ליווי עסקאות מקרקעין: מהם השלבים החשובים בתהליך המורכב

בדיקת בעלות, שעבוד וחובות, עריכת הסכם הוגן בין הצדדים, התמודדות מול רשות המסים וייצוג במקרים של השקעות המתבררות כלא חוקיות: ליווי עסקאות מקרקעין דורש מיומנות מקצועית שעשויה למנוע הפסד כספי וטעויות משמעותיות

אורי קריב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה חותמת
ליווי עסקאות מקרקעין: שורה של בדיקות מקיפות עד להעברת הבעלותצילום: shutterstock
אורי קריב
תוכן שיווקי

עסקאות מקרקעין כוללות מספר מרכיבים הדורשים ליווי מקצועי: בדיקת הנכס, בפרט רישום הבעלים, שעבוד וחובות; עריכת ההסכם בין הצדדים והעברת בעלות. מרכיב נוסף חשוב הוא תיקון 70 לחוק מיסוי מקרקעין, לפיו על הרוכשים לקבל אישור מס שבח בטרם מסתיימים הליכי השומה.

כדי להבטיח בדיקה מקיפה, שעשויה למנוע טעויות מהותיות שעלולות לגרור הפסד כספי, אנשי המקצוע המתמחים בליווי עסקאות מקרקעין, מבצעים שורה של בדיקות, פעולות ביורוקרטיות מול הגורמים הרשמיים וניתוח מקיף שיאפשר קבלת החלטות הנכונות לביצוע העסקה. בנוסף, עורכי הדין הכרחיים במקרים של השקעות נדל"ן בחו"ל שמתבררות כלא חוקיות ומקרים של מרמה.

כיצד מתבצע הליווי המקצועי? על כך משיבים המתמחים בעסקאות מקרקעין: עו"ד אריאל ונגרובר, עו"ד אודליה מותנה, עו"ד עומר נירהוד ועו"ד שלום פינחס, לפידות את לפידות.

עו"ד אריאל ונגרובר

הצלחת עסקת רכישה או מכירה של נכס נמדדת ברוב מכריע של המקרים כאשר הסוגיות הביורוקרטיות הרבות הכרוכות בתהליך טופלו כראוי, והביאו לכך שכל הצדדים נהנים מביטחון ושקט נפשי על כך שהשיגו את העסקה הטובה ביותר עבורם. בשל כך, אחד הגורמים החשובים ביותר לליווי תהליך המכר הוא ליווי משפטי מקצועי ומיומן, שיידע לזהות נורות אזהרה ומכשולים בזמן ולתת מענה בהסכם המכר. "תהליך רכישה או מכירה של דירה הוא מורכב, יקר ורב סיכונים שבו מעורבים גורמים רבים; המוכר או הקונה, הבנק, הטאבו, רשות המסים, הרשות המקומית ועוד", אומר עורך דין אריאל ונגרובר, המתמחה בדיני מקרקעין ומיסוי נדל"ן. "התהליך מלווה בהרבה מאוד חששות מוצדקים ומובנים, ותפקיד עורך הדין המלווה את הלקוח הוא לספק לו רשת ביטחון רחבה לכל סוגיה הקשורה במכירה או בקנייה עד לרישומה הסופי ברשויות.

"תפקיד עורך הדין המלווה הוא לספק רשת ביטחון". עו"ד אריאל ונגרוברצילום: ארקדי ברונשטיין

לעו"ד ונגרובר ניסיון עשיר בתחום הנדל"ן, מיסוי מקרקעין ועסקאות התחדשות עירונית לסוגיהן, לרבות התמחות מיוחדת בעסקאות באזור יהודה ושומרון שהפך למבוקש מאוד במהלך השנים האחרונות. ונגרובר ליווה עשרות עסקאות נדל"ן בהיקפים שונים; ממאות אלפי שקלים ועד עשרות מיליונים שכללו עסקאות מכר פשוטות לצד עסקאות מורכבות וסבוכות. לדבריו, ליווי אישי צמוד ומקצועי הוא המפתח להשגת עסקה טובה ומוצלחת.

איך זה בא לידי ביטוי? מה כולל ליווי משפטי לעסקת נדל"ן?
"התפקיד שלי הוא להציג בפני ללקוח את מפת הדרכים של העסקה ולשקף לו את המצב המשפטי כדי שיוכל לנתח את הסיכויים ואת הסיכונים וכך לקבל את ההחלטות הטובות ביותר עבורו. כמובן עורך הדין אמור לסייע ללקוח ולהגן על האינטרסים שלו בכל שלב וללוות אותו עד לסיום העסקה בהצלחה. באופן כללי, ליווי משפטי לעסקת נדל"ן מוצלחת כולל בדיקת מצבו המשפטי של הנכס, ייעוץ בעניין השלכות המס של העסקה, קבלת מסמכים מהצד השני לצורך עריכת ההסכם, תיקון והעברת הערות להסכם המכר על נספחיו השונים, קיום מו"מ משפטי עם ב"כ המוכר ליצירת נוסח מוסכם לחתימה, וידוא שכל הנושאים המוסכמים מעוגנים בהסכם ויצירת בטוחות לשלבי התהליך השונים, דיווח לרשות מיסוי מקרקעין על העסקה, כולל עריכת שומה למס שבח או רכישה וטיפול עד לקבלת אישור המיסים. בנוסף, הליווי כולל גם טיפול ברישום הערה לטובת הבנק ממנו נלקחה משכנתא ואיסוף מסמכים לצורך רישום הזכויות בנכס במרשם הרלוונטי".

באיזה שלב מומלץ לפנות לעו"ד לצורך ביצוע עסקת נדל"ן?
"בשנים האחרונות יצאו כמה פסקי דין שעסקו בשאלות של כריתת הסכם בין צדדים על אף שרק הוחלפו ביניהם טיוטות שלא הגיעו לכדי הסכם חתום. פסקי דין אחרים עסקו בדירות מגורים שהיתר הבנייה שלהן לא יועד למגורים ואנשים איבדו את הטבות המס המיועדות לדירות מגורים. לכן מומלץ לפנות לעו"ד מייד כששוקלים לבצע עסקת רכישה או מכירה במקביל לקבלת אישור עקרוני למשכנתא. בנוסף, חשוב להיזהר מלבצע מו"מ עם מוכרים או רוכשים לפני שמקבלים ייעוץ, כדי שלא להיקלע למצב שבו הצד השני ייטען שנסגר הסכם, גם אם זה במייל או בוואטסאפ, אף שלא נחתם בפועל. כמו כן, יש לבחון היטב את המצב המשפטי של הנכס ואת התאמת זהות הבעלים הרשום לזהות המוכר כדי לוודא שאתם באמת רוכשים את מה שמציגים לכם".

מנסיונך, האם יש מקרים נוספים בהם כדאי לפנות לייעוץ משפטי בנושאי מקרקעין?
"חשוב לציין שגם מתנות בתוך המשפחה בין הורים לילדים, בין אחים או בין בני זוג נחשבות עסקאות מכר לכל דבר ומצריכות דיווח לרשויות המס, ולכן חשוב להתייעץ לפני חתימה על הסכמים כאלה כדי להבין את המשמעויות ואת השלכות המס שעשויות להיות".

על מה חשוב לשים לב בבחירת עו"ד מקרקעין טוב?
"רצוי לקחת עו"ד בעל ניסיון והמלצות רלוונטיות של לקוחות מרוצים שילווה אתכם בתהליך. בסופו של דבר מדובר בעסקה מורכבת ולרוב האנשים מדובר בעסקה הגדולה ביותר שיעשו בחייהם; לכן חשוב מאוד ליצור עם עורך הדין תקשורת טובה ויחסי אמון בכדי שתהיו מעודכנים בכל רגע נתון באיזה שלב בעסקה אתם נמצאים ובעזרת עורך הדין תוכלו להגן על האינטרסים שלכם עד לסיומה המוצלח".

עו"ד אריאל ונגרובר טלפון: 077-8049026למעבר לאתר>>

בשיתוף עו"ד אריאל ונגרובר

------------

עו"ד אודליה מותנה

כשמוכרים או רוכשים נכסי נדל"ן, בטח כשעושים זאת ללא ניסיון מקצועי בתחום, אין ספק שמדובר בצעד דרמטי ומשמעותי בחיים. ובכל זאת, עו"ד אודליה מותנה, שמלווה כבר עשרים שנה אנשים בשני צידי המתרס של עסקאות כאלו, מדגישה שלא פעם, אנשים ניגשים לתהליך בגישה שעלולה להזיק להם: "אני רואה הרבה אנשים שמקלים ראש בעסקאות מקרקעין וחושבים שזה עניין די פשוט. בפועל, זה נושא מורכב מאוד שדורש שילוב של ידע ומומחיות בתחומי משפט שונים: מקרקעין, תכנון ובנייה, חוזים, בנקאות ועוד. לכל אלו יש להוסיף את הקצב הגבוה שבו משתנה ומתעדכן תחום מיסוי הנדל"ן, מה שמשפיע מאוד על הרווחיות של עסקאות".

עו"ד מותנה מבהירה כי לכל פעולה שעושים בעסקת נדל"ן, גם אם היא לא נראית משמעותית באותו הרגע, יכולות להיות השלכות מרחיקות לכת. "שמתי לב לדוגמה שכשאין הכוונה נכונה, הצדדים לא בהכרח מבינים איפה מתחילה ונגמרת האחריות של המוכר ואיפה מתחילה אחריות הקונה – מה שגורם לכל אחד מהצדדים לזרוק את האחריות לפתחו של הצד השני כשנתקלים במהמורה".

איך זה מתבטא בפועל? מהצד של המוכר לדוגמה, התפיסה של חלק מהאנשים היא שמכירת נכס כפי שהוא, מבטלת את חובת הגילוי והאחריות שיש למוכר, כך שכל האחריות מתגלגלת לפתחו של הקונה. עו"ד מותנה מבהירה כי "פסיקת בתי המשפט בארץ שללה לחלוטין את עיקרון "יזהר הקונה" כך שמכוח חובת תום הלב, המוכר מחויב לגלות לקונה כל מידע שידוע לו או שהיה עליו לדעת לגבי הנכס, גם אם מדובר בקונה רשלן".

"נושא מורכב שדורש שילוב של ידע ומומחיות בתחומי משפט שונים". עו"ד אודליה מותנה

"כשאני מייצגת מוכרים, אני מדגישה שהם חייבים לחקור ולדעת כל עניין שקשור לנכס לפני מכירתו ולהעביר לקונה את כל המידע בצורה מסודרת בכתב. קרו לי כמה מקרים שאנשים רצו למכור זכויות על נכס ואז גילו שרובץ עיקול שלא הכירו, או שנעשה שינוי פנימי בנכס שמחייב הוצאת היתר או שקיימת רטיבות זניחה בנכס שלא התכוונו לשתף בה את הקונה. מלבד העובדה כי אי גילוי פרטים אלו עלול להעמיד את המוכר בפני הפרת הסכם, עצם הגילוי המוקדם מאפשר לטפל בבעיה מבעוד מועד ולמנוע עיכובים בהמשך".

פתרונות יצירתיים לעסקאות מורכבות

בשני העשורים האחרונים, עו"ד מותנה צברה ניסיון לא רק בתחום המקרקעין, אלא גם בנושא הסבוך והמאתגר של מיסוי עסקאות מקרקעין. לדבריה, היערכות נכונה לעסקה גם בהיבט המיסוי, יכולה לחסוך סכומים לא מבוטלים בטווח הארוך ולהפוך את העסקה למשתלמת יותר. "אם מכירים לעומק את עולם המיסוי, אפשר למצוא פתרונות יצירתיים במסגרת החוק שעוזרים להעריך בצורה מדויקת את הכדאיות של העסקה ולהבין את המשמעויות הכלכליות הרחבות שלה".

ולתפיסתה, עורכי דין שמלווים אנשים בתקופות המשמעותיות האלו, חייבים לא רק לגלות מקצועיות וידע. "התהליך הזה, שבדרך כלל לוקח כמה חודשים, מכניס לפעמים המון מתח ודאגות לתא המשפחתי, בפרט כשמתעוררות בעיות מול הבנק למשכנתאות או עיכובים שונים שיכולים להתגלגל גם לעסקאות אחרות", היא מדגישה.

לכן, כשהיא נחשפת לאנשים בנקודות האלו, חשוב לה להיות מקצועית ולספק פתרונות פרקטיים כמובן, אך גם לגלות רגישות והכלה. "אני מאמינה בבניית מערכות יחסים, לא בסגירת עסקאות. אני יוצרת קשרים חבריים עם הלקוחות, משמשת יועצת אישית ואשת סוד, ועומדת לצידם גם בזמנים פחות טובים. אצלי אין 'לא נעים להציק', אני זמינה ונגישה בכל דבר, גם מעבר לעסקה עצמה".

ואכן, לקוחותיה מעידים כי השירות שלה הוא לא מה שבדרך כלל מצפים מעורכת דין. ראשית, המשרד ממוקם במושב בני ראם הפסטורלי, מתוך החלטתה להתרחק מהעיר ולהתחבר לטבע. כשנכנסים למשרד, אי אפשר להתעלם מהאווירה האירופאית הקלאסית והרגועה ומהחמימות האותנטית שחפה מטרנדים. "הקו שתמיד הנחה אותי הוא שירות אישי וחם לכל לקוח, תוך ליווי צמוד, זמינות גבוהה והכי חשוב – בחיוך ובהומור. אני שותפה פעילה שצועדת איתם ומגויסת למענם כדי לספק להם שקט נפשי ושביעות רצון", סיכמה.

עו"ד אודליה מותנה טלפונים: 054-2517878 | 08-6263339למעבר לאתר >> למעבר לעמוד הפייסבוק >> לפנייה במייל >>

בשיתוף עו"ד אודליה מותנה

----------

לפידות את לפידות משרד עו"ד חריש

ליווי עסקאות מקרקעין בחריש הפך אחד הנושאים החמים בשנים האחרונות בעיר הצעירה, עקב האצת הבנייה, ומגוון הפרויקטים העצום והשוני ביניהם. רוכשים ומוכרים של נכסים למגורים שייעזרו בעורך דין מקומי, שימפה עבורם את היתרונות והחסרונות, ובנוסף ילווה אותם בתהליך עד תום העסקה, עשויים לחסוך לא מעט כסף ולא פחות חשוב מזה התעסקות עם פרוצדורות מורכבות ובירוקרטיה.

"חשוב לקבל את ההגנות הרחבות כדי להגשים את החלום". עו"ד אוהד לפידותצילום: ראשית לפידות

כאלה הם עורכי הדין ב"לפידות את לפידות, משרד עו"ד" הממוקם בעיר חריש ומפעיל גם שלוחה נוספת בבנימינה, שחתומים על עשרות עסקאות נדל"ן מוצלחות לשביעות רצון הלקוחות. לצד התמחות בנדל"ן מעניק המשרד גם שירותים בתחום האזרחי, לרבות: רשלנות רפואית, תביעות כספיות, חוזי מכר, נזיקין ועוד.

להגיע בביטחון לקו הסיום

"חריש היא אחד מאזורי הביקוש המועדפים בישראל. זאת בזכות היצע גדול של דירות במחיר זול ביחס לערים אחרות, בוודאי בהשוואה למרכז. זוגות צעירים, משפחות ומשפרי דיור מבקשים לקבוע את מגוריהם בעיר, אך לא פעם מוצאים את עצמם מתמודדים עם אי ודאות גדול שנובע בגלל חוסר ידע", אומר עו"ד אוהד לפידות. "צריך לזכור שרכישת נכס למגורים אינו דומה כמעט לשום עסקה אחרת. עסקאות נדל"ן מורכבות מהרבה מאוד פרמטרים ומעורבים בהן גורמים רבים. על מנת לא להגיע לקו הסיום ורק אז לגלות שמשהו בתהליך לא היה תקין או שלא כל הקצוות אכן סגורים, ההמלצה היא להיעזר בשירותים של מומחה בתחום".

עו"ד לפידות מוסיף כי ליווי של עסקאות נדל"ן כולל, בין היתר: בדיקה של זהות בעלות הנכס, האם הוא משועבד, אם קיימת על הנכס "זיקת הנאה" או כל מגבה או מכשול אחר שעלולים לטרפד את העסקה. "עבור חלק מהפרויקטים בחריש עדיין לא ניתן לקבל משכנתה. לקוח שיחתום על עסקה מבלי לדעת זאת מראש עלול להסתבך בסופו של דבר בעסקת מזומן שלא יוכל לעמוד בה. פרויקטים אחרים מתנהלים על ידי קבוצות רכישה, שהן עמותות לכל דבר ועניין על כל המשמעויות שיש בכך", הוא אומר ומציין כי רוכשים פוטנציאלים טועים לחשוב שאם הם נעזרים בסוכן נדל"ן ובשמאי מקרקעין די בכך. אלא שלא פעם מסתבר שיש דברים נסתרים שלא נתנו עליהם את הדעת מבעוד מועד.

"אני פוגש לקוחות שראו כיצד החלום לדירה משלהם נמוג, רק בשל הרצון שלהם לחסוך את העלות של ייעוץ בעסקאות נדל"ן של עורך דין. לדוגמה: אדם שרכש דירת קרקע וכעבור זמן ביקש להוסיף חדר על הגג גילה למגינת ליבו שהוא לא יכול. זאת משום שהבעלים הקודם של הבית מכר 'זיקת הנאה' לשכן ולמעשה ויתר בכך על האפשרות לבנות לגובה כדי לא להסתיר לשכן את הנוף. מידע שכזה עשוי להיות קריטי במעמד חתימת ההסכם וייתכן שלו ידע זאת היה נסוג מההחלטה לרכוש את הבית", אומר עו"ד לפידות.

על פי הנתונים הקיימים היום, העיר חריש אמורה לצמוח ל-100 אלף תושבים תוך מספר שנים. הנהירה לעיר גדולה. התוצאה היא שעשרות עסקאות נדל"ן נחתמות בה מדי יום, רבות מהן אולי נעשות תחת לחץ של הלקוחות לאבד הזדמנות. "עסקת רכישת נדל"ן היא לרוב היקרה ביותר שאדם יעשה בחייו. לשם כך כדאי שיימצא את ההגנות הרחבות יותר כך שיוכל להגשים את החלום על דירה או בית בצורה הטובה ביותר", מסכם עו"ד לפידות.

לפידות את לפידות משרד עו"ד
כתובת: שקד 12 חריש
טלפון: 054-3132289
למעבר לעמוד הפייסבוק >>

בשיתוף לפידות את לפידות משרד עו"ד
----------

משרד עורכי דין עומר נירהוד

מחירי הנדל"ן הגבוהים בישראל מביאים ישראלים רבים להתעניין בהשקעות נדל"ן בחו"ל. בעקבות הביקוש הגובר קמו לא מעט חברות ישראליות שמבקשות להנגיש אפשרויות להשקעות הנדל"ן הבינלאומיות, החל מסכומים של עשרות אלפי דולרים. אך מה שנדמה בהתחלה כהשקעה טובה המניבה תשואה יפה, פעמים רבות מתגלה כהשקעה לא מקצועית שבוצעה בצורה שאינה חוקית אשר עולה למשקיעים ביוקר.

"חברות ההשקעה בדרך כלל מציירות תמונה ורודה למדי". עו"ד עומר נירהודצילום: מולי נעים

משרד עורכי דין עומר נירהוד מלווה משקיעים שאיבדו את כספם בהשקעות מקרקעין בחו"ל מול חברות ההשקעה עד להשבת הכספים. עורך דין עומר נירהוד מספר כיצד אותן חברות עובדות, מדוע חשוב לפעול מהר, וכיצד הוא משיב ללקוחותיו את כספם. "חברות ההשקעה בדרך כלל מציירות תמונה ורודה למדי של השקעה בטוחה ותשואה שנתית דו-ספרתית", אומר עו"ד נירהוד. "אנשים שיש להם סכום כסף פנוי מתפתים להבטחות ורוכשים חלק יחסי מבניין דירות, מגרש, מרכז מסחרי ועוד. לעתים הם אף לווים כספים כדי להשקיע, והיו לי גם לקוחות ששמו את כספי הפנסיה שלהם בהשקעה הזאת".

"ניתן לבטל השקעות שנעשו בצורה לא חוקית"

עו"ד נירהוד מוסיף כי "דפוס ההתנהגות של החברות הללו בדרך כלל דומה: לרוב בשנה הראשונה הלקוחות מקבלים את התשואה המובטחת, אחר כך הם מקבלים דיווחים על קשיים והסברים מדוע לא יקבלו תשלום ברבעון הקרוב, וזה שאחריו וזה שאחריו. אחרי שנתיים-שלוש החברות מספרות למשקיעים סיפורים על צרות בפרויקט, אבל לא נותנים תשובות סופיות לגבי הפרויקט במשך שנים. פעמים רבות אנו לומדים בדיעבד שכלל לא הייתה כאן השקעה נדל"נית. לעתים אכן הייתה השקעה שלא צלחה, אך ברובם המכריע של המקרים מדובר בהשקעות שנעשו בצורה לא חוקית שכן החברות לא הציגו בפני המשקיעים את הסיכונים ולא עמדו בדרישות החוק לגבי הצגת השקעות. בדרך כלל מדובר בעסקאות בסיכון גבוה מאוד שלא כל משקיע היה בוחר להיכנס אליהן ולכן החברות מציגות נתונים מטעים לגבי הסיכון. לפעמים אף נאמר בפה מלא שההבדל בין הצלחה לאי הצלחה של המיזם יתבטא רק בגובה הרווח ולא באובדן הקרן".

"בדרך כלל מדובר בעסקאות בסיכון גבוה מאוד שלא כל משקיע היה בוחר להיכנס אליהן". עו"ד עומר נירהודצילום: מולי נעים

הוא מסביר כי יש משמעות גדולה לנקודת הזמן שבה המשקיע פונה לייצוג משפטי. "ככל שהמשקיע פונה אליי בשלב מוקדם יותר, כך גוברים הסיכויים לקבל את הכסף בחזרה, לפני שהחברה תיעלם ביחד עם הכסף", הוא אומר. "בהתאם לנסיבות כל מקרה ומקרה אני מגיע עם החברה להסדר שבו הלקוחות שלי יקבלו בחזרה את כספם או תובע את החברה ואת בעליה בעילה של עשיית השקעה שלא כדין או הצגת השקעה שלא כדין. הסעד המבוקש הוא ביטול ההסכם והשבה של הכסף מהחברה, מהביטוח של החברה או מבעלי המניות. התביעות בדרך כלל הן תביעות קבוצתיות כדי להוזיל את העלויות לתובעים".

אחת ההצלחות האחרונות של עורך דין נירהוד הייתה בייצוג לקוח שהשקיע למעלה מחצי מיליון שקלים בנדל"ן בארה"ב באמצעות חברה ישראלית. "הלקוח השקיע את הכסף לפני שש שנים. בשנה הראשונה קיבל את התשואה אך אחר כך הפסיק לקבל, והחברה סיבנה אותו במשך שנים. כשהזדקק לכסף בעקבות אירוע בריאותי, פנה אליי. עשינו את כל העבודה המקדמית והגענו לחברה עם 'תחמושת'. החברה שהעדיפה להימנע מתביעה, הגיעה איתנו להסדר והחזירה ללקוח כמעט את כל הסכום שהשקיע. בגלל הניסיון שלנו, שיטות הפעולה שגיבשנו והמוניטין שצברנו בתחום – החברות נוטות לשתף איתנו פעולה. הן יודעות שיש להן מה להפסיד אם נמשיך ונתבע אותן".

משרד עורכי דין עומר נירהוד טלפון: 054-6600111לפנייה במייל >> למעבר לאתר >>למעבר לעמוד הפייסבוק >>למעבר לערוץ היוטיוב >>

בשיתוף משרד עורכי דין עומר נירהוד

----------
עו"ד שלום פינחס וייס

עו"ד שלום פינחס וייס תמיד אוהב לראות את התמונה הגדולה. בגיל 50, אחרי שנים שבהן עבד במתווך, הוא יצא בשנת 2008 ללימודי משפטים בקריה האקדמית קריית אונו והוסמך כעורך דין. את השילוב בין שני תחומי הידע שלו במקרקעין הן כמתווך והן כעורך דין לאחר הסמכתו, הוא מיישם במשרד עורכי הדין שלו בפארק המדע ברחובות, הידוע בשל רמת השירות והאמינות שלו.

"עסקאות מקרקעין הן עסקאות אשר בחלקן מורכבות מאוד, הן מבחינת העסקה כעסקה והן מבחינת המיסוי המהווה חלק מהעסקה, ולכן חייבים עו"ד שמכיר את התחום ובקיא בו כדי לא לסכן את העסקה", הוא מסביר.

עו"ד שלום פינחס וייסצילום: עצמי

אדם ממוצע מבצע בחייו 2-3 עסקאות מקרקעין, ביניהן: רכישת דירה חדשה או יד שנייה, השתתפות בקבוצת רכישה, רישום בית משותף, מכירה או רכישה של נחלות חקלאיות, מגרשים. שכירויות, הכנת צוואות רישום צווי ירושה, צווי קיום צוואה ורישומן בטאבו, ברשות מקרקעי ישראל, או בחברות משכנות, הכנת הסכמי ממון, וכן בתכנון ובנייה ועוד.

עיכובים בהוצאה לפועל של עסקה או בחירת עו"ד שמקרקעין אינו תחום ההתמחות הראשי שלו עלולים להוביל לטעויות קריטיות, הפסדים כספיים ואפילו לביטול העסקה. עו"ד פינחס וייס מסביר שבמקרים אלה מתחייבת הבנה עמוקה של החוק, במיוחד בתחום המקרקעין המתעדכן: "עסקאות מקרקעין מחייבות ליווי איכותי וצמוד, צריך לדעת את הדקויות כי מדובר בתחום שיש בו מגוון עסקאות. אני משתמש בידע שלי כעו"ד, והן כמתווך לשעבר לטובת הלקוח. העובדה שעבדתי בתחום התיווך ואני מכיר את העולם הזה מקרוב, מאפשרת לי להדריך גם את המתווך כיצד לקדם את העסקה עבור כל הצדדים".

יש שיגידו שכל המידע נמצא וזמין ברשת, מדוע אם כך לא לבצע עסקת מקרקעין לבד?

"אדם מהיישוב שאין לו ידע מקצועי בתחום המקרקעין או אפילו עורך דין שזה לא תחום ההתמחות שלו, לא מכירים את כל הניואנסים בעסקאות כאלה ואיך למצות עסקה על הצד הטוב ביותר. מגיעים אליי לקוחות שחיפשו ברשת, שניזונו ממידע שקראו והבינו שבמציאות הדברים שונים בתכלית. חייבים מישהו שמכיר את התחום, אחרת תהיה הסתבכות מיותרת והעסקה עלולה לרדת לטמיון".

בשנים שהוא משמש כעו"ד למקרקעין, שלום פינחס וייס לא מפסיק ללמוד. הוא מתעמק בדיני המקרקעין, בחוקי המיסוי, לומד את פסקי הדין בתחום, לומד את ההנחיות החדשות ונשאר מעודכן בכל התפתחות בתחום. הוא מסביר כי התנהלות זו מאפשרת לו לגשת גם לסוגיות מורכבות יותר, "אני נכנס לתחומים חדשים ולומד אותם כדי לתת ללקוח את השירות ההיקפי המיטבי", הוא אומר. "זה האופי שלי, להכיר, ללמוד, לדעת. בתחום המקרקעין הרחב והמתרחב תמיד יהיה משהו שלא ידעת או הכרת, אז אתה לומד אותו כדי שאפשר יהיה לטפל בו בצורה הטובה ביותר. זה עניין המקצועיות בעריכת דין או בכל תחום אחר".

הידע והניסיון של עו"ד שלום פינחס וייס הפכו אותו גם לכתובת עבור אלו הפועלים בתחומים המגוונים של עולם הנדל"ן, ומתייעצים איתו באופן תדיר. המתווכים יודעים שניתן להתקשר אליו גם בשעות הערב ובכל לבשעות שאינן שעות עבודה מקובלות, ולקבל מענה אמין, אדיב ומקצועי. "הזמינות שלי ללקוחות היא גם מעבר לשעות המשרד, ולכל עסקה אני מתייחס כאילו מדובר בעסקה אישית שלי", הוא אומר. "אני רואה עצמי כנותן שירותים וכמי שתפקידו ללוות עסקאות מורכבות, חלקן בסכומים גדולים מאוד. לעתים, מדובר בעסקאות שיש בהן סכסוך מקצועי או משפחתי, ולכן השירות צריך להיות קשוב ומקצועי מתחילת ההליך ועד סופו".

עו"ד שלום פינחס וייס
כתובת: א.ד. ברגמן 2 א', פארק המדע, רחובות
טלפון : 052-2912790
למעבר לאתר>>>
לפנייה במייל>>>

בשיתוף עו"ד שלום פינחס וייס