הנגשת שיעורים מקוונים |

ורביט – תמלול בזמן אמת של שיעורים מקוונים עבור לקויי שמיעה

הסטארט אפ הישראלי ורביט מביא לעולם את בשורת התמלול האוטומטי לשיחות וידאו ואודיו. בזמן הקורונה – כשהעולם עבר ללמוד דרך זום – הביקוש לשירותים שלו נסק, בעיקר בקרב מוסדות להשכלה גבוהה שרצו להנגיש בזמן אמת שיעורים מקוונים לסטודנטים לקויי שמיעה

גליה היפש
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ילד מול מסכים
ורביט – תמלול בזמן אמת של שיעורים מקוונים עבור לקויי שמיעה
גליה היפש
תוכן שיווקי

רק לפני ארבע שנים תום ליבנה היה עורך דין מתוסכל מכך שהוא נאלץ לתמלל ידנית דיוני בית משפט במשך שעות ארוכות. את התסכול הוא ניתב לטובת הקמת סטארט אפ חדשני בשם ורביט (Verbit), העוסק בתמלול אוטומטי באמצעות כלים מתקדמים של זיהוי דיבור ובינה מלאכותית. המאמץ השתלם – היום ורביט נחשבת לאחד מהסטארט אפים הישראלים המצליחים בישראל – גייסה עד כה כרבע מיליארד דולר מגופי השקעה וקרנות הון סיכון מובילים בעולם, כאשר בגיוס האחרון שלה, גיוס D שנערך לפני חודשים ספורים, היא גייסה 157 מיליון דולר. מה שהפך אותה ל"חד קרן", חברה השווה יותר ממיליארד דולר.

ליבנה גם לא חשב בזמן הקמת הסטארט אפ, שהוא יביא בשורה חדשנית לעולם הנגישות. כתוביות המגיעות מתמלול בזמן אמת הן כלי עזר משמעותי עבור אנשים שהם לקויי שמיעה או חירשים.

Verbit - High Level Overview Videoקרדיט: Vidico

הטכנולוגיה החדשנית של החברה מתבססת על תמלול טקסט אוטומטי באמצעות מערכות זיהוי דיבור (Automatic Text Recognition), יכולות בינה מלאכותית ומערכות המסוגלות להפוך דיבור לטקסט (Voice to Text). במקביל היא נעזרת בשירותי הפרילנס של כ־30 אלף מתמללים אנושיים מ־120 מדינות, בכדי לשפר את רמת הדיוק של התמלול לכדי 99.9% ולהתגבר על מכשולים כמו מבטא, ניואנסים בדיבור, רעשי רקע ועוד. מאחר שהמערכות הטכנולוגיות הן מערכות לומדות, רמת הדיוק שלהן משתפרת מתמלול לתמלול.

מסבירה מיכל מורן ראש, מנהלת צוות השיווק בחברה: "כשהתחלנו לשווק את המוצר שלנו בארה"ב, גילינו התעניינות עצומה מצד מוסדות החינוך להשכלה גבוהה. שם יש חוק נגישות עבור נכים שמחייב אותם למצוא פתרונות לסטודנטים, והחוק נאכף שם בצורה סדורה. חתמנו על חוזים עם מיטב האוניברסיטאות בארה"ב וכשהחלה הקורונה – הביקוש למוצר נסק. מרבית האוניברסיטאות עברו ללימודים בזום, והבעיה של לקויי השמיעה החריפה. בזכות שירות התמלול האוטומטי שאנו מציעים, לקוי השמיעה מקבל תוך מאית השנייה את תמלול הדברים בשיחת זום".

ורביט, כאמור, הוקמה ב-2017 והפכה תוך שנים בודדות לאחת השחקניות המובילות בעולם בתחום התמלול. היא מעניקה כיום שירות למעלה מ-1,500 לקוחות. כיום מעסיקה החברה 350 עובדים, מהם 250 עובדים בישראל, והיא מפעילה משרדים בתל אביב, ניו יורק, קליפורניה, קולורדו וקייב. בחברה עוד עשרות משרות פתוחות בארץ ובעולם.

רק חלק קטן ממוסדות החינוך מקפידים על הנגשת החומרים

בעוד ששיחות וידאו דרך זום, מיקרוסופט טימס או גוגל מיט הן הדרך הנפוצה ביותר שבה משתמשים מוסדות להשכלה גבוהה כדי לחבר סטודנטים ללמידה מרחוק, רק חלק קטן מהם דואגים ליצור כתוביות לתכני הווידאו שלהם לצרכי הנגשה, כך עולה מסקר חדש שערכה לאחרונה חברת ורביט שנערך בקרב סטודנטים בעלי לקויות שמיעה וכן בקרב מרצים להשכלה גבוהה בצפון אמריקה, בריטניה ואוסטרליה.

רק 14% מהמוסדות להשכלה גבוהה שנבדקו על ידי ורביט, מוסיפים כתוביות באופן קבוע, בזמן ש-10% נוספים טוענים שהם מוסיפים כתוביות כאשר הסטודנט מבקש זאת. כ-76% מהתוכן המופץ על ידי מוסדות אלה זוכה לכתוביות רק באופן חלקי.

רק 52% מהסטודנטים בעלי לקויות השמיעה שנבדקו בסקר אמרו שהם מבקשים התאמות של כיתוביות לשיחות הווידאו אם הן לא מסופקות באופן אוטומטי. המשמעות היא שהמוסדות להשכלה גבוהה נדרשים להיות הרבה יותר פרו-אקטיביים בהנגשת השיעורים המקוונים שלהם.

"הקורונה הפכה את הלימודים המקוונים למציאות מוכרת ונפוצה", מסבירה מורן ראש. "גם כשהקורונה תיעלם מהעולם, מרבית המוסדות האקדמיים ימשיכו להציע קורסים מקוונים או קורסים משולבים בין לימוד פרונטלי ללימוד מקוון מרחוק – הסקר גילה כי 85% מהמוסדות האקדמיים דוברי השפה האנגלית יציעו קורסים מקוונים או מקוונים חלקית בשנת הלימודים האקדמית הקרובה. לכן צריך להיערך בהתאם לצורך הנגשה".

יש לציין שספקיות שיחות הווידאו מספקות פיצ'ר של יצירת כתוביות לשיחות הווידאו שלהן, אך עדיין התמלול הוא לא באיכות ראויה שניתן להסתמך עליה וכאן נדרשים לצרף את היכולות המתקדמות של ורביט.

משרד החינוך האמריקאי ממליץ למוסדות החינוך להשכלה גבוהה לאמץ יכולות הנגשה לשיעורים מקוונים, אך כיום מחצית ממוסדות החינוך מקליטים את ההרצאות, מתמללים אותן ומגישים לסטודנטים את התמלול בשלב מאוחר יותר. שירותי תמלול בזמן אמת ניתנים רק על ידי 44% ממוסדות החינוך. ורביט מתכננת להשלים כעת את מהפכת הנגשת השיעורים המקוונים של המוסדות להשכלה גבוהה בכל העולם.

לפרטים נוספים