המענה המקיף והמקצועי בישראל לפצעים קשיי ריפוי

ניתן לטפל ולמנוע פצעים קשיי ריפוי באמצעות ידע וטכנולוגיות רפואיות זמינות ומגוונות. חברת אר-קיור מדיקל, המפעילה את שירות "מרפא לפצע", מציגה את בשורת הריפוי החדשנית עם מגוון פתרונות מצילי חיים

יובל גמליאל בשיתוף אר-קיור מדיקל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
Shutterstock
צילום: Shutterstock
יובל גמליאל בשיתוף אר-קיור מדיקל
תוכן שיווקי

בחודש ספטמבר האחרון הזדעזע עולם הבידור לגלות כי הזמרת והשחקנית מירי אלוני בת ה-71 הובהלה לבית החולים שם נאלצו הרופאים לכרות את רגלה הימנית בשל זיהום חמור. מטופלים רבים סובלים מפצע בכף רגל סוכרתית שהולך ומזדהם עד שלא נותרת לרופאים כל ברירה אלא לקטוע את הרגל מהברך ומטה.

המקרה הקשה חשף לציבור תופעה רפואית שלא רבים מודעים ומכירים אותה: פצעים קשיי ריפוי המאפיינים לרוב את בני הגיל השלישי הסובלים ממחלות רקע שונות. מי שמובילה בארץ את תחום הנישה הטיפולי הזה היא חברת "מרפא לפצע", מבית אר-קיור מדיקל שהוקמה על מנת לתת מענה למשפחות ולמטופלים המתמודדים עם פצעים קשיי ריפוי.

טיפול בסביבה ביתית
"פצע קשה ריפוי הינו פצע שלא מחלים באופן רגיל וטבעי כמו כל פצע אחר תוך זמן סביר של כמה שבועות. 3-4 אחוזים מהאוכלוסייה בישראל סובלים מפצעים אשר תהליך ריפויים נעצר או נמשך תקופה ארוכה, למשך חודשים ושנים, ובין אלו ניתן למצוא פצעי לחץ, פצעי סוכרת, כיבים ורידיים, כיבים עורקיים, פצעי ניתוחי כוויות, פצעים על רקע אונקולוגי ועוד", מסביר רואי מוריץ, מנכ"ל חברת אר-קיור מדיקל.

"פצעים אלו מוגדרים בעולם כמגפה ובדיוק כמו הקורונה גם הם פוגעים לרוב באנשים מבוגרים. הפצע קשה הריפוי יוצר בידוד חברתי של המטופל, מקשה מאוד על המשפחה והסובבים אותו ויש לו השלכות ארוכות טווח כמו אשפוזים וקטיעות.

רואי מוריץ צילום: קרן מזור

בארה"ב סובלים מפצעים קשיי ריפוי כ-6.5 מיליון איש ובישראל ההערכות הן כי מדובר על כ-350 אלף איש שיש להם פצע שלא נסגר, פצע מפריש, מזוהם, מריח רע ומסכן חיים. השירות מציל החיים של 'מרפא לפצע' צריך להיות מוכר יותר לאנשים הזקוקים לו בישראל. ישראל נמצאת במקום השני במדינות ה- OECD בקטיעות רגליים פר נפש, כאשר למעלה מ-1,200 קטיעות רגליים בשנה נובעות מסיבוכים של סוכרת".

מהו סל השירותים שאתם מעניקים לחולים?
"ראשית יש לציין כי שירות 'מרפא לפצע' מגיע עד הבית. מדובר בשירות פרטי, איכותי ומהיר שנועד לתת פתרון לבעיה רפואית קשה ומורכבת. עם קבלת פנייה ממטופל אנו מבצעים אבחון וייעוץ טלפוני ראשוני ובודקים אם אנו יכולים לסייע למטופל.

אורנית פיינרמן צילום: נועה הירש

ישנם מקרים בהם אנו מבינים שהמטופל צריך אשפוז מידי או מקרי עור שאנו לא יכולים לטפל בהם. בהמשך אנו מבקשים מהמטופל רקע והיסטוריה רפואית הכוללים צילומים, מצב כללי, מקום הטיפול, האנשים שמטפלים בו, תרופות, מצב תזונתי ועוד. אלו עוזרים לנו להבין את התמונה הכוללת. כאשר ישנה התאמה וניתן לעשות טיפול ביתי בסביבה המוכרת אנו מגיעים לבית המטופל, ומתחילים בבדיקה ראשונית ושיחות עם המשפחה והבנה היכן המטופל שוכב, יושב ומה סדר יומו, תזונה, במה טופל מי המטפל העיקרי מה ההיענות לטיפול וגורמים נוספים.

"לאחר מכן מתחיל שלב הטיפול בו אנו משתמשים במגוון חבישות מתקדמות מהיצרנים המובילים בעולם בתחום. חבישות אלו המכילות חומרים שמסייעים לקדם את הפצע לריפוי. בין השאר נתאים את סוג הפצע לסוג החבישה – למשל בפצע מזוהם נשתמש בחומרים המכילים מרכיבים שנלחמים בזיהום כגון חבישות עם PHMB או יוני כסף, שטיפה עם נוזליים ייעודיים כגון אוקטינילין המסירים שכבות של ביופילם שהן מושבות חיידקים. בפצעים תקועים נשתמש בחבישות נמסות המכילות קולגן מתקדם וכד'".

ידע וטכנולוגיות רפואיות
"התפיסה שלנו היא שניתן לטפל וניתן למנוע פצעים קשיי ריפוי באמצעות ידע וטכנולוגיות רפואיות זמינות ומגוונות.

המניעה מושגת ע"י מודעות וכלים מתקדמים כגון מערכת EKARE לצילום תיעוד מעקב ובקרה אחר הפצעים, מזרונים דינמיים איכותיים, חבישות מתקדמות, טיפול בלחץ שלילי, הטרייה, טיפול בחמצן מקומי בפצעים נטרוקס (NATROX), Offloading, מזרנים וכריות לפצעי לחץ, ועוד. כמו כן אנו נותנים ייעוץ אודות אביזרים להושבה על גבי כיסאות גלגלים והדרכות וציוד אודות שינויי תנוחה. למעשה לא ניתן לטפל בפצעים ללא טכנולוגיות רפואיות זמינות רבות ומגוונות המאוגדות בידע וניסיון מצטבר. לא מדובר בטיפול חד פעמי שכן לרוב פצע קשה ריפוי, פצע לחץ או פצע בכף רגל הינו תהליך ארוך ומורכב שדורש שיתוף פעולה וסבלנות הן מהמטופל ומשפחתו והן מהצוות שלנו".

"מרפא לפצע" הינו שירות שהוקם ע"י חברת אר-קיור מדיקל שהינה חברה בעלת ניסיון של למעלה מעשור ביבוא ושיווק טכנולוגיות מתקדמות למניעה וטיפול בפצעים קשיי ריפוי. לחברה ראייה של 360 מעלות בכל התחום וידע מדעי של יצרנים ומפתחים בינלאומיים מובילים שעוסקים שנים בענף. "הקמנו את השירות בעקבות פניות רבות של מטופלים ובעיקר משפחות שהיו במצוקה ונזקקו לערך הנוסף שאנו יכולים לתת, והוא ידע, ניסיון, זמן, מסירות ובעיקר זמינות של ציוד וטכנולוגיה בתחום", מספר רואי מוריץ.

למי ניתן השירות?
"השירות ניתן למטופלים באופן פרטי וגם דרך חלק מקופות החולים. אנו מסייעים גם לבתי אבות למנוע הדרדרות של פצעי לחץ של מטופלים. הגעה לדרגה 3+4 מחייבת את המוסדות להעביר את המטופלים לטיפול סיעודי מורכב ואנו רוצים למנוע מהם הגעה לשם".

מהן התוכניות שלכם לעתיד?
"אנו מקווים שההבנה שפצע קשה ריפוי דורש יחס ותשומת לב ספציפית ייחודית, תלך ותגדל, ואז קופות החולים יקבלו תקציבים לנושא ונוכל לאפשר את השירות ליותר אנשים בבית.

"הטיפול בפצע קשה ריפוי אינו זהה לטיפול בית רגיל", אומרת אורנית פיינרמן אחות אחראית מרפא לפצע. "מדובר בהתמחות רפואית ספציפית הדורשת תשומת לב, ידע, ניסיון, עבודת צוות וטכנולוגיה זמינה. השאיפה שלנו היא לעזור למערכת הציבורית למנוע אשפוזים מיותרים קטיעות ומוות כתוצאה מפצעים קשיי ריפוי.

אנו מקבלים אין ספור מכתבי תודה והערכה על השירות האיכותיות, המסירות וההשקעה של הצוות המקצועי של 'מרפא לפצע' ובעיקר פליאה איך לא הגיעו ושמעו עלינו עד היום, וחבל שכך". לדברי החברה צריך ואפשר לטפל בפצעים קשיי ריפוי וניתן למנוע חלק גדול מפצעי הלחץ – מדובר בהצלת חיים ומניעת סבל רב לחולה ולמשפחתו.

ליצירת קשר: 8034* | www.woundhomecare.co.il

בשיתוף אר-קיור מדיקל