שעת הכושר האמיתית: כך תנצלו את הפנסיה כדי לדאוג לגוף שלכם

ספורט כדרך חיים מומלץ בכל גיל, אבל היציאה לפנסיה היא הזדמנות מצוינת להעלות הילוך. שתי נשים מספרות כיצד התנהלות פנסיונית נכונה מסייעת לשמור על רמת חיים גבוהה ואורח חיים ספורטיבי לאחר הפרישה

רננה מור, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה רצה בפארק
"לפני הפנסיה לא הייתי עושה ספורט, ממש לא חשבתי שאצליח לרוץ יותר מכמה מטרים"צילום: Nastassia Yakushevich | Dreamstime.com
רננה מור, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

אם אתם שייכים לאלה שמתכננים להירשם לחדר כושר, פילאטיס או כל ספורט אחר, אבל איכשהו זה אף פעם לא קורה, תוכלו להתנחם בכך שבפנסיה יהיה לכם מספיק זמן לעשות איזה ספורט שתרצו. אבל כדי לצאת לפנסיה וגם לעסוק בספורט כדרך חיים, צריך תקציב מתאים, לכן חשוב שתדאגו לכך שיהיה לכם מספיק כסף לתקופת הפנסיה ותתחילו לחסוך בשלב מוקדם. איך תעשו את זה? הנה סיפוריהן של שתי נשים שעשו את זה נכון.

אתי מור
גיל: 68
עיסוק: מנהלת פרויקטים בתחום המחשוב
מגורים: רמת גן

אתי יצאה לפנסיה לפני שלוש שנים, ומאז היא נהנית מכל רגע. לצד בילוי עם המשפחה, הנכדים, וגם פרויקטים מזדמנים כדי להשאיר את הראש בכושר ולהכניס קצת כסף כיס, היא התאהבה בפעילות גופנית, "זה התחיל בהליכה שבועית עם חברה, המשיך בהצטרפות לקבוצת הליכה שכונתית, ובשלב מסוים החלטתי לנסות לעלות שלב ולהצטרף לקבוצת ריצה", מספרת אתי, "לפני הפנסיה לא הייתי עושה ספורט, ממש לא חשבתי שאצליח לרוץ יותר מכמה מטרים, אז זו הפתעה גדולה מבחינתי".

גלגולי פנסיה

ספורט הוא תחביב לא זול, אבל קצבת הפנסיה שלה מספיקה כדי להנות מהעולם החדש שגילתה. הפנסיה של אתי עברה כמה גלגולים ושינויים במהלך השנים, אך היא תמיד הקפידה לעקוב אחרי מצב החיסכון והקצבה הצפויה, "אין לי בן זוג או נכסים חוץ מהדירה שלי, לכן היה לי חשוב מאוד שהחיסכון לפנסיה יהיה משמעותי, ויאפשר לי לחיות בכבוד", היא מסבירה, "הדבר החשוב ביותר מבחינתי הוא לא להיות נטל על הילדים שלי, ואפילו יותר מזה - לעזור להם כשצריך".

את תחילת דרכה המקצועית היא התחילה בארגון בטחוני ידוע, שם תנאי הפנסיה היו טובים, והעתיד נראה בטוח, "אחרי עשר שנים החלטתי לעזוב את העבודה ולהישאר בבית עם הילדים. את כספי הפיצויים פדיתי והם נכנסו ישר לעסק המשפחתי שהיה בצרות", היא אומרת, "בדיעבד אני יודעת שזו הייתה טעות, כי זה פגע בפנסיה שלי, וזו הייתה טעות מבחינתי לפדות את הפיצויים".

אחרי כשלוש שנים חזרה לשוק העבודה, וכשהייתה בשנות השלושים לחייה, התגרשה. "החזרה לשוק העבודה הייתה לא קלה, חיפשתי את דרכי המקצועית וגידלתי את הילדים לבד לכן לא יכולתי לעבוד שעות בלתי מוגבלות". בעשר השנים הבאות עבדה בעבודות שונות, למדה לתואר ראשון, אך כשעקבה אחרי ההפרשות לפנסיה גילתה תמונה מדאיגה, "הבנתי שאם המשכורת שלי לא תעלה משמעותית, הפנסיה שלי תהיה עלובה", מספרת אתי, "כבר הייתי בשנות הארבעים לחיי, והבנתי שאני חייבת לעשות שינוי. החלטתי להתמקצע בתחום המחשוב, השקעתי בקורסים מתאימים, והתחלתי לחפש עבודה מכניסה יותר".

אחרי תקופת חיפושים, מצאה עבודה מכניסה באזור המרכז, עזבה את הבית בצפון והתחילה בחיים מקצועיים חדשים, "הרווחתי הרבה יותר כסף, וזו הייתה הצלה גדולה", היא מסכמת, "בזכות עשרים השנים האחרונות שעבדתי, בנוסף לסכומים שהקפדתי לחסוך גם בשנים הקודמות, הפנסיה שלי גדלה משמעותית, והיום יש לי קצבה לא רעה שמאפשרת לי לחיות ברמת חיים אליה התרגלתי לפני הפנסיה, וגם לעסוק בתחביבים שצריך להשקיע בהם כסף - כמו ריצה".

לאמן את הגוף והראש

לספורט הגיעה אתי כשחיפשה מסגרת חברתית אחרי היציאה לפנסיה, "המשפחה מעסיקה אותי, הנכדים, אבל זה לא מספיק", היא אומרת, "חיפשתי פעילות שאפשר לפגוש בה אנשים, שאפשר להרגיש בה צעירה יותר, וגם הרגשתי שהגוף רוצה לזוז".

היום היא משתתפת בקבוצת ריצה שנפגשת פעמיים בשבוע, וחברים בה נשים וגברים בטווח הגילאים שלה. "ריצה היא תחביב לא זול, אני משקיעה בזה די הרבה כסף. הציוד כמו נעלי ריצה, בגדי ריצה, תשלום למאמן, השתתפות בתחרויות ריצה של חובבים, כל זה יכול להגיע לבין מאות לאלפי שקלים בחודש", היא אומרת, "נעלי הריצה למשל מתבלות די מהר, כל כמה חודשים צריך לקנות נעליים חדשות שעולות מאות שקלים. חשוב לי להשקיע בציוד איכותי כדי לשמור על הגוף שלי".

קבוצת הריצה הפכה למסגרת החברתית של אתי, החברות והחברים נפגשים ומבלים יחד גם מחוץ לשעות האימונים, כשהדבק המחבר ביניהם הוא האהבה לריצה.

היום אתי מתלבטת אם לעלות שלב, ולהשתתף במרתונים, "יש מרתונים בכל מיני מקומות מקסימים בעולם, זה שילוב של ספורט ותיירות. אני עדיין לא מרגישה מוכנה לריצה רצינית כמו במרתון, אבל זה בהחלט בתכנון".

אתי טוענת שההשפעה של הפעילות הגופנית על חייה מדהימה, ומעבר לתחושה הגופנית, הכושר והתחזקות הגוף, היא משפיעה גם על הנפש, "הספורט הכניס לחיים שלי כל כך הרבה, היום אני מצטערת שהתחלתי רק בפנסיה ולא הרבה לפני", היא מסכמת, "חיי חברה מקסימים, ביטחון עצמי, תחושה של עצמאות, את כל זה הכניסה הריצה לחיי". טיפ לחוסכים לפנסיה: אל תפדו את כספי הפיצויים בכל פעם שאתם עוזבים את העבודה, יתכן שאתם תזדקקו להם הרבה יותר בפנסיה.

"ריצה היא תחביב לא זול, אני משקיעה בזה די הרבה כסף"צילום: Robert Kneschke | Dreamstime.com

מיה אור
גיל: 65
עיסוק: עצמאית, עושה ספורט 5 פעמים בשבוע
מגורים: ראש העין

חיים בריא היה תמיד חלק מהיום יום של מיה, היא מתרגלת וויניאסה והאטה יוגה ומדיטציה יותר מ-20 שנה ולדעתה התרגול לא רק ששמר על גמישות הגוף אלא גם על גמישות הנפש. מאז שיצאה לפנסיה, הנכדים הרבים והספורט הפכו למרכז חייה. חוץ מלבלות עם הנכדים, היא מתרגלת יוגה, צ'י קונג ורוכבת על אופניים. כל יום בשבוע מוקדש לספורט אחר, אבל האהבה הגדולה שלה היא היוגה, "אני מרגישה שהיוגה הצילה את חיי, התרגול עזר לי לשמור על כושר גופני וכשירות גופנית", אומרת מיה, "אבל לא פחות מכך על כושר מנטלי. הוא עוזר לי לשלב את כל המורכבויות של חיי, מאמן את המוח ומקל על ביצוע משימות".

בעבר תרגלה מיה יוגה בבית, אבל מאז היציאה לפנסיה תרגול היוגה ושאר סוגי הספורט מספקים לה גם מסגרת חברתית, "זו מסגרת חברתית מאוד נעימה, אני מרגישה חלק מקבוצה שיש לה תחומי עניין משותפים", מספרת מיה, "מאז הפנסיה, קבוצות הספורט הפכו למעגל החברתי שלי".

אתגר העצמאים

מיה הייתה עצמאית כל חייה, אתגר לא פשוט כשמדובר בחיסכון לפנסיה. בניגוד לשכירים, שהחיסכון לפנסיה מתחלק בינם ובין המעסיקים, לעצמאים יש אחריות בלעדית לחיסכון. בגיל 28 היא החליטה לקחת אחריות על עתידה ועתיד ילדיה, וקבעה פגישה עם יועץ פנסיוני, "הגעתי אליו ואמרתי לו שאני רוצה לדאוג לפנסיה שלי", מספרת מיה, "הוא נפל מהכיסא, היה לו קשה להאמין שבחורה בגילי חושבת על נושא כזה. הייתי חד הורית, עצמאית, והחלטתי לדאוג לילדים שלי, אז דאגתי לעצמי לחיסכון פנסיוני".

העסק הראשון של מיה היה שיווק תכשיטים וחפצי אמנות תוצרת ישראל לשוק התיירות. העבודה כללה נסיעות ארוכות ברחבי הארץ והשתתפות בתערוכות בארץ ובעולם, כל זה לצד גידול ילדים, משפחה ותחביבים. בשנת 2000 בתקופת האינתיפאדה היא נאלצה להשבית את העסק בעקבות פגיעה קשה בענף התיירות, והחליטה ללמוד עיצוב ואדריכלות פנים במסלול האקדמי של המכללה למנהל. בגיל 50 סיימה את לימודיה בהצטיינות ופתחה עסק עצמאי בתחום. מאז ועד היציאה לפנסיה היא הבעלים של עסק מצליח, מתמודדת עם הקושי של להיות עצמאית בישראל ולא שוכחת לדאוג גם לעתיד, "עם כל הקושי הגדול שכרוך בלהיות עצמאית, תמיד טרחתי לחסוך לפנסיה", היא אומרת, "עצמאות כלכלית היא לדעתי אחד המנופים הגדולים לבניית הביטחון העצמי של נשים, וזו הדרך לנווט את החיים לתחומים ולמקומות שמעניינים אותי. תמיד הייתי בעמדת אם אין אני לי מי לי".

היום קצבת הפנסיה שלה מאפשרת לה לשמור על רמת חיים דומה לזו שבתקופת עבודתה, ומאז שבעלה נפטר היא מקבלת קצבת שארים בסך 1000 ש"ח מהביטוח הלאומי, "אי אפשר לחיות מקצבת השארים, אולי לקנות לנכדים מסטיקים, זה רק מוכיח כמה חשוב לחסוך לפנסיה, אי אפשר לסמוך רק על המדינה". למרות שמיה הקפידה לדאוג לפנסיה כעצמאית, היא מודעת לכך שמדובר באתגר לא פשוט, "ברור לי ששכירים שהרוויחו כמוני נהנים מפנסיה גדולה יותר", אומרת מיה, לכן אני אומרת לכל העצמאים והעצמאיות - אל תתעלמו מהפנסיה שלכם".

למרות שלא מזמן יצאה לפנסיה, יש למיה כבר תכניות לעתיד. היא התחילה ללמוד פסנתר, וקיבלה הצעה ללמד יוגה, "אני חושבת על זה, יש לי עוד הרבה זמן, אולי בגיל 80 אתחיל קריירה חדשה כמורה ליוגה." מיה מוסיפה טיפ לכל הנשים: "קודם כל להיות מודעות לכך שצריך לחסוך, ואל תסתמכו רק על בן הזוג. תדאגו שיעמוד לרשותכן חסכון פנסיוני שיבטיח לכן פנסיה ראויה לשנות הפרישה הארוכות של כולנו. ובנימה אישית, אל תבזבזו את הכסף על שטויות. אל תתרכזו בלהשוות את עצמכן לאחרים - איזה אוטו יש לחברים, עוד תיק, עוד בגדים, אלה דברים לא חשובים בחיים".

הבהרה: האמור לעיל מהווה מידע והסבר כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ פנסיוני, ייעוץ השקעות או ייעוץ מס, ואינו תחליף לייעוץ אישי המתחשב בצרכיו המיוחדים של כל אדם. יעוץ פנסיוני ינתן בכפוף לתנאי הבנק. יעוץ פנסיוני לפרישה כרוך בעמלה כמפורט בתעריפון הבנק.

למידע נוסף על ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי בבנק הפועלים >>

>> בחזרה למדור

איך תיראה הפנסיה שלך?

גיל פרישה62 מגדר
קיצבה חודשית רצויה
₪30,000 ₪0
גיל תחילת עבודה
55 18
שכר חודשי ברוטו
₪52,000 ₪0
שיעור הפקדת העובד
7% 6%
}

הבהרה:

האמור לעיל אינו מהווה יעוץ פנסיוני או יעוץ השקעות או תחליף ליעוץ כאמור המתחשב בנתונים, במאפיינים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
השימוש במחשבון זה מהווה כלי עזר המיועד להדגמה בלבד, מתבסס על הנתונים שהוזנו בו, נכון להיום, ועל בסיס הנחות כלליות קבועות מראש אשר יתכן ואינן תואמות את הנתונים האישיים שלך ובכללן -

ההפקדה הינה לפי השיעורים הקיימים בפנסיית חובה, השכר המבוטח שווה ל 80% משכר ברוטו, ההפקדה לחיסכון בלבד ללא עלויות ביטוח ובניכוי דמי ניהול מהפקדות בשיעור של 6%, הנחת תשואה שנתית בשיעור 4.26% ברוטו בניכוי דמי ניהול מהצבירה בשיעור של 0.5%, ביצוע הפקדות שוטפות ורציפות מידי חודש ללא ביצוע משיכות כספים, גיל פרישה 62 אישה ו-67 גבר

אין לראות באמור במחשבון משום חוות דעת, המלצה או הנחיה. הנתונים המוצגים במחשבון הם בגדר הערכה בלבד ואין להסתמך עליהם. בכל מקרה של סטייה באחת או יותר מההנחות שלעיל, או שוני באחד מהנתונים שהוזנו, עשויה התוצאה להיות שונה באופן מהותי ממה שמוצג. יעוץ פנסיוני ינתן בהתאם לתנאי הבנק. יעוץ פנסיוני לפרישה כרוך בעמלה כמפורט בתעריפון הבנק.

גובה הקיצבה החודשית הצפוי:
30%
הפער החודשי להשלמה רוצה להגיע לקיצבה הרצויה?

תנו למומחים שלנו לסייע לכם בבחירת המוצר המשלים המתאים ביותר לכם כדי שתוכלו להגיע לפנסיה בביטחון