"לא תמיד מציגים למטופל את מלוא הסיכונים"

ישראלים רבים בוחרים בטיפולים אסתטיים שונים, ולא כולם מודעים לסיכונים הרפואיים. "הטיפולים הללו לא זהים לניתוחים רגילים", אומר עו"ד אריה שילאנסקי ומזהיר: "אני נתקל במקרים בהם מכונים אסתטיים חושבים על הרווח לפני המטופלים"

אגם קדם לוי , בשיתוף עו"ד אריה שילאנסקי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד אריה שילאנסקי
עו"ד אריה שילאנסקיצילום: יוהנס פלנטן
אגם קדם לוי , בשיתוף עו"ד אריה שילאנסקי
תוכן שיווקי

תחום הניתוחים הפלסטיים והטיפולים האסתטיים נמצא בשנים האחרונות בנסיקה. יותר ויותר ישראלים בוחרים לעבור טיפולים כמו ניתוחי חזה, טיפולים להסרת שיער, להצערת העור ועוד. אולם מעטים מודעים למחירים הקשים שטיפולים אלה עלולים לגבות במקרה של רשלנות רפואית או במקרה של סיכון אפשרי שהתממש.

"אחת המטרות הראשיות של המרכזים שמבצעים את הטיפולים הללו היא להשיא רווחים", מסביר עו"ד אריה שילאנסקי, המתמחה בתביעות נזקי גוף ורשלנות רפואית. "לכן לא תמיד הם עומדים בכל החובות המוטלות עליהם בצורה מלאה, לא בהכרח מחתימים את המטופלים על הטפסים הנכונים, ממהרים בהסברים, מסבירים חלקית או לא מסבירים כלל. במקרים רבים שבהם ההליך האסתטי גורם לנזקים בלתי הפיכים, אומרים הלקוחות כי אילו היו מקבלים מראש הסברים מלאים והיו מודעים לסכנות המשמעותיות הכרוכות בטיפולים - כלל לא היו בוחרים לעבור את הטיפולים מחשש שהסיכונים יתממשו, כפי שקרה לבסוף באחד המקרים שבהם טיפלתי".

בשנת 2011 הקים עו"ד שילאנסקי משרד נישה המומחה בתביעות בגין נזקי גוף קשים, בין השאר בעקבות רשלנות רפואית. "ניתוחים קוסמטיים זה נושא מאוד טרנדי בשנים האחרונות, אבל אנשים לא תמיד מודעים לכך שייתכן שטיפולים אלה - לא רק שלא יביאו לתוצאה הרצויה - אלא יסבו נזק קשה ובלתי הפיך", הוא אומר.

שילאנסקי מספר על גבר צעיר שייצג, שסבל מנזקים קשים ובלתי הפיכים בעקבות טיפול כושל להסרת שיער. "אותו גבר רצה להסיר שיער מגופו כדי להיראות יפה. הוא חשב שטופל בלייזר – אבל התברר שהשתמשו במכשיר מסוג IPL בעוצמה גבוהה מדי, שגרם לכוויות קשות, לשלפוחיות ולפצעים מדממים. נתנו לו משחה והבטיחו לו שהכל יהיה בסדר, אבל מצבו הוחמר והוא נותר עם נזק בלתי הפיך. צמיחת השיער במקום המטופל נעשתה צפופה, קשה ושחורה יותר, ובנוסף נותר נזק נוירולוגי שמתבטא בכאב חזק בכל נגיעה באזורים שטופלו. הגשנו תביעת פיצויים נגד אותו מכון בגין הנזקים שנותרו לתובע בעקבות הטיפול הכושל".

מאחר שבאותה תביעה, בנוסף לנזק האסתטי נגרם לתובע גם נזק נוירולוגי שהפריע לתפקודו היומיומי, התביעה הסתיימה בפיצוי משמעותי בסך של כמעט 300 אלף שקל.

הנזקים בטיפולים האסתטיים

לדברי שילאנסקי, טיפולי הסרת שיער והצערת העור במכשירי לייזר / IPL מתבצעים במכונים פרטיים ללא פיקוח. "לא פעם, את הטיפול עצמו מבצעים מטפלים בעלי תעודה לשימוש במכשיר, אך נטולי הכשרה רפואית, ובמקרים רבים הרופא אינו נוכח בחדר", מסביר שילאנסקי. "לא אחת קורה שדווקא במכונים האלה אנחנו מגלים פעולות רשלניות שונות, בין אם שימוש בלתי מקצועי במכשירים בעוצמות גבוהות מדי ובין אם בהתאמה לא נכונה של סוג ידית המכשיר לסוג העור. טיפולים אסתטיים אחרים, כמו ניתוחי חזה, מתבצעים רק בידי רופא בעל מומחיות מתאימה, אך גם אז יש סיכון לרשלנות / לסיכון שיתממש".

שילאנסקי: "אני מטפל בלקוחה צעירה שפנתה עם צורך רפואי להקטנת חזה בשל כאבי גב מהם סבלה, וביקשה שלמרות ההקטנה תיוותר עם מראה שופע. רופא פרטי המליץ לה על הכנסת שתלים, דבר הנוגד את מהות הצורך הרפואי בהקטנת החזה. בדיקת אולטרסאונד מקדימה גילתה ממצאים שהיו אמורים להזהיר את הרופא מביצוע הניתוח, אך נראה שתאוות הבצע של הרופא גברה על שיקולי הבטיחות. התובעת מצאה את עצמה עם נזקים אסתטיים ניכרים בחזה, שכן הממצאים שהתעלמו מהם לא אפשרו הכנסת שתלים במועד הניתוח; המעקב הפוסט ניתוחי היה ברובו בווטסאפ ולא פרונטלי. כעבור כשנה שבה התמודדה עם פגיעה בדימוי העצמי, היא נאלצה לעבור התערבות ניתוחית מתקנת שלדאבונה לא הצליחה לתקן את כל הנזקים. עוגמת הנפש עצומה".

חשוב להבין את הסיכונים

עו"ד שילאנסקי: "אני ממליץ לכל מי שמעוניין בטיפול אסתטי לקרוא ולהבין בצורה מעמיקה את הטפסים שעליהם הוא חותם. לא לעשות את זה בחופזה, גם אם מופעל לחץ, אלא לקחת את הטפסים הביתה, לעבור עליהם בנחת ולהעמיק בסיכונים הגלומים בטיפול המוצע. כן מומלץ לשאול את הרופא המטפל בטרם הטיפול כמה שיותר שאלות כדי לוודא שמבינים היטב את הסיכונים האפשריים. זכויות היסוד של המטופלים קבועות בחוק זכויות החולה, שלפיו על מציע הטיפול האסתטי לקבל את הסכמתם לטיפול בכתב, לאחר שהוסבר בלשון ברורה מה הטיפול המוצע; מהם כל הסיכונים והסיכויים של הטיפול, האם יש טיפולים אחרים שיכולים להשיג אותה מטרה, ואם כן מהם הסיכויים והסיכונים של אותו טיפול אחר. ללא קבלת המידע המלא, ניתן לומר שלא באמת נתקבלה הסכמה מדעת והטיפול יפגע באוטונומיה של המטופל לבחירה חופשית".

את ההסברים הללו, לדבריו, צריך להעניק רופא מוסמך ולא איש צוות אחר. שילאנסקי: "בנוסף, מאחר שלא מדובר בניתוח מציל חיים אלא משפר איכות חיים, הרי שחובה על מציע הטיפול האסתטי לאפשר למטופלים זמן לשקול ולגבש הסכמה אמיתית לטיפול, ולא לדחוק בהם. החובות הללו הופרו? ייתכן שתעמוד למטופל עילת תביעה לקבלת פיצויים".

כמו כן שילאנסקי מדגיש את חשיבות התיעוד. "חשוב לשמור על הניירת המקורית שעליה הוחתמתם", הוא מסביר. "מעבר לכך, כשמבינים שנגרם נזק, מומלץ לפנות מיידית לקבלת טיפול רפואי באחד מהמרכזים הרפואיים המוכרים. צריך לשמור את כל המסמכים הרפואיים, וכן לתעד את הנזקים החיצוניים בעזרת צילומי וידאו וסטילס. כדאי גם לנסות להיזכר עם מי דיברנו ואילו דברים נאמרו לנו – להכין בצורה מסודרת זיכרון דברים של השתלשלות האירועים. פעולות אלה יסייעו להיערך במידת הצורך לתביעה משפטית".

מעבר לאתר
077-4420885
דרך מנחם בגין 144א תל אביב, מגדל MIDTOWN קומה 31

בשיתוף עו"ד אריה שילאנסקי