התחתנתם? מזל טוב! עכשיו צריך לדאוג לעתיד

בין אם עברתם דירה, יצאתם לירח דבש ארוך או צללתם ישר לחיי המשפחה החדשים – חשוב לא להזניח את הצד הפיננסי, ולהתאים אותו למצבכם החדש כדי לשמור על האנשים היקרים לכם ביותר

רותם אביטל, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כלה וחתן
צילום: Jenny Russell on Unsplash
רותם אביטל, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

חתונה, או עצם ההחלטה לעבור לחיים משותפים, היא אירוע שמסמל יציאה לדרך חדשה שבה בני הזוג ילכו יד ביד, יפרנסו יחד את משפחתם, ידאגו לרווחה ולבריאות זה של זה – וגם של ילדיהם העתידיים. לא פעם, המעבר לחיים יחד דורש לקבל הרבה החלטות, ולבצע לא מעט שינויים בחיים, וחשוב, בתוך כל אלה, לא להזניח גם את החיסכון הפנסיוני שלנו.

אם אתם תוהים מדוע החיסכון הפנסיוני – שמיועד בכלל לעוד שנים רבות – קשור להקמת בית משותף, מיד נסביר. החיסכון הפנסיוני הוא אמנם כלי שנועד לספק לכם הכנסה קבועה בתקופה שבה כבר לא יהיה לכם שכר בעבודה, אך בדרך כלל, הוא כולל גם רכיבים ביטוחיים, שיכולים לסייע לבני הזוג ולמשפחה במצבים שונים שיכולים להתעורר בהמשך.

יש לכם חיסכון פנסיוני?

חתונה היא הזדמנות טובה לוודא שלשני בני הזוג יש חיסכון פנסיוני, ואם לא, זה בדיוק הזמן להתחיל להפריש כסף מדי חודש לחיסכון זה, באמצעות המעסיק או באופן עצמאי. כך, תוכלו לתכנן את העתיד המשותף שלכם – ולסמוך על כך שכאשר תצאו לפנסיה, תוכלו לחיות ברווחה.

רגע הבחירה

כל מעביד מחויב להציע לעובדיו תוכנית חיסכון שהיא ברירת מחדל, בהתאם לגופים הפיננסיים שעימם הוא עובד; אך העובד זכאי גם לבחור תוכניות חיסכון אחרות. ניתן לקבל ייעוץ מקצועי בחברות הביטוח המנהלות מסלולים שונים של חיסכון פיננסי, אך חשוב לדעת שסוכני החברות הללו מבקשים בראש ובראשונה למכור את מוצרי החברות בהן הם עובדים – כך שייתכן שההמלצה שלהם לא תהיה הטובה ביותר עבורכם.

אפשרות אחרת היא לפנות ליועצי הפנסיה בבנקים, השומרים על אובייקטיביות, מאחר שהבנקים כבר אינם מחזיקים בבעלות על קרנות פנסיה וקופות גמל. מסיבה זו, העצות של היועצים בבנקים מותאמות לצרכי הלקוח בלבד, וניתנות רק לאחר היכרות מעמיקה עם היעדים, המטרות והאפשרויות הכלכליות שלו.

עדכון ביטוח החיים

החיסכון יאפשר לכם להקים בית משותףצילום: Priscilla Du Preez on Unsplash

מרגע שבני זוג מקימים משק בית משותף, הם תלויים זה בזה בהיבטים רבים – ובהם גם ההיבט הכלכלי. במקרה שאחד מבני הזוג ייפצע, יחלה או יילך לעולמו, חלילה, בן הזוג הנותר, כמו גם הילדים, יסבלו מאובדן הכנסה ומפגיעה ברמת החיים. אמנם לא נעים לחשוב על הנושא הזה, אך חשוב לדאוג לכך מראש.

קרן הפנסיה שלנו כוללת לא רק חיסכון פנסיוני, אלא גם מרכיב של ביטוח חיים – שבמקרה של פטירת החוסך, יאפשר לבני המשפחה שלו, המוגדרים "שארים", לקבל פיצוי כספי. כאשר יש בן זוג, חשוב לעדכן את החברה המנהלת את החיסכון הפנסיוני ולהעביר לה את שמו ופרטיו. בהזדמנות זו, מומלץ גם להגדיל את סכומי הביטוח. מתלבטים בכמה בדיוק? היועץ הפנסיוני יוכל לעזור לכם, תוך שקלול נתונים כמו הכנסה נוכחית וצפויה של בני הזוג, תוכניות להרחבת המשפחה ועוד.

בנוסף, ניתן לרשום את בני הזוג כמוטבים במוצרים הפיננסיים השונים שלכם – קרן הפנסיה, קופת הגמל, ביטוח המנהלים וקרן ההשתלמות. כך, הם יהיו אלה שיקבלו את כספי החיסכון במקרה של פטירה.

הרחבת הכיסוי הביטוחי

הקמת תא משפחתי פירושה גם אחריות גדולה יותר – ומתן דגש גדול יותר לתכנון לעתיד. ביטוח בריאות מורחב יוכל לסייע במקרה שאחד מבני הזוג ייקלע למצב בריאותי קשה, כמו מחלה או צורך בניתוח, ולממן לפחות חלק מהעלויות הגבוהות, ואילו ביטוח אובדן כושר עבודה ייכנס לפעולה במקרה של פציעה או מחלה שתפגע בכושר ההשתכרות, באמצעות פיצוי כספי בגובה של עד 75% מהשכר.

כמו כן, כדאי לבדוק את האפשרות להוסיף לסל הביטוחים שלכם גם ביטוח סיעודי. חשוב לדעת שכל אחד מאיתנו, גם אדם צעיר יחסית, עלול להגיע למצב סיעודי בשל מחלות, תאונות, פציעות וכו'. למצב זה השלכה כספית לא פשוטה, שכן הוא דורש הוצאות רבות על טיפולים וסיוע בבית או בבית החולים. ביטוח סיעודי מותאם יסייע להקל על הצד הכלכלי, באמצעות פיצויים או קצבה חודשית.

בשורה התחתונה, אם התחתנתם ונראה לכם שהפנסיה רחוקה, זה נכון, אבל המוצרים הפנסיונים נועדו לשמור עליכם ועל בני משפחתכם לא רק בתקופת הגיל השלישי, ועשויים לעזור במקרי חירום במהלך החיים.

הבהרה: האמור לעיל מהווה מידע והסבר כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ פנסיוני, ייעוץ השקעות או ייעוץ מס, ואינו תחליף לייעוץ אישי המתחשב בצרכיו המיוחדים של כל אדם. יעוץ פנסיוני ינתן בכפוף לתנאי הבנק. יעוץ פנסיוני לפרישה כרוך בעמלה כמפורט בתעריפון הבנק. אין באמור כדי להוות התחייבות לחסכון בסכום כלשהו. הבנק אינו יועץ מס.

למידע נוסף על ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי בבנק הפועלים >>

>> בחזרה למדור

איך תיראה הפנסיה שלך?

גיל פרישה62 מגדר
קיצבה חודשית רצויה
₪30,000 ₪0
גיל תחילת עבודה
55 18
שכר חודשי ברוטו
₪52,000 ₪0
שיעור הפקדת העובד
7% 6%
}

הבהרה:

האמור לעיל אינו מהווה יעוץ פנסיוני או יעוץ השקעות או תחליף ליעוץ כאמור המתחשב בנתונים, במאפיינים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
השימוש במחשבון זה מהווה כלי עזר המיועד להדגמה בלבד, מתבסס על הנתונים שהוזנו בו, נכון להיום, ועל בסיס הנחות כלליות קבועות מראש אשר יתכן ואינן תואמות את הנתונים האישיים שלך ובכללן -

ההפקדה הינה לפי השיעורים הקיימים בפנסיית חובה, השכר המבוטח שווה ל 80% משכר ברוטו, ההפקדה לחיסכון בלבד ללא עלויות ביטוח ובניכוי דמי ניהול מהפקדות בשיעור של 6%, הנחת תשואה שנתית בשיעור 4.26% ברוטו בניכוי דמי ניהול מהצבירה בשיעור של 0.5%, ביצוע הפקדות שוטפות ורציפות מידי חודש ללא ביצוע משיכות כספים, גיל פרישה 62 אישה ו-67 גבר

אין לראות באמור במחשבון משום חוות דעת, המלצה או הנחיה. הנתונים המוצגים במחשבון הם בגדר הערכה בלבד ואין להסתמך עליהם. בכל מקרה של סטייה באחת או יותר מההנחות שלעיל, או שוני באחד מהנתונים שהוזנו, עשויה התוצאה להיות שונה באופן מהותי ממה שמוצג. יעוץ פנסיוני ינתן בהתאם לתנאי הבנק. יעוץ פנסיוני לפרישה כרוך בעמלה כמפורט בתעריפון הבנק.

גובה הקיצבה החודשית הצפוי:
30%
הפער החודשי להשלמה רוצה להגיע לקיצבה הרצויה?

תנו למומחים שלנו לסייע לכם בבחירת המוצר המשלים המתאים ביותר לכם כדי שתוכלו להגיע לפנסיה בביטחון