אפיון User Experience: כל הדרך להשגת יתרון תחרותי

עולם המוצרים הדיגיטליים כולל כיום לא מעט פרמטרים קריטיים שדורשים התייחסות – במיוחד כשהתחרות בשיאה. כיצד בכל זאת ניתן לבלוט מעל השאר ולספק חוויית משתמש טובה ואיכותית?

ניבה שור, בשיתוף 5IVE
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תרשים זרימה על שולחן ומחשב
מעבר למעטפת העיצובית, דרושה יכולת התמודדות עם אתגרים מורכבים וגם לא מעט כישרוןצילום: shutterstock
ניבה שור, בשיתוף 5IVE
תוכן שיווקי

תחום אפיון הממשק וחווית המשתמש (User Experience), כולל תכנון נכון של האינטראקציה בין המשתמש למוצר, כאשר הדגש הוא יצירת חוויה טובה ונגישה, כזו שעומדת בציפיות. אפיון מפורט של צרכי המשתמש יכול לסייע רבות ביצירת יתרון תחרותי על פני חברות אחרות. אך מעבר למעטפת העיצובית, דרושה יכולת התמודדות עם אתגרים מורכבים וגם לא מעט כישרון – שכן גורל המוצר מונח על הכף. בין החברות הפועלות בתחום: 5IVE וסטודיו לעיצוב משה ליברמן.

null5IVE - Product Experience: מה מביא את הלקוחות הבינלאומיים?

רשימת הלקוחות של 5IVE כוללת חברות ענק בינלאומיות, למשל Intel ,PayPal ,NBC ,Associated Press ,China Telecom גם סטארטאפים מעניינים מעמק הסיליקון, וכמובן יוניקורנים ישראליים כמו Moovit ו- Gong. לקוח מסוג אחר לגמרי הוא 8200.

קודם ארכיטקטורה - אחר כך UXקרדיט: 5IVE :: Product Experience

יורם רוזנר, המייסד של 5IVE, אומר שלטעמו תיק העבודות, עשיר ככל שיהיה, לא משקף עד הסוף את האיכויות של החברה. "כמובן, רואים בפורטפוליו מסכים מעוצבים ויפים, אבל הם רק קצה הקרחון שבולט מעל המים. החלק הגדול יותר של הקרחון – והקובע – מסתתר מתחת למים. שם מתרכז כל המאמץ האינטלקטואלי, הלוגי, האנליטי והיצירתי".

הקרחון האינטלקטואלי

"אנחנו top-tier agency עם לקוחות על פני כל הגלובוס בגלל סיבה אחת: יש לנו את הכישרון האינטלקטואלי הנחוץ כדי לפצח בעיות לוגיות מורכבות", קובע רוזנר. התפיסה הזו עשויה להפתיע רבים שסבורים שאפיון user experience הוא מקצוע "רך", גרפי – ולא עתיר לוגיקה וחריף מחשבה. "כן, הרבה חושבים ככה, אבל זו טעות גדולה". רוזנר ממשיך, "עולם המוצרים הדיגיטליים השתנה. פעם מוצרים כבשו את השוק בגלל עליונות טכנולוגית כזו או אחרת, ואז ה- UX/UI באמת עסק בחיצוניות. לקוחות היו מבקשים לעטוף את המוצר בעטיפת צלופן יפה ומרשרשת, וקדימה לשוק. אבל העידן הזה נגמר. כיום קשה למצוא יתרון טכנולוגי משמעותי במוצר א' לעומת מוצר ב', ואם יש יתרון כזה - תוך חודשים הוא יימחק, יש מיליוני מהנדסים מוכשרים בהודו ובסין שרק ממתינים".

רוזנר אומר שכיום, עד כמה שזה נשמע מפתיע, היתרון התחרותי של מוצרים נמצא ב- user experience שלהם, הוא זה שמכריע את גורל המוצר. "מעניין שדווקא את ה- UX קשה לחקות, וככל שהמוצר מורכב יותר וטכנולוגי יותר כך משימת החיקוי הופכת קשה יותר. למה? כי user experience טוב הוא תוצר של מערך עצום של שיקולים אנליטיים, אינסוף בחירות מושכלות שנעשות במהלך הדרך. זה הקרחון שהזכרתי קודם, ומאחר שרובו שקוע מתחת למים - בלתי אפשרי לחקות אותו".

"התפקיד שלנו הוא למפות ולתת לכל קומבינציה כזו פתרון"צילום: 5IVE

5IVE מאפיינת ומעצבת פרויקטים מורכבים של חווית משתמש כבר יותר מ-20 שנה, מה שהופך אותה לאחת הוותיקות בתחום בישראל ובעולם. אין כמעט תחום שלא נגעה בו, אם זה Cyber Security, InsureTech, Fintech, Medical, רחפנים, ווידאו, BI, Big Data, מודיעין, ניטור ושליטה בחומרה, Telecom, מפות, בטחון, Business Automation, ERP, ועוד.

מ- Silicon Valley ועד 8200

רוזנר מספר על אפיון שנמצא עדיין בעבודה עבור סטארטאפ אמריקאי בשם ZaiNar. "מדובר בסטארטאפ מדהים שיושב ב- Silicon Valley, ועוסק באיכון של חפצים במרחב תלת-מימדי. כדי לייצר חווית משתמש טובה צריך להבין עד הסוף את הטכנולוגיה, את הלוגיקה, ובמיוחד את ה- exceptions. כי לתכנן פתרון עבור תרחיש השימוש המרכזי זה קל, העניין הוא שכמעט כל משתמש סוטה מדרך המלך ועובר לדרכי תפעול שמיוחדות רק לו. לכן התפקיד שלנו הוא למפות את כל אפשרויות השימוש מצד אחד, ואת ספקטרום ההתנהגויות של המוצר מהצד האחר, ולתת לכל קומבינציה כזו פתרון".

אבל הפתרון של תרחיש שימוש א' עשוי לסתור את תרחיש שימוש ב', ולדברי רוזנר, במצב כזה מוכרחים להפעיל חשיבה חדה, חריפה. "זה לא מקצוע לבינוניים. ובלי להצטנע, אני חושב שהסיבה שבוחרים אותנו גם בעמק הסיליקון וגם ב- 8200, היא שאנחנו רחוקים מלהיות בינוניים". רוזנר חושב על דוגמה ומחייך, "אני מנגן בסקסופון, אבל גם אם אנגן שמונה שעות ביום אשאר בינוני, כי כישרון מוסיקלי אמיתי הוא נדיר. אותו הדבר ב- UX, העולם מלא בבינוניים ש'מנגנים UX', אבל לכמה מהם יש את הכישרון הנדיר? את היכולת האינטלקטואלית שנדרשת כאן? אני מעריך שההצלחה שלנו בזירה הבינלאומית נובעת מכך שחברות הייטק בכל העולם מצליחות לזהות בנו בדיוק את זה, את הכישרון הנדיר ל- UX".

חברת 5IVE - Product Experience
טלפון: 03-6355580
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק של 5IVE >>

------------------------------------

nullסטודיו לעיצוב משה ליברמן

העיצוב או השימוש בו – מה בא לפני מה? למשה ליברמן, העוסק באיפיון, עיצוב ופיתוח אתרים מתקדמים, ישנה תשובה ברורה לשאלת 'הביצה והתרנגולת' הזו - "השימוש מכתיב את העיצוב". ליברמן, העומד בראש סטודיו בוטיק הקרוי על שמו, עוסק כבר 18 שנה באיפיון ויישום של מגוון הצרכים השיווקיים של לקוחותיו – חברות גדולות ובנוניות, עמותות וגופים ציבוריים, המבקשים להבין את השימוש הנכון והצרכים המדויקים של לקוחותיהם, לטובת שירות טוב ושיווק מוצלח.

אפיון צרכים רחב של המשתמשים

כל לקוח שמגיע אל הסטודיו הוא ייחודי ושונה בתכלית. בין אם זו חברת סמלת יבואנית סובארו, פיאט ועוד, קבוצת חמת, כיתן, מיטב דש, קבוצת 'עיניים' להסרת משקפים, נס טכנולוגיות, 'כל זכות' ועוד רבים אחרים. "לאחרונה עלה מיני אתר חדש לפיאט 500 החשמלית. בעיצוב שקיבלנו מפיאט העולמית, ה-UX לא התאים למטרה שהצבנו לפיה הלקוח יוכל לרכוש את המוצר ברשת. לאחר בדיקה וחשיבה משותפת עם חברת סמלת שינינו את כל ה-UX של האתר", מספר ליברמן.

מגוון צילומי מסך מוך אפליקציותצילום: באדיבות החברה

לדבריו, "אם משהו לא עובד יש בעיה באיפיון, שהוא הבסיס להכול. ה-UX חייב להיות מדויק לאתר וללקוחות שלו וכאשר התהליך נכון הוא מוביל לעיצוב נכון ולשימושית נכונה". הדוגמה הטובה ביותר לכך הוא אתר 'כל זכות', אותו מעצב ליברמן בתהליך ארוך ומתמשך שנעשה כל הזמן ומתעדכן על-פי הרגלים משתנים לאורך השנים. האתר הוא אינפורמטיבי מאוד ומטרתו להנגיש מידע מורכב לכלל האוכלוסייה בצורה שתהיה פשוטה וקלה להבנה, בעזרת עיצוב מאוד מדויק. כאשר נדרש להרחיב את האתר עבור בני נוער, השתתף ליברמן כצופה בקבוצת מיקוד. "בני הנוער שינו לי את כל התפיסה", הוא מספר. "לקחתי את התובנות שלהם וזיקקתי אותן לאתר ייעודי שהוא פשוט יותר מאתר האב ובנוי מנקודות יותר מתומצתות ומדויקות".

"דבר ראשון – להקשיב"

כדי להבין את הצורך, ויותר מכך – כדי למצוא את הפתרון והייתרון של כל לקוח, מתחיל ליברמן את התהליך בהקשבה ללקוח וחקירה של צרכיו. "במסגרת תהליך לשיפור הנגישות של הטפסים לתושב באתר עיריית ירושלים שמפותח עם נס טכנולוגיות, ישבנו לשוחח עם צוות המוקד העירוני, אבל מעבר לכך עניין אותי מיהם האנשים שמתקשרים ומבקשים מענה. לשם כך, ישבנו והקשבנו לשיחות המוקד והבנו את הדרישות והצרכים של אנשי המוקד המשתמשים במערכת בעיקר את הצורך של התושבים".

כאשר מקשיבים, מתגלים פרטים מעניינים מאוד. אחד מהם למשל, הוא השימוש של הקהל דובר הערבית באתרי שירות לציבור, כמו אתר 'כל זכות'. הודות לצוות דוברי הערבית באתר, נוכח ליברמן לגלות שלתרגום בו משתמשים ישנה חשיבות מכרעת. כך, מושגים רווחים כמו 'ביטוח לאומי' או 'דמי אבטלה' אינם מתורגמים מילולית לערבית אלא נהגים כפי שהם - אחרת מתפרש התרגום באופן זר ומרחיק. בנוסף, השימוש בטלפון סלולרי יותר נפוץ בקרב הקהל דובר הערבית מאשר דוברי העברית.

את ההקשבה וההבנה מלווה ניתוח נתונים אותו עורך ליברמן לאתרי הלקוחות המגיעים אליו, לרוב לאחר שלא הצליחו להשיג את מטרותיהם. "ניתוח הנתונים מאפשר לי לאתר את הנושאים המרכזיים והתנהגות הלקוחות. באתר שעיצבתי עבור חברה רפואית, מצאתי כי את הלקוח הפוטנציאלי לא מעניין אודות החברה, אלא הוא מחפש לדעת על אודות הרופאים עצמם.

"אחת מהאפליקציות שעשיתי לה תהליך חוזר של UX ו-UI היא אפליקציה המיועדת למעסיקים של עובדי משק בית. למרות שכבר עלתה לאוויר, המשתמשים לא הבינו מה רוצים מהם ונטשו אותה בשלב די מוקדם. בעיני, ברגע שהמשתמש נדרש להסברים השימוש נכשל ומשהו בתהליך לא נכון. השינוי שערכתי באיפיון הוביל לשינוי משמעותי בהתנהגות המשתמשים באפליקציה".

ליברמן מסכם כי "הסוד הוא בעיקר להיות קשוב. לכל לקוח הניואנסים הקטנים שלו – בין אם אלו אדריכלים ומעצבי אופנה שיש להבין את השפה הוויזואלית שבה הם משתמשים, ובין אם זהו משקיע קשוח בהייטק שמידי שבוע מאתגר אותי לחשוב על אותו דבר בצורה אחרת. הקשבה נכונה וניתוח נתונים מעמיק מובילים אותי לאפיון מדויק ולעיצוב של אתר נכון שמוביל לעמידה ביעדים שהוגדרו".

סטודיו לעיצוב משה ליברמן
כתובת: תובל 22, רמת גן
טלפון: 03-6122061
למעבר לאתר >>