ד"ר אלכס לבנברג: צלקת מגרדת איננה גזירה משמיים

האם צלקות הן גזירה משמיים שחייבים לחיות עמה? ד"ר אלכס לבנברג, מומחה לכירורגיה פלסטית, אומר כי בעזרת טיפול נכון ניתן לכל הפחות לטשטש את הצלקות המציקות ביותר, אלה שמוגבהות מקו הצלקת וגורמות לבעליהן גירודים קשים לעתים תכופות

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן שיווקי

צלקות. לפעמים הן נגרמות מניתוחים ולפעמים מנסיבות קצת יותר טראומטיות. אבל בכל מקרה, כמעט כל אדם מהרחוב שתשאל אותו יודע לדקלם בעל-פה שצלקות נועדו להישאר לכל החיים. השנונים יותר ביניהם ינסו לנחם אותך שצלקת היא "מגנט לבחורות", לדבריהם. אבל עם התפתחות הטכנולוגיה ומצב הרפואה בימינו, כיום צלקות הן לא בהכרח גזירת גורל שחייבים לחיות עמה לכל חיינו עם כל ההשלכות הנלוות לכך.

"יש דרכים להתמודד עם הצלקות, לפחות עם הגרועות והמציקות ביותר שביניהן", אומר ד"ר אלכס לבנברג, מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית. "אכן, צלקת זה דבר לכל החיים. לפעמים זה סימן יותר יפה, לפעמים פחות. בכל אופן, הצלקת נשארת לתמיד. מה שאני עושה הוא לעזור לאותם אנשים שהנטייה של גופם היא ליצור צלקות מכוערות, כלומר כאלה שגובהות ומשגשגות מעבר לקו הצלקת עצמה".

צילום: צוות מרפאת ד"ר אלכס לבנברג

ד"ר אלכס לבנברג הוא מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית שלאורך 20 שנות פעילותו נרשמו לזכותו אלפי ניתוחים פלסטיים - ניתוחי חזה, שאיבות שומן, קילופי עור וכ'ו. הוא גם נחשב מרצה מבוקש בעולם בתחום זה והירצה במדינות רבות מסביב לגלובוס כמו סין, אוסטרליה, איטליה, שוודיה ועוד. בנוסף, הוא משמש יועץ רפואי עבור סטארטאפים וחברות היי-טק בכל הנוגע לפיתוח מכשור וציוד רפואי חדש לכירורגיה פלסטית.

התסמינים של הצלקת המוגבהת והמשגשגת, או צלקת קלואידית בשפה הרפואית, מתחלקים לשניים: הקבוצה הראשונה היא תסמינים אסתטיים כמו אדמומיות וצורה לא אסתטית באופן כללי על העור. הקבוצה השנייה, והמטרידה ביותר עבור המטופל, כוללת גירודים לעתים תכופות באזור הצלקת הבעייתית. היא נוצרת בגלל ריפוי לא תקין של העור, שבא לידי ביטוי באמצעות עודף של יצירת רקמת חיבור. קיימים אזורים בגוף אשר מועדים ליצירת צלקות מכוערות והם בית החזה והגב. במקומות הללו מתח השרירים הוא אחד מן הגורמים העיקריים ליצירת צלקת קלואידלית.

ד"ר לבנברג מספר כי לא פעם נתקל במקרים בהם צלקות קלואידיות נוצרו לא בהכרח מניתוח, אלא מהליך אחר לחלוטין שנחשב פופולארי בעיקר אצל בני נוער - פירסינג. "יצא לי לראות בנות 16 שהלכו לעשות פירסינג באוזן. אחרי חודשיים הן מגיעות אליי עם צלקת אדומה, מכוערת ומגרדת מאחורה כתוצאה מכך".

צלקת קלואידית צילום: Michael Rodger, Wikipedia

הסוף לגירודים?

אבל כיום, לרפואה האסתטית יש פתרון, גם אם חלקי בלבד, לצלקות הקלואידיות. ניתן להזריק למקום חומרים מתקדמים ביותר שגורמים בהפחתה בשגשוג הצלקתי. אמנם זה תהליך שדורש מספר טיפולים ואת התוצאות לא תראו באופן מיידי, אבל בסופו של דבר המטופל יחוש בהקלה. על אף זאת, חשוב לציין כי אמנם ניתן להקטין את הגירוד או להעלים אותו וניתן לטשטש את הצלקת, אבל עוד אי אפשר להיפטר ממנה לחלוטין והיא פה כדי להישאר. כך ניתן לתת מזור לאנשים עם צלקות מסוג זה.

כיצד מתבצעת הפרוצדורה? לאחרונה הוחל טיפול באמצעות חומר חדש שנקרא 5FU. חומר זה משמש במקור לכיווץ גידולים סרטניים. מזריקים אותו אל הצלקת על-ידי מכשור חדיש, שמזריק את החומר באמצעות לחץ אוויר באופן שווה אל כל אזור הצלקת. מספר טיפולים מספיקים כדי לגרום לירידה בנפח הצלקת הקלואידית ובתחושה הגירוד.

בנוסף, שימו לב כי הטיפולים המוזכרים לעיל הם בגדר פתרון לאחר מעשה. כלומר, לא ניתן להיעזר בו בתור מעין טיפול מונע כדי לחסוך מעצמכם את הצלקת. נגיד שאתם עומדים לפני ניתוח משמעותי שדורש חיתוך בבשרכם. איך תדעו האם לאחר הפרוצדורה הצלקת שלכם תתרפא כמו שצריך או שתהפוך לצלקת קלואידית? זו חלק מהבעיה - אי אפשר לדעת זאת מראש.

"לא ידוע האם מדובר בתופעה גנטית", מסביר ד"ר אלכס לבנברג. "יש ספרים שלמים בנושא ומאמרים שחוקרים אותו, אבל בשורה התחתונה לא יודעים לענות על השאלה מדוע הצלקת של מטופל א' מתרפאת יפה והצלקת של מטופל ב' לא".

ד"ר אלכס לבנברג עם קולגה לתחום במהלך ביקורו האחרון בסין צילום: צוות מרפאת ד"ר אלכס לבנברג

נפש בריאה בגוף בריא

למרות שאף אחד לא יודע להצביע בוודאות על הגורם שמשפיע על אופן הריפוי של צלקת אצל כל אינדיבידואל, ד"ר לבנברג טוען כי גורם שמשפיע על התהליך באופן משמעותי הוא המצב הרגשי בו המטופל ניגש אל הניתוח שעתיד להשאיר צלקת על גופו.

"האמירה 'נפש בריאה בגוף בריא' באה לידי ביטוי פה באופן מובהק", אומר ד"ר לבנברג. " אני רואה את זה אצל המטופלות שבאות לעשות אצלי מתיחות פנים וכדומה. אישה נחושה שיודעת מה היא עושה, תהליך הריפוי שלה יהיה מהיר יותר מאשר אישה שמתנדנדת כי שלחו אותה והיא עצמה לא יודעת האם לעשות ומה לעשות. ברגע שאתה בא יותר מחובר נפשית לתהליך הריפוי יהיה בהתאם. רואים את זה בכל מקצועות הרפואה".

לסיכום, אמנם הצלקות לעולם לא ייעלמו לחלוטין, אבל אם הן בולטות בצורה מכוערת או מלוות בגירודים בלתי נסבלים - יש לתחום הרפואה הפלסטית פתרון לבעיה.