המשימה - הפיכת לשכת רואי החשבון לגוף סטטוטורי

נשיא לשכת רואי חשבון, רו"ח חן שרייבר, פועל קידום חקיקה שתהפוך את לשכת רואי החשבון לגוף סטטוטורי, בדומה ללשכת עורכי הדין, ותפקח על הרמה המקצועית הנאותה בקרב רואי החשבון. הלשכה תחת שרייבר פועלת לשינוי המקצוע ומשקיעה רבות בצירוף רואי חשבון צעירים ללשכה

נעם אליה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המהפכות ישנו את פני המקצוע
המהפכות ישנו את פני המקצועצילום: shutterstock
נעם אליה
תוכן שיווקי

שלושה שרים, שמונה חברי כנסת, מרבית הרגולטורים ובכירי המגזר העסקי יגיעו בתחילת יולי לאילת לכנס השנתי של לשכת רואי חשבון, שנחשב לכנס המקצועי הגדול בישראל. יותר מ-1,000 רואי חשבון יהיו שותפים בגיבוש סדר יום כלכלי לקראת הבחירות שיתקיימו בסוף 2022. מי שמנצח על האירוע הזה ואחראי על השינויים מרחיקי הלכת שעוברת לשכת רואי חשבון הוא רו"ח חן שרייבר, נשיא הלשכה החדש, שהצליח תוך חודשים ספורים להפוך את רואי החשבון בישראל לשחקן משמעותי בשיח הכלכלי בישראל. הדבר בא לידי ביטוי למשל בנוכחות גוברת והולכת של רגולטורים בכנסי הלשכה, בהזרמת ניירות עמדה למקבלי ההחלטות ובנוכחות בולטת ומשפיעה של רואי חשבון בכירים, הממלאים תפקידים בלשכה, בדיונים של ועדות הכספים והכלכלה של הכנסת. "אני לא מאמין בכיבוי שריפות", אומר שרייבר בשיחה עם מגזין "מתמחים". לדבריו, "אנחנו מטפלים באופן יסודי בנושאים מרחיקי לכת שישפיעו על המקצוע שלנו שנים קדימה".

שרייבר הוא נשיא הלשכה הראשון שלא מגיע ממשרד רואי חשבון. הוא עבד כמנהל כספים בגופים בולטים במשק ואף הוביל הנפקות מורכבות בבורסה. כל אלה מייחדים אותו כמי שמגיע עם ניסיון מעשי והבנה אמיתית של המציאות הכלכלית ולא רק החשבונאית. המשימה החשובה והגדולה שלקח שרייבר על עצמו, ובשמה גם נבחר לתפקיד ברוב עצום של למעלה מ-70%, היא קידום חקיקה, כך שבאמצעות שינוי מבני ורגולטורי תהפוך לשכת רואי החשבון לגוף סטטוטורי, בדומה ללשכת עורכי הדין.

שרייבר: "בישראל ישנם כ-30 אלף רואי חשבון, אבל רק 14 אלף מתוכם הם חברי לשכה. המשמעות היא שבמדינת ישראל אין כיום יכולת לפקח על הרמה המקצועית הנאותה בקרב רואי החשבון. אין לנו יכולת אכיפה והרתעה. התוצאה הישירה והברורה היא פגיעה באיכות הביקורת, ברמת הייצוג של נישומים במס הכנסה, בחסכונות ארוכי הטווח של הציבור ולמעשה במשק כולו".

חן שרייברצילום: ראובן קפוצ׳ינסקי

המהפכות ישנו את פני המקצוע

שרייבר מאמין שהמהפכות שהוא מוביל ישנו את פני המקצוע ואם לשפוט לפי גובה המטרות שהציב לעצמו, הסיכויים לכך גבוהים. כך לדוגמה, הוקמה תחת הלשכה ועדת היגוי שעוסקת במבנה העתידי של מקצוע ראיית החשבון. בוועדה משתתפים ראשי חוגים לחשבונאות במוסדות להשכלה גבוהה בישראל, שיגבשו המלצות לשינוי בתוכנית הלימודים. "יש לי יחסים טובים ושיח פתוח עם מנכ"ל משרד המשפטים (יו"ר מועצת רואי החשבון) ואני מקיים קשר רציף עם שר המשפטים, כדי שנגבש יחד את הרפורמות הנדרשות", הוא מדגיש.

"עם כניסתי לתפקיד, לפני חצי שנה, הבנתי מיד שהנושא הבוער ביותר שחייב לקבל מענה מהיר, הוא הטיפול הרגולטורי והאסדרה של המסחר בקריפטו ובמטבעות דיגיטליים", אומר שרייבר ומוסיף, כי "על שולחני הצטברו מאות פניות מרואי חשבון שמרגישים חשופים ושמבקשים לפעול לתיקון המצב. לא יעלה על הדעת שבמדינת ישראל 2022, מאות אלפי ישראלים קונים ומוכרים קריפטו, תוך הפרת החוק ואי-דיווח לרשות המיסים. רואי חשבון רבים שבקיאים בתחום מספרים על חוסר ודאות וחשש לפעול עבור לקוחותיהם כדי לא להיות חשופים בעצמם".

מהן ההשלכות?

"אנחנו יורים לעצמנו ברגל. ישראל נחשבת, ובצדק, למעצמת היי-טק, פינטק ובלוקצ'יין. מאות חברות ישראליות מפתחות שירותים וטכנולוגיות, שמטרתם ליצור כלים יעילים וחדשניים בתחום הפיננסים והבנקאות. אלא שמיזמי פינטק ובלוקצ'יין דורשים סביבה רגולטורית בטוחה ולצערי כאן אנחנו בפיגור משמעותי ביחס למדינות רבות בעולם. התוצאה היא בריחה של יזמים ישראלים רבים לחו"ל".

ומה אתה מציע לעשות?

"אני לא מחכה לאף אחד. בנק ישראל והפיקוח על שוק ההון נרדמו בשמירה, לא ייתכן שלוקח שנים להסדיר תחום שברוב מדינות ה-OECD כבר הפך לדבר שבשגרה. לכן, עם כניסתי לתפקיד, הקמתי ועדת מומחים שתגבש מסקנות ותגיש אותן למקבלי ההחלטות. הגיע הזמן לעשות סוף ללקונה הזאת".

איך מחברים את הצעירים ללשכת רואי חשבון?

"תחום הקריפטו למשל הוא תחום בו עוסקים בעיקר רואי חשבון צעירים. לפני שנכנסתי לתפקיד נשיא הלשכה, רואי החשבון הצעירים לא היו מחוברים ללשכה באופן כמעט מסורתי. הלשכה היתה נישה שהם לא היו קשורים אליה. ביקשתי להבין את הסיבות וקיימתי מפגשים רבים ברחבי הארץ עם רואי חשבון צעירים. בעקבות השיחות איתם שינינו את היחס אליהם בלשכה. העברתי החלטה שכל רו"ח שנרשם ללשכה - יקבל שלוש שנים חברות חינם. גייסנו 3,000 צעירים ללשכה בחצי שנה. מספר מטורף. הקמתי ועדה של צעירים בראשות רו"ח בן 30 שמרים את כל הפעילות של הסניפים והמספרים עולים. לאחרונה אף ערכתי ערב צעירים של 500 רו"ח מתחת לגיל 30".