שדות ישראל: "הצורך בקשר אישי בעבודה אינו פוחת כשנכנסת טכנולוגיה"

צבי לבנה מייסד ומנכ"ל שדות ישראל מסביר כיצד השתנה המושג well being לעובדים, מהן השיטות הייחודיות שמקנות כלים לפיתוח מערכות יחסים ואיך אפשר להפוך את המנהלים למנהיגים ואת העובדים לשמחים

שרית ליבנה אשכנזי, בשיתוף שדות ישראל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שדות ישראל: מתמקדים בקורסים וסדנאות למנהלים ועובדים בחמישה מישורים
שדות ישראל: מתמקדים בקורסים וסדנאות למנהלים ועובדים בחמישה מישוריםצילום: Shutterstock
שרית ליבנה אשכנזי, בשיתוף שדות ישראל
תוכן שיווקי

אחד האתגרים הגדולים של העשורים האחרונים בארגונים הוא שימור עובדים. בעבר אדם היה מתקבל לעבודה ועל-פי רוב היה נשאר בה עד גיל פרישה. הייתה אז חשיבות עצומה למילה קביעות, לתחושה שיש מקום עבודה מסודר, משכורת שנכנסת באופן שוטף ועוד. אלא שחלק מהשינויים הגלובליים הן במבנה הארגוני, הקדמה והטכנולוגיה והן בתפיסות של ה"עצמי", יצרו מציאות בה המנהלים נדרשים למיומנויות, כלים וכישורים אחרים, על מנת לשמר עובדים שיהיו מרוצים ושבעי רצון ממקום העבודה לאורך זמן.

צבי לבנה מייסד ומנכ"ל שדות ישראל אומר שבעבר המושג well being נקשר לתנאים טובים וסביבת עבודה נעימה. היום ה-well being של העובדים הוא מבט כולל על מעגל חייהם, מעורבות הארגון בפיתוח העובדים, הרבה מעבר לקשור רק בהגדרת תפקידם. הצורך לאיזון בין הבית לבין העבודה, השקעה בפיתוחם האישי ומתן מענה והכרה בצרכים הגבוהים של חייהם.

צבי מספר על מחקר האורך הפרוספקטיבי הגדול ביותר שנעשה על חייהם של בני אדם ועדיין נחקר, על-ידי חוקרים באוניברסיטת הרווארד, המראה כי הדבר המשפיע ביותר על חיינו הוא איכות היחסים שאנו מקיימים. "נמצא שלאיכות היחסים יש השפעה על תוחלת חיינו, על הבריאות ועל תחושת 'החיים הטובים'", הוא מסביר. "בשדות ישראל פיתחנו שיטות ייחודיות המקנות למנהלים ולעובדים כלים משוכללים לפיתוח מערכות יחסים מיטיבות בעבודה ובחיים בכלל. התובנה אליה הגענו לאחר שנות ניסיון רבות היא שאנחנו יוצרים אצל אנשים את ההבנה על ההבדל בין ידע לבין חכמה. הרבה מנהלים כמו העובדים, יודעים המון דברים. החכמה היא להפוך ידע למיומנות התנהגותית אפקטיבית במציאות. ידע שלא הופך לחכמה ערכו לא יוצר מציאות אחרת".

שייכות, מוטיבציה ושינוי תודעתי

מרכז שדות ישראל נמצא באחד המקומות היפים בישראל, בסביבת טבע יוקרתית נותנת השראה, במושב כרם מהר"ל. במרכז מתמקדים בקורסים ובסדנאות למנהלים ולעובדים בחמישה מישורים מרכזיים: מנהיגות, פיתוח צוותים, פיתוח מוטיבציה, יצירת חיבור בין אנשים (Bonding) ופיתוח אישי. "בכולם משתלבים נושאים הקשורים לפיתוח יחסים, העצמה, הזדהות, הבנת המשמעות והיכולת להכרת כל אינדיבידואל וצורכי ה-well being שלו. לכל ארגון או 'טיפוס' של מנהל, נבנה סדנה מותאמת אישית לצרכים ולמטרות שלו", ממשיך צבי. "לסדנאות מספר מטרות, המרכזית שבהן היא להטמיע אצל המנהלים את התובנה שלא די להיות מנהל מקצוען. כדי להיות מוביל, מנהיג ומוערך, עליך להיות קשוב, אנושי ואדם שרואה את העובדים בארגון מעבר לתפקיד שלשמו שכרת את שירותיהם. התוצאה של הסדנאות היא תמיד
WIN-WIN – אצל העובדים מתעצמת תחושת השייכות, עולה המוטיבציה ובהכרח גם שביעות הרצון. אצל המנהלים קורה שינוי תודעתי, יורדים חסמים ונוצרת פתיחות רבה יותר המקרבת אליהם את העובדים".

צבי לבנה מייסד ומנכ"ל שדות ישראל

צבי מסביר כי לא משנה אם מדובר בארגון היי-טק או לואו-טק, חברה עתירת טכנולוגיה או מרכז שירות לקוחות, עובדים מהבית, במשרד, במפעל או במודל היברידי, המשאב העיקרי תמיד יהיו האנשים שמרכיבים אותו. לדבריו, מנהל שרוצה לשמר את העובדים צריך לזהות מה מעורר אצלם את המוטיבציה להגיע בשמחה לעבודה ואת הרצון לעשות זאת מדי יום.

"כאנשים, הצורך הבסיסי שלנו הוא בקיום מערכות יחסים מיטיבות. לכל אדם יש חמישה מעגלים של מערכות יחסים: משפחה, חברה, קהילה, עבודה ועם עצמו. מבחינה כמותית הסגמנט של מערכת יחסים בעבודה הוא הגבוה ביותר. כדי להגיע למניעים האמיתיים של אדם למוטיבציה הוא צריך לענות לעצמו בכל בוקר על שלוש שאלות: עם מי אני קם בבוקר?; למה אני קם בבוקר ועם מי אני מבלה את היום? או במילים אחרות למה אני הולך לעבוד ועם מי אני עובד?

קרדיט: שדות ישראל

"אנחנו מאמינים שהאחריות של המנהלים היא לגרום לעובדים לתחושה שהם שמחים להגיע לעבודה לא רק בגלל מניעים חיצוניים כמו: משכורת גבוהה, רכב, מנוי לחדר כושר או פינה עם טניס שולחן בלובי. כל אלה ואחרים, קשורים לציר שבין שביעות רצון לבין אי שביעות רצון ועד מרמור וכעס. מוטיבציה נעה על ציר אחר לגמרי, על ציר של מניעים פנימיים. מוטיבציה הנוצרת ממניעים פנימיים היא זו שהופכת את העבודה לחוויה מעצימה ותהיה לה השפעה עמוקה יותר", מסביר צבי. "לעובד חשוב שיכירו את עולמו, את מיומנויותיו ואת מגוון כישוריו, גם אלו שלא קשורים ישירות לעולם העבודה. עובד יתמיד במקום עבודה שיגרום לו לחוש שייכות, התלהבות ויאפשר לו לממש ולהגשים את עצמו במגוון יכולותיו.

לחבר בין העובדים

צבי מוסיף כי ההתייחסות לעובד באופן אישי והוליסטי זו אחת הדרכים של מנהל להגיד לעובד: 'אני מוקיר אותך, אני מכיר אותך הוליסטית, מעריך גם את מיומנויותיך שאינן קשורות ישירות לתחום המקצועי'. "את מה שזה מעורר אצל העובד לא ניתן לכמת בכסף או בתנאים נלווים. אלה הם מניעים פנימיים. זאת מוטיבציה. זה ה-wellbeing אליו נכון לכוון", הוא אומר.

קרדיט: sdotIsrael israel

עוד מוסיף צבי כי מניסיון של למעלה משני עשורים בתחום, הצורך בקשר אישי לא פוחת כשנכנסת טכנולוגיה. הצורך בבניית מערכת יחסים לא נעלם כשיש משכורת גבוהה. "בעזרת ההכשרות של 'שדות ישראל' המנהלים לומדים לחבר בין העובדים, ליצור אינטגרציה ביניהם, לטפח את המשמעות והתכלית האמיתית בעבודה, ליצור סט ערכים משותף, זהות חברתית ולא רק תפקודית במערכת. בעזרת הקניית כלים ומיומנויות רכות, המנהלים יוצרים חיבור, אמון, מוכנות לשיתוף פעולה על אף התחרותיות המובנית. הם יוצרים מכנה משותף המוביל לחיברות ומסוגלות עצמית, שמעלים גם את המוטיבציה הפנימית".

שדות ישראל
טלפון: 04-9841758
למעבר לאתר >>
למעבר לעמוד לינקדאין >>
למעבר לעמוד הפייסבוק >>

בשיתוף שדות ישראל