אומני צ'אנל (Omni Channel) בכל מקום: חמש דרכים בהן רב-ערוציות משפיעה על חיינו

מנושא שרק מעטים מבינים בו, ישירות למרכז חיי כולנו: הרב-ערוציות (אומני-צ'אנל) נמצאת כיום בכל מקום ועוטפת אותנו מכל הכיוונים. רמי יאולוס - מנכ"ל קבוצת נירם גיתן, מסביר מהי רב-ערוציות וכיצד היא משנה את חיי היום-יום שלנו

רמי יאולוס, מנכ"ל קבוצת נירם גיתן, ומומחה באסטרטגיה רב-ערוצית
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רמי יאולוס, מנכ"ל קבוצת נירם גיתן, ומומחה באסטרטגיה רב-ערוצית
תוכן שיווקי

לפני הכול, מה זה אומני-צ'אנל, ומה הבדל בין זה לבין מולטי-צ'אנל?

מולטי-צ'אנל (Multi-Channel), הינה אפשרות ליצירת תקשורת במספר רב של ערוצים, לעומת זאת אומני-צ'אנל (Omni-Channel), הינה תקשורת רב-ערוצית כאשר הערוצים מסונכרנים ביניהם בכל זמן.

צילום: Shutterstock

רב-ערוציות: מנושא שולי ולא מוכר היישר לקדמת הבמה

שנת 2017 צפויה להפוך את המושג רב-ערוציות (Omni-Channel) לביטוי שגור בכל ארגון ובכל בית. אם עד כה נעשה שימוש מועט, ואף לא מודע, ברב-ערוציות, הרי שבשנה הקרובה וגם בשנים שאחריה, כולם צפויים להכיר את נושא הרב-ערוציות מקרוב. העולם צפוי להתקדם במהירות לקראת פתרונות רב-ערוציים שונים שישרתו אותנו, בכל עת ובכל מקום.

רב-ערוציות משפיעה על חיינו בחמש דרכים:

1. רב-ערוציות נמצאת (כמעט) בכל מקום ובכל זמן

רב-ערוציות נמצאת בחיינו במקומות רבים, שכלל איננו נותנים עליהם את הדעת. להלן מספר דוגמאות:

קניות בסופרמרקט פעם, לא מזמן, הקניות בסופר היו עסק פשוט. בוחרים מוצרים, מניחים בעגלה, משלמים בקופה ולוקחים הביתה את הקניות. כיום, המידע על הרגלי הצריכה של הלקוחות נאסף במאגרים של החברה. לאחר ניתוח הקניות, הלקוחות מקבלים לביתם מכתב עם קופונים אישיים לרכישות עתידיות. הקופונים נשלחים בדואר רגיל, אבל גם זמינים במקביל באתר ובאפליקציה. התהליך שעובר מרגע הקניה ועד לקבלת הקופונים במספר ערוצים במקביל, זוהי תופעת הרב-ערוציות.

בחברות שאימצו אסטרטגיה רב-ערוצית, כדוגמת ענקית הקניות אמזון, יופיעו הצעות אלו כבר בשלבי טרום קניה כאשר החברה מציעה רכישות מתאימות ,נוספות, על בסיס הרגלי הצריכה של הלקוח ודמיונם להרגלי צריכה אחרים.

שירותי רפואה בדומה לקניות בסופר, גם מידע על ביקורים רפואיים של לקוחות, כמו גם רשימת התרופות שהם קונים, נשמר במאגרי החברה. כשמטופל צריך להוציא הפניה או מרשם מרופא המשפחה שלו, הוא יכול לפעול באחת הדרכים שהרב-ערוציות מאפשרת כיום, ובכולם הוא יקבל שירות מלא: לגשת (פיזית) למרפאה, לפנות לרופא דרך אתר גוף שירותי הבריאות או דרך אפליקציה ייעודית. במקרים מתקדמים יותר,הרופא זמין און-ליין במוקד המומחים, התיק האישי של המטופל זמין עבורו, וביכולתו לשוחח עם המטופל טלפונית, או בצ'ט.

2. רב-ערוציות משנה הרגלי צריכה

עד לאחרונה את רוב הקניות עשינו בחנויות פיזיות. ביקרנו באופן קבוע בבנק כדי לבצע פעולות וכמובן כאשר נדרשנו לראות את הרופא על מנת לקבל מרשם. כיום חלק ניכר מהקניות עבר לרשת, גם עבור הקהל הישראלי. הבנקים מצמצמים את כמות הסניפים הפיזיים ושירותי הבריאות מנסים להנגיש את השירותים שלהם באמצעיים דיגיטליים.

הרב-ערוציות משנה את הרגלי צריכה ומלמדת את הצרכנים לצרוך שירותים ומוצרים בצורות שונות שלא הכירו קודם לכן. כך למשל, אמזון פתחה בארה"ב חנות פיזית ללא קופות (התשלום נעשה אוטומטית על- פי המוצרים שנאספו, ללא צורך במעבר בקופה מאוישת). זה בהחלט שינוי שהלקוחות לא צריכים להתרגל אליו מפני שפונה לצורך סמוי של הלקוח הרצון שלא לשלם. כך גם חברות גיימינג יציעו לשחקנים שלהם לקנות מוצרים פיזיים בזמן שהם משחקים, ובמקביל חוויית הקניה תהפוך למשחק. הכול יהיה עוד יותר דיגיטלי וכמובן תזזיתי ומהיר.

צילום: amazon go

3. רב-ערוציות מחברת הכול לכול

יש משהו אירוני בכך שהסלוגן של חברת נוקיה היה פעם "Connecting people". אם לפני למעלה מעשור חברת הטלפונים הבטיחה לחבר אנשים, הרי שכיום הצרכנים מחוברים בכל דרך אפשרית. מחוברים לחברים ולמשפחה, מחוברים לעמיתים בעבודה, מחוברים ישירות לרכב, מחוברים כל הזמן ברשתות החברתיות, מחוברים לדילים הכי טובים לחו"ל, מחוברים כל הזמן למייל - בעצם בלתי מנותקים. הדרך היחידה לנתק מישהו, היא לנתק את רשת התקשורת או להפיל את רשת החשמל.

על רוב החיבורים, אם לא על כולם, אחראית האסטרטגיה הרב-ערוצית ובשנים הקרובות, החיבוריות רק תגבר. הכול יהיה מחובר לכול. חיבורים חדשים ומעניינים יהפכו יומיומיים. להלן מובאים כדוגמא שלושה חיבורים שיתעצמו ויחדרו עמוק יותר לשימוש הצרכני:

א. IOT - Internet of Things - חיבור של מערכות לאינטרנט שיאפשר איסוף מידע, בקרה ואפילו הפעלה של מערכות מרחוק, כמו למשל תנור, אח ודוד החימום. ההפעלה מרחוקת כלול בקרה על מצב המערכות ויכולת לכוון ולהפסיק אותן בכל זמן. המערכות החכמות ילמדו את דפוסי הפעולה של הצרכן וידעו לפעול בהתאם לכך. לדוגמא: הדוד יפעל רק בין 17:00-17:30, כי אלו השעות המועדפות של המשתמש, המזגן יפעל ברגע שאחד מבני הבית יכנס לבית כי זה מה שהם עושים בדרך כלל.

ב. IOC - Internet of Cars - הרכב המחובר יאפשר לצרכנים להתניע את החימום ביום קר, או את המזגן ביום חם, יאפשר להם לקרוא למכונית בחניון וכמובן להחנות אותה במקום הנהג. החיבור מאפשר כבר היום לדעת את נתוני הרכב ומאפשר לחברה המספקת את השירות לדעת היכן נמצאים הרכבים ולהושיט סיוע בכל זמן לפי הצורך.

ג. IOH - Internet of Humans - כדוגמת השעון החכם שרבים עונדים כיום, בעתיד הנראה לעין השעון החכם יאפשר לרופא לבצע בקרה על סימנים חיוניים אצל המטופל, ובמידת הצורך להושיט עזרה, ואולי בעתיד המעט יותר רחוק גם להושיט עזרה רפואית.

4. רב-ערוציות גורמת לטשטוש גבולות

כבר צוין עד כמה הרב-ערוציות גורמת לשינויים בהרגלי הצרכנים, מבלי שישימו לכך לב. אז הנה עוד משהו שכדאי לתת עליו את הדעת. רב-ערוציות גורמת לטשטוש גבולות בין העולם הפיזי לווירטואלי, דבר שצפוי רק להעמיק, ויש שיאמרו להחריף, בשנים הבאות.

טשטוש הגבולות והבלבול נמצאים בדברים היומיומיים ביותר, למשל בעולם הגיימינג. שחקן מתחיל משחק במחשב, או בטלפון שלו. הוא משחק כביכול בתוך הטלפון, אבל חלק מההתרחשויות מתקיימות בעולם הפיזי. הרב-ערוציות בשילוב עם מציאות רבודה(Augmented Reality), גורמת לטשטוש הזה. אחת הדוגמאות הבולטות מהשנה האחרונה, היא מקרה האירוע של המשחק "פוקימון-גו" ששטף את העולם. משחק המתרחש במקביל בטלפונים וברחובות. משחקים חדשים ומתוחכמים עוד יותר כבר נמצאים בדרך אלינו.

5. רב-ערוציות וסוגיות של אמינות

צילום: יח"צ

לפניכם שאלה מעניינת: אם משהו כתוב באינטרנט, האם זה בהכרח הופך אותו לנכון? אם תשאלו את המרצים באוניברסיטה, הם יגידו לכם "לא". אבל רגע, מה אם מדובר במחקרים בדוקים ומאומתים, שבמקום להדפיס על דפים בתוך ספר, הועלו לרשת? האם גם אז התשובה היא שלילית?

רב-ערוציות יצרה מצב שהמידע זמין עבורנו תמיד, בכל מקום ובכל זמן. האם היא בהכרח הפכה את המידע לאמין או מדויק? התופעה לפיה אנחנו מתייחסים למה שמופיע ברשת כאילו הוא אמת חיה מתרחבת ומעמיקה ומביאה את הסוגיות אתיות, משמעותיות. האם ניתן להחליט על "עובדות אלטרנטיביות" ועל- ידי שימוש ברשת לגרום לאנשים להאמין בהן? כן. האם ניתן לכתוב מאמרים מקצועיים, כביכול, ולהחליף מחקר אמתי? מדויק ומבוסס? כן. העולם הווירטואלי יוצר מציאות חלופית וגם אמינות תחליפית.העולם הרב-ערוצי לוקח מאתנו את המקורות האמינים, הברורים ומאפשר לנו להגיע למידע רב, אך יחד עם זאת עולם זה אינו לוקח שום אחריות על אמינות, איכות ועומק המידע האחריות כולה שלנו.

לסיכום, הרב-ערוציות / אומני-צ'אנל משפיעה על חיינו במגוון דרכים והפכה מנושא שרק מומחים יודעי דבר הבינו בו, למשהו שכל צרכן, לקוח, או מטופל מכירים מקרוב. האם הרב-ערוציות מביאה עמה ברכה או קללה? את זאת נדע רק עם הזמן, אבל אנחנו בהחלט חיים בזמנים מעניינים.

יש לכם שאלות על אומני-צ'אנל? רוצים לדבר עם רמי יאולוס? היכנס לאתר קבוצת נירם גיתן NGG >>>

http://www.nggconsult.co.il