מרכז המחקר והפיתוח של eBay בישראל: Huge Data, Huge Impact

מרכז המחקר והפיתוח של eBay בישראל עוסק במוצרי הליבה של פלטפורמת המסחר המקוון הגדולה ביותר בעולם. כאן, עושים הכל כדי לבנות את קטלוג המוצרים של eBay, מייצרים עמודי מוצר אופטימליים שיסייעו לקונים לרכוש בדיוק את מה שרצו, ומסייעים למוכרים למכור את הפריטים במחיר המתאים ביותר

אסף לבנון, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
EBAY
מרכז המחקר והפיתוח של eBay ישראלצילום: רמי זרניגר
אסף לבנון, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

חברות בינלאומיות רבות מחזיקות במרכזי פיתוח בישראל, אך ניכר כי המרכז שהקימה כאן eBay שונה בנוף המקומי. מה שהופך את משרדי החברה בנתניה למיוחדים כל-כך, היא העובדה ששם מתקיים חלק משמעותי וחשוב במיוחד בעבודת הפיתוח והמחקר של ענקית המסחר המקוון. כ-300 עובדות ועובדים, עוסקים כאן בתחומי פיתוח תוכנה, מחקר, דאטה וניהול מוצר. מה שהם עושים מגדיר, למעשה, את צורת עבודתו של אתר הסחר, ומשפיע על 175 מיליון צרכנים ברחבי העולם.

"היינו קצת מתחת לרדאר במשך השנים", טוען מוטי אליאב, מנכ"ל eBay ישראל. "כולם מכירים את מרכזי הפיתוח המקומיים של מיקרוסופט וגוגל ולא בהכרח יודעים שגם ל-eBay יש אחד, למרות שהוא קיים כבר למעלה מעשור - מהיום בו החברה רכשה את shopping.com המקומית. מאז, הפכנו להיות מרכז פיתוח משמעותי מאוד. קיבלנו במה גדולה לעסוק בפרויקטים שחשובים מאוד ב-eBay, משימות שהיא תלויה בהם אסטרטגית".

"אנחנו site שיש לו אימפקט עצום"

"מרכז המחקר והפיתוח של eBay בארץ לא קיבל איזו משימה צדדית ומשנית", אומר עידו גיא, דירקטור בחברה וראש מחלקת Applied Research. "מה שאנחנו עושים כאן הוא בבסיס
ה-e-Commerce. אנחנו site שיש לו אימפקט עצום, ועבורי זה היה שיקול משמעותי מאוד לבוא ולעבוד כאן".

מוטי אליאב, מנכ"ל ומנהל eBay ,R&D ישראלצילום: מיכה לובטון

בסניף הישראלי של eBay נבנה קטלוג המוצרים של האתר ומנוהל בו כל המטא-דאטה של החברה, כאשר העבודה נעשית בעיקרה בשלוש חטיבות. חטיבת המחקר עוסקת בפרויקטים רבים ומגוונים, כמו עיבוד תמונה ושליפת מידע מתוכה, יצירת תיאורי מוצר מתוך דירוגים שמזינים משתמשי האתר וסיוע בבניית קטלוג המוצרים באמצעות ניתוח טקסטים. חטיבת ה-Selling מסייעת למוכרים ב-eBay לתמחר ולמכור את מוצריהם בצורה יעילה, באמצעות אנליטיקות מתקדמות ושיטות של בינה מלאכותית ולמידת מכונה. חטיבת ה-Structured Data (מידע מובנה) אחראית להפוך את חוויית הקנייה באתר eBay לאחידה ומאורגנת יותר על ידי יצירת עמודי מוצר בצורה אוטומטית וסקיילאבילית (כלומר כזו המסוגלת לעבוד על פני כמות נתונים עצומה). זאת, לצד יצירה ותחזוק של עץ הקטגוריות של eBay, יצירת קטלוג מוצרים בצורה אוטומטית וחכמה מתוך מידע קיים, שימוש בטכניקות של למידת מכונה, בינה מלאכותית ועוד.

״כמות המידע העצומה שזמינה לנו והאתגרים הנובעים מכך הופכים את העבודה בצוות המחקר לחלומו של כל חוקר״ אומר מנהל צוות המחקר, אלכסנדר נוס. ״בפרויקטים שלנו אנחנו משתמשים בכלי הבינה המלאכותית המתקדמים ביותר בשוק. אנחנו עובדים עם מגוון טכנולוגיות ומשתפים פעולה עם כמה אוניברסיטאות בארץ לצורך שיתופי פעולה במחקר. בסופו של דבר, המטרה שלנו היא לשפר את חוויות הקנייה והמכירה באתר ולהפוך אותן ליעילות יותר״.

להתאים את המוצר המדויק ביותר לקונה

"הג'וב שלנו הוא לחבר בין מוכרים לקונים בכל העולם בצורה טובה", מתמצת עידו גיא. "איך? במידה רבה דרך הקטלוג. חלק גדול מהעבודה זה לעזור בחיבור בין הרשומה (ליסטינג) שמעלים המוכרים לבין הקטלוג הקיים שמחזיקה eBay. לכל מוצר יש מטא דאטה. אייפון הוא לא רק אייפון, הוא, למשל, אייפון 8, בצבע שחור, עם נפח זיכרון של 128 ג'יגה. לכן פרויקט חשוב שלנו הוא התאמה (matching), כלומר לזהות איזה מוצר בדיוק העלה המוכר ולחבר אותו לעמוד המוצר הנכון בקטלוג הענק שלנו. ההצלחה כאן היא קריטית, כי אם הקונה מקבל את המוצר שרכש ואומר "זה לא מה שהזמנתי" - הוא, המוכר ואנחנו בבעיה".

כדי לעשות את ההתאמה החשובה בין הלקוח, המוכר והמוצר נעשה שימוש בטכנולוגיית אחזור מידע (Information Retrieval). "מתוך אינדקס המוצרים הענק לרוב יש אוסף מצומצם של 'מועמדים', כלומר של מוצרים מהקטלוג, שייתכן שהם מהווים את ההתאמה הנכונה. כדי לדעת מי ה'מועמד' המתאים, מופעל אלגוריתם כבד יותר המבוסס על Machine Learning. הוא מאומן על מספר גדול של דוגמאות, באמצעותן הוא לומד איך נראית התאמה נכונה ואיך נראית התאמה לא נכונה, ומנסה לסווג את האפשרויות בהתאם. כך, הוא מביא את ה'מועמד' המדויק ביותר לראש הרשימה", מסביר אלכסנדר נוס. "זו אחת הבעיות היותר מסובכות שאנו מתעסקים איתן - אינדקס המוצרים ענק עם 'מועמדים' שיכולים להיות דומים מאוד אחד לשני ואנחנו צריכים להגיע לאיכות התאמה גבוהה ולהציג לקונה את המוצר המתאים ביותר. המערכת נעזרת גם בהיסטוריית המוצרים, בסטטיסטיקות אודותיהם, נתוני מכירות, תיאורים ממכירות קודמות, התמונות והטקסט שמעלה המוכר. יש לנו מומחיות גדולה יותר בזיהוי לפי טקסט, אבל אנחנו עוסקים גם בפיתוח אלגוריתמים ומודלים של למידת מכונה מתוך תמונה. בסוף, כל זה אמור לסייע ביצירת דף מוצר שיהיה כמה שיותר עשיר בפרטים".

"הג'וב שלנו הוא לחבר בין מוכרים לקונים בכל העולם בצורה טובה"צילום: מיכה לובטון

באשר לטיפים שיעזרו למוכרים למכור בצורה אידיאלית את המוצרים שלהם, מצביעים גיא ונוס על תיאורי מוצר טובים ומדוייקים. "כשיש תיאור יחסית קצר וקולע - זה עוזר למכור. דרך אחת שפיתחנו היא לקחת תיאורי מוצרים גם מביקורות שהעלו קונים קודמים. להרבה מוצרים יש ביקורות שאמורות לתאר חוות דעת סובייקטיבית של הקונה, אבל בין לבין יש גם לא מעט משפטים תיאוריים, המדברים על תכונות המוצר, למה הוא משמש ולמה טוב לקנות אותו. למשל, אם קניתי מצלמה והיא עובדת נהדר במיוחד בצילומים פנורמיים ואני כותב את זה בביקורת עליה - זה משפט שמתאים גם לתיאור המוצר. פיתחנו אלגוריתם שיודע לזהות משפטים כאלו, לקבץ אותם ולבחור אוסף משפטים המתאים לשמש לתיאור המוצר. מכיוון שזה מגיע מזווית ראייה של קונים בעבר - זה נחשב לאמין יותר עבור קונה פוטנציאלי, שמגיע לאותו דף מוצר. בלב האלגוריתם שפיתחנו לצורך זה עומדת מערכת המבוססת על למידה עמוקה מרובת משימות (deep multi-task learning), שרואה דוגמאות רבות של משפטים כאלו מביקורות, ולומדת לזהות את הסיבות העיקריות לכך שהם מתאימים או לא כדי לשמש כחלק מתיאור המוצר. הטקסט עובר טרנספורמציה מחוות דעת סובייקטיבית לתיאור אובייקטיבי".

Huge Data, Huge Impact

בוריס לוין, דירקטור בחברה וראש מחלקת Applied Research for Selling Experience הגיע לחברה במאי השנה, לאחר 14 שנים בתעשיית ההיי-טק המקומית. "יצא לי לנהל לא מעט, וזה המקום עם האנשים הכי איכותיים שאיתם יצא לי לעבוד", הוא מספר. "ב-eBay, מאוד בררניים. הבנתי את זה כבר בתהליך ההשמה הארוך והקפדני שעברתי מולם. מי שבסופו של דבר מגיע לעבוד כאן - הוא עובד איכותי. זה חשוב, כי במצב השוק של היום, בו יש דרישה גבוהה לאנשים טכניים - חשוב לך שיעבדו לצדך עמיתים מעולים, ופה יש את זה בשפע. כבר כשהגעתי לכאן לראיון עבודה ורק פתחתי את דלת המשרד - הרגשתי שלאנשים טוב כאן. לא יכולתי לשים את האצבע על זה, אבל היה ברור שיש פה אווירה טובה ושאנשים באים לעבודה בכיף. זה מה שחשוב".

דבר נוסף ש'עושה את זה' לבוריס הוא ההיקף הרחב בו משפיעה עבודתו. "למה שאתה עושה יש השפעה על אוכלוסייה גדולה של אנשים בעולם, חלקם מסתמכים על eBay כמקור פרנסתם היחיד. אתה מרגיש שאתה עוזר לאנשים כאלו להתפרנס, ויש בזה סיפוק שהוא מעבר לסיפוק המקצועי. בנוסף, זה אתגר גדול לעבוד עם כמויות מידע עצומות כמו שיש ל-eBay. זה לא Big Data, זה Huge Data. התמודדות איתו מצריכה שימוש בטכנולוגיות החדישות ביותר, על ידי אנשים מיומנים מאוד. באתר מבקרים כל יום כמות מטורפת של קונים, אז כל מה שאתה עושה ומנגיש לציבור חייב לעבוד בסקייל גדול מאוד. זה יוצר מצב מורכב ומאתגר מאוד".

כדי לעשות את ההתאמה החשובה בין הלקוח, המוכר והמוצר נעשה שימוש בטכנולוגיית אחזור מידע צילום: מיכה לובטון

עיקר תפקידה של הקבוצה שמנהל בוריס הוא לסייע למוכרים ב-eBay למכור טוב יותר. היא עושה זאת באמצעות אנליטיקות מתקדמות ושיטות של AI ו-Machine Learning (בינה מלאכותית ולמידת מכונה). בעזרתן, מספקת המחלקה למוכרים מידע שעוזר להם לתמחר נכון את מוצריהם. את המחירים הנכונים היא מחשבת לפי הדרישה בשוק, מספר המוצרים הדומים הנמכרים כבר באתר וגם לפני לוח השנה. חג שמתקרב יכול להעלות מחיר של מוצרים שנרכשים כמתנה, למשל.

"אחד הדברים שעשינו הוא אופטימיזציה של מחירים", מספר בוריס. "לתת למוכר את המחיר האופטימלי למוצר ולהראות לו כיצד זה ישפיע על המכירות אם ישנה את המחיר כעצתנו. ההמלצה על המחיר מושפעת מגורמים שונים: הדירוג של המוכר, כמה מוצרים הוא מכר בעבר, מה הביקוש למוצרים האלו בשוק, מה המחיר הממוצע שלהם מחוץ ל-eBay. לפעמים גם שיטת המשלוח משמעותית, ואם המוכר ישנה אותה ממשלוח רגיל למשלוח אקספרס - המכירות שלו יקפצו. בנינו מערכת שמבוססת על למידת מכונה, שמטרתה להמליץ למוכר על מחיר המתבסס על הפרמטרים האלו".

לאחר זיהוי הבעיה, ויחד עם ההבנה שמוצרים רבים מתומחרים בצורה לא טובה, יצרו במחלקת הפיתוח של eBay פתרון המבוסס על למידת מכונה ו- Data Science. "עבדנו על זה במשך חצי שנה עם צוות של שבעה אנשים, חלקם מהמחלקה שלי וחלקם ממחלקת הפיתוח. בסופו של דבר עלינו לאתר עם הגרסה שהרגשנו שהיא טובה, במסגרתה נעשים איסוף נתונים, בניית מודלים מתמטיים ומודלים של למידת מכונה, הסתכלות על היסטוריית דאטה והיסטוריית עסקאות".

אך העבודה לא נגמרת שם. "כדי לדעת שהפתרון באמת עובד צריך לעשות A/B Testing. חלק מהמוכרים מקבלים את ההמלצות האלו וחלק לא, ולאחר מכן מודדים את שתי האוכלוסיות ורואים איפה היו יותר מכירות. כשראינו שהאוכלוסיה שקיבלה המלצות מוכרת יותר - קיבלנו אישוש שהאלגוריתם עובד. כיום אנחנו ממשיכים לשפר את מערכות התמחור שלנו ומפתחים גם מודלים נוספים, וכל הזמן חושבים מה עוד אפשר להציע למוכרים", מסביר בוריס.

"משתמשים במגוון טכנולוגיות: Big Data, Machine Learning, NLP"

"מה שהופך את המשימה שלנו למאתגרת במיוחד הוא שהקטלוג שלנו חייב לשלב חדש עם ישן. אנחנו מוכרים לגו שיצא השנה, אבל גם כזה שיצא בשנות ה-70", אומר מוטי אליאב. "כדי לעמוד באתגר אנחנו משתמשים במגוון טכנולוגיות: (Big Data, Machine Learning, NLP (Natural Language Processing. עם הזמן צברנו ידע שכל הזמן מתרחב ומשתכלל, ומזה נוצר בסיס מקצועי רחב. מכיוון שזיהינו שאנחנו עושים שימוש הולך וגובר בטכנולוגיית הבינה המלאכותית - אנו נערכים בהתאם. מהסיבה הזו למשל, רכשנו לפני שנתיים וחצי את חברת Sales Predict של ד"ר קירה רדינסקי".

"חשוב לנו לבנות תרבות ארגונית שתדבר לעובדים ותהווה שיקול משמעותי עבורם בבחירת eBay על פני הצעות אחרות"צילום: מיכה לובטון

לטענת אליאב, רף הקבלה של מחלקת הפיתוח ב-eBay גבוה מאוד, ולא רק כשמדובר באנשי הפיתוח. "יש לנו דרישות גבוהות גם עבור עובדים בקבוצות אחרות שעוסקות בניתוח מידע, אנליזות, בקרת איכות, הפעלה של קבלני משנה בחו"ל ועוד. החוקרים שלנו הם ברובם הגדול מומחים עם רקע ב-Machine Learning, בעיקר בתחום NLP, וחלקם גם ב-Computer Vision. למשרות הפיתוח אנחנו לוקחים מפתחים עם כישורי Java ופיתוח Backend, מכיוון שזו רוב הפעילות שלנו - מאחורי הקלעים של אתר eBay, ולא ב-Frontend שלו. הם חייבים להיות מנוסים בפיתוח מוצרים בסביבת Production תובענית שמחזיקה הרבה מאוד משתמשים ונתונים, שהיא גם יציבה מאוד וגם עם זמינות של 99.9%. אלו המפתחים שיותר קשה להשיג בשוק, ובהתאם לכך תנאי התגמול שלנו תחרותיים מאוד, ביחס לשוק הישראלי".

מלבד התגמול הכספי, מציין אליאב את החשיבות הניתנת במרכז הפיתוח של החברה לתרבות הארגונית. "חשוב לנו לבנות תרבות ארגונית שתדבר לעובדים ותהווה שיקול משמעותי עבורם בבחירת eBay על פני הצעות אחרות. אנחנו מבינים שתוכנה לא בנויה על ידי מכונות או בבתי חרושת, אלא על ידי בני אדם. לכן העובדות והעובדים אצלנו במרכז - אנחנו קשובים להם, מכילים אותם וגם מעודדים באופן אקטיבי יצירתיות וחדשנות. יש לנו תוכניות ותחרויות שמעודדות חדשנות. הנה, בדיוק השבוע קיבלנו הודעה משמחת: שתי קבוצות ישראליות שהתמודדו בתחרות חדשנות של eBay העולמית זכו בה בפרסים. אנחנו גם מעורבים בתוכניות של תמיכה בקהילה. מפגשים עם תלמידי בית ספר, שיתופי פעולה עם עמותות שעובדות עם נוער בפריפריה, תוכניות לקידום נשים בעולם הטכנולוגיה. כל זה מתחבר מאוד לזהות התאגידית של eBay, שהיא חברה שבמהותה משנה חיים של אנשים. יש עשרות מיליונים של מוכרים: אנשים פרטיים ועסקים קטנים, שהרחבת השוק שלהם ממקומי לעולמי בעזרת האתר שלנו ממש שינתה להם את החיים. העובדים שלנו מודעים לזה, מקבלים סיפוק מכך ומרגישים טוב לעבוד במקום שיוצר מציאות כזאת".

לאתר של מרכז המחקר והפיתוח של eBay, הקליקו: www.rnd.ebay.co.il

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"