גישור גירושין: לעבור את התהליך על הצד הטוב ביותר

פרידה היא סיטואציה מורכבת הכוללת לא מעט אתגרים. גישור גירושין יכול לסייע לעבור את התהליך לצד המורכבות והקשיים הנלווים לו

ניבה שור, דניאל דותן, שרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתי זוגות ידיים על השולחן זה מול זה
גישור גירושין: לעבור את התהליך על הצד הטוב ביותרצילום: shutterstock
ניבה שור, דניאל דותן, שרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי

מערכת יחסים שמגיעה לסיומה היא תמיד סיטואציה קשה לשני הצדדים ולבני משפחתם. זוגות רבים מעדיפים לדחות את הקץ ולנסות לתקן את הבעיות בעצמם, אל לעיתים מחריפים את המצב. התמודדות עם הרבדים המורכבים הנלווים לפרידה יכולה להיות מבלבלת, לכן סיוע של גורם חיצוני יכול להשפיע על קבלת ההחלטות והבנת התמונה הכוללת, גם בפן המשפטי. גישור גירושין מהווה פתרון עבור לא מעט אנשים הזקוקים לתמיכה והכוונה בנושא. המגשרות שמכירות את הנושא מקרוב ולעומק, ובמקרים רבים מצליחות למנוע מאבקים משפטיים קשים בבתי המשפט הן עו"ד הילה מאור, עו"ד אורית גפן, מיכל יוגב ואורנה ויובל – מגשרים במשפחה.

עו"ד הילה מאור: המגשרים – המרכז המוביל לתקשורת ויחסים

"פרידה וגירושין הם תהליכים מורכבים הכוללים בתוכם לא מעט רבדים: הורי, רגשי, משפטי, כלכלי, פנסיוני ועוד כל-כך הרבה מרכיבים, שעל-מנת להתמודד עימם יש צורך להיות מומחים בתחום", אומרת עורכת הדין הילה מאור, מגשרת משפחתית ועסקית, מאמנת אישית, זוגית וכלכלית מוסמכת ומייסדת תכנית הפרקטיקום לגישור גירושין. עו"ד מאור היא חברה בלשכת עורכי הדין ובוגרת לימודי משפטים בהצטיינות ותואר שני במשפטים במסלול גישור ויישוב סכסוכים מטעם אוניברסיטת בר-אילן.

לפני 15 שנה, עוד הרבה לפני שהתגרשה בעצמה, הבינה המגשרת הילה מאור כי לתהליך הגירושין ישנה השפעה אדירה על הפרק הבא של בני הזוג. תהליך שייעשה בצורה חברית, מתוך שלמות והבנת המקום ההורי של כל אחד, יוביל להבדל משמעותי בחיים שאחרי הגירושין מבחינה כלכלית, הורית וזוגית.

עו"ד הילה מאורצילום: דביר חלמיש

"לאורך השנים, זיהיתי את הצורך של הלקוחות להיעזר באנשים הטובים ביותר בתהליך הפרידה. יחד עם אנשי המקצוע המצוינים שהכרתי לאורך הדרך, הקמתי את המרכז המוביל לתקשורת ויחסים – 'המגשרים', המהווה מערכת מקצועית שעוטפת את תהליך הגירושין מכל רבדיו ומאפשרת להיפרד בצורה חברית ונכונה", מספרת המגשרת מאור ומשתפת: "מרכז 'המגשרים' הוא למעשה הגשמת הייעוד שלי – להפיץ כמה שיותר את הגישור המקצועי ביותר, המסייע לצדדים מתוך ההבנה עמוקה של מערכות יחסים".

כיצד את רואה את החשיבות של גישור גירושין?

"גישור גירושין הוא למעשה תהליך הוליסטי שבו עוזרים לבני הזוג בתהליך הפרידה בצורה מאוד אובייקטיבית, שרואה את כלל הצרכים המשפחתיים באופן שיאפשר להם לגבש עתיד בנפרד וכמשפחה", מסבירה עו"ד מאור. "גישור גירושין הוא בעצם עיסוק באדריכלות עתיד – להיפרד בצורה טובה, תוך הבנה שכאשר טוב לצד השני טוב גם לך".

המגשרת מאור מדגישה את החשיבות של הגישור המקצועי, אך לא פחות מכך את חשיבותה של המערכת שעוטפת את הזוג לאורך התהליך: "ההסכם הוא לא חזות הכל. יש שאלות שצריכות להישאל ודברים שצריך לדבר עליהם מראש. לצורך כך, אנו נותנים במרכז ייעוץ וליווי מקצועי במגוון תחומים משלימים: פסיכולוגי, טיפולי, כלכלי, פנסיוני ועוד".

בעקבות התקופה הנוכחית, מה את ממליצה לזוגות שנמצאים היום במשבר?

"בימים כתיקונם, בתקופה זו של החורף והשגרה אנו מטפלים בהרבה מקרים של גירושין, אבל בגלל משבר הקורונה זוגות רבים מעדיפים להישאר במצב הקיים מתוך מקום של הישרדות ונמנעים מלעשות שינוי. אני ממליצה לזוגות במשבר, דווקא בתקופה כזו של חוסר וודאות, לערוך הסכם שלום בית המלווה בטיפול וייעוץ. אחרת, המצב עלול להחריף ולהסלים ולהגיע חלילה לבית המשפט. הסכם כזה יתרום משמעותית לתהליך, שאפילו עשוי להיגמר בפתרון שבסופו תפתחו את ההסכם בעוד כמה שנים ותצחקו עליו יחד".

גירושין בימי קורונה - עו"ד הילה מאור - מגשרת ומייסדת "המגשרים "בסרטון חובה לכל מי שחושב להיפרדקרדיט: Hamegashrim המגשרים

מהי תוכנית הפרקטיקום לגישור גירושין?

"פרקטיקום גישור גירושין הוא קורס מרתק המיועד למגשרים שרוצים להעמיק ולהתמחות בגישור גירושין ולהפוך למגשרים מומחים בתהליכי גירושים. במסגרת הקורס, הנפתח אחת לחצי שנה, מתלווים המשתתפים למגשרי גירושין מובילים ומקבלים כלים מקצועיים מהשטח ו'לפי הספר' – גישור עם דגש על אתיקה מקצועית, הנערך בשניים ועם ערך מוסף גבוה של מומחיות יתרה. הכלים הפרקטיים הניתנים מהשטח הם חשובים ביותר עבור ההכשרה המקצועית של מגשרים בתחום הגירושין", מדגישה המגשרת הילה מאור.

הניסיון המקצועי העשיר של עורכת הדין המגשרת הילה מאור בתחום של גישור גירושין, מוכיח פעם אחר פעם כי ישנה דרך מקצועית מוכחת לעשות את זה נכון. תפיסה הוליסטית, הרואה את השלם וחלקיו בכל התהליך המורכב הזה, מאפשרת להיות במצב הנוכחי ולראות קדימה אל העתיד. לא בכדי, מגיעים אליה למרכז 'המגשרים' גם זוגות רבים שלא התגרשו בצורה נכונה, עם כל ההשלכות הנובעות מכך. זוגות אלו, מוכיחים פעם נוספת כי כאשר התהליך מבוצע שוב בצורה הנכונה, ההשלכות שלו על החיים החדשים של בני הזוג הן חסרות תקדים.

עו"ד הילה מאור: המגשרים – המרכז המוביל לתקשורת ויחסים
עמק דותן 25, מודיעין. סניפים נוספים בפריסה ארצית
טלפון: 052-3324867
למעבר לאתר> >>
למעבר לדף הפייסבוק>>>
למעבר לחשבון האינסטגרם>>>
למעבר לערוץ היוטיוב >>>

-----------------------------

עו"ד אורית גפן: מקצוענות, רגישות ובדרך שמכבדת את כל הצדדים

בניגוד לניהול הליך הגירושין המתנהל בבית המשפט, וכולל לא פעם מאבק מורכב והוצאות כלכליות כבדות, בתהליך גישור הרצונות והצרכים של בני הזוג נדונים באווירה מכבדת עד להשגת הסכמה שמקובלת על הצדדים.

"הדרך שבה תתגרשו תשפיע באפן קריטי על חייכם", אומרת עו"ד לדיני משפחה ומגשרת, אורית גפן, "כמורה בעבר ועו"ד ומגשרת בהווה, אני רואה כיצד האופן שבו בחרו בני זוג לסיים את נישואיהם משפיע על איכות חייהם וחיי ילדיהם"

גפן מסבירה כי "מגשר מקצועי ינווט את הצדדים למציאת פתרון מקיף וכולל באווירה מכובדת המגשר מבין את צרכיהם ואת המחלוקות ומסייע למצוא פתרונות מעשיים ויצירתיים".

מהוראה לגישור: כדי שהילדים לא ייפגעו

מזה כעשור שעורכת הדין והמגשרת אורית גפן עוסקת בתחום דיני המשפחה. לפני כן שימשה כמורה וכמחנכת היא נחשפה והבינה את המצוקה עמה מתמודדים ילדים להורים שהתגרשו במאבקים קשים.

עו"ד אורית גפןצילום: גלית סברו

עו"ד גפן החליטה על שינוי קריירה, ולדבריה הבחירה בתחום המשפטי הייתה טבעית. "ידעתי שאני רוצה ויכולה לחולל שינוי. תמיד אהבתי את עולם המשפט ונחשפתי אליו וכשהחלטתי על שינוי קריירה ידעתי שארצה להיות עו"ד ולהתמחות בדיני משפחה", היא מסבירה.

גם כעו"ד לדיני משפחה, המייצגת מזה כעשור צדדים בהליכי גירושין, נחשפת עו"ד גפן להשלכות של המלחמות הללו על בני הזוג וילדיהם, ועושה הכל כדי למנוע מלקוחותיה להיפגע מאותם המאבקים. "עוד כשהייתי מורה מצאתי את עצמי מגשרת בין הורים לילדים במחלוקות שעלו בקשר לילדיהם, מציעה להם פתרונות יצירתיים ולא מוותרת יישוב המחלוקות", אומרת עו"ד גפן, "החלטתי לפנות לתחום הזה מתוך שליחות, כיוון שבמהותי אני אדם טיפולי. ידעתי שאני יכולה לספק פתרון מכובד ויעיל, לגירושין ללא מלחמות.

"חשוב להבין, שגם כשזוגות נשואים נפרדים הם לעולם לא מפסיקים להיות הורים. הם יצטרכו להמשיך להיות בקשר לטובת ילדיהם וחשוב לשמש דוגמה ולנסוך בילדים ביטחון באמצעות יחסים טובים ומכבדים".

וזה נעשה באמצעות גישור?

"זו אחת המטרות ארוכות הטווח של הגישור. הגישור נעשה במטרה להגיע להסכם מיטבי ואפקטיבי שייתן מענה לצרכיהם של הזוג והמשפחה כולה, בהווה וגם בעתיד. בסיום התהליך ההסכם יקבל תוקף של פסק דין".

מהם יתרונות הגישור על פני פנייה לבית המשפט?

"תהליך גישור הוא אפקטיבי ומציב את השליטה בידי בני הזוג. הם הקובעים כיצד ייפרדו וכיצד יראו חייהם. הם מנסחים את פסק הדין שלהם ולא בבית המשפט. התהליך חסוי ולא ניתן להשתמש בנאמר בו בית משפט. בנוסף, תהליך הגישור ממוקד וקצר בעוד שהליכים בערכאה משפטית נמשכים זמן רב, הליך גישור זול משמעותית מהליך בבית המשפט והחשוב מכל, המו"מ מתנהל בדרך מכובדת ומכבדת מתוך רצון להגיע להסכמות שלא יקפחו מי מהצדדים ואף יטיבו איתם באופן המרבי".

מה תפקיד המגשר?

"תפקידי כמגשרת הוא להעלות נושאים לדון בהם בהתאם לצרכי המשפחה. למשל, חלוקת זמני השהות, חלוקת הרכוש, מזונות, ואף לדון בסוגיות שעשויות להתרחש בעתיד על מנת למנוע בעתיד מחלוקות ועימותים. באמצעות כלי הגישור והידע המשפטי שצברתי בתחום דיני המשפחה, אני מספקת לצדדים פתרונות יצירתיים ואפקטיביים לפתרון המחלוקות".

עו"ד אורית גפן מציעה שתי אופציות לתהליך הגישור. גישור יחידני שלה עם הצדדים, או גישור באמצעות שתי מגשרות מתחום דיני משפחה - והכל בהתאם לרצון הצדדים ולצרכיהם.

"היתרונות שלי כעו"ד, מלבד הידע המשפטי הרחב, הם שאני יכולה למנוע מצבים שאני מכירה היטב מזירת בית המשפט ולסייע 'לתפור חליפה' המתאימה בדיוק לצדדים וזאת במקצועיות, וברגישות. בנוסף, אני מעניקה ליווי צמוד לאורך התהליך: החל מגיבוש ההסכם, ניסוחו בשפה משפטית, פניה לערכאה השיפוטית ובמידת הצורך, ליווי לערכאה המשפטית לצורך אישור ההסכם ולסידור הגט", מסכמת עו"ד גפן.

עו"ד אורית גפן – מגשרת לגירושין
מקבלת זוגות באזור המרכז ובמודיעין
טלפון: 052-2518496

-----------------------------

מיכל יוגב: תמיד לחשוב על היום שאחרי הגירושין

"אני מאמינה שברגע שיש לבני זוג ילדים, הנישואין יכולים להיות זמניים אך הגירושים הם לנצח. לנצח נצטרך להיות בקשר עם הגרוש או הגרושה שלנו לטובת הילדים, ולפעמים על בסיס יומי ולכן הדרך בה נבחר לסיים את הנישואים שלנו תקבע את מידת האושר ואיכות החיים שלנו ושל ילדינו בעתיד", אומרת מיכל יוגב, מגשרת בתחום המשפחה ובתחום העסקי. מיכל עוסקת בגישור למעלה מעשור ומשמשת גם כחלק מסגל המגשרים במרכז הגישור "גושרים", מהמובילים בישראל.

לשמור על הילדים ועל עתידם

"האם הייתם שמים את עתיד ילדיכם בידיים זרות? בידי עורכי דין? בידי מקבלי החלטות שלא מכירים את ילדיכם? התשובה היא כנראה לא. וכאן נכנס הגישור ויתרונותיו הרבים על פני הליך בכותלי בית המשפט", מסבירה מיכל, "הגישור מאפשר לבני הזוג לקבל את ההחלטות במשותף על עתיד ילדיהם ועתידם בעצמם. לצמצם את חוסר הוודאות והמתחים הנלווים לפרידה תוך שליטה מלאה על התהליך, ולסיים אותו באופן קצר יותר, יעיל יותר ובצורה מכובדת שתייצר בסיס טוב עבור עתיד הילדים".

המגשרת מיכל יוגבצילום: ארז קגנוביץ'

על הבחירה בתחום הגישור, מספרת מיכל יוגב: "עבדתי כמנהלת שיווק בהייטק במשך 20 שנה, בסביבה מאוד אינטנסיבית ולחוצה וחשתי בהשלכות לכך. מחקרים מראים כי 85 אחוז מרמת הסטרס שלנו בחיים, מקורם בעבודה, בדגש על ממשקים בין אישיים - סכסוכים ומחלוקות. מתוך ההבנה הזו והרצון להירתם לנושא בחרתי לעסוק בגישור".

ומשם הגעת לגישור משפחתי וגישור לגירושין?

"בהחלט. כשמתגרשים בדרך של מלחמה בבית משפט, הסיכוי להמשיך להיות בקשר מכבד בהמשך הוא כמעט אפסי. כשיש ילדים בתמונה, חשוב מאוד לחשוב על היום שאחריי הגירושין, ולנסות ככל האפשר להתגרש בדרך של שלום וכבוד הדדי כדי שהשיח המכבד יישמר גם בעתיד".

"צריך לזכור שהזוג לנצח יישארו ההורים של ילדיהם המשותפים", מוסיפה מיכל, "הם יפגשו שוב ושוב באירועים משפחתיים, וילוו אותם בנקודות המשמעותיות בחייהם, כמו בר או בת מצווה של הילדים, גיוס לצבא, בחתונות של הילדים, אלו אירועים מאוד מרגשים וחשוב לבוא אליהם ממקום של הורים ולא ממקום של גרושים, במובן של היחסים בין ההורים כמובן".

מה נעשה בתהליך הגישור?

"בתהליך הגישור אנו מגדירים מחדש כיצד ייראה הקשר בין ההורים מכאן ואילך, ולמעשה מגדירים מחדש את מערכת היחסים שלהם, כמובן כשטובת הילדים היא מעל לכל. אני רואה את תהליך הגישור והמקצוע שלי כשליחות של ממש. גירושין נחשבים למשבר השני הכי קשה לאדם, אחרי מוות, ויש לכך השלכות על כל ממד בחיים".

לסיכום אומרת מיכל כי "אני מאמינה בתהליך הזה ומביאה את כל כולי אליו. אני מלווה את בני הזוג לאורך כל התהליך ויחד איתם אנו מגבשים הסכם המקובל על כל הצדדים תוך התחשבות בצרכים ובאילוצים של כולם. מטרת ההסכם היא לדאוג להיבטים המרכזיים בחיים של הילדים ושל בני הזוג עצמו מנקודה זו ואילך כולל בין השאר: זמני שהייה עם הילדים, חלוקת רכוש, מזונות, וכן בניית מנגנונים לקבלת החלטות עתידיות באשר לילדים. ההסכם כמובן יקבל תוקף משפטי אשר יהיה קביל בבית משפט".

מיכל יוגב מגשרת
כתובת המשרד: בן גוריון 2, רמת גן
למעבר לאתר>>>
טלפון: 054-4878059

-----------------------------

אורנה ויובל – מגשרים במשפחה

"תהליך גישור בגירושין הוא תמיד ספירלי – עולה ויורד. זה תהליך שבו עולות הלהבות ולאחריהן משתרר שקט מתוח, בכל הנוגע לתכנים שנדונים כמו גם ברגשות שצפים", אומרים עו"ד יובל ברוש ועו"ס אורנה מאיר, השותפים ב"אורנה ויובל – מגשרים במשפחה".

השניים מוסיפים כי "בחדר הגישור צריכים להיות כבוד הדדי, שקיפות ואמון כדי שיתאפשר שיח שיוביל להתקדמות. לעיתים אחד מבני הזוג בשל יותר לתהליך והשני נמצא בו שלא ברצון מלא. תפקידנו, בין היתר, לאזן ביניהם ברגישות ולהעביר אותם במסע תהליכי שיש בו דינמיקה ואז כל אחד מהם יגיע למקום אחר".

מהסכמי ממון ועד הסכמים בין דוריים

בשש השנים האחרונות מתמקדים עו"ד יובל ברוש ועו"ס אורנה מאיר בגישורים בתחום המשפחה, בהם: גירושין, הסכמי ממון, הסכמים בין-דוריים, ועוד, כולל עבור זוגות מהקהילה הלה"טבית.

השניים מאמינים מאוד ביעילות של תהליך הגישור במשפחה. יתרה מכך, שניהם חוו גירושים בעצמם ומבינים את מה שעובר על המגושרים שלהם, על כל המשתמע מכך. לדבריהם, בכל רגע נתון חשוב שהמגושרים יידעו מה הזכויות שלהם ושכל ויתור יעשה בהסכמה מדעת. "המתודולוגיה של הליך גישור בנויה על כך שגם אם צד אחד מוותר על משהו הוא יודע שבמקביל הוא זכה בדבר אחר", מסביר יובל, "כשהם מבינים את המהות, נמנעת מהם ההרגשה שהם נאלצו להסכים על סעיף מסוים כי דחקו אותם לפינה".

מובילים את התהליך ברגישות ובהקשבה. אורנה ויובלצילום: מאיה רוזן

יובל ממשיך כי במקרים רבים המחלוקות בין בני הזוג הן כה עמוקות, בוודאי כשמגיעים לנושא המזונות, חלוקת רכוש או משמורת, כך שהצדדים מתבצרים תחילה בעמדתם. לאחר שהשניים משקפים לבני הזוג מה הן ההשלכות אם הם לא יגיעו להסכמות ויצטרכו להגיע לדיון בבית המשפט, ברוב המקרים משהו בהם מתרכך. "הניסיון מלמד שבבית משפט לענייני משפחה או בבתי הדין הרבניים הדיונים 'קשיחים' יותר וברור שפחות סובלניים, על כן מומלץ לנסות כל מה שאפשר על מנת למצות את המחלוקות בהסכמה בחדר הגישור במקום להגיע לשם", ממשיך יובל.

את הליך הגישור מנהלים אורנה ויובל ביחד ("גישור בקו"). "אנחנו מאמינים בלב שלם כי גישור המתנהל על ידי צמד מגשרים הוא הליך אופטימלי", מבהירים אורנה ויובל, ומוסיפים: "חדר הגישור מאוזן יותר. ראשית הוא מאוזן בכך שהמגשרים מנהלים ביניהם שיח כאשר כל אחד נותן את הזווית שלו לנושאים המוצפים בחדר. שנית, יש משמעות גם לעניין המגדרי.

"למרות שאנחנו מגיעים לגישור אובייקטיביים לחלוטין ומבקשים לנטרל את התפיסה שאשה מגשרת תיטה לטובת האשה והגבר לטובת הגבר, עדיין קיימת אצל חלק מהמגושרים תפיסה מוקדמת, לפיה מגשר גבר יראה את טובת הגבר ולהיפך. כשבחדר הגישור נמצאים מגשרים משני המינים זה נותן תחושת ביטחון לצדדים".

הכל נעשה בהסכמה מלאה

יתרון נוסף בהיותם שני מגשרים בחדר בא לידי ביטוי גם בכימיה ביניהם וביכולת שלהם לנווט את השיח כך שכל אחד מהם מביא את החוזקות שלו לתהליך, בעוד השני עושה "זום אאוט". "בסופו של דבר מה שחשוב בגישור הוא ששני בני הזוג יחושו שההסכם אליו יגיעו נעשה בהסכמה מלאה ואנחנו שם כדי לסייע בידיהם לקבל את ההחלטות בעצמם", מסבירה אורנה. "כשכל אחד מאיתנו תורם מהניסיון והידע שלו, בהלימה לנושא שעולה על השולחן – יובל מתוך עולם המשפט ואני מהתחום הטיפולי וניהול משברי חיים, יש לזה אפקט מכפיל כוח וזה הופך את התהליך כולו למצב של WIN-WIN".

חשיבות נוספת אותה מציינים השניים היא ביצירת אווירה מכבדת ורגועה, המאפשרת שיח המתחשב בצרכיו של האחר. "סכסוכים במשפחה הם על פי רוב בעוצמות גבוהות ויש חשיבות רבה לעובדה שמגיעים אליו ממקום רגוע שמוריד BPM (קצב לב מואץ)". זאת הסיבה שהשניים בחרו להקים את הקליניקה שלהם בבית פרטי, באווירה פסטורלית ביישוב אורנית, ולא במשרד קר ומנוכר.

אחד הדברים שהשניים שמים עליו את יהבם בהליך הגישור הוא כיסוי של כל הנושאים הקשורים לפירוק הקן המשפחתי. במהלך הפגישות הם מציפים את כל הנושאים, ואינם משאירים דבר ליד המקרה או לפרשנות. יתרה מכך, הסכם הגישור משתדל לתת מענה גם לנסיבות החיים המשתנות של כל אחד מהצדדים. "אנחנו עושים כל שביכולתנו כדי לנסות ולחזות כל תרחיש מראש ולקבוע מנגנונים המתייחסים ומותאמים לשינויים עתידיים אלה", הם מסבירים.

עניין נוסף עליו שמים השניים דגש הוא ניסיון להפוך את התהליך לפתיחתו של עידן חדש ביחסים בין בני הזוג. "אנחנו עובדים בכלים של תקשורת מקרבת ותמיד מזכירים למגושרים שעל אף העובדה שעכשיו הם מאוד טעונים, מי יודע – אולי בעתיד הם יוכלו לפתח ביניהם יחסים מכבדים והוגנים לטובתם ובוודאי לטובת ילדיהם", הם מסכמים.

יובל ואורנה – מגשרים במשפחה
כתובת: הכלנית 2 אורנית
טלפון: יובל- 054-4205280 אורנה- 052-4476746
לפנייה בדוא"ל >>