קידום אתרים בגוגל: איך מוצאים חברה מתאימה?

יש לא מעט מדריכים וכתבות שיסבירו לך איך לבחור חברה לקידום אתרים. חלק ידברו על העבודה שחברת הקידום תעשה עבור האתר שלך ויבטיחו נסים ונפלאות, אחרים יפציצו אותך במושגים מקצועיים שלא אומרים לך הרבה - אבל ת'אכלס, איך אפשר לדעת שמאחורי הנציג שדיבר איתך כל כך יפה בטלפון עומדת חברה מקצועית שלא תרמה אותך?

בשיתוף WEBS
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בשיתוף WEBS
תוכן שיווקי

קודם כל, מה זה קידום אתרים בגוגל? כל עסק חייב שתהיה לו נוכחות דיגיטלית, את זה אני לא צריך להגיד לך - בשביל זה לחצת על הכתבה הזאת. נוכחות דיגיטלית מתחלקת לכמה מישורים: שיווק פרסומי, שיווק ממומן ושיווק אורגני. על פרסומות אין צורך להרחיב את הדיבור: רדיו, טלוויזיה, עיתונות - מכירים. שיווק ממומן זה בעצם סוג אחר של פרסומת, שיכולה להתחפש לתוכן פרקטי שאמור לתת לגולש מענה על צורך מסויים. את תוצרי השיווק הממומן אנחנו רואים בפייסבוק, בלינקדאין, באינסטגרם וגם בגוגל כמובן. יש כל הזמן ניסיונות לטשטש את התוכן הממומן כך שהוא ייראה כמה שיותר כמו תוכן אורגני, אבל השלטונות במדינות מערב אירופה וארה"ב נלחמים בניסיונות האלו (של גוגל ופייסבוק בעיקר).

למה כל כך חשוב לאיחוד האירופאי להילחם באיזה שהוא אלמנט עיצובי, שולי כביכול, של גוגל ופייסבוק? על מה ולמה ההתערבות הבוטה של מוסדות שלטון עולמיים בעניינים פנים - ארגוניים של חברות פרטיות? התשובה היא - תוצאות אורגניות והחשיבות הגדולה שלהן עבור משתמשי הקצה.

תוצאה אורגנית מאפשרת בעצם לכל מי שיש ברשותו תוכן איכותי שעונה על צורך מסוים של הגולשים, לקבל חשיפה דומה לחשיפה שמקבלת חברת ענק. למשל, נניח שטכנאי מזגנים מחליט שהוא רוצה לקבל חשיפה בגוגל בלי להתחייב לאינדקסים הגדולים כמו 'המקצוענים' או 'מדרג'. בעזרת התוצאות האורגניות של גוגל הוא יכול לעשות, בתנאי שיש לו אתר אינטרנט ובתנאי שהאתר שלו עונה על צרכי הגולשים ועל הדרישות של מנוע החיפוש של גוגל.

מה זה בכלל 'חברה לקידום אתרים'?

אז אחרי שדיברנו על קידום אתרים ועל חשיבות התוצאות האורגניות לשיווק עסקים בגוגל, אני אסביר רגע מה הן חברות לקידום אתרים. על פניו זה נשמע פשוט: חברה שמקדמת את האתר שלך, ככה שהוא יגיע לתוצאות הראשונות בגוגל. נשמע פשוט, לא?

האמת היא שחברה מקצועית לקידום אתרים צריכה להבין את ה - DNA של התחום שלך, ללמוד את המתחרים, לבצע חקר מילות מפתח ולהבין לא רק באיזה מילים אנשים משתמשים כדי לחפש את השירות או המוצר שלך, אלא מה הם מצפים לקבל כשהם מחפשים משהו בגוגל. נניח ומנכ"ל של חברה חדשה מחפש יועץ ארגוני שיעזור לו לבנות תכנית עסקית, ונניח שזה בדיוק השירות שהעסק שלך נותן. אנחנו כחברת קידום ותיקה, נדע לבצע עבודת מחקר ולהבין איזה ביטויים מחזיקים בנפח חיפוש חודשי משמעותי, כך שנוכל ליצור עמוד תוכן שיתחרה על חשיפה ביחס לאותו ביטוי, וגם יהיה מספיק רלוונטי כך שהאלגוריתם של גוגל ומשתמשי הקצה ירצו להישאר בו.

צילום: WEBS קידום אתרים

למה צריך את השירותים של חברה לקידום אתרים?

באופן עקרוני, כל מי שיש לו גישה גישה לבסיס הנתונים של אתר אינטרנט ולמערכת הניהול של האתר, יכול קדם אותו בתוצאות החיפוש בגוגל. אפשר ללמוד איך לעשות את זה, יש קורסים טובים יותר וטובים פחות, יש לא מעט מידע בבלוגים נחשבים בארץ ובעולם, הכל נכון. הבעיה מתחילה בחוסר הקורלציה בין המאשבים אותם בעלי עסקים צריכים להשקיע בקידום האתר שלהם בגוגל, אל מול היכולת שלהם לעשות את זה בפועל.

למה אני מתכוון? בואו נחזור לחברינו טכנאי המזגנים, הוא החליט לקדם את האתר שלו בגוגל, בחירה נבונה. כדי לעשות את זה הוא צריך לדאוג להזרים קישורים חיצונים לאתר (לינקים מאתרים אחרים), הוא צריך לבנות את היררכיית כתובת ה - URL של האתר כך שהעמודים החזקים ביותר יקבלו את כתובות ה - URL הרלוונטיות ביותר, הוא צריך לדאוג לזה שלא יהיה בלבול בין תוצאות החיפוש באתר שלו (שלא יהיו שני דפים מתחרים על ביטוי חזק), הוא צריך לדאוג לתוכן, להטמעת קישורים פנימיים, וכל זה רק על קצה הקרחון ועוד לפני שהתחלנו לדבר על מקרים בהם נעשו טעויות אותן צריך ללכת אחורה ולתקן.

מה ההבדל בין חברת קידום לבין סוכנות לשיווק דיגיטלי?

בקיצור ולעניין - סוכנות לשיווק דיגיטלי תגיד לך שהיא נותנת שירות מעטפת לכל האתר שלך, וחברה לקידום אתרים היא חברה שהמומחיות שלה היא קידום אתרים. זה לא אומר שחברת קידום לא יכולה לעזור לך לבנות אתר חדש או להוסיף לאתר שלך תוכן.

אני אנסה להסביר את ההבדל דרך דוגמא פשוטה, נניח והאוזן שלך סתומה, לאן הולכים במקרה כזה? אפשר ללכת לרופא משפחה ואפשר ללכת לרופא אף אוזן גרון. רופא משפחה יוכל לאבחן את הבעיה, אולי אפילו לרשום לך איזו תרופה או להפנות אותך לרופא מומחה. אבל אם בחרת ללכת מראש לרופא אף אוזן גרון, סביר להניח שביציאה מהקליניקה שלו האוזן שלך כבר תהיה פתוחה לרווחה.

ואיך כל זה קשור לקידום האתר שלך?

עכשיו, כל עוד הדוגמא על רופא המשפחה אל מול הרופא המומחה עדיין אצלך בראש, אני רוצה לקחת אותך בחזרה לאתר שלך. אז התקשרה אליך בחורה נחמדה והעבירה אותך לבחור נחמד לא פחות, ושניהם עשו עליך רושם נפלא ובעיקר מקצועי מאוד, והאינסטינקט שלך אומר לך לחתום. אבל רגע, על מה בעצם אנחנו חותמים פה?

לא מעט לקוחות שדיברו איתי במהלך השנים סיפרו לי שבחברות הקודמות שקידמו להם את האתר, המוצר העיקרי היה אתר אינטרנט. "אנחנו נבנה לך את האתר, ואנחנו מציעים, גם, ככה על הדרך, לקדם לך אותו בגוגל." אני חייב להגיד שהתגובה הראשונה שלי הייתה לצחוק, לא על הלקוח חלילה, אלא על החוצפה של האנשים שדיברו אתו. אבל תוך פחות משנייה עברתי מצחוק לעצבים - יושב מולי בנאדם שפתח עסק ומשקיע בו את הנשמה, ובאה חברה שמנצלת את חוסר הידע שלו, מפתה אותו במלכודת דבש ורותמת אותו אליה בשרשרת עם חוזים שלא יאומנו, התחייבויות שלא היו מביישות חתונה קטולית.

אני אגיד את זה באופן ברור: קידום אתרים בגוגל זה לא משהו שאפשר לעשות על הדרך. חברה שמציעה לקדם את האתר שלך כשירות 'אקסטרא', או שהיא תלושה מהמציאות או שהיא לא ישרה אתך.

למה שמישהו יקרא לעצמו 'מקדם אתרים' אם זה לא מה שהוא עושה?

חברה לקידום אתרים, כמו כל חברה אחרת, היא מיזם אותו הקים אדם או קבוצה של אנשים, שאמורים להיות חתומים על אותו מיזם ועל כל מה שיוצא ממנו. הרשויות בישראל מאפשרות לחברות לשנות את שמן, והן מאפשרות כמובן לבעלי חברות לסגור ולפתוח חברות חדשות, עם שמות שונים.

אני לא אומר שצריך להפוך לחשדנים גדולים, ואני גאה להיות חלק מתחום צומח בארץ שעוזר לעסקים רבים לקבל חשיפה בעולמות הדיגיטל, להגיע לקהל היעד שלהם במלוא הפוטנציאל ולהרוויח. אבל מזעזעת אותי העובדה שכמה עשבים שוטים מוציאים שם רע לתחום קידום האתרים כולו. החברה שלי מספקת פתרונות קידום אתרים, זה נכון, אבל יש עוד חברות קידום טובות ואמינות שיעשו עבורך את המקסימום. עם החברות האלה יש לי תחרות מקצועית בריאה שמרימה אותי ואת המתחרים ההגונים שלי לפסגות מקצועיות חדשות בכל פעם מחדש.

אנחנו דוחפים אחד את השני לקצה, מתמקצעים יותר ויותר והופכים להיות בדיוק מה שחלמנו להיות כשכל אחד מאיתנו החליט לנתב את החיים המקצועיים שלו לתחום קידום האתרים. אני מאמין בחברה שלי ובדרך המקצועית שלנו, ואני באמת מאמין שאנחנו יכולים לתת לך את המענה הטוב ביותר עבור העסק שלך מבחינת קידום אתרים בגוגל, אבל אם בחרת ללכת לחברת קידום אחרת שאיתה יש לי מחלוקת מקצועית בלבד - אני מאחל לכם הצלחה אמיתית מכל הלב.

הבעיה שלי היא עם אותם כבשים שחורות שקוראות לעצמן 'מקדמי אתרים', אבל במקום לקדם אתרים - עסוקים מבוקר עד לילה בתביעות משפטיות ובאיומים על לקוחות. זה לא קידום אתרים, זה מלכודת, ואני רוצה לעזור לך לזהות אותה בזמן ולהיזהר ממנה כמו מאש.

איך אפשר לדעת שהחברה באמת מתמחה בקידום אתרים?

כאן אנחנו מתחילים לגעת בלב העניין. יש המון חברות לשיווק דיגיטלי ולא מעט חברות שמספקות שירותי 'קידום אתרים', אבל המרחק בין חברה שמעניקה שירותי קידום אתרים לבין חברה לקידום אתרים הוא, כאמור - עצום. אז איך אפשר לדעת שחברה X היא אכן חברה לקידום אתרים? בשביל זה צריך לעשות מחקר קצר באינטרנט, ואני אדריך אותך כיצד לעשות את זה:

איך יודעים שמדובר בחברה אמינה?

חיפוש פשוט בגוגל: הדרך הראשונה לבדוק האם מדובר בחברה אמינה לקידום האתרים היא פשוט לחפש בגוגל. כותבים את המילים 'חברה לקידום אתרים', ובודקים היא החברה נמצאת בתוצאות האורגניות (לא המודעות הממומנות) הראשונות במנוע החיפוש. חברת קידום אתרים שהאלגוריתם של גוגל נתן לה את הקרדיט להימצא בעמודים הראשונים של התוצאות האורגניות של מנוע החיפוש, היא, לכל הפחות, חברה שאכן עוסקת בקידום אתרים ושהנתח העיקרי של התוכן שנמצא באתר שלה מדבר על קידום אתרים בגוגל.כניסה לאתר החברה: אז נכון, גוגל כבר עשה לכם חצי עבודה, אבל אם אתם רוצים לוודא שהחברה אכן עוסקת בעיקר בקידום אתרים בגוגל, אז אל תוותרו על כניסה לאתר החברה. סרקו את תוכן עמוד הבית, עברו לעמודי הקטגוריה של האתר והמשיכו לעמודי הבלוג. בדקו מי חתום על התוכן באתר (חברה שמכבדת את עצמה תציין את שם הכותב או לפחות את מי שלוקח אחריות על התוכן הכתוב באתר שלה).

באילו דרכים ניתן לוודא את מהימנות החברה?

סכסוכים עסקיים יכולים לקרות והם יכולים אף להגיע לבתי משפט, אבל מה אפשר לעשות כדי להימנע מהיקשרות עם חברות שהפכו את ההליך המשפטי לדרך בה הם כובלים אליהם את הלקוחות שלהן? יש מספר דרכים לעקוב אחר מהימנות חברה לקידום אתרים בגוגל:

מקישים את שם החברה בגוגל: כאמור, חיפוש פשוט בגוגל יכול לגלות לנו לא מעט על החברה. אז אחרי שחיפשת את הביטוי 'חברת לקידום אתרים', ווידאת שגוגל רואה את החברה כמקור סמכות בתחום קידום האתרים האורגני בגוגל, עכשיו זה הזמן להיכנס לעובי הקורה ולבדוק מול מי עומד להיות לך עסק:

צילום: WEBS קידום אתרים

הקשת שם החברה בגוגל יכול לתת לך מידע ראשוני על החברה ותת לך אינדיקאציה לכך שהיא אכן קיימת ושלא מדובר בניסיון עוקץ. דף העסק של החברה (שמופיע בצד שמאל בתמונה) ייתן לך מידע חשוב כמו כתובת החברה, מספר הטלפון שלה, ביקורות של לקוחות בהווה ובעתיד, קישור לעמוד הבית של החברה, דרכי הגעה למשרדי החברה, תמונות ועוד.

אז חיפשת את שם החברה וגילית שהיא אכן קיימת. אבל איך היא מתמנהלת מול הלקוחות שלה? אולי יפתיע אותך לגלות, אבל יש חברות קידום אתרים שכל כך נרתעות מביקורות שליליות בגוגל, עד כדי כך שהן מתקשרות ללקוחות שהתלוננו ומאיימות עליהם בתביעה משפטית. יש חברות קידום שהפכו את הזירה המשפטית לשיטה, והן גוררות את הלקוחות שלהן לתהליכים משפטיים ארוכים ומייגעים, כשכל מה שהלקוחות רצו זה לסיים את ההתקשרות איתן. את הביקורות האלה לא ניתן למצוא בדף העסק של החברות הללו, מהסיבה הפשוטה - שהן דואגות להסיר את הביקורות בעזרת איומים בפתיחת הליכים משפטיים, מה שכמובן מרתיע את בעלי העסקים שמתנהלים מולם, ושבסך הכל רוצים לחשוף את העסק שלהם לכמה שיותר אנשים ולהתפרנס בכבוד. אז איך אפשר לדעת האם החברה שפנתה אליך משתמשת בשיטת התביעות המשפטיות או לא?

עוברים לעמודים 2,3 והלאה ומחפשים תביעות נגד החברה: הדרך הראשונה היא להקיש את שם החברה בגוגל לעבור בין עמודי תוצאות החיפוש. חברות שמשתמשות בשיטת ההליכים המשפטיים דואגות לדחוף את התוצאות המשפטיות שלהן למטה, אל עמודי התוצאות האחרונים בגוגל. הן עושות את זה על ידי העלאת תוכן בכמויות, חיבור קישורים איכותיים מאוד לאתר שלהן, תיקון תקלות טכניות ושיפור חווית המשתמש באתר שלהן, ובקיצור - הן עושות באתר שלהן את עבודת הקידום שהן היו צריכות לעשות באתר של הלקוחות שלהן, במקום לגרור אותם להליכים משפטיים בגלל שהלקוחות רצו לעזוב, אחרי שקיבלו שירות בינוני שלא הניב תוצאות.

מקישים שם החברה בגוגל + תביעות: דרך נוספת לבדוק האם חברת הקידום שפנתה אליך מתעסקת בקידום אתרים או בתביעת בעלי עסקים, היא הקשת שם החברה בשורת החיפוש בגוגל + המילה 'תביעות'. החיפוש הפשוט הזה יעלה מהתהום אליה החברה ניסתה לזרוק את התוצאות המפלילות, ישירות לעמודים הראשונים בגוגל. גם כאן, הדרך לגלות האם מדובר בחברה קידום או בחברה שמתחזקת בעיקר את המחלקה המשפטית שלה, היא לעבור בין התוצאות ולהתרשם מרקורד התביעות של החברה ונגד החברה

ומה לגבי מי שעומד בראש החברה?

כדי לדעת מי עומד בראש החברה, כנסו לעמוד האודות של אתר החברה. אם לא מצוין שם בעל החברה, כנראה שמדובר בחברת קידום לא רצינית. ברגע שיש לכם את שם בעל החברה, חפשו את השם שלו בגוגל.

מקישים את שם הבעלים של החברה ו/או שם החברה יחד + תביעות: כמו שכתבתי קודם, אנשים יכולים להתחבא מאחורי שמות החברות שלהם, לסגור חברה ולפתוח חברה חדשה, ולך לא יהיה מושג לגבי ההיסטוריה של בעל העסק שעומד מאחורי השם החדש והנוצץ. ברגע שיש לך את השם של בעלי חברת הקידום שפנתה אליך, אפשר פשוט להכניס את השם לגוגל ולהוסיף אחרי השם את המילה 'תביעות'. החיפוש הפשוט הזה ייתן לך מושג בנוגע לאדם מולו התחלת להתנהל, וכך אפשר לקבל החלטה שקולה ונבונה ביחס לאנשים איתם העסק עומד להתקשר בעתיד הקרוב.

צילום: WEBS קידום אתרים

הכתבה נכתבה ע"י גלעד קמר, מנכ"ל חברת WEBS, המבצעת קידום אתרים בגוגל בארץ ובחו"ל עם נסיון של למעלה מ-10 שנים.

בשיתוף WEBS