"זה מקום נדיר שרואה אותי. התאימו לי כאן צעדי קריירה שנכונים לי בול"

ינון חנן, מתמחה במערך הייעוץ הכלכלי ב-KPMG, נזכר בימים הראשונים של ההתמחות, ברגעי המשבר ובדילמות הגדולות, ומסתכל קדימה איך נראית קריירה ב-KPMG. ראיון לא שגרתי בין מתמחה לשותפה

ינון חנן, בשיתוף KPMG
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מימין: ינון חנן ושרית נתנאל
מימין: ינון חנן ושרית נתנאלצילום: אליסה רייכלין
ינון חנן, בשיתוף KPMG
תוכן שיווקי

שנתיים בדיוק עברו מאז אותו היום בו קיבלתי את ההחלטה הגורלית להצטרף ל-KPMG סומך חייקין. אני זוכר את הרגע הזה כמו אתמול. כמו כולם, התראיינתי אצל כולם, עשיתי לובינג והשוויתי בין כל המתחרים בענף, אבל מפגש מיוחד אחד, עם שותפה ספציפית אחת – הפיל לי את האסימון. משהו בתחושה שהיא נתנה, בכנות, בתכל'ס שלה, שבה אותי, ועשיתי את הבחירה.

היום, אחרי שנתיים, כמו בן דור Y קלאסי, אני חוזר לאותה שותפה מיוחדת לשיחה אמיתית וכנה על העתיד בפירמה. איך נראית קריירה מפוארת. מעניין אותי לשמוע באותה כנות איך הדברים נראים משם, במבט רטרוספקטיבי על העבר, ומה אני יכול לקחת איתי קדימה לעתיד שלי.

שרית נתנאל, שותפת טכנולוגיה, כיף לפגוש אותך! אני רוצה לנצל את הריאיון הזה ולדבר פתוח על קריירה כאן בפירמה. אני חייב להודות. ההתחלה שלי כאן לא היתה קלה. המנהל שהיה מעליי ("הסניור שלי") זרק אותי למים, לא הייתי בטוח מה אני עושה וקצת חיפשתי את עצמי. רק אחרי חודש וחצי-חודשיים הדברים השתנו ללא היכר. אחרי 20 שנים ב-KPMG סומך חייקין, באיזה אופן זכורה לך תחילת הדרך?

"האמת, ואני אומרת את זה בחיוך גדול, אצלי זה דווקא התחיל שונה. הסניור שלי ליווה אותי צמוד במשך שלושה חודשים, נתן לי את כל הכלים והנחה אותי טוב. אבל אז יום אחד הוא קם ועזב. ומצאתי את עצמי לבד. הסתכלתי לצדדים, ומהר מאוד הבנתי שאני צריכה להצליח בכוחות עצמי. המזל היה שהוא השאיר לי בסיס טוב וממנו התפתחתי, להרבה כיוונים שונים".

היום בדיעבד, אחרי 20 שנה, טוב לך? את מרגישה שאת במקום הנכון?

"אני אתן לך את התשובה הכי אמיתית והכי כנה שלי - כן. אני במקום הכי נכון עבורי. מה שהופך את זה לכזה היא העובדה שהכל תמיד משתנה כאן, יש לי המון גיוון במה שאני עושה ביום-יום ואני ממשיכה כל הזמן לגדול ולהתפתח. אני מתעסקת בשנים האחרונות בפיתוח כלים טכנולוגיים בפירמה בתחום הביקורת, שוקלת להיכנס לעוד מוסדות אקדמאיים להרצות ועוד. לאורך השנים הכרתי קשת רחבה של אנשים בתחומים שונים, צברתי ידע וניסיון עסקי עצום, אני עובדת עם המון חברות במקביל מעולמות שונים, וגם... משהו חשוב נוסף - יש לי יכולת נדירה שלא מובנית מאליה בשוק של היום לשלב עבודה ובית. תחשוב על זה שיש לי בית ובו שלושה ילדים, והגמישות שמתאפשרת לי כאן היא קריטית. וזה לא רק אני, זה עד אחרון העובדים שלנו, הגמישות היא ערך – אם בשילוב עבודה מהבית, ואם בדברים נוספים".

טיפול הוליסטי ומקצועי ללקוח
אני שואל את שרית אם היה איזה רגע שבו היא הסתכלה לצדדים וחשבה לצאת החוצה לשוק העבודה הטכנולוגי? "כן. לאורך הקריירה היו לי הרבה אפשרויות לצאת ולעשות משהו אחר, להשתלב בשוק העבודה", היא משיבה. "השאלה הזאת, איפה להמשיך לגדול – פה או שם - העסיקה אותי לא מעט. אני אספר לך סיפור... מנכ"ל של חברה טכנולוגית שליוויתי, חברה סופר מצליחה, פגש אותי במסיבת ההנפקה שלהם ושאל אותי: 'את משתתפת במסיבה, אבל את לא מתבאסת שאת לא חלק ממנה?'. עניתי לו הכי אמיתי: 'בניגוד לך שאתה משתתף במסיבה אחת, החיים שלי מלאים בהרבה מסיבות, עם הרבה חברות'".
תשובה טובה.

"אז כן, היו לי רגעים שחשבתי לצאת, אבל תמיד ראו אותי בפירמה ואיפשרו לי התפתחות שנכונה לי. היציאה החוצה נראית קוסמת, אבל בסוף היום, אתה עובד בחברה אחת בלבד, יש מונוטוניות שעבורי עלולה להגיע למיצוי - מה שאין לי היום בעבודה. אף יום שלי לא דומה לקודמו".

איזה החלטות דרמטיות עשית במהלך הקריירה ששינו את כיוון הדברים?

"היו כמה החלטות לאורך הקריירה שעשו את ההבדל. קודם כל גדלתי בביקורת, אבל עברתי לא מעט מחלקות בפנים, למדתי תחומים שונים, סוגי חברות שונות ועוד. בשלב בו הייתי מאותרת ובמסלול שותפות, הגיעה אליי האפשרות לצאת לרילוקיישן לעמק הסילקון בארה"ב. זו היתה החלטה קריטית שבנתה אותי, והעניקה לי בסיס והיכרות עם מתודולוגיות בין-לאומיות, עבודה עם חברות בקנה מידה אחר, היכרות עם צוותי עבודה שונים. בסיליקון ואלי עובדים אנשים מכל העולם, הדבר חשף אותי לעולם רחב של תרבויות וזה מלווה אותי ותורם לי עד היום."

אני חייב להודות שעבורי היתה החלטה אחת מאוד גדולה בתקופה שאני כאן והיא לעבור למחלקת ליווי עסקאות - הייעוץ הכלכלי. אהבתי מאוד את העיסוק בחשבונאות, זה היה צעד חשוב להתחיל ללמוד שם את הבסיס, עד שבשלב מסוים הרגשתי שאני רוצה לרכוש עוד כלים והייעוץ הכלכלי יכול לתת לי את האתגר הבא. למה החלטת דווקא ביקורת?

"אני חושבת שהביקורת נותנת את הבסיס להכל. גם היום, אחרי 20 שנה, אני מאותגרת בביקורת ולא רואה רצון או צורך לעבור למקום אחר. בביקורת יש כל כך הרבה אספקטים... אתה כמו רופא משפחה - יש לך ידע בהרבה תחומים, ואת היכולת להעמיק, לחקור, להבין, לבדוק האם הלקוח שלי נמצא במקום הטוב ביותר עבורו, האם הוא מקבל את השירות הטוב ביותר. הצעד הבא הוא להביא את ה'רופא המומחה' שהם למעשה המחלקות התומכות - המחלקה הכלכלית, המקצועית, ומחלקת המיסים, על כל רבדיה, על מנת להביא את הטיפול ההוליסטי והמקצועי ביותר ללקוח".

תוכניות פיתוח מקצועיות ואישיות
אני מדבר עם שרית על האוירה בפירמה. יש לי תחושה עמוקה שהדגש הוא על האנשים. בחוויה האישית שלי, רואים אותי, ובהתאם לחוזקות שלי ניסו להתאים לי יעדים ופרויקטים שמתאימים לי בול. חלק מהעניין היה לאפשר לי לזוז רוחבית למחלקה אחרת, אבל היום-יום רצוף בדוגמאות כאלה.

בגדול אני יכול להגיד שאת האמנת בי ואפשרת לי את הדרך. זו גם התחושה שלך?

"כן, גם בי האמינו. זה ערך מאוד חשוב אצלנו, לראות את העובדים שלנו, להיות גמישים לצרכים שלהם, לתת תחושה שבסוף המושכות בידיים של כל אחד ואחת, ואנחנו כאן ללוות ולהדריך. יש לנו כאן מידת גמישות גבוהה יחסית, יכולת לתת אפשרויות, לפתח את העובדים שלנו בהתאם ל'אני הפנימי' שלהם ומה שמתאים להם, תלוי ברצון ובאמביציה של כל אחד. יש המון פלטפורמות ותוכניות פיתוח מקצועיות ואישיות. תוכנית לכלל העובדים ותוכניות מותאמות אישית.

החכמה היא לדעת מתי לתת ליווי ומתי לאתגר, כדי להצמיח".

איזה טיפ היית נותנת היום למתמחה חדש, שמתחיל את יומו הראשון כאן?

"אני מאמינה שצריך לבחור משרד שמעניק לך את סט הכלים הייחודי לך, תוך חוויה יום-יומית טובה. חשוב לנו שלעובדים יהיה כיף לבוא לכאן בכל יום, ואנחנו משקיעים בזה המון!".

הכותב הוא מתמחה במחלקת הייעוץ הכלכלי (קודם לכן במחלקת ביקורת), שנתיים בפירמה. שרית נתנאל היא שותפה במערך ביקורת טכנולוגיה של KPMG ישראל, אמא לשלושה, מרצה באוניברסיטאות, 20 שנה בפירמה.בעריכת הכתבה סייעה טל רחמים (קוחנסקי)

בשיתוף KPMG