המערכת שתזכור לכבות את המזגנים ותחסוך כסף

כל מנהל יעיד: חשבון החשמל הוא מההוצאות הגבוהות ביותר של המשרד. הדרך לקצץ בו היא לעבור לשימוש חכם בצורך החשמל העיקרי: המזגן. מערכת חכמה לניהול מזגנים מבית MindoLife עושה זאת

אסף לבנון, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מערכת חיסכון בחשמל בפנימיות ומוסדות - מינדולייף הבניין החכםקרדיט: Mindolife
אסף לבנון, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

מקומות עבודה גדולים יודעים היטב איזה תפקיד מרכזי משחקות הוצאות תחזוקת הבניין. לא רק דמי השכירות, אלא גם הארנונה, המים והחשמל. בניגוד לדעה הרווחת, לא כל ההוצאות הן מחויבות המציאות. החשמל, למשל, נושא עמו עלות גבוהה שהפחתה שלה היא אתגר לא פשוט. דרך אחת לעשות זאת היא לרכוש מוצרי חשמל חסכוניים (אלו המסומנים באות A). דרך נוספת ויעילה לא פחות - היא לשלוט בזמנים שבהם הם פועלים.

כשמדובר במקומות עבודה - המרכיב המשפיע ביותר על צריכת החשמל הוא המזגנים. הקיץ הישראלי מכתיב שימוש עקבי בהם במשך כל שעות העבודה - מה שגורר הוצאה נכבדת. לכך מתווספת העובדה שעובדים רבים יוצאים מהמשרד ושוכחים לכבות את המזגן, שיכול להישאר דלוק לחינם גם עד ליום המחרת. חברת MindoLife מצאה לכך פתרון חכם: מערכת לניהול מזגנים בבניינים.

המערכת מורכבת מחיישני תנועה למזגנים (המנטרים הימצאות אנשים בסביבה), חיישני טמפרטורה (המנטרים את הטמפרטורה ושומרים עליה עקבית), בקרי שליטה למזגנים (המאפשרים לשלוט על כיבוי והדלקה), בקרי שליטה לתאורה (המאפשרים לשלוט על הדלקה וכיבוי של התאורה בחדרים השונים), מרכזיה (המוח של המחשב, המבצע חישובים ואופטימיזציות) ואפליקציה מתקדמת (המאפשרת ניהול ובקרה מרחוק). כל הרכיבים הללו מתקשרים ביניהם באופן אלחוטי בעזרת רשת וירטואלית יציבה ומאובטחת. לאחר ההתקנה פשוטה, הלקוח יכול להגדיר כללים כגון הטמפרטורה בה פועל המזגן ושעות קבועות לפעילותו ולכיבויו. כך מוודאת המערכת שהמכשיר זולל החשמל הזה לא יפעל כשמשרד אינו מאויש.

פיצ'ר מתוחכם נוסף במערכת הוא שכבה של בינה מלאכותית שיודעת למקסם את הפעילות אפילו עוד יותרצילום: צילום: MindoLife

פיצ'ר מתוחכם נוסף במערכת הוא שכבה של בינה מלאכותית שיודעת למקסם את הפעילות אפילו עוד יותר. לאחר שהוגדרו החוקים ההתחלתיים היא צוברת מידע ומתחילה לקבל החלטות עצמאיות בנוגע לכיבוי ולהדלקה. כך למשל היא יודעת שביום ראשון בבוקר יש להדליק את המזגנים, אך גם יודעת לזהות יום ראשון שהוא ערב חג שבו לא עובדים - ולהימנע מהדלקתם בו. "המערכת עושה חיזוי לשימוש העתידי בהתבסס על העבר. אם היא מזהה שבשעה 21:00 המשרד תמיד ריק - היא תדאג לכך שהמזגן לא יפעל בשעה הזאת", אומר רמי יונס, מנכ"ל MindoLife. "היא תקבל החלטה, תכבה את המזגן ותחסוך כסף".

כמה היא תחסוך?

"אפשר לקחת לדוגמה פנימייה שבה התקנו לאחרונה את המערכת. יש שם 27 חדרים הפרוסים על שלוש קומות. למרות הטופולוגיה המסובכת פרסנו רשת בצורה אופטימלית. כיום בדו"חות השימוש אנחנו רואים שהפנימייה חוסכת כ-36,000 שקל בשנה. זה הרבה כסף עבורה. בבניינים גדולים יותר - החיסכון יכול להגיע למאות אלפי שקלים בשנה כך שמדובר בהשקעה שמחזירה את עצמה במהירות, בין חצי שנה לשנה. זו רמה גבוהה של עלות\תועלת ו-ROI מהיר".

איך, בעצם, אפשר לחשב כמה חסכה המערכת?

"המערכת סוכמת את הזמן מהרגע שבו היא יזמה כיבוי אוטומטי ועד שמישהו נכנס לחדר והדליק את המזגן. זה פרק זמן שברור שהיה בו חיסכון. כשסוכמים את פרקי הזמן האלה מקבלים את זמן החיסכון הכללי, בהתבסס על הספק המזגנים והמחיר לקילוואט לשעה".

למידע נוסף

בחזרה למדור תשתיות חכמות >>