שיתוף מידע פיננסי - מאיום להזדמנות

לפני מספר שנים, כאשר יצאה לראשונה ההנחיה לבנקאות פתוחה, בנקים ראו ברגולציה שנכפתה עליהם איום. כיום, בנקאות פתוחה הופכת לסטנדרט וארגונים פיננסים רבים מגלים ששיתוף דאטה מייצר הזדמנויות עסקיות משמעותיות. אורן יוסף, VP פתרונות אינטגרציה ודיגיטל פיננסי במטריקס, מסביר מדוע כדאי לארגונים להצטרף למהפכת שיתוף המידע וכיצד לעשות זאת בדרך הטובה ביותר

אורן יוסף
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock
אורן יוסף
תוכן שיווקי

הכול התחיל ממהפכת הבנקאות הפתוחה (Open Banking), במסגרתה נדרשים בנקים וחברות אשראי להעביר מידע של הלקוחות שלהם, לאחר אישור מפורש של הלקוח, לגופים אחרים ובהם חברות פינטק וטכנולוגיה שאינם נמנים עם הארגונים הפיננסים המסורתיים. המטרה של השינוי הייתה להגדיל את מנעד השירותים הפיננסיים, להגביר את התחרות ולתת יותר ערך ללקוחות – כלומר, לכולנו.

הרעיון שעומד בבסיס השינוי הוא שהמידע של הלקוח שייך אך ורק ללקוח עצמו. לכן, הלקוח הוא זה שיכול להחליט האם הוא מתיר לחשוף ולשתף את המידע עם גופים אחרים, שהם לא בהכרח הבנק או חברת האשראי שלו.

אורן יוסף | צילום: יח"צ

המהפכה אמנם מחייבת את הבנקים לוותר על הבלעדיות על נתוני הלקוחות, אולם היא מספקת להם אפשרויות חדשות, ובראשן להגדיל את היצע השירותים ושיתופי הפעולה עם גופים פיננסיים אחרים, ובכך להגיע ליותר לקוחות ויותר הזדמנויות עסקיות.

מחייב שימוש בכלים ייעודיים
המציאות החדשה הזו מקנה לארגונים פיננסים וחברות פינטק גישה לקהלים חדשים והשקה של שירותים חדשים ומגוונים. המציאות הזו שונה מאוד ממה שהיכרנו בעבר, ומתבססת על אקו-סיסטם חדש, בין שחקנים וותיקים וחדשים, גדולים וקטנים, אשר מתחרים על איכות ומגוון השירותים ללקוח, ובמקביל משתפים פעולה בתחומים הטכנולוגיים כדי לעמוד ברגולציה ולהגדיל את היצע השירותים שלהם ללקוחות.

האקו-סיסטם הזה מספק לעוד ועוד שחקנים מדרס רגל חדש, אך מחייב שימוש בכלים ייעודיים, שיספקו שכבה מותאמת של ממשקי תכנות (APIs) וממשקים שיעבדו בצורה מדוקדקת בהתאם לרגולציה. השכבה הזו, שמכונה Open API, היא זו שמאפשרת בפועל את שיתוף המידע. השקעה בשכבת Open API מאפשרת למנף את השינוי הרגולטורי ולקטוף את התועלות העסקיות שנובעים מהשתלבות באקו-סיסטם החדש, תוך חשיפה לקהל עצום של לקוחות פרטיים ועסקיים.

לנצל את ההזדמנות - Open API גם לחברות שאינן פיננסיות
למעשה, מהפכת חשיפת המידע וה-Open API רחבה הרבה יותר מאשר הבנקאות הפתוחה. היא מייצרת הזדמנות ייחודית לפיתוח חידושים על בסיס שיתופי המידע, פותחת דלתות מול שווקים חדשים ומייצרת קולבורציה עסקית. הכלים והפלטפורמות מאפשרים תקשורת דיגיטלית, שמקנה לגופים בכל המגזרים הזדמנות נדירה למתוח את הגבולות שלהם ולהפוך להרבה יותר ממה שהיו עד כה.

זמינות של המידע החדש גורמת ליזמים וארגונים לחשוב על Open API גם מחוץ לעולם הבנקאי, אל עבר שלל העולמות הפיננסים המשיקים ומשם לתחומים ולמגזרים נוספים. זו הזדמנות ליזמים חדשים ולארגונים ותיקים לייצר יותר שיתופי פעולה המבוססים על שיתוף המידע, ולהציע יותר שירותי ערך ללקוח, והכל תוך שמירה על רמה גבוהה של אבטחת מידע ופרטיות.

הדוגמאות להזדמנויות שצצות כבר נוכחות בעולם בכל תחום: חברות כרטיסי אשראי מציעות גם שירותי ביטוח, חברות ביטוח מצדן מרחיבות את סל השירותים ומציעות שירותים פיננסים ומרחיבות שיתופי פעולה עם גופים, כמו למשל עם מערכות דואר ושילוח.

כשמבינים שכל חברת פינטק או ארגון פיננסי יכולים להנגיש ללקוחותיהם מגוון עצום של שירותים חדשים באמצעות Open API, מבינים שהגבול היחיד באקו-סיסטם המתהווה הוא היקף היזמות ויכולת הפיתוח העסקי של החברות המצטרפות.

מנוף ללא תקדים לצמיחה משמעותית
ואכן, למרות שהשינוי החל רק בשנים האחרונות, כבר ברור שהארגונים שמשתפים יותר פעולה ומשקיעים ב-Open API גם מצליחים יותר. מחקרים של חברות ייעוץ מובילות, כמו פורטסר ומקינזי, שהתמקדו בשוק האירופאי, שם הרפורמה בתחום הזה פועלת מזה שנים אחדות (תחת רגולציה PSD2), מלמדים שארגונים מסורתיים שמשקיעים בתחום ה-Open API מצליחים יותר.

מיזמים מבוססי Open API מתרחבים כיום גם לתחומים החדשים בעולמות הביטוח, הפנסיה ואפילו הרפואה. אנחנו עדים ליותר ויותר ארגונים שמבינים שכניסה לתחום, הרחבת האפשרויות ושיתופי הפעולה והעברת יותר ויותר כוח ואפשרויות ללקוחותיהם מספקות להם מנוף ללא תקדים לצמיחה משמעותית, מימוש הזדמנויות עסקיות, היכרות עם קהלים חדשים והשגת יתרון תחרותי.

הכותב הוא VP במטריקס פינטק ודיגיטל. מטריקס מובילה את תחום הבנקאות הפתוחה בישראל מזה שנים ארוכות. החברה מתמחה הן ברגולציה והן ביישום פתרונות מתקדמים של Open API, שמאפשרים לארגונים הרחבת חשיפה, חדירה לשווקים חדשים והשקת שירותים חדשניים

רוצים לשמוע עוד? כנסו