשך שנים. "עם השחרור מצה"ל, חיפשתי מקור השקעה בטוח עם אפשרות לתשואות גבוהות ופניתי לעולם הנדל"ן" הוא אומר, "מאחר ולא היה לי הון ראשוני מספק לרכישת דירה, לקחתי משכנתא מהבנק, כך למעשה נחשפתי לראשונה לנושא המשכנתאות".

מדוע בחרת לעסוק בתחום ייעוץ המשכנתאות?

"מניסיוני האישי עם לקיחת משכנתאות, הבנתי עד כמה התחום הזה מורכב ולא ברור. יש כל כך הרבה מונחים שצריך להכיר ולדעת, כמו: 'תמהיל משכנתא', 'מסלולי משכנתא', 'ריביות', 'מדדים' ועוד, כל מונח כזה משפיע בסופו של דבר על גובה ההחזר ולכן יש לכך משמעות קריטית. כיוון שלא נעזרתי ביועץ משכנתאות בתחילת דרכי הפסדתי כספים רבים והחלטתי ללמוד את התחום לעומק ולעזור לאחרים לחסוך מאות אלפי שקלים בהחזרי המשכנתא. הבנתי במשך הזמן, כי למרבית האנשים שלוקחים משכנתא, אין את הכלים והידע הנחוץ".

מדוע חשוב ואף קריטי להיעזר ביועץ משכנתאות בעת לקיחת משכנתא?

"מניסיוני האישי עם לקיחת משכנתאות, הבנתי עד כמה התחום הזה מורכב ולא ברור. יש כל כך הרבה מונחים שצריך להכיר ולדעת"צילום: צילום: ליאן גולדשטיין

"חשוב לדעת לפני הכל, שלמשכנתא יש מגוון אפשרויות ולא צריך להתפשר ולקבל את האפשרות הראשונה שמציע לך הבנק הראשון. יש מסלולי משכנתא שונים, בריביות קבועות ומשתנות, צמודות ולא צמודות. הבנקים מחייבים לקחת מינימום שליש מהמשכנתא במסלול של ריבית קבועה, מקסימום שליש מהמשכנתא במסלול של ריבית משתנה קצרת מועד. בטווח הזה, יש אפשרויות 'משחק' רחבות עם מסלולי המשכנתא, כדי שאוכל להתאים ללקוח את התמהיל הטוב ביותר עבורו, על פי רצונותיו, צרכיו, מצבו הפיננסי, יכולת ההחזר החודשי שלו, השינויים העתידיים הצפויים בחייו, ועוד. כמובן, שכל אלו נבחנים בעת שבונים את תמהיל המשכנתא האידאלי והאפקטיבי לו ביותר".

מה כולל תהליך ייעוץ המשכנתא?

"התהליך כולל פגישה ראשונית מעמיקה עם הלקוח להבנת המצב העכשווי והעתידי שלו, ההכנסות, ההוצאות, ההתחייבויות והנכסים. מהי יכולת ההחזר החודשי שלו למשכנתא ומהו רצון ההחזר. ישנם אנשים עם יכולת החזר גבוהה שלא מעוניינים "להשתעבד" ולהחזיר סכומים גבוהים כל חודש, ולהפך – ישנם כאלו שיכולת ההחזר שלהם מוגבלת מאוד, אך הם מעוניינים להתגייס לעניין, לשנות את הרגלי הצריכה שלהם ולהחזיר יותר כדי לסיים עם המשכנתא מהר יותר. לכן התהליך הזה כל כך סובייקטיבי ומשתנה מלקוח ללקוח.

"לאחר הפגישה ואיסוף הנתונים הרלוונטיים, אני בונה עבור הלקוח תמהיל משכנתא אידאלי על פי יכולותיו ורצונותיו, כושר ההחזרים שלו ומצבו הכלכלי. אני בודק את מצב השוק ומגמתו, מסתכל ומתכנן קדימה לעתיד ומראה להם כיצד תתנהג המשכנתא לאורך הזמן, על פי תחזיות וסימולציות, מציג בפניהם את עליות הריביות האפשריות ואת התנודות האפשריות בשוק.

"כשהלקוח הבין ומאשר את התמהיל, מתחיל שלב המו"מ שאני מבצע בעצמי מול הבנקים (בכדי שלא להטריח את הלקוח לעבור מבנק לבנק) לקבלת ההצעה הטובה ביותר בריביות הנמוכות ביותר בהתאם לתמהיל המשכנתא הספציפי. כשמתקבלת ההצעה הטובה ביותר אני מראה אותה ללקוח ומסביר לו היטב על המסלול, ההחזרים החודשיים וכד', וכל שעליו לעשות הוא להגיע לבנק ולחתום על המשכנתא.

"מבחינתי, הלקוח הוא במרכז תמיד והוא לב העניין. גם בתום התהליך, אני מבצע מדי שנה ללקוחותיי בדיקה (ללא עלות) של תנאי המשכנתא שלהם לעומת תנאי השוק, ובוחן אפשרויות עבורם למחזור משכנתא כדי שהם ימשיכו ליהנות מהתנאים הטובים ביותר".

SIGI משכנתאות - ייעוץ ברמה שלא הכרת

SIGI משכנתאות - ייעוץ ברמה שלא הכרת

טלפון: 054-238-5563

לאתר האינטרנט >>>

לעמוד פייסבוק >>>

לעמוד היוטיוב >>>

לאינסטגרם >>>

---------------------------------------

אופיר פאר – איך לחסוך 150,000 שקלים במשכנתה?

קרדיט: ofir peer

"מסטטיסטיקה שערכתי, בחירה נכונה של המשכנתא המתאימה עשויה להתבטא בחיסכון ממוצע של 150,000 שקלים. הרכיב המשמעותי ביותר שתורם לחיסכון טמון בבחירת שילוב המסלולים הנכון (קבוע צמוד, קבוע לא צמוד, פריים, משתנה צמוד, משתנה לא צמוד וכדומה). רוב האנשים לא טורחים לבדוק ולהעמיק בנושא המסלולים ומסתפקים במשא ומתן על גובה הריבית, אך כך ניתן לחסוך עד 30,000 שקלים בלבד", אומר אופיר פאר, בן 47, מהנדס תעשייה וניהול בהכשרתו, וכיום יועץ משכנתאות והלוואות.

הליך קבלת משכנתא מהבנק מאיים על רובנו, כמי שאינם מתמצאים בתחום. אבל האם אנחנו באמת זקוקים ליועץ מקצועי לפני מחזור משכנתא?

"בעבודתי כיועץ משכנתאות בשנים האחרונות עזרתי לאלפי משפחות וליוויתי אותם בתהליך הסבוך של לקיחת משכנתא. במהלך הפגישות הרבות עם לקוחות ופקידי בנק במסגרת העיסוק כיועץ משכנתאות, שמתי לב לטעויות חוזרות ונשנות של לקוחות. הנושא אכן מורכב, והבנקים מצדם לא מנסים להקל על הלקוחות ותורמים לתחושה הלא נעימה בתהליך. בנוסף, מדובר בתהליך מתיש; כל בנק מציע מסלול אחר, ריביות שונות. אם זה לא מספיק מבלבל, הרי שגם החברים והמשפחה ששים להשיא לנו עצות מניסיונם, ולא פעם אלה עצות סותרות לחלוטין".

בוא נניח את זה על השולחן: כאב הראש הכרוך בהתעסקות חוזרת עם המשכנתא, מרתיע לא מעט אנשים. הרי כבר היינו שם, קיבלנו את ההלוואה והתרגלנו לשלם סכום מסוים כל חודש. למה למחזר אותה?

"למרות שזה באמת תהליך לא פשוט, ישנן סיבות שונות לבחון את הנושא ולקבל החלטות מושכלות בנושא. אציין מספר סיבות עיקריות:
* שינוי למשכנתא אחרת, בהחזר דומה, כדי לשפר את הריביות והמסלולים. כך נוכל לשלם פחות לבנק ו/או להגיע להחזר חודשי נמוך יותר בשיא המשכנתא למשל . שינוי כזה נדרש כאשר המשכנתא המקורית נלקחה במסלולים לא נכונים או שחלה ירידה בריביות של המשכנתאות במשק.
* הגדלת ההחזר החודשי במטרה לקצר את הזמן בו אנחנו משלמים את המשכנתא, ולשלם פחות לבנק לאורך השנים.
* הקטנת ההחזר החודשי, כאשר אנחנו מתקשים לעמוד בגובה ההחזרים החודשיים או כשאנו רוצים לקחת משכנתא חדשה נוספת ומעוניינים שההחזר של שתי המשכנתאות ביחד יהיה אפשרי עבורנו.
* כשקיבלנו סכום כסף גדול ואנחנו מעוניינים להכניס למשכנתא כדי לצמצם אותה.

במאי 2020, באופן היסטורי נרשמו ריביות נמוכות מאוד (מזה חמש שנים לפחות), ואילו קנסות הפירעון מוקדם שחלים בדרך כלל על ממחזר המשכנתא הופחתו משמעותית בעקבות משבר הקורונה. אלו דברים שכדאי להכיר ולדעת לנצלם".

אופיר פארצילום: דני כיתרי

מהן הטעויות הנפוצות ביותר אצל ממחזרי המשכנתאות?

"יש לא מעט כאלה. רוב האנשים שמחליטים למחזר משכנתא לא באמת לומדים את הנושא. הם פשוט הולכים לבנק, ומאמינים שיהיה בסדר. לפני שממחזרים את המשכנתא חייבים להבין שפקיד המשכנתאות בבנק עובד עבור הבנק, ורוצה להרוויח עבורו כסף. לכן מומלץ לקבל את הייעוץ מגורם מקצועי ואובייקטיבי".
טעויות נפוצות נוספות:
לא לנצל את כל היתרונות, ולא לברוח מהחסרונות של כל מסלולי המשכנתא הקיימים.
לחתום על תמהיל לא נכון, בריביות לא טובות לעשרות שנים.
לא לחשוב קדימה, ועל התנהלות ההחזרים החודשיים בעתיד".

אלו עוד סודות אתה, כיועץ משכנתאות, יודע ולנו אין מושג לגביהם?

"עולם המשכנתאות הוא תחום מורכב ומאתגר המציע שלל אפשרויות מעניינות. כמהנדס תעשייה וניהול, רכשתי מיומנויות של חשיבה מחוץ לקופסה, מה שמסייע לי למצוא פתרונות יצירתיים. כדי להתמצא באמת בעולם תוכן כה מורכב, נדרש ידע מקצועי וניסיון וכאן נכנס לתמונה יועץ המשכנתאות המומחה.
אני כן אציין מספר נקודות חשובות שכל אחד צריך לדעת:
א. החל מה- 15.3.2020 (וכרגע עד 30.9.2020) בנק ישראל מאפשר לקחת משכנתא בגובה של עד 70% משווי הבית (ולא 50% כפי שהיה עד היום) ולהשתמש בכסף זה למטרה שאינה רכישת דירה. כך למשל, אפשר לסגור הלוואות.
ב. ישנם בנקים המאפשרים היום לקבל משכנתא בדרגה שניה. עד היום, אם הייתה למשפחה משכנתא בבנק מסוים, היא הייתה כבולה לאפשרות להגדיל אותה רק באותו בנק, או להעבירה לבנק אחר ושם לקחת את התוספת. כעת ניתן לפצל את המשכנתאות, כך שאחת תהיה בבנק המקורי, והשנייה, המיועדת למשל לסגירת הלוואות ומימון תקופה קשה של חל"ת/אבטלה (כמו שאירע בקורונה) בבנק אחר.
ג. חברות רבות נכנסות כיום לתחום שרוב האזרחים לא מכירים – משכנתא לגיל השלישי, המאפשרת לקבל הלוואה כנגד הבית אפילו בגיל 90. משכנתא שכזו יכולה לשמש למטרות כגון מעבר לדיור מוגן (מבלי למכור את הבית ולהמשיך לקבל עליו שכירות), שיפוץ הבית כדי להתאימו למגבלות הגיל, עזרה לילדים, ועוד. המשכנתא יכולה להגיע אפילו עד 50% משווי הבית, כאשר בדרך כלל הפירעון יחול על היורשים תוך שנה מפטירת אחרון הלווים".

נניח שאכן החלטתי למחזר את המשכנתא שלי ואני מגיעה אליך לייעוץ וליווי. מה כולל התהליך?

"ראשית, נבדוק האם בכלל כדאי לעשות את הצעד. בדיקת הכדאיות היא ללא עלות והיא, בעיניי, שלב מקדים והכרחי לפני שיוצאים לדרך, שכן לא תמיד מדובר בצעד משתלם.
בשלב השני יש לבדוק האם זה גם אפשרי (מבחינת הכנסות, מצב בריאותי ועוד).

"בשלב השלישי אני מגיע לבית הלקוח ואנחנו מתחילים לבדוק את הנושא לעומק. לפני תחילת התהליך חשוב להבין לעומק מהן מטרות המחזור ואיך הוא ישפיע על המשפחה מבחינת יכולת ההחזר. מכאן אפשר להמשיך במספר דרכים – אני יכול לבנות עבור הלקוח תמהיל והוא ימשיך את התהליך מול הבנקים, אני יכול לעשות עבורו את המשא ומתן על התמהיל והריביות מול הבנקים עד לשלב החתימה על ההלוואה, או שאפשר לבחור מסלול חלקי. הכל תלוי בלקוח והצרכים שלו".

אופיר פאר, כבעל ניסיון של עשרים שנים במערכת הבנקאית, מעיד על עצמו שהוא יודע היטב כיצד עובדים הדברים מבפנים. בנוסף להיותו יועץ משכנתאות, אופיר גם מעביר קורסים להכשרת אנשים לעבוד כיועצי משכנתאות לפרנסתם, והוא מחבר הספר "שש דרכים קלות לחסוך במשכנתא שלך".

אופיר עובד מול כל הבנקים בישראל, לצד חברות המימון הנוספות והוא חבר בהתאחדות יועצי המשכנתאות. הוא מחזיק צמוד קלסר עם מעל 100 חוות דעת של לקוחות ממליצים.

צילום: אופיר פאר

אופיר פאר יועץ וחשב משכנתאות והלוואות
טלפון: 054-7137989
פקס: 077-4704739
למייל >>>
לאתר >>>

---------------------------------------

שחף משכנתאות ופיננסים - מיחזור משכנתאות

לקיחת משכנתה היא אחת הפעולות הפיננסיות הנפוצות ביותר, אולם ניהול לא נכון עלול לעלות לכם הרבה כסף. לא רבים יודעים כי גם לאחר לקיחת משכנתה ניתן לשנות ולשפר את התנאים, בהתאם ליכולות הפיננסיות העדכניות של הלווה או בהתאם לשינויים אחרים שיש לקחת בחשבון.

רו"ח דני בן הרוש, המנהל והבעלים של שחף משכנתאות ופיננסים, המתמחה בייעוץ וליווי מלא של משכנתאות וייעוץ פיננסי לחברות, עסקים ושכירים, מסביר מדוע חשוב לבדוק מיחזור משכנתה ואיך אפשר לעשות זאת בצורה נכונה וקלה.

באיזה סוג של משכנתה יכול הלקוח לבחור?

"ישנם שלושה מסלולים עיקריים של משכנתה: חדשה, ממוחזרת והפוכה. משכנתה חדשה כשמה כן היא: עדכנית שנלקחה תוך יצירת תמהיל יעיל וחסכוני המותאם לצורכי הלווה. במשכנתה הפוכה הלקוח ממשכן את הנכס שברשותו ומקבל עבורו כסף. מיחזור משכנתה מתרחש כאשר הלקוח מעוניין לחדש את המשכנתה ולשפר את התנאים בהם נלקחה".

עם יועץ משכנתאות וגם רואה חשבון עם ניסיון של יותר מ-25צילום: באדיבות שחף משכנתאות ופיננסים

למה מיחזור המשכנתה הפך אטרקטיבי במיוחד בתקופה האחרונה?

"בהתאם להוראות בנק ישראל עד סוף שנת 2020 ניתן היה לקבל עד 33 אחוז מסך המשכנתה במסלול פריים. החל משנת 2021 ניתן לקבל עד 66 אחוז במסלול פריים, והשינוי הזה אמור להתגלגל ללקוח ולחסוך ללווים כסף רב. לכן מסלול הפריים הפך אטרקטיבי במיוחד ולווים רבים רוצים לעבור אליו או לבחור בו מלכתחילה. בנוסף, למסלול הפריים יתרונות רבים נוספים כמו היעדר נקודת בסיס וגמישות מרבית מבחינת יכולת מחזור המשכנתה שניתן לבצע מבלי לשלם קנסות בשל הפרשי היוון. לקוחות רבים מבקשים לבצע מחזור משכנתה בתקופה הזו ולהביא לידי ביטוי את התנאים המשופרים האלו".

מה זה בדיוק מיחזור משכנתה, והאם כל אחד יכול לבצע אותה?

"מיחזור משכנתה שמבוצע בעזרת יועץ משכנתאות הוא מהלך שבו בונים את הפרופיל הפיננסי של הלקוח, ובוחנים שיפור של תנאי המשכנתה. לאורך הזמן ייתכן שעלתה יכולת ההשתכרות של הלווה או שפיקדון גדול ישתחרר או כל סכום כסף אחר, אותו ניתן יהיה לרתום על מנת למטב את תנאי המשכנתה. לכל לקוח יש תמהיל צרכים שונה ולכן חשוב להיוועץ עם מומחה שידע לבנות את הפרופיל לפי אותם צרכים בצורה נכונה ומיטבית".

"בנוסף לשינויים פיננסים שמתרחשים אצל הלווה עצמו, מיחזור של משכנתה עשוי להיות כדאי גם במקרים של שינויים חיצוניים, כמו השינוי שעשה בנק ישראל בריבית הפריים לאחרונה. בהחזרת משכנתה המשוואה היא פשוטה, ככל שנחזיר אותה יותר מהר, כך תצטמצם הריבית אותה נצטרך לשלם. לכן, אני ממליץ לבדוק לפחות אחת לחמש שנים את האופציה של מיחזור משכנתה, והתאמתה ליכולות העדכניות של הלווה ולתנאים האידיאלים אותם ניתן להשיג מבחינת הבנק".

מדוע מומלץ לבצע פעולות הקשורות למשכנתה בעזרת יועץ?

"עולם המשכנתאות הוא סבוך במיוחד, ישנם מספר רב של מסלולים ובחירה לא נכונה עלולה לעלות הרבה כסף ללווה. אנחנו מדברים על סדר גודל של עשרות אלפי שקלים שיכולים להיחסך עבור הלקוח בעזרת ייעוץ שיעלה לו כמה אלפי שקלים בלבד. אני לדוגמה, מתעסק בתחום יותר מ-25 שנה, ובנוסף להיותי יועץ משכנתאות אני גם רואה חשבון. כך שמלבד הכרה של מגוון המסלולים שניתן לבחור בהם, הלקוחות שלי מקבלים גם איש מקצוע שיודע להבין את הצרכים שלהם ולעשות חשבון מדוקדק ומדויק עשרות שנים קדימה, המגלם את גובה ההחזרים החודשי הרצוי.

לרוב, יועצי משכנתה אינם גם רואי חשבון במקצועם, וזה היתרון המשמעותי שלי על פני יועצים אחרים, את ההיכרות עם עולם המשכנתאות התחלתי במקרה בתחילת דרכי המקצועית ומאז העמקתי את הידע שלי והקפדתי להתעדכן בשינויים המתרחשים תדיר בעולם הזה".

שחף משכנתאות
כתובת: הרוקמים 26 מרכז עזריאלי חולון
טלפון: 050-6849625

למעבר לאתר>>>