גיל י.לוי - GYL שירותי תיווך לעסקים: מחסנים לוגיסטיים ברמה אחרת

הקצב המסחרר של השינויים בעולם המסחר מצריך התארגנות לוגיסטית שתאפשר מסחר מקוון, מהיר ויעיל בסטנדרטים חדשניים. הכירו את גיל לוי המספק שירותי תיווך לעסקים שמחפשים להתרחב ולהתחבר לעולם החדש

ניבה שור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמונת המחשה של מדפים במחסן לוגיסטי
גיל י.לוי - GYL שירותי תיווך לעסקיםצילום: shutterstock
ניבה שור
תוכן שיווקי

עולם המסחר הוא תחום שהשינויים בו גדולים ואף צברו תאוצה בעקבות משבר הקורונה. שינויים אלה הובילו לצמיחה מאסיבית בשימוש במחסנים ומרכזים לוגיסטיים – מרלוג"ים. את בתי העסק הפיזיים והחנויות הקטנות שהכרנו בעבר, מחליפים מרכזים לוגיסטיים גדולים שתפקידם לאחסן סחורה, חומרי גלם, כלי עבודה ועוד, ולהוות חלק משרשרת האספקה, שהופכת גדולה ומשמעותית יותר ויותר.

גיל לוי, הבעלים של חברת גיל י.לוי - GYL, הוא מתווך המתמחה במתן שירותי תיווך נדל"ן לעסקים, הכולל מבני תעשייה, מחסנים ומגרשים לוגיסטיים למכירה ולהשכרה באזורי ביקוש אסטרטגיים באזור המרכז, בשפלה ובדרום. לדבריו, "מזה מספר שנים אנו עדים לעלייה תלולה בתחום הרכישה, ההשכרה, הניהול והתחזוקה של מרכזים לוגיסטיים. מרכז לוגיסטי שמתופעל נכון, יכול להפחית את הוצאות השינוע וההובלה של חברה, מגדיל את האפשרות לשילוח מהיר של מוצרים וחבילות, מצמצם את שיעור השגיאות שמבצעים העובדים בניהול מלאי ומאפשר אחסון מתקדם, יעיל, נוח, אוטומטי ובעיקר זול יותר של מוצרים וחומרי גלם".

נדל"ן מסחרי עסקי למכירה והשכרהקרדיט: גיל י.לוי

עוברים לשיווק אונליין

כיום, רוב החברות הגדולות ורבות מהחברות הקטנות והבינוניות מפעילות מערך שיווק אונליין, המצריך שימוש במרכזים לוגיסטיים המותאמים לכך. גיל לוי מכיר מקרוב את המגמות בתחום המחסנים הלוגיסטיים בישראל.

אילו סוגי עסקים עושים שימוש במחסנים לוגיסטיים?

"העסקים שעושים שימוש במחסנים לוגיסטיים הן חברות לוגיסטיקה שמקימות ומתפעלות מרכזים לוגיסטיים גדולים עבור חברות אחרות (TPL), חברות שמתפעלות את המחסנים בעצמן וחברות קטנות שנדרשות לשטחי אחסון".

"חברות הלוגיסטיקה נותנות שירותי לוגיסטיקה והפצה לחברות ויבואנים. הן מאחסנות את הסחורה במחסנים שלהן ומפיצות אותה עבור הלקוחות. חברות אלו יחזיקו לרוב מחסנים גדולים הכוללים סחורה של מספר לקוחות וישבו בעיקר בסמוך לנמלים ובצירי תנועה מרכזיים. הביקוש למחסנים לוגיסטיים מגיע גם מהחברות והיבואנים עצמם, שבוחרים לתפעל ישירות את מערך האספקה, האחסנה והשילוח".

"בעקבות השינויים הרבים החלים בשוק, גם עסקים קטנים יותר, כמו בתי מלאכה שונים וגם חברות סטארט אפ, נדרשים להחזיק ולתפעל מחסן לוגיסטי, לרוב באזורים מרוחקים וזולים יותר".

מה כולל מחסן לוגיסטי?

"אם המחסנים שנבנו בעבר היו ברובם מבנים חד קומתיים בגובה של 5-6 מטר, הרי שהמחסנים הלוגיסטיים של היום מגיעים לגבהים שבין 14 ועד 40 מטר (מחסנים אוטומטיים), על מנת לנצל את הקרקע בצורה מיטבית ולהגדיל את נפח האחסון, כאשר נכון להיום לא משלמים ארנונה על נפח, אלא רק על שטח ריצפה. חלק מהמחסנים כוללים ארבעה קירות ובסיס בלבד וחלקם כוללים ציוד נוסף. לרובם פתחים של פריקה וטעינה משווי גובה עבור משאיות, כך שמלגזה יכולה להיכנס ישירות מרצפת המחסן לתוך המכולה ובכך לחסוך בכוח אדם הנדרש לפריקה ולטעינה והן בזמן הנדרש לכך".

"השימוש במחסנים בגודל הזה מתאפשר הודות לטכנולוגיה חדשנית הכוללת מערכות מסוג WMS שתפקידן לבצע ניהול מלאי וליקוט באופן ממוחשב הנשלט על ידי הלקוח. המערכות מאפשרות לדעת היכן ממוקם כל פריט, כמה פריטים יש במלאי ומה חסר. רובוטים מיוחדים אמונים על סידור המחסן ואיסוף הפריטים, לעיתים ללא מגע יד אדם. טכנולוגיה זו הופכת את המחסנים ליעילים, מהירים וחסכוניים ומונעת טעויות אנוש".

גם שאלת המיקום התשנתה

מתברר כי למיקום של בחירת המחסן הלוגיסטי יש משמעות רבה, בשל הקרבה לצירים וכבישים מרכזיים המשפיעים על יכולת השינוע. "מיקום המחסנים גם הוא מאפיין שהשתנה באופן משמעותי בשנים האחרונות. בעבר, מחסנים גדולים נמצאו בשטחים חקלאיים של מושבים, אך כיום רשות מקרקעי ישראל פועלת לסילוק כל פעילות שאינה חקלאית בשטחים אלה ומגבירה את האכיפה. המעבר של המחסנים לאזורי תעשיה יצר מגמה של עליית מחירי הנדל"ן המסחרי באזורים אלו, במיוחד באזורים בעלי נגישות מהירה לנתיבי תחבורה מרכזיים כמו כביש 6 או בעלי קרבה לנמלי הים והתעופה".

"בהתאם למגמה זו, הפך אזור בית שמש לאזור מועדף עבור מחסנים לוגיסטיים, לאחר שהחל לפרוח באופן תקדימי בעקבות הרחבתו של כביש 38 לדו מסלולי הכולל הפרדות מפלסיות וללא רמזורים בקטע שבין שער הגיא לבית שמש. תנאים אלה מאפשרים נגישות של האזור הן לאזורי התעשייה הצמודים אליו שהולכים ומתרחבים, והן לאזורי הפריפריה".
"אזור אטרקטיבי נוסף עבור מחסנים לוגיסטיים הוא אזור שדרות, הכולל שפע של מבנים חדשים והנחות במיסים הניתנות לאזורי פיתוח".

מה חשוב לקחת בחשבון כשבוחרים מחסן לוגיסטי?

"כאשר בוחרים מחסן לוגיסטי, ישנם פרמטרים שונים שעליהם חשוב להקפיד, על מנת להשיג באמצעותו התייעלות וצמיחה לחברה ולהימנע מהפסדים מיותרים. בין הפרמטרים הללו, ניתן למנות את בחירת כוח האדם ותנאי הנגישות".

"זמינות כוח אדם מיומן ובעל כישורים מתאימים לא מצויה בכל מקום. חשוב למצוא מקום שבו כוח אדם איכותי הוא זמין ונגיש, על מנת למטב את השירות ולא להעלות את עלויות כוח האדם. במידת הצורך, יש לקחת בחשבון ארגון של הסעות עבור עובדים מתאימים.
"מאפיין קריטי נוסף הוא מידת הנגישות של המחסן לצירי תנועה ראשיים, דבר שישפיע על עלויות ההובלה ועל הפרודוקטיביות של המחסן. על מנת לחסוך בעלויות, יש להתחשב בתנאים שונים, כגון מידת הנגישות לכבישים מהירים ועומס התנועה בקרבת המחסן".

מבני תעשייה להשכרה במרכזקרדיט: מבני תעשיה מחסנים להשכרה

הכי קרוב לים

לא רק לקרבה לכבישים וצירים מרכזיים ישנה חשיבות, אלא גם לנמלים. "עבור חברות מסוימות, בעיקר כאלו שעוסקות ביבוא או ייצוא, חשובה הקרבה לנמלי הים והאוויר", מסביר לוי, "במידה שהעלויות של מחסנים אלו גבוהה מידי, כדאי לשקול שימוש במחסן מרוחק יותר אך בעל נגישות לצירי תנועה נוחים, כמו אזור בית שמש".

מה גובה העלות של שכירת מחסן לוגיסטי?

"עלות שכירות של מחסן מחושבת פר מטר מרובע ונעה בממוצע בין 26 ועד ל-55 שקל למ"ר. עלות השכירות מושפעת מגורמים שונים, כמו אזור המחסן: פריפריה או מרכז, נפח המחסן ומצבו וזהות מתחזק הנכס".

"גורם משמעותי נוסף המשפיע על עלויות שכירות המחסן הן העלויות הנלוות, הכוללות תשלום ארנונה המושפע מאזור הנכס, דמי ניהול, התאמות שונות כמו מידוף ומחשוב, הקיימות בנכס או שיש לבצען באופן עצמאי. חוזי השכירות המקובלים צמודים למדד ובדרך כלל לחמש שנים ומעלה, ולאחר מכן עם חידוש האופציות יידרשו עלייה של חמישה אחוזים בממוצע".

כיצד אתה פועל על מנת לתווך בין היזם לשוכר או לקונה הנכס?

"הודות לניסיון הרב שלי בתחום הנדל"ן המסחרי, הקמתי רשת קשרים ענפה, הכוללת הרבה מאוד יזמים וחברות נדל"ן בעלות נכסים מסחריים להשכרה. כאשר לקוח מגיע אליי, אני מפעיל את רשת הקשרים הזו במהירות רבה, על מנת למצוא ללקוח פתרון מהיר וטוב. רק לאחרונה, חברת לוגיסטיקה גדולה שכרה דרכי מרכז לוגיסטי עצום של 10,000 מטר. חברת פרזול מובילה שכרה מחסן גדול בגודל 4,000 מטר. עשרות חברות נוספות שכרו שטחים מסחריים בגדלים שונים בני מאות ועד 2,000 מ"ר, ביניהן סוכנות רכב מובילה ששכרה אולם תצוגה בגודל 300 מ"ר בראשון לציון".

"עסקה מעניינת נוספת שנערכה דווקא בזמן משבר הקורונה הייתה בין חברת אופנה שביקשה לצמצם את המחסן הלוגיסטי שלה בבית שמש לחצי, לבין חברת הפצה שביקשה לתקוע יתד באזור. השכרת המרלו"ג בשטח של 2,000 מ"ר בוצעה במהירות לשביעות כל הצדדים על רקע המשבר".

"היכולת שלי לסייע ליזמים למצוא שוכרים, לעיתים עוד לפני קבלת היתר הבנייה גם היא גבוהה מאוד. דוגמה לכך היא עסקה מיוחדת שהתבצעה לא מזמן עבור מחסן ייחודי שהושקעו בו עשרות מיליונים בהתאמת מערכת בקרת טמפרטורה בטכנולוגיה חדשנית, בהתאם לסטנדרטים מחמירים של חברות הבריאות, דבר שייקר מאוד את מחירו וצמצם את קהל הלקוחות הפוטנציאלי הנדרש למחסן ברמה כזאת. לאחר עבודת שטח נרחבת ומקיפה שערכתי, מצאתי עבור היזם לקוח שהמחסן התאים במיוחד בשבילו, לשביעות רצון שני הצדדים".

גיל לוי מסכם: "הדרישה לנדל"ן מסחרי בישראל, לרבות מבני תעשייה ומחסנים ומרכזים לוגיסטיים, רק הולכת וגדלה וצפויה לצמוח עוד בשנים הקרובות. על מנת לחבר בין היזם ללקוח המתאים, מומלץ להיעזר במתווך בעל ניסיון עשיר בתחום, המחזיק ברשת קשרים ענפה. בתחום זה, המענה המיידי והמדויק, לצד אמינות גבוהה של המתווך, תורמים להצלחת העסקה ולתנופה בפעילות העסקית".

גיל י.לוי - GYL שירותי תיווך לעסקים
טלפון: 03-6835365
למעבר לאתר>>>