בדרך לתשואה אופטימלית: האלגוריתם שבונה תיק השקעות אישי

בניית תיק השקעות בעזרת אלגוריתמים ומנועי Machine Learning המבצעים ניתוחים פיננסיים והתנהגותיים - אלה חלק מהטכנולוגיות המתקדמות שמביאה חברת Videa מבית בנק לאומי לעולם ההשקעות המסורתי. בכך, היא מייצרת ללקוח תמהיל השקעות המותאם לרמת הסיכון שלו, ללא הטיות, בשקיפות מלאה, בדמי ניהול שקופים והוגנים ובתיקים החל מ-50 אלף שקלים בלבד

אסף לבנון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ממשק דיגיטלי ופשוט, זמין 24/7 | צילום: וידאה
ממשק דיגיטלי ופשוט, זמין 24/7 | צילום: וידאה
אסף לבנון
תוכן שיווקי

Videa, חברת ניהול השקעות דיגיטלית ומתקדמת מבית בנק לאומי, קמה מתוך ההבנה שבניהול תיקים ידני, הנעשה על-ידי מנהלי השקעות, קיימים חסרונות שעשויים לפגוע בתשואה ללקוח. לרוב אין למנהל ההשקעות את המשאבים לנהל בצורה הדוקה כל תיק ותיק. בנוסף, מנהל השקעות הוא בשר ודם והוא חשוף להטיות קוגניטיביות המטות את שיקול דעתו ועלולות לגרום לו לבצע בתיק פעולות שאינן מיטביות, עקב מראית עין או תחושה שגויה.

ב-Videa רצו לתת מענה לנקודה זו ולהקים גוף אובייקטיבי, שאפשר לסמוך על כך שינהל את כספו של הלקוח בהתבסס על טכנולוגיה מתקדמת. השימוש של החברה בטכנולוגיה מאפשר לה להיעזר במודלים מתקדמים על מנת להחליט על תמהיל ההשקעות המיטבי להשקעה באותה העת. הטכנולוגיה מאפשרת לחברה לבדוק את התיקים של כל לקוח ולקוחה ברמה יומית, לבצע חיתוכים ולבחון האם התיק של הלקוח עומד ברמת הסיכון שהוגדרה ועבור כל רמת סיכון – לבחון האם התיק הוא זה שיספק את פוטנציאל התשואה האופטימלי.

פול קליין, מנכ"ל וידאה | צילום: כפיר סיון

"רוב חברות הפיננסים הגדולות בעולם הולכות כיום לכיוון ה-Robo-advisor", אומר מנכ"ל וידאה, פול קליין. "זה התחיל עם חברות פינטק וכשעולם הפיננסים נוכח כמה טוב זה עובד - הוא אימץ את השיטה, המשיך לפתח אותה ורואה בה כיום את עתידו של התחום. לפני כ-5 שנים, רשות ניירות ערך בישראל אישרה לנהל תיקים בעזרת כלים דיגיטליים - וזה פתח את הצוהר לתחום גם כאן. אז הקים בנק לאומי את חברת Videa, כמעין חברת סטארט-אפ בתוכו".

הטכנולוגיה משנה את כללי המשחק
Videa נכנסה לשוק ניהול תיקי ההשקעות בתקופה בה הוא עובר מהפך. עד לפני מספר שנים התנהל התחום באמצעים ידניים בלבד והיה פתוח רק ללקוחות בעלי ממון. שווי תיק השקעות ממוצע עומד גם היום על כ-2 מיליון שקלים, מה שהשאיר משקיעים רבים מחוצה לו. מי שצלח את המשוכה של סכום התחלתי גבוה מצא מולו משווק השקעות שמילא ידנית שאלון ואז החליט – על סמך הערכה ולרוב ללא שימוש בכלי ניתוח מתקדמים - על מסלול ההשקעה המתאים ועל התמהיל הרצוי של תיק ההשקעות ללקוח: כמה מניות, כמה אגרות חוב וכדומה.
"הדרך בה נבנו תיקי השקעות הסתמכה במקרים רבים על תחושות בטן ולא על מתודולוגיה סדורה שמבוססת על ספרות מקצועית", מציין קליין. "בנוסף, עלות דמי הניהול לא הייתה שקופה ונקבעה במשא ומתן. הלקוחות לא ידעו מראש כמה הם משלמים לגוף המנהל. כדי לבדוק את מצב התיק היה צריך להתקשר למנהל ההשקעות או להיכנס לחשבון הבנק. תפיסה רווחת מאוד היתה ועודנה שחלוקה אחוזית כזו או אחרת בין מניות לבין אגרות חוב היא זו שמגדירה את רמת הסיכון, אבל זה לא מדויק. יכול גם להיות תיק מסוכן עם אפס מניות. לאחר שנבנה עבור הלקוח תיק השקעות, בעולם ניהול התיקים המסורתי, לרוב הוא לא מקבל המחשה מספרית ואיכותית לגבי הסכנות הגלומות בתיק כזה. כדי לדעת באמת כמה התיק בטוח צריך טכנולוגיה שיודעת לעבד נכון את הנתונים. זה מה שבנינו ב- Videa ובזה אנו משתמשים כדי לנהל את כספי לקוחותינו".

איך עובד התהליך?
"ב-Videa ניתן לעשות את כל תהליך ההצטרפות מקצה לקצה בדיגיטל. לקוח המחזיק בסכום של לפחות 50 אלף שקלים עונה על שאלון דיגיטלי פשוט וידידותי. המערכת מפעילה מספר מנועים המבצעים ניתוחים פיננסיים והתנהגותיים על תשובותיו. המנועים מבוססים על מחקר שבוצע בשיטות של למידת מכונה (Machine Learning) כדי שיאפיינו היטב את אופיו וצרכיו. לאחר מכן מגדיר מנוע אחר את רמת הסיכון המתאימה ללקוח ואת ההשקעות הנכונות ביותר עבורו. כך נבנה תיק אופטימלי, המשלב בין הכוח האלגוריתמי לעקרונות שיטת ה-Modern Portfolio Theory, שזיכתה את ההוגה שלה, פרופ' הארי מרקוביץ', בפרס נובל. זו פרקטיקה הדורשת שילוב של כמה כלים חישוביים מורכבים - וזו אחת הסיבות שעד לאחרונה רק לקוחות אמידים מאוד יכלו להרשות לעצמם ניהול תיקים המבוסס עליה.

"לפני שהתיק מתחיל לרוץ, הלקוח מאשר את מאפייניו ואף יכול לראות סימולציות על ביצועי עבר שתמהיל השקעה כזה היה עושה אם הושקע בשנים הקודמות", הוא מוסיף. "כמה תשואה הוא היה עשוי להרוויח בשנה שעברה או בכל אחת מ- 15 השנים האחרונות. הוא יכול להוריד קובץ עם פרטי תיק ההשקעות המוצע, לשלוח במייל, להדפיס אותו ולהתייעץ עם מי שהוא בוחר. כשהוא מחליט שזה מה שהוא רוצה - אנחנו מוודאים זאת איתו, פותחים לו חשבון ומנהלים עבורו את הכסף. למרות שאנחנו שייכים לבנק לאומי, המערכת שלנו מתממשקת לכל בנק בארץ ומסוגלת לנהל בו את החשבון, כלומר – הלקוח לא צריך להוציא את הכסף מהבנק שלו. מדי יום נסרק התיק על-ידי שני וקטורים: מנוע סיכון, שבודק תרחישי קיצון ומתאים את התיק כדי לוודא שהתיק מתאים לפרופיל הסיכון של הלקוח, וכן וקטור תשואה, שמוודא שהלקוח זוכה לתיק עם פוטנציאל התשואה הגבוה ביותר עבור כל פרופיל סיכון. עם זאת, לפני שהמערכת מבצעת פעולה היא מוודאת שהשינוי מוצדק כפונקציה של גודל השינוי וזאת כדי שמספר הפעולות יהיה מינימלי, בהתחשב גם בעלויות שמשלם הלקוח. בזמן שהתיק עובד, הלקוח יכול להיכנס בכל עת לאתר או לאפליקציה 24/7, לראות שם תמונת מצב מדויקת, לקבל ניתוחים, לשנות פרמטרים וכמובן למשוך את הכסף - אם זה רצונו. למרות שהשירות דיגיטלי כולו, Videa מציעה גם מוקד טלפוני עם מנהלי השקעות בעלי רישיון - בעלי ניסיון והבנה בשוק ההון - שם עונים על כל שאלה, מהצד המקצועי ועד הטכני. אבל אני יכול להגיד שרוב לקוחותינו עושים את הכל בצורה מקוונת".

פחות דמי ניהול
העבודה החכמה שעושה מערכת Videa מאפשרת לחברה לא רק להציע ללקוחותיה ליהנות מניהול תיק איכותי ומתקדם - אלא גם לגבות פחות דמי ניהול. בניגוד למנהל השקעות, האלגוריתם לא מושך משכורת חודשית. כתוצאה מכך, Videa היא החברה היחידה בתחום שמפרסמת בפומבי את דמי הניהול שלה, שהם מהנמוכים בשוק ניהול התיקים: בין 0.2% ל-0.7% לשנה. לכן לא מפתיע שלמרות שהחברה צעירה יחסית, היא גם אחת החברות הצומחות ביותר מבחינת מספר הלקוחות בשוק ניהול התיקים הישראלי בשנתיים האחרונות. "אנחנו מאמינים שלא צריך לגבות דמי ניהול גבוהים בכדי לנהל השקעות בצורה מקצועית ושהם צריכים להיות הוגנים ושקופים מהרגע הראשון. בנוסף, שיעור דמי הניהול הולך ופוחת ככל שהתיק גדל - כשהעדכון נעשה אוטומטית, מבלי שהלקוח צריך לפנות אלינו. הלקוחות מצביעים בכיס ומגדילים את תיקם כל הזמן", מספר קליין.

מה היית ממליץ למי שרוצה להיכנס לשוק ההון לשאול את עצמו?
"מספר שאלות: מה אורך הנשימה שלו? כל משקיע, ותיק או חדש, מעוניין בהשקעה עם תשואה גבוהה. מי שמעוניינים להיכנס לשוק ההון חייבים לקחת בחשבון כי מדובר בריצה למרחקים ארוכים. אם הוא אינו זקוק לכסף המושקע בשנים הקרובות ואם הוא מסוגל לראות קדימה מעבר לירידות נקודתיות בבורסה - זה צעד שעשוי להתאים לו.

שאלה חשובה נוספת שיש לשאול לפני שנכנסים לשוק ההון היא מהי סיבולת הסיכון הסובייקטיבית שלך, כלומר – איך תתמודד עם התנודתיות בשוק ההון?
האם המשקיע מוכן לשאת אי ודאות זמנית על מנת להגדיל את הסיכוי להשיג תשואה גבוהה או לא. יש מי שיעדיפו אפיקי השקעה סולידיים ויש כאלו שיעדיפו אפיקי השקעה עם רמת סיכון גבוהה יותר. לאלו ולאלו Videa מסוגלת לתת את המענה הטוב ביותר.

שאלה נוספת היא האם הוא מעדיף לעסוק במסחר בעצמו או לתת אותו לגורם מקצועי? אם התשובה היא השנייה - חשוב שיזכור שבבחירה בגוף המנהל אין שליטה מוחלטת על ניהול ההשקעות. התיק מתנהל על-פי קריטריונים שהוגדרו מראש, אם כי הם ניתנים לשינוי. לכן, חשוב לבחור בגוף המאפשר מעקב שקוף, שוטף ורציף אחר התיק".