ליווי תיקי רשלנות רפואית: הדרך להוכחת הנזק וקבלת הפיצוי

נפגעי רשלנות רפואית נאלצים לצאת למאבק מורכב מול המוסדות הרפואיים בדרך להוכחת הנזק שנגרם כתוצאה מההליך הרפואי. עורכי דין שעוסקים בליווי תיקי רשלנות רפואית, מסבירים מה כולל התהליך וכיצד חשוב לפעול במהלכו

מירי ורד, ניבה שור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליווי תיקי רשלנות רפואית: הליך מורכב מול המוסדות הרפואיים
ליווי תיקי רשלנות רפואית: הליך מורכב מול המוסדות הרפואייםצילום: Shutterstock
מירי ורד, ניבה שור
תוכן שיווקי

כשמדובר במקרים של רשלנות רפואית ההליך המשפטי שנועד להוכיח את הקשר בין הטיפול הרפואי לבין הנזק שנגרם הוא מורכב וארוך, בפרט כאשר מול האדם שנפגע עומד גוף מוסדי חזק ואיתן, המגובה בסוללה של עורכי דין מיומנים.

עורכי הדין שמומחים בליווי תיקי רשלנות רפואית, מסבירים מה כולל התהליך מרגע הפגיעה ועד קבלת הפיצויים, ואילו דברים חשוב לזכור במהלך המאבק המשפטי המורכב: משרד עורכי דין ונוטריון בנו גליקמן, עורך הדין אורן בושרי
ועורכות הדין עמליה פרנק כהן וטלי-כהן מאירוביץ'.

משרד עורכי דין ונוטריון בנו גליקמן

כלל ברזל ברפואה הוא "ראשית אל תזיק" ועם זאת, מקרי רשלנות רפואית מתרחשים מדי יום. תביעות רשלנות רפואית הן מורכבות, אך עם תכנון מוקדם וניהול נכון של התהליך עוד טרם הגשת התביעה, ניתן בסופו של דבר לזכות בפיצוי כספי משמעותי בגין הנזק שנגרם למטופלים.

עורך הדין בנו גליקמן המתמחה ברשלנות רפואית מייצג נפגעים ולדבריו, מאחוריו אלפי תיקים שהסתיימו בהצלחה בתחום הנזיקין והביטוח. הוא מספר על השינוי התפיסתי שלדעתו נפגעי רשלנות רפואית חייבים לעשות, על פערי הכוחות הגדולים הנפגעים לבין הנתבעים - המוסדות הרפואיים, ומדוע הכרחי להיעזר בשירותיו של עורך דין מנוסה ומומחה בתחום, כמה שיותר בסמיכות לאירוע הרשלנות. "חשוב לי שנפגעי רשלנות רפואית יבינו כי ברגע שהם טוענים לרשלנות רפואית, הם ניצבים מול מערכת גדולה, מיומנת ומשוכללת, ולכן זה רק מתבקש שידאגו לעצמם ולמשפחתם לליווי משפטי מיומן ומקצועי כבר מההתחלה", פותח עורך דין גליקמן.

"יש לדאוג לליווי והכוונה מרגע הפגיעה". עו"ד בנו גליקמןצילום: עדי שרגא

ממרום שנותיו בתחום, עו"ד בנו גליקמן מכיר היטב את פערי הכוחות ואת חוזקה של המערכת. "הרופאים עוברים הכשרות בנושאי רשלנות רפואית כבר באקדמיה, הם יודעים איך להתמודד עם טענות שמגיעות לפתחם ומשתדלים למעט במסירת מידע", הוא אומר. "בכל בית חולים וקופת חולים יש מחלקת ניהול סיכונים שמתחילה להתכונן לתביעה אפשרית ברגע שישנו חשד לרשלנות רפואית, זאת אומרת שעוד לפני שהמטופל בכלל מבין מה קרה, המחלקה אוספת מידע ומסמכים בזמן אמת, גובה עדויות ועושה כל שניתן כדי לבסס את הגנתה".

הוא מוסיף כי "בדיוק כמו שלרופאים יש מערך שלם של ניהול סיכונים ועורכי דין, כך גם חייב לנהוג הלקוח הפרטי – הנפגע, והוא צריך לדאוג לעצמו לליווי והכוונה מרגע הפגיעה. בפרט כשבעולם הרשלנות הרפואית, שכר הטרחה של עורך הדין לרוב בנוי על אחוז מההצלחה, ואין לנפגע מה לחשוש מעלויות שישולמו לעורך הדין, עליו רק לוודא שהוא בוחר לתפקיד את העורך הדין הנכון".

"עורך דין מיומן ינווט את התהליך"

עו"ד גליקמן מסביר כי התהליך הראשוני מתחיל בבחינת המסמכים הרפואיים ובדיקה שהם אכן משקפים את מה שאירע ואת סיפור המקרה מפי הנפגעים: "כלל בסיסי בתיקים של נזקי גוף הוא שמה שלא רשום – לא קיים. אני לא מגיש תביעת רשלנות עד שאני לא מוודא שאני יכול לבסס את הטענות העובדתיות של הרשלנות. לעתים חלק מתלונות המטופלים כלל אינן מגובות במסמכים הרפואיים. לעתים קורה שהנפגע מספר סיפור שונה מזה שעולה מהמסמכים הרפואיים. קורה שרופאים מסננים דברים שנאמרים להם על ידי מטופלים או לא מייחסים לדברים מסוימים את החשיבות שאני מייחס להם ולא מעלים אותם על הכתב. רופאים לא אוהבים לתעד תלונות ביחס לקולגות שלהם. ככלל, אם המסמכים הרפואיים אינם משקפים נכונה את האירוע או את התלונות של המטופלים, אנחנו נעשה ככל יכולתנו לשנות זאת ולבסס את העובדות שאירעו בפועל ולא נרשמו ברשומות הרפואיות. בהמשך כמובן נבצע שורה של צעדים נוספים לביסוס התביעה והוכחת הרשלנות הרפואית".

מעבר לבניית אסטרטגיה לביסוס התביעה והגדלת סיכויי ההצלחה, עו"ד גליקמן מביא עמו ערך מוסף גדול. "הראייה שלי כעורך דין שעוסק שנים בתחום הביטוח והנזיקין היא ראייה רוחבית. אני לא מייצג את הלקוח שלי רק בנוגע לאירוע הרשלנות הנקודתי שאירע, אלא בודק בצורה רוחבית את כל זכויותיו: האם ניתן לתבוע את ביטוח לאומי, אילו פוליסות אובדן כושר עבודה ובריאות ניתן לתבוע ובאופן כללי כיצד הלקוח שלי יוכל למצות את כל זכויותיו, ולמרות המקרה המצער לזכות בפיצוי הכספי המקסימלי. כמי שייצג את חברות הביטוח מעל 17 שנים, אני יודע ומבין היטב כיצד הצד השני חושב ומה חשוב לו, בטרם הוא משלם את הפיצוי הכספי ללקוח שלי", הוא מסביר.

לסיום מדגיש עו"ד בנו גליקמן כי עולם הרפואה אינו עולם של שחור ולבן ולא כל הליך רפואי שלא צלח מקורו ברשלנות. "חשוב לזכור שבית המשפט העליון קבע שלרופא מותר לטעות. רפואה אינה מדע מדויק ולא כל טעות היא רשלנות רפואית. משרדנו לא מנהל תביעות סרק או מסעות נקם נגד רופאים, אלא אנחנו מייצגים נפגעי רשלנות רפואית במיצוי זכויותיהם במטרה לאפשר להם ולבני משפחותיהם המשך חיים וקיום בכבוד".

משרד עורכי דין ונוטריון בנו גליקמן
כתובת: מגדלי התאומים 2, רח' ז'בוטינסקי 35, רמת גן
טלפון: 03-6135337
למעבר לאתר >>
לפנייה במייל >>

בשיתוף משרד עורכי דין ונוטריון בנו גליקמן

----------

עורך הדין אורן בושרי

תביעות רשלנות רפואית מוגשות בדרך כלל כנגד המוסד הרפואי ונידונות בבית המשפט. כדי להכריע בשאלה האם הייתה רשלנות רפואית, בית המשפט שואל מה היה עושה רופא סביר בנסיבות דומות. לשם כך הוא בוחן את הספרות המקצועית, את נהלי משרד הבריאות וניירות עמדה של האיגוד בתחום הנידון, ועדויות של רופאים מומחים ועדויות על מדיניות המוסד הרפואי. עו"ד בושרי, המתמחה בתחום של תביעות רשלנות רפואית מעל ל-20 שנה, מסביר כי: "חקירת עדים מומחים היא חלק בלתי נפרד מתהליך התביעה ומחייבת ידע וניסיון בתחום המשפטי-רפואי".

משרדו של עו"ד אורן בושרי מתמחה בתביעות נזיקין, רשלנות רפואית, תאונות דרכים ועבודה. עו"ד בושרי הוא בוגר רפואה למשפטנים מטעם אוניברסיטת תל-אביב ובין יתר עיסוקיו, משמש כמרצה מטעם לשכת עורכי הדין בתחום של רשלנות רפואית. המשרד מטפל בלקוחות חולי סרטן עם איחור באבחון או פספוס ממצא בהדמיה, לקוחות שנפלו בבית החולים ולא אובחנו כסובלים מדימום בראש, לקוחות שנפגעו בניתוח, מקרים של רשלנות רפואית בהריון ובלידה ועוד.

חקירת עדים מומחים

"הגשת תביעה כרוכה בצירוף חוות דעת מומחה שמכיר את הפרוצדורה הרפואית ומחזיק בניסיון בתחום. המומחה יכתוב בחוות הדעת מה הוא הסטנדרט המקובל ויציין האם הייתה סטייה מהותית ממנו", אומר עו"ד בושרי ומוסיף: "בשלב גיוס עד מומחה מטעם התביעה, מומחים רבים חוששים לעמוד על דוכן העדים או מפני דעתם של מומחים אחרים. במקרים כאלה, על עורך הדין להיעזר בניסיונו וידיעותיו ולהשלים עבור המומחה הרפואי את החסר בכל הקשור לידע המשפטי".

״מרצה לרשלנות רפואית מטעם לשכת עורכי הדין״. עו"ד אורן בושריצילום: ינאי יחיאל

בנוסף, מסביר עו"ד בושרי כי תפקידו של עורך הדין הוא להנחות את המומחה כיצד לנסח את דבריו כך שבית המשפט יוכל להבין, ולקבוע שאכן התרחשה רשלנות. "למשל במקרה שרופא מיילד החליט ליילד עובר במשקל גדול אך נמוך מהפרוטוקול המקובל, המומחה יכול לכתוב שאמנם לפי כל הארץ נהוג ליילד מעל 4 ק"ג, אך במוסד הרפואי הזה נהוג אחרת", הוא אומר. "במקרה אחר, בו נפטר חולה ממחלת ריאות שלא טופלה כראוי, אך ללא תיעוד רפואי לפיו החולה השתעל טרם מותו - יכול עורך הדין להנחות את המומחה לרשום שתיתכן רשלנות 'בתנאי' שסבל משיעול, ולאחר מכן להביא עדים שיוכיחו שהשתעל לפני מותו".

חקירת עדים מומחים כוללת גם חקירה נגדית בבית המשפט, בה טוענים המומחים כי הטעות הייתה סבירה או כי המוות נגרם מסיבות אחרות. "במקרים אלו, תפקידו של עורך הדין מטעם התביעה לאתגר את המומחה הרפואי עם מידע המציג אפשרויות אחרות", מציין עו"ד בושרי.

הכרות מעמיקה עם עולם הרפואה והמשפט

כבעל ניסיון רב בתחום, אומר עו"ד בושרי כי תביעות רבות של רשלנות רפואית עוסקות במחלת הסרטן. "ברוב התביעות הנושא הוא איור באבחון ופספוס של סימפטום אופייני, בעוד אחרות מתייחסות לטיפול שגוי במחלה, כמו למשל תכנון לא נכון של שדה הקרינה", הו מסביר ומדגיש כי במקרים של איחור באבחון השאלה היא האם אבחון מוקדם יותר היה משנה את הטיפול ואת סיכויו של החולה לשרוד.

תחום שכיח נוסף הוא רשלנות רפואית במהלך ניתוח. לדבריו של עו"ד בושרי, "בתי המשפט מבחינים בין רשלנות רפואית בניתוח מתוכנן לבין רשלנות רפואית בניתוח חירום. בניתוח מתוכנן ניתן לזכות בתביעה גם בלי להצביע על רשלנות, ומספיקה הטענה כי הניתוח לא הוסבר כראוי לחולה, שאילולא האינפורמציה החסרה היה יכול לבחור אחרת. לעומת זאת, במקרה של רשלנות רפואית בניתוח חירום העילות לתביעה הן מצומצמות יותר. למשל: גרימת נזק לאזור סמוך בעקבות חתך במקום לא נכון, מינון תרופתי שגוי, השארת גוף זר, שגיאה של המרדים, או פגיעה בעצב במהלך הניתוח".

עו"ד בושרי מסכם: "ליווי תיקים ברשלנות רפואית מחייב הכרות מעמיקה עם המטריה הרפואית, כמו גם עם הלכות משפטיות וטקטיקות בחקירת עדים. הידע, הניסיון וההישגים המרשימים שצבר משרדי לאורך השנים מוכיחים כי בעזרת עו"ד מומחה ברשלנות רפואית - ההצלחה בהחלט אפשרית".

עו"ד אורן בושרי
כתובת: ירושלים 28, חדרה
טלפון: 04-6212180
למעבר לאתר >>

בשיתוף עו"ד אורן בושרי

----------

עורכות הדין עמליה פרנק כהן וטלי-כהן מאירוביץ'

תחום הליווי המשפטי בתיקים של רשלנות רפואית הוא תחום רחב הנמצא בהתפתחות מתמדת ומצריך ידע מקצועי וניסיון משפטי עשיר, יחד עם חשיבה חדשנית ופורצת דרך. משרד עורכי הדין עמליה פרנק-כהן ושות' עוסק ומתמחה בדיני הרשלנות הרפואית בתחומי רפואה נרחבים, לרבות גניקולוגיה, מיילדות וכירורגיה פלסטית, תוך עבודה בשיתוף עם טובי המומחים הרפואיים. המשרד ממוקם במרכז רעננה והוא משרד בוטיק משפחתי החוגג 40 שנה להיווסדו, ובו דור המשך צעיר ומבטיח. עורכות הדין העוסקות בתחום הרשלנות הרפואית במשרד הן ד"ר עמליה פרנק-כהן וטלי כהן-מאירוביץ'.

"טענות המבוססות על ידע משפטי מעמיק וניסיון רב בערכאות השונות". ד"ר עמליה פרנק-כהן

ד"ר עמליה פרנק-כהן היא עורכת דין מזה 39 שנים, מומחית בליטיגציה, נוטריון ומגשרת. לעו"ד פרנק-כהן תואר שלישי במשפטים ותואר מוסמך במינהל עסקים, וכן תעודות השתלמות רבות במגוון תחומים משפטיים. בנוסף, היא בעלת רישיון כנוטריון מטעם משרד המשפטים ומשמשת כמגשרת, כבוררת וכמייצגת בהליכי בוררות. בין יתר עיסוקיה, שימשה עו"ד פרנק-כהן כדיינת בבית הדין המשמעתי המחוזי והארצי של לשכת עורכי הדין, וכחברה בוועדות השונות.

"כל מקרה נבחן לגופו תוך שימוש בחדשנות בעולם המשפט". עו"ד ומגשרת טלי כהן-מאירוביץ'

עו"ד ומגשרת טלי כהן-מאירוביץ', היא עורכת דין מזה 19 שנים ועוסקת בתחומי המשפט האזרחי עם התמחות בדיני נזיקין ורשלנות רפואית. כמו כן, היא בעלת תואר שני במשפטים ותואר ראשון במינהל עסקים, וכן תעודות השתלמות בתחומי רשלנות רפואית, נזיקין, ועוד. "האסטרטגיה בה נוקט משרדנו בטיפול בתיקי רשלנות רפואית נבחנת באופן פרטני לגבי כל מקרה לגופו, תוך שימוש בחדשנות שבעולם המשפט בכלל ומחדשנות פרי יצירת משרדנו בפרט", אומרת עו"ד כהן מאירוביץ'.

תביעות חדשניות בעקבות חיסונים

אחת הסוגיות המעניינות והמורכבות בה עוסק המשרד היא הזכות לקבלת פיצויים עקב נזקי גוף ונזקים כלכליים כתוצאה ממתן חיסונים לציבור, בהם: חיסונים ניתנים בילדות, חיסוני שפעת וגם חיסוני קורונה. לדבריה של עו"ד פרנק-כהן, "משרד הבריאות הוא שמתווה את מדיניות קבלת החיסונים החל מינקות וילדות ועד בכלל, במטרה לשמור על בריאותם של האזרחים. ואולם, נשאלת השאלה האם מחובתה של המדינה לפצות את האזרח שניזוק מחיסון זה או אחר, גם אם המקרים אינם שכיחים".

עו"ד כהן-מאירוביץ': "באחד המקרים במשרדנו לקוח ניזוק מחיסון השפעת ונותר נכה לכל ימי חייו. במקרה אחר, פנו הורי ילד נכה כתוצאה מחיסון 'המשולש' אשר המדינה דורשת לתת לתינוקות החל ובסמוך למועד היוולדם ובשנות חייהם הראשונות. בליבת הנושאים החשובים והמורכבים הללו נשאלת השאלה האם ניתן לדרוש מהמדינה סעד של פיצויים במקרים ובנסיבות המתאימות לכך, למרות שאין כל מעשה או מחדל של רשלנות במדיניות קבלת החיסונים במדינת ישראל".

עו"ד פרנק-כהן מוסיפה כי המשרד אינו חולק על מדיניות המדינה למתן חיסונים לציבור אך סבור, בדומה לשורה של שופטים בכירים בישראל, כי במקרים חריגים מגיע פיצוי – לא מתוך רשלנות אלא מכוחם של נימוקים משפטיים חדשניים המעוגנים בחוקי יסוד וחוקים חוקתיים, ביניהם החוק לנפגעי חיסון שחוקקה הכנסת ואף הוסיפה אליו את הזכות לתבוע בגין נזקי חיסון הקורונה. עו"ד כהן-מאירוביץ' אומרת כי במקרים מסוימים, לצד התביעה שמוגשת כנגד המדינה, מוגשת גם תביעה כנגד קופת החולים או טיפת חלב, בגין העדר מתן הסבר נאות למתחסן, המתחייב מחוק זכויות החולה.

ידע משפטי מעמיק וניסיון רב בערכאות השונות

דוגמאות נוספות לתביעות רשלנות רפואית שבהן עוסק המשרד דנות במקרים בהם לא נערכו בדיקות ואבחונים כנדרש, או שנערכו בדיקות אבחונים שגויים על ידי צוותים רפואיים בקהילה או בבתי חולים. באחד מהמקרים הללו הוגשה תביעה כנגד רופאה בקהילה שלא שלחה את החולה לבדיקות הדמיה במועד. באותו מקרה, הוגשה תביעה נוספת כנגד מכון ההדמיה שלא זיהה את המחלה פעמיים, בשתי בדיקות עוקבות שביצע. "כחלק מהטיפול בתיק, נעשתה בדיקה חוזרת אובייקטיבית עם פענוח נכון של המחלה הקשה והוכח באופן חד משמעי כי בזמן אמת לא התקבלו תוצאות נכונות. כתוצאה מכך, החולה הגיעה למצב של גרורות כמעט בכל הגוף שהוסרו בדקה ה-90, אך איכות חייה נפגעה, כמו גם תוחלת החיים שלה", מספרת עו"ד פרנק-כהן ומוסיפה כי התיק הסתיים בהצלחה מרובה והחולה קיבלה פיצויים.

"בכל מקרה של נזקי גוף ורשלנות רפואית בו עוסק משרדנו לא נהסס על מנת למצוא ולטעון את הטענות החדשניות ביותר, המבוססות על ידע משפטי מעמיק וניסיון רב בערכאות השונות, לרבות בית המשפט העליון", מסכמות השתיים.

*כתבה זאת אינה באה במקום ייעוץ משפטי במשרדנו ובדיקת מסמכים.

עמליה פרנק כהן ושות' – משרד עורכי דין ונוטריון
כתובת: אחוזה 98, מרכז אלרם רעננה
טלפון: 09-7486193
פקס: 09-7414772
לפנייה במייל >>
למעבר לאתר >>

בשיתוף עמליה פרנק כהן ושות' – משרד עורכי דין